Jump to content
BulForum.com

quotes


blum

Recommended Posts

uspqh da napravq quota za diskovo prostranstvo na user, no ne mi idva na uma kak da ograni4a procesornoto vreme koeto user moje da izpolzva primerno... tyrsih tyrsih i ni6to sy6testveno ne namerih. nqkoi da ima nqkakvi idei?

Link to comment
Share on other sites

uspqh da napravq quota za diskovo prostranstvo na user, no ne mi idva na uma kak da ograni4a procesornoto vreme koeto user moje da izpolzva primerno... tyrsih tyrsih i ni6to sy6testveno ne namerih. nqkoi da ima nqkakvi idei?

quota системата от команди и конфигурации се отнася САМО до файловата система.

За какво ти е необходимо да ограничаваш процесорното време и то на даден потребител - това ми напомня отдавна забравените времена на VAX VMS :D :lol:

Има една команда nice, която се бъзика с приоритетите на изпълнение на даден процес.

Link to comment
Share on other sites

vyv konkretniq slu4ai ne6tata stoqt taka... napravih user-i na 3 ma priqteli, koito ne polzvat uslugite na evrocom ;) vyrzvat se sys ssh kym men, izpolzvat dobriq star links i si na4esvat krastata v warez.ru. pusnal sym im i razni drugi services, kato apache i php... dadoh im i quota ot po 10 Mb da se radvat. no ideqta mi be6e i da ograni4a procesornoto vreme koeto te izpolzvat. za da ne vzeme nqkoi ot tezi veselqci da kompilira nqkva gadost i da se stigne do neudobni situacii. vijdal sym go po razni shell-ove, za4udih se dali ne moga da go napravq i az...

Link to comment
Share on other sites

vyv konkretniq slu4ai ne6tata stoqt taka... napravih user-i na 3 ma priqteli, koito ne polzvat uslugite na evrocom  ;) vyrzvat se sys ssh kym men, izpolzvat dobriq star links i si na4esvat krastata v warez.ru. pusnal sym im i razni drugi services, kato apache i php... dadoh im i quota ot po 10 Mb da se radvat. no ideqta mi be6e i da ograni4a procesornoto vreme koeto te izpolzvat. za da ne vzeme nqkoi ot tezi veselqci da kompilira nqkva gadost i da se stigne do neudobni situacii. vijdal sym go po razni shell-ove, za4udih se dali ne moga da go napravq i az...

Може, всичко може, но според мен е по-важно да се притесняваш за мрежовия трафик (т.е. да мислиш за шейпинг) - защото в случая това е най-ценния ти ресурс. Процесорното време - кучета го яли, 3-ма юзъри въобще не са някаква заплаха за процесорните ти ресурси (предполагам, че машината не е някой стар 386 :woot)

Link to comment
Share on other sites

:) server4eto e slabo, no ina4e e mnogo gotino. DELL, Intel Celeron 233, 2 Gb Hdd, 64 Mb RAM (bez ventilatori e i e syvsem tiho). (da blagodarq na sladurite ot SBS, koito mi go bunaha za $2X)

za shaping sy6to mislq, taka 4e ako moje6 s ne6to da mi pomogne6 i v taq nasoka 6te sym ti mnogo blagodaren. poneje zad tazi ma6inka stoqt o6te 3, i te smu4at dobre.

no vse pak naumil sym si da ograni4a procesornoto vreme na userite i rano ili kysno 6te uspeq :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

blagodarq ti, pro4etoh 2-to howto podrobno, prilojih na praktika nqkoi ne6ta i dosta raboti mi se izqsniha. zapo4nah da rabotq i po ograni4avaneto na procesornoto vreme, no zasega nqmam osoben uspeh.

Link to comment
Share on other sites

blagodarq ti, pro4etoh 2-to howto podrobno, prilojih na praktika nqkoi ne6ta i dosta raboti mi se izqsniha. zapo4nah da rabotq i po ograni4avaneto na procesornoto vreme, no zasega nqmam osoben uspeh.

wij twa:

if [ "$USER" != "root" ]; then

ulimit -n 40 -u 16 -m 16384 -d 16384 -s 8192 -c 16384

fi

 

mojesh da go dobawish w /etc/profile.

wsastnost twa se otnasq za wsi4ki users razli4ni ot root, koeto zna4i 4e mojesh i da si okajesh samo users koito iskash, kakwo da polzwat, za powe4e info:

# man ulimit

 

uspeh

 

p.s.

ulimit

ulimit sets a limit for how much memory etc. users are allowed

to use.

It works like this: ulimit [arguments]

And the arguments can be the following:

 

-S use the `soft' resource limit

-H use the `hard' resource limit

-a show all settings

-c core file size (in blocks)

-d data seg size (in kilo bytes)

-f file size (in blocks)

-l max locked memory (in kilo bytes)

-m max memory size (in kilo bytes)

-n open files (number)

-p pipe size (512 bytes)

-s stack size (in kilo bytes)

-t cpu time (in seconds)

-u max user processes (number)

-v virtual memory (kilo bytes)

 

Say that I want to set a limit that users can only run 50

processes each, the I would do: ulimit -u 50

p.p.s

eto ti i 1 link da si zagubish malko wreme :)

http://subsignal.org/doc/AliensBashTutorial.html

 

ddb

Link to comment
Share on other sites

a vposledstvie razbrah 4e za tezi ograni4eniq nai-dobra rabota vyr6i /etc/security/limits.conf (za koito go ima), ot tam moje da se ograni4i prakti4eski vsi4ko, pamet, procesi, procesorno vreme.. vsi4ko. ima si hard limit i soft limit. ..samo deto edno ne6to me obyrkva:

- cpu - max CPU time (MIN) -kak se ograni4ava procesornoto vreme v minuti.. az si misleh ne6to za procenti. ako moje i tova nqkoi da mi obqsni 6te e dobre.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...