Jump to content
BulForum.com

Open Source, мнението на Калчев...


ov3rm4n

Recommended Posts

http://abs.bg/~delyan/whats-running.html

 

Показателно. След като прочетох мнението на Калчев, относно Отворения код, останах с впечатлението, че човека не познава материята. Което не е недостатък за един министър - не може всичко да знае, я... Но министрите си имат екипи - те са, които подготвят оценки по теми, от които шефа им хал си няма. Значи, явно в ДА не работят достатъчно специалисти по темата, или пък и тези които работят мислят като министъра си - си помислих аз тогава. Грешка. От посочената горе справка става ясно друго. Явно Калчев, вместо да пита специалистите, е предпочел да попрепише от едно пасквилче, превръщайки го по този начин в официална държавна позиция... Жалко и за държавата и за нас. За него не ми е жал - човека явно живее, за да се излага. И се справя добре - да се направи горната справка е елементарно, за Калчев даже повече от елементарно, като се има предвид позицията му. И сигурно все някой от ДА е на ясно с положението в действителност. Тогава е нормално да се попитаме - защо?! Мотивите, да правиш едно в действителност, а да говориш друго за пред хората, са загадка... Поне на пръв поглед. На втори - не толкова.

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n, то тази жалка история, освен че е смешна, си е направо и престъпна, щото можеш да си предстваш колко пари са наляли за M$ лицензи точно за тези сървъри, пък те си карат на Apache, Linux и FreeBSD, интересно защо...

Същата ситуация е в образованието: платиха една камара лицензи за XP, които покриват като бройка голям процент компютри, на които точно това XP няма да отлепи посмъртно :wacko:, на останалите ще върви едва-едва и само на 10% от машините може би реално е инсталиран.

Абе тва е да си министър на ДА и да ти идват емисарите на Мицро-софт на гости. Тогава кафенцето бая ти се услажда :D :lol:

Link to comment
Share on other sites

Абе тва е да си министър на ДА и да ти идват емисарите на Мицро-софт на гости. Тогава кафенцето бая ти се услажда  :D  :lol:

Само да уточним - не е достатъчно да си министър на ДА. Необходимо условие да се случи далаверката е да си министър на ДА в България!

Link to comment
Share on other sites

Само да уточним - не е достатъчно да си министър на ДА. Необходимо условие да се случи далаверката е да си министър на ДА в България!

Ами много ясно. То ако това се беше случило в някоя нормална държава, този министър отдавна щяха да са го изяли с парцалите :tongue :D

Link to comment
Share on other sites

Честно казано кофти ми става като гледам как се харчат парите на данъкоплатците (значи и нашите) за глупости - кой нормален човек ще си инсталира виндовз за сървър :blink: то е ясно никой, ама сигурно наистина и за т'ва са платили, да не говорим за офис пакетите с отворен код с които някой тупан дето ползва word, excel i mail ще върши точно толкоз работа без да се харчат луди пари за лицензи - ама да друго си е да си правиш лафа (и далаверата) с пичовете от Редмънт ;)Да не говорим за безпрецедентната тъпотия със виндовз в училищата - много ми и е интересно да вида как Калчев инсталира XP на P100 (или на 486 или най-добре на някой P82 изваден от някой училищен склад...) и после бачка с него :P Баси пича то в университетите няма навсякъде компютри на които да върви XP (например във физическия факултет на ПУ комповете са P133 втора ръка, а преди това бяха 386) той за училищата го купува :confused Вместо толкоз пари за боза XP да купи хардуер за даскалата и да им хакне по един free ОС и точка, кво учениците не могат да се учат на UNIX или за калчев тогава няма да има кинти :devil

Link to comment
Share on other sites

Пичове, все повече се убеждавам, че в този случай действат всякакви други фактори, само не професионални. Може да има корупция, може да има нещо от "голямата политика", може да има и съвсем банални фактори. Аз от корупция и "голяма политика" не разбирам, но виж - от банални фактори - да :). Хайде сега да си представим, че съм шеф на ИТ-отдела, и трябва да съветвам министъра. В случая с Отворен код - това значи да ми преоценят (може и да намалят) бюджета за закупуване на софтуер, на хардуер (защото ОК може да работи на по-слаб h/w); значи да пращам моите подчинени на курсове (включително зълвите на оня замминистър, третия братовчед на царя, и т.н.) - ми те веднага ще почнат да ми търсят цаката. Така ли? Само М$, М$ rulez :P . Хем ще ми увеличат бюджета, хем протежетата в отдела ще са доволни - а значи и техните "благодетели", ще има командировки... Няма какво да му мисля повече. М$ е правилният избор в тоя случай.

