Jump to content
BulForum.com

ISO-та на DVD филми


TED

Recommended Posts

Вие пък няколко години...максимум година! Blue-Ray вече навлиза,а DVD остарява,така че според мен декември 2005 ще се смеем на тази тема...

 

 

Не съм съгласен че DVD стандарта е започнал да остарява, той тепърва ще се развива. Колкото до ограниченото дисково пространство съм съглсен че увеличаването му струва пари и в случая не си заслужава(поне на този етап). Но тези който търсят ISO/DVD ще стават все повече и в крайна сметка ще сменим DVD Rip-вете с DVD-ISO-та. Лично аз нямам нищо против торентите, даже вече съм свалил 2 филма така, но единственото което ми пречи е малко ниската скорост (50-80 kb/s). Варианта с видеотеките също е удачен, ама при положение че е излязъл някъв нов филм и го има само на две копия, трябва да се чака, докато уцелиш момента в който никой не го е взел под наем, а това си е доста дразнещо... Но както са казали хората всичко с времето си. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Това че започва да остарява не значи,че скоро ще излезне.CD-R започна да остарява с навлизането на DVD стандарта,но се ползва още.Не знам какво имаш предвид под "развива".Той ще си е това което е,няма да се промени,просто ще стане по-масов.Винаги след навлизането на нова технология,предишната става масова...иначе няма смисъл :).

Link to comment
Share on other sites

Примерно може да се появят такива с повече памет от досегашните. Може да се промени нещо в софт-а за burn-не и др. такива. Карай това няма много голямо значение. По интересно ми е друго. Доколкото разбрах скоростта при торент файловете не зависи само от моя доставчик, а и от доставчика на този от когото свалям определения файл. Какво друго има дето не го знам по тоя въпрос... Абе изобщо дайте някъв съвет от натрупан опит, защото аз съм начинаещ в тая сфера. :)

Link to comment
Share on other sites

@ iso14496

Не знам дали осъзнаваш, ама не си прав. Примерно мен много ме дразни, че ДивХ филмите са орязани отгоре и отдолу. Така не получаваш 16:9, а примерно 16:7 картина. Друго, ако си ги гледам филмите само на компютъра, добре, няма голяма разлика в качеството. Обаче на мен монитора ми е 18.1 инча, а телевизора ми е 61. Повярвай ми, разликата между ДивХ и ДВД на 61 инча е ужасно голяма.

 

Няма техническа причина DivX да се реже толкова жестоко, освен ако изрязаните редове не са замърсени по някакъв начин (артефакти от MPEG-2 компресията).

 

Мисля че съотношението от което се оплакваш, не е 16:7 , а 221:100 и се нарича анаморфно. За съжаление най-вероятно това е съотношението на оригиналното DVD (стандартно е), което от своя страна е оригиналното съотношение на киноекрана.

 

Проблема със съотношенията е направен нарочно през 60-те години когато цветната телевизия навлиза масово. Тогава страхувайки се че телевизията напълно ще ги измести, киностудията започват да разширяват екраните за да предложат нещо повече на зрителите и да затруднят излъчването на оригинала по телевизията. Поради множество комични причини, всяко студио правило собствен формат, което налагало с всеки филм да върви и призма. Разбира се лентата (както и оригиналната DVD картина) са с 4:3 съотношение, коато се разпъва допълнително. По-късно започва да ползват универсален начин за настройка съотношението на картината. (Затова са и кръгчетата в началото на лентата)

 

Както казах преди, кашата е пълна.... Все пак много малко DVD плеари биха позволили плавен Pan-Scan, който не е указан в mpeg-2 потока (да, инфото за pan-scan също се съхранява там). Нещо което почти всички DivX плеари правят.

 

Колкото за качеството, предполагам че не говориш за новите Rip-ове на два диска.

Иначе виждал съм как изглежда DVD и DivX на 61" телевизор... Може би проблема е във видео картата? Или в лаптопа?

ATI са известни с това че изкарват по-добра картинка на TV. Все пак те се занимават с това от доста години :)

Не изключвам възможността да имаш и проблеми с настройката на хардуерния overlay, който може да е активен само на едината глава на видеокартата. Някои плеари превключват на RGB и това често довежда до значително влошена картина (дори на монитор). Както и да е, не му е тука мястото....

 

 

Колкото до бъдещето. Новите HD-DVD-та ще поддържат MPEG-4 и VC1 (това са DivX/XviD и WMV9), и ще бъдат 1920x1088 60fps.

 

Тоест като старничен ефект, всички бъдещи плеари ще могат да пускат сегашните DivX рипове.

