Jump to content
BulForum.com

programirane-s kakvo


Recommended Posts

ами, всички казват че от Паскал най лесно се почвало....

само че аз бих добавил едно важно условие - трябва да имаш някой които да ти дава малки задачки да изпълняваш, или пък ако четеш от някоя книжка да има там нещо като задачки за "домашна работа" които са след всяка глава за затвърждаване на знанията - защото поне от личен опит знам че е много тъпо ей така като седнеш пред компютъра с идеята да се учиш да програмираш и да нямаш идея каква конкретно програмка да седнеш да пишеш - някакси по-лесно е като имаш готова задачка за решаване, имаш си цел в която да се съсредоточиш и започваш да ровиш из help-а по конкретния проблем, и прочиташ неща които и преди си чел, но ги възприемаш в различна светлина, забелязваш подробности които иначе би пропуснал....

(баси дългото изречение дето написах, сори :) )

 

освен Паскал-а, незнам дали тва чудо JavaScript-а не е ли също лесно за начинаещи - на мен ми се струва OK, освен това после прехода към C ще да е по-безболезнен.... може би....

 

а иначе, в кръга на шегата - фащаш една книга за асемблер и почваш - регистри, адресации, предаване на параметри на подпрограми...... ако това не ти избие от главата идеята да ставаш програмист, значи има хляб в тебе :punk

Link to comment
Share on other sites

... незнам дали тва чудо JavaScript-а не е ли също лесно за начинаещи - на мен ми се струва OK, освен това после прехода към C ще да е по-безболезнен....

Аз пък не знам това чудо защо въобще го смяташ за език за програмиране... Скриптов език - да. От Паскал се почваше -да, но в днешно време не виждам много голям смисъл да учиш език без бъдеще - дали някъде се ползва все още освен в българските ВУЗ-ове?!? Напълно реално е да си почне човека от С++ - така няма да си създаде някакви "вредни" навици предварително, от които после да му е трудно да се оттърве... Но ако сериозно е решил да се занимава с програмиране и непременно иска плавен преход някакъв, то за начало бих избрал LISP - няма друг език, който така добре да приучва към правилно структуриране на данни и код. Много важна черта на всяка добра програма... После, не мога да не предложа и Perl - едва ли има друг език толкова мощен и същевременно толкова лек и приятен за учене. На всичко отгоре просто те предизвиква постоянно да си дращиш на него парчета код дори и за най-дребните и тривиални нещица. Много добре "шлайфа" мисленето в алгоритми - също много важно за един програмист. И накрая вече С++.

 

Само да не си мисли, че това е много лесно - ей така, на майтап да вземе да стане програмист - доста концентрация, време и усилия се искат. Познавам много хора, дето имаха доброто желание, но така и не я докараха до никъде.

 

 

ЕDIT:

Ами щом се решил предварително за Visual Blah Blah - защо изобщо питаш? Направо да беше питал за това V.B.B. (ама без да искаш много точно име му сложи)... Не знам за другите, но за мен тия Visual измислици винаги са ми звучали крайно несериозно... Явно не си достатъчно решен да ставаш програмист, щом още преди да си започнал и вече търсиш на работата лекото и на баницата мекото. Успех, но честно не ми се вярва да стигнеш далече, ако с това ти се изчерпва представата за програмиране...

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n,ucha mreji,programiraneto,ako go pochna,samo dokolkoto mi potryabva za mrejite.blagodarya.

Следващия път си формулирай въпроса по-точно... Не виждам да си споменал, че искаш да имаш просто представа за програмирането. Щом ще се занимаваш с мрежи - наблегни на Perl...

 

http://www.perl.org/

http://www.perl.com/

http://www.perlmonks.org/

http://www.mmg.vmei.acad.bg/perl/index.htm - на български...

 

Страшен мрежов инструмент е.

Link to comment
Share on other sites

от всичко което казахте мисля че забравяте езиците за web програмиране, и защо JAVA да е боклук. тук искам да кажа че не претендирам да съм някъв разбирач. аз лично предпочитам web-а и ако може бих искал да ми кажете как да действам по-нататък.

Link to comment
Share on other sites

ohhh bah maamu. naistina si pisal JavaScript. mnogo se izvinqvam za prostotiqta koqto kazah. JavaScript ne go poznavam no maj naistina ne e pipnat dostatu4no. no po-dobre da mlukna dokato se razsunq

Link to comment
Share on other sites

ucha mreji,programiraneto,ako go pochna,samo dokolkoto mi potryabva za mrejite.blagodarya.

az pak u4a to4no programirane i gore6to ti prepora4vam Visual Basic i po to4no Visual Basic 6.Oba4e ako si re6il da go izu4ava6 sam 6te ti traq nara4nici.Problema e 4e tezi nara4nici sa okolo 1000 i kusur stranici a i struvat.......mnogo.