 

Ето така си представям разсъжденията на един високопоставен чиновник.

Link to comment
Share on other sites

Не знам, нямам опит и като високопоставен чиновник... Но дори и така да се е случило - това според теб оправдава ли нелепата ситуация? Мен, като човек и гражданин, който си плаща данъците, въобще не ме вълнуват личните вълнения на такъв един тип "високопоставен чиновник". Защото аз съм работодателя на този чиновник. И определено не му плащам за такива безумозаключения. И второ - останал съм с впечатление, че в IT сферата място за чиновници няма. Или си професионалист и като такъв разсъждаваш като професионалист, или не си за там, и дори и ако те подпират, самата система ще те игнорира и изхвърли. Случвало ми се е да попадна на едно и също място и в един и същи момент с тези хора неведнъж и не съм останал с убеждението, че някой от тях би разсъждавал така. Довода за хардуера също не ми изглежда издръжлив - нали не мислиш, че там работят с последната дума на техниката? Според мен е точно обратното. И пак казвам - изумен съм, че сериозно си се замислил за някакво възможно извинение на тия хора! Извинение няма. Ако харчеха собствените си пари - тяхна воля, да правят каквото си искат. Но не харчат собствените си пари. Извинявай, но не мога да го приема на сериозно, предполагам, че просто иронизираш ситуацията, а аз не схващам сарказма... Сигурно защото не съм поспал все още през последните 24 часа.

Link to comment
Share on other sites

По-скоро давам израз на отвращението съм към подобни хора с подобен начин на мислене. И още нещо - не знам как, но трябва и неспециалисти, чиновници, и всякакви подобни да бъдат заинтересовани от по-ефективно изпълнение на работата си. OpenSource движението трябва да намери някакъв начин да докаже силата на идеите си, силата на "OpenSource имплементациите", и то пред подобни хора. Не говоря за корупционни методи.

Казваш - ние сме им работодатели. Илюзия. Ние сме им спонсори. И то май насила. Но както и да е, за политика нека не говорим - поне в този форум.

Link to comment
Share on other sites

Вместо толкоз пари за боза XP да купи хардуер за даскалата и да им хакне по един free ОС и точка, кво учениците не могат да се учат на UNIX или за калчев тогава няма да има кинти  :devil

Тази простотия в образованието е дори по-коварна от далаверите в ДА, защото чичо Б.Г.Г III е тарикат - той знае, че ако в училищата навсякъде повсеместно се лее боза, то шанса порасналите вече ученици да продължат да си пият бозичка е много голям.

Ако учениците имаха достъп до софтуер с отворен код в училищата, както е абсолютната нормална логика на нещата, картинката със сигурност щеше да е друга.

Link to comment
Share on other sites

По-скоро давам израз на отвращението съм към подобни хора с подобен начин на мислене. И още нещо - не знам как, но трябва и неспециалисти, чиновници, и всякакви подобни да бъдат заинтересовани от по-ефективно изпълнение на работата си. OpenSource движението трябва да намери някакъв начин да докаже силата на идеите си, силата на "OpenSource имплементациите", и то пред подобни хора. Не говоря за корупционни методи.

Казваш - ние сме им работодатели. Илюзия. Ние сме им спонсори. И то май насила. Но както и да е, за политика нека не говорим - поне в този форум.

Явно наистина се нуждая от сън... :D . Тичкам към леглото. Знаех си че нещо ми убягва. Ивинявай.

Проблема е, че ОС общността у нас е една такава каша, такава каша... и пак заради стария спор - кой да води бащина дружина. С риск пак да ме обвиниш в негативизъм срещу българското - само българи са способни да работят всеки срещу всеки и всички срещу идеята, дето уж защитават.