Link to comment
Share on other sites

OK, съгласен съм с това което каза iso14496, само дето разликата между Divx и DVD е във звука! А това никак не е малко.

Пак иде реч за риповете на 2 cd-та. Те почти винаги са с оригинален ac3 звук.

 

Както и да е, вярно е че новечето рипъри не обръщат достатъчно внимание на звука. MP3 не е точния формат, особенно ако e с CBR (Constant BitRate). За съжаление слагането на VBR в avi е сравнително трудно (благодарение на тъпаците от MS които сами са се прецакали, пък и нас покрай тях) и изисква трикове които не са съвместими със всички четци и отгоре на всичко раздуват avi-то (10-20MB не е шега работа, особенно за хора които искат всеки възможен MB за видео компресията).

 

За генерално решение на този проблем се използват други контейнери от рода на asf/wmv, mp4/avc/mov/qt, ogm, mkv. За съжаление само първия е на Microsoft, вторият е стандартния контейнер за mpeg4, който е почти идентичен с този на QuickTime (и накратко е голяма бъркотия), а другите два изискват качването на plug-in за да се четат. Освен това само mkv става по-малък от avi със същите данни.

 

От форматите за аудио компресия се отличават два: Vorbis и AAC

Vorbis е създаден като алтернатива на mp3 и е напълно VBR. Качеството е по-добро, макар и с малко. По принцип се използва в ogg/ogm.

 

AAC (Advanced Audio Coding) е стандарта който се използва с mpeg4. Това е най-добрата аудио компресия досега. За сведение iTunes дават песните си в този формат.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Iskam da vzema samo edno malko otnosenie kum zvuka. AC3 dalec ne e s tova kacestvo koeto triabva da bude. Tova ce poddurza 5+1 kanala ne do pravi tolkova velik . Edin film s DTS zvuk koeto istinski nezavisimi 5 +1 kanala nemoze i da se stavniava s izmislenoto AC3 :) a da ne govorim za oste po novite standarti za DVD zvuk kato Dolby Prologic II i DTS NEO:6 koito poddurzat 6+1 kanala i zaden centralen govoritel . Mislia ce ne samo az w tazi durzava imam kacestvena DVD uredba i iskam da izpolzvam puknite i vuzmoznosti

A i da ne zabraviame ce vsicko zvukovi karti na ceni pod 100$ vkarvat dosta goliam sum a za dinamikata da ne govorim

Eto zasto ste si svaliame DVD ot torrentite izvno oste dosta dulgo vreme predi niakoj da osuznae nakude vurvi progresa.

Za skorostite s koito se dounlodva ot torentite niama da sporia zastoto naistina poniakoga vurvi s prilicna skorost no mnogo cesto skorosta edna prehvurlia 1K :)

zatova az Seedvam nestata koito sum svalil za da moze userite na nasata mreza da gi leecvat s prilicna skorost

Link to comment
Share on other sites

Да...DTS-а успех да се побере на 1DVD заедно с филма,дори 9GB-ово да е.Пък и зависи какъв е битрейта на AC3...Така че не може да го сравянваш с Prologic-a или с друг вид,просто защото се ползват за различни цели.Това за картите под 100$ е тъпо.Искаш да ми кажеш,че само Audigy 2 и нагоре вадят качествен звук ли?

Link to comment
Share on other sites

Да...DTS-а успех да се побере на 1DVD заедно с филма,дори 9GB-ово да е.Пък и зависи какъв е битрейта на AC3...Така че не може да го сравянваш с Prologic-a или с друг вид,просто защото се ползват за различни цели.Това за картите под 100$ е тъпо.Искаш да ми кажеш,че само Audigy 2 и нагоре вадят качествен звук ли?

Защо да е трудно да се събере. За пример ще дам "Saving Private Ryan " филма си е с DTS и Pro Logic II за хората на, които ситемите им не поддържат DTS звук ;)

Link to comment
Share on other sites

Защо  да е трудно да се събере. За пример ще дам "Saving Private Ryan " филма си е с DTS и Pro Logic II за хората на, които ситемите им не поддържат DTS звук ;)

Защото си представи какво ще е нужното ниво на компресия за да се събере на еднослойно DVD.

Link to comment
Share on other sites

Защото си представи какво ще е нужното ниво на компресия за да се събере на еднослойно DVD.