Link to comment
Share on other sites

Абе който и да е ако ще се занимаваш сериозно и имаш желание да правиш нещо хубаво след време хващай С++ няма да съжаляваш тъй като 60 % от езиците са писани на основата на С++.

Ако искаш с малко знания да правиш добри приложения за Windows да речем хващай Delphi и се радвай..

Практически със С++ няма нищо което да не може да се направи...

Link to comment
Share on other sites

az pak u4a to4no programirane i gore6to ti prepora4vam Visual Basic i po to4no Visual Basic 6.Oba4e ako si re6il da go izu4ava6 sam 6te ti traq nara4nici.Problema e 4e tezi nara4nici sa okolo 1000 i kusur stranici a i struvat.......mnogo.

Така значи, ако искаш да пишеш приложения за бази данни, или таквиз работи - става.

Ама опитай се да напишеш някакво системно приложение на VB - няма да стане.

Наръчници - хахаха, 1000 страници. баси :sick :sick :sick :sick

Как ти се струва една глава от 20 страници с описание на следната програма:

 

msgbox("HELLO WORLD")

 

ако това е книга за програмиране - мерси.

 

има един източник на знания - MSDN.

 

Та къде учиш този велик язьйк.

 

Започвайте да учите свестни езици от самото начало, че да не ви бият по канчетата с думите "Къф е този джавопаскал" - в 3 курс в МЕИ-то.

Правилно е казал, ov3rm4n, напълно съм съгласен с него. Кофти е след 4-5 години писане на паскал просто да минеш на нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

biolander,ne sam saglasen s teb seki ezik si ima predimstva i ne moje6(i nai-malkoto nqma6 pravo)da kazva6 koi e nai dobar.Za men Basic e mnogo dobar ezik i ima bade6te.Estestveno e 4e ne moje da obhvane vsi4ko

Kolkoto do nara4nicite-da prav si,tam e opisano i nai-prostoto ne6to,no na na4inae6t to4no tova mu trqbva(pri polujenie 4e ne razbira absulutno ni6to)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

biolander,ne sam saglasen s teb seki ezik si ima predimstva i ne moje6(i nai-malkoto nqma6 pravo)da kazva6 koi e nai dobar.Za men Basic e mnogo dobar ezik i ima bade6te.Estestveno e 4e ne moje da obhvane vsi4ko

Kolkoto do nara4nicite-da prav si,tam e opisano i nai-prostoto ne6to,no na na4inae6t to4no tova mu trqbva(pri polujenie 4e ne razbira absulutno ni6to)!!!!!

http://simtel.net/welcome.php

http://sourceforge.net/

http://freshmeat.net/

 

Това са най-големите сайтове за софтуер - платен, безплатен, шеъруеър, отворен код, затворен код - всякакъв... Хайде влез и си направи една статистика колко от софтуера в тези хранилища е на VB и колко на C++... Ако можеш сподели с нас имената на някои популярни и широко използвани програми реализирани на VB... И имената на програми предназначени за професионална работа (фото и видео обработка, чертане, обработка в реално време...) също правени на VB. Също така, да поговорим за преноса на софтуера върху различни платформи... После ще поговорим затова какво бъдеще имат определени езици за програмиране. И програмистите, които ги използват.

 

Лично на мен любимото ми е, като чета за някаква програма, да стигна до мястото "requires VB6..." - тутакси я зарязвам и търся друга, която ще ми свърши работа, без да ми поставя изисквания да си свалям и слагам каквото и да било по машината... И съответно намирам.

Link to comment
Share on other sites

Хайде влез и си направи една статистика колко от софтуера в тези хранилища е на VB и колко на C++... Ако можеш сподели с нас имената на някои популярни и широко използвани програми реализирани на VB...

 

Лично на мен любимото ми е, като чета за някаква програма, да стигна до мястото "requires VB6..." - тутакси я зарязвам и търся друга, която ще ми свърши работа, без да ми поставя изисквания да си свалям и слагам каквото и да било по машината... И съответно намирам.

Единствената причина все още да съществува такова животно като VB е само и единствено в твърдоглавото пристрастие (и безумната идея всичко живо що шава - да програмира :woot) на този, който го е измислил - Бил Г.Г. III. :P :D

Link to comment
Share on other sites

biolander,ne sam saglasen s teb seki ezik si ima predimstva i ne moje6(i nai-malkoto nqma6 pravo)da kazva6 koi e nai dobar.Za men Basic e mnogo dobar ezik i ima bade6te.Estestveno e 4e ne moje da obhvane vsi4ko

Kolkoto do nara4nicite-da prav si,tam e opisano i nai-prostoto ne6to,no na na4inae6t to4no tova mu trqbva(pri polujenie 4e ne razbira absulutno ni6to)!!!!!