 

@Godfather - в тая връзка за мен са на едно ниво и Редмънд с неговите "стратегии" и наркодилърите, дето дебнат около школата - и двете злини в еднаква степен минират бъдещето на държавата (ако все още има такава, в което не съм убеден)... Но Б.Г. невиноват в ничто - луд изяжда и две баници, стига да има кой да му ги даде.

Link to comment
Share on other sites

Тази простотия в образованието е дори по-коварна от далаверите в ДА, защото чичо Б.Г.Г III е тарикат - той знае, че ако в училищата навсякъде повсеместно се лее боза, то шанса порасналите вече ученици да продължат да си пият бозичка е много голям.

Ако учениците имаха достъп до софтуер с отворен код в училищата, както е абсолютната нормална логика на нещата, картинката със сигурност щеше да е друга.

Нещата са доста навързани. Майките и бащите са свикнали с М$ бозите и ако в някое училище се започне сериозно с OpenSource - ще има рев: "на какво ни учите децата, какви са тия линукси, вие хакери-престъпници ли ще ги правите, после като почнат работа (например в ДА) - ми там ще им искат да знаят М$ бозите, бла-бла-бла...".

 

ov3rm4n:

Ето затова им казвам браво на швабите - за Мюнхен, но и там това, че има(ше) такава немска фирма като Suse си казва думата...

 

Според мен единствения глобален начин е Европейския съюз да тръгне към OpenSource, тогава и ние щем-не-щем, ще трябва да се съобразяваме. Но ще мине доста време.

Link to comment
Share on other sites

Прав си за навързаното положение в училищата. Но мисля, че и там има изход. Например, почти съм успял да издействам от управлението на родното ми школо срещу изграждане и поддръжка на училищния LAN да ми разрешат извън класна работа с желаещите по Линукс и приложения... И казвам почти - защото се опасяват още някои хора, че искам чисто и просто да им изям хляба. Лошото е, че аз самият не съм на достатъчно високо ниво, за да "преподавам" чак - но като гледам, че никой нищо не прави, направо побеснявам. Та ще се учим с дечицата взаимно. През турско пак така по взаимната метода си спретнахме Възраждане на пук на всички - дано модела е печеливш и днес. А който проявява интерес ще намери начин да превъзмогне и ограничената ми педагогическа компетентност по пътя си към знанието.

Link to comment
Share on other sites

Лошото е, че аз самият не съм на достатъчно високо ниво, за да "преподавам" чак - но като гледам, че никой нищо не прави, направо побеснявам. Та ще се учим с дечицата взаимно. През турско пак така по взаимната метода си спретнахме Възраждане на пук на всички - дано модела е печеливш и днес.

ov3rm4n, с децата е къде-къде по-лесно и приятно. Ела да видиш какво чудо е да набиваш акъл в главите на университетски преподаватели :woot :bgrin:

Той си знае едно и тва е. Аз съм стигал до люти разправии в това да ги отуча поне да не ползват онова мицрософтско недоразумение за електронна поща, при това имат на разположение превъзходни уеб-базирани атернативи (и то на български), обаче ефект никакъв :wacko:, независимо от ежеседмичните тотални скапвания и други проблеми :wacko: :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Ела да видиш какво чудо е да набиваш акъл в главите на университетски преподаватели  :woot  :bgrin:

Той си знае едно и тва е.

Какво да ти кажа, аз 4 пъти се явявах на виша алгебра, 4 пъти чета учебници и на петия вече ми писна и преписах мощно теоремите и оня пич си намери грешки в тях нищо че ги преписах със запетайките :blink: (ама взех изпита де :punk ) Та за университетските преподаватели понякога даже не е сигурно дали и тяхното си знаят, да не говорим че дори и да знаят нещо (поне в информатиката в ПУ) нещат да научат и студентите ами им пращат някой асистент дето му е през оная работа какво ще научиш и оставаш сам :D

Ей на това му казвам "качествено" образование, разбира се има и изключения но те са рядкост.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...