Ама ти май нечетеш всичко. Човека е написал

Да...DTS-а успех да се побере на 1DVD заедно с филма,дори 9GB-ово да е.
затова зададох въпрос защо да не може! Пределно ми е ясно, че ако е 4,7гб няма да се събере :)

 

edit: срещат се и цели филми рипнати в арената 1:1, но наистина са малко. А колкото до двуслойните dvd-та цената в началото им беше около 25лв сега е 12 с тенденция да пада още. Това и чакам за да мога да си рипна няколко фимчета да са си в оригинален формат :P

Link to comment
Share on other sites

Ама ти май нечетеш всичко. Човека е написал затова зададох въпрос защо да не може! Пределно ми е ясно, че ако е 4,7гб няма да се събере :)

Това е ясно, че ти е ясно :) По торентите DVD-9 надали някой е виждал, а и скоро няма да види с оглед на цените на двуслойните DVD-та. Но ако се остави DTS звука за да се събере филма ще е нужда по-висока компресия на картината за да пасне в DVD-5, каквато е практиката.

Link to comment
Share on other sites

Iskam da vzema samo edno malko otnosenie kum zvuka. AC3 dalec ne e s tova kacestvo koeto triabva da bude. Tova ce poddurza 5+1 kanala ne do pravi tolkova velik . Edin film s DTS zvuk koeto istinski nezavisimi 5 +1 kanala nemoze i da se stavniava s izmislenoto AC3 :) a da ne govorim za oste po novite standarti za DVD zvuk kato Dolby Prologic II i DTS NEO:6 koito poddurzat 6+1 kanala i zaden centralen govoritel . Mislia ce ne samo az w tazi durzava imam kacestvena DVD uredba i iskam da izpolzvam puknite i vuzmoznosti

A i da ne zabraviame ce vsicko zvukovi karti na ceni pod 100$ vkarvat dosta goliam sum a za dinamikata da ne govorim

...

 

Съжалявам, но си много заблуден :bgrin: . Ти знаеш по-малко от мен за методите за компресия на звук, а аз изобщо не бих спорил с някой който се занимава в тази област. Само за твоя информация AC3 и AC52 са формати на DolbyDigital.

 

Както и да е, спорът между DTS и DD, чий формат е по-добър е стар и все още няма ясен победител. И двете компании са публикували свои изследвания в които разгромяват чуждия формат. И двете компании са пибликували изследвания които доказват че чуждите изследвания не са верни. Ако си спомням правилно, тестовете със слушане насляпо класират и двата формата в една категория, като разликите са в границата на статистическата грешка. Повечето разлики в качеството се дължат не на възможностите на формата а в начина на миксиране (например DD намалят LFE с 4db)

 

Колкото за аудио изходите на аудио картата, напълно безмислено е да се използват аналогови изходи на звуковата карта. Страшно трудно е де се филтрират шумовете които се вкарват от останалите компоненти на компютъра. Затова използвайте цифровия изход и оставете възпроизвеждането на декодера в бас касата. Например една сравнително стара система (DDS-220, която идва с SB Live!5.1) при работа с цифров изход няма никакъв шум в колонките, дори volume-то да е на max.

 

Искам да напомня че съм категорично против качването на преправени DVD-та. Иначе за оригинални може да се съглася (ако са без дефекти при производството)

Link to comment
Share on other sites

Да...DTS-а успех да се побере на 1DVD заедно с филма,дори 9GB-ово да е.Пък и зависи какъв е битрейта на AC3...Така че не може да го сравянваш с Prologic-a или с друг вид,просто защото се ползват за различни цели.Това за картите под 100$ е тъпо.Искаш да ми кажеш,че само Audigy 2 и нагоре вадят качествен звук ли?

niama da spotim za tova dali moze da poberes DTS zvuk na 4,7 GB DVD , a tova ce trudno se sabiralo dori na 9 GB e napravo smesno :) nima poveceto filmi po videotekite na DVD niamat na edno i susto DVD i DTS i DolbyDigital kacen , ama mislia ce vece suvsem se otkloniavame ot temata .

A sto se otnacia do zvukovite karti doti Audigy 2 malko i kuca zvuka za profesionalni prilozenia. Karta koiato se zahranva ot dunoto nemoze da ne sumi :) zakon bozi zatova profesionalnite karti sa s vunsno zahranvane i struvat po 400 500 $ i nagore . Imal sum stastieto da rabotia s takiva karti i prosto niama baza za sravnenie, apuk tezi nestastni karti deto gi vgrazdat po dunata prosto ne mi se govori za tiah :)

 

A na ISO14496 samo ste kaza ce az susto se zanimavam w tazi oblas i ot ot dosta gogini i vobste ne mi se spori za standartite za kompresia :) samo iskam da mu kaza da sravni obema na DD zvuka i DTS zvuka na edin i susti film i sam ste si otgovori na vuprosa za kacestvoto

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...