а да си видял някъде да казвам кои език е най-добър ???

има бъдеще естествено, щом M$ го налагат, а на хората не им се мисли много-много...

И аз съжалявам :(

 

Моят съвет е - НЕ СИ ПЪЛНЕТЕ ГЛАВИТЕ С ГЛУПОСТИ, ЩОТО ТРУДНО СЕ ЗАБРАВЯТ ПОСЛЕ!!!

Вие си решавате.

Link to comment
Share on other sites

Напълно реално е да си почне човека от С++ - така няма да си създаде някакви "вредни" навици предварително, от които после да му е трудно да се оттърве...

Абсолютно съм съгласен! И само да добавя едно лично мнение: и мъъничко Assembler се иска за програмирането, поне от обща култура.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Shte vyrna kato che li malko temata nazad - samo v sluchaq che oshte nqkoi koito iska da se zanimava s programirane q chete. Principno ne se zapochva s uchene na "programirane na C/Basic/Java (ili kakvoto se setite), a s "metodika na programiraneto" kydeto si uchite osnovite. Tova stava s nqkoi ezik i naprimer na zapad (znam lichno za germaniq) se izpolzva masovo C, malko po-rqdko C++. Tuk v BG kato che li oshte ima hora koito dyrzhat na Pascal, no kato che li navliza C++.

Az lichno mislq che nqkoi ot dvata ezika e dobro nachalo, ne che iskam da kazha neshto protiv obsyzhdaniq Visual Basic... no spored men e glupost za zapochvash s Visual Basic. Prosto ot gledna tochka na Cross Platform programirane i znaniq koito poluchavash - ne se ravnqva pone spored men na opita koito bi poluchil s C/C++.

Asemblerite sa drugo neshto :),ama mai ne sa za nachinaeshte vse pak :)

I sega se seshtam za edin vypros - predi vreme na edna prezentaciq na VS .NET chuh che ima cqloto .NET (razbira se bez windows specific biblioteki) za *nix sreda i mi e interesno da opitam - ako nqkoi ima opit s tova - please share (i ako se setite za nqkoe mestence za download (ako mozhe i da e BG-peering) :) ama sym nagyl)

Mersi predvaritelno!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,

 

Аз бих искал само да добавя, че във почти всички амрикански висши учебни заведения ( става въпрос за най-престижните, защото от други не съм се интересувал), всички първокурсници с компютърни специалности започват или с JAVA или със C++. Наистина не виждам смисъла да се учи цял семестър или два език като PASCAL, само защото някой погрешно е решил, че е безкрайно по-лесен от другите. Просто си е загуба на време и действително може да доведе до "лоши навици". Не че PASCAL е ужасно лош език, обаче така или иначе в българските ВУЗ-ове се учи за по една година и после пак се минава на C/C++. Просто не виждам защо не се започва директно от C/C++, a трябва да се губи излишно време.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ео и моето мнение (лично мое мнение не искам да задължавам някого или да пък да налагам някакви принципи) :

 

1. започваш със C++

 

2. PHP и MySQL (много се търси в момента), като преди това е задължително да си имаш поятие (и не само понятие) от HTML, а може би и Javascript.

 

3. Java (като обърнеш внимание и на програмирането под LINUX)

 

4. ако искаш да правиш windows-приложения, най-лесно става с Visual Basic и с Borland C++ Builder (респективно Borland JBuilder).

 

Ако пък вече си почнал с Паскал, то трябва да преминеш към Delphi после и така..

 

Еми общо взето това е от мен, разбира се има още много неща, които трябва да се учат, но ако научиш тези по-горе перфектно (е чак пък перфектно) ще си на много добро ниво, според мен поне!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Python е идеален език като за начало, лесен за научаване мощен и преносим. Python е език който е по-добре проектиран от VB, Pascal и на моменти C++. Гледам че си възмутен от факта, че си се записал на курс по C++ и нищо не си научил - спокойно, докато учех във ФМИ в ПУ-то C++ тази която ни учеше четеше от някаква книга и предаваше и се оказа че знам повече от нея :)Трудно е да намериш някой да те учи, обикновено се учиш сам докато решаваш някой проблем. Ако все пак имаш някой mastermind наоколо който е готов да те понаучи на това онова лошо няма, но не очаквайте някой да ви "храни" с лъжичка и да ви обяснява най-малката дреболия, необходимо е да се положат доста усилия и да се загуби много време.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...