Jump to content
BulForum.com

GRUB


sasquatch

Recommended Posts

Наскоро си преинсталирах виндоза и естествено той ми прецака bootloadera на linux който за нещастие (мое) е GRUB от който хал хабер си нямам та значи boot-вам се от CD-то и си монтирам partitiona на който ми е linuxa ама с тоя GRUB се побърквам щото има много за четене в man-a.Та значи ако има някой тук който да знае как да го оправя и може да отдели време да обяснява.

1000-а благодарности предварително.

Link to comment
Share on other sites

Поне за мен - GRUB е 1000 пъти по-френдли за конфигуриране и поне 2000 пъти по-безопасно за използване от Lilo... А че ман страниците са кофти място за учене си прав - те са за справки. Иначе на сайта на GRUB (на сайта на GNU) има прекрасен туториал - кеф за четене. Ще е по-добре да прегледаш него отколкото да ти обяснява тук някой на две на три... И по-безопасно за компа ти ;) !

 

Между другото - ако си си направил буут дискети за линукса няма проблем да стартираш от тях и да инсталираш ГРУБ наново - поне така си мисля де - някой да се произнесе... Но според мен - просто стартиране на "grub-install /dev/hda" би трябвало да възстанови нещата, защото груб ще се инсталне използвайки същите конфиг файлове като при първата му инсталация - а това е гот, освен ако не си преразпределил диска нещо... Но това е само предположение от моя страна.

 

Къде блея?!? Щом имаш СД можеш да пробваш долното ;)

Link to comment
Share on other sites

Звучи разумно имайки в предвид какво пише в man-a - blah blah - внимавай че да не останеш изненадан когато някой partition ти се прецака :)

P.S. честно казано не ми мина изобщо през ума че GRUB има специален сайт THX

Link to comment
Share on other sites

Най-бързият начин за справяне с проблема е следния:

След като си бутирал от emergency (rescue) CD и си монтирал линукс дяла, да речем в /mnt/linux, изпълняваш командата chroot /mnt/linux и след това grub-install /dev/hda, ако /dev/hda ти е диска, на който е инсталиран линукса ;)

Това сработва в 99% от случаите ;)

Link to comment
Share on other sites

Значи глупавия GRUB като се опитвам да го инсталирам на MBR или на дискета казва - грешка , blah blah, не мога да прочета stage1 - който файл доколкото схванах е boot image който се записва на боотсектора и без него не става работата , така сега съм с LILO което пък не ще да зарежда big кernel ама за щастие имам и такъв който може да се зарежда :beerchug

edit: абе по принцип и с make big zImage трябва да се получи подходящ kernel image ама не съм пробвал още да вида.Освен това се сетих че може би GRUB-a ми наистина е прецакан и трябва да го разкарам и да го инсталирам наново (имам в предвид самата програма не да го инсталирам като bootloader).

Link to comment
Share on other sites

edit: абе по принцип и с make big zImage трябва да се получи подходящ kernel image ама не съм пробвал още да вида.Освен това се сетих че може би GRUB-a ми наистина е прецакан и трябва да го разкарам и да го инсталирам наново (имам в предвид самата програма не да го инсталирам като bootloader).

Moje i naistina da e precakan GRUBa ili niakoi ot failovete.

Obache vinagi si kompilirai kernela s make bzImage, pri 2.4.x i nagore bzip kompresiata prosto e zadyljitelna ;)

Link to comment
Share on other sites

Абе то лесно ще го сложа на дискета аз ама не е това целта, не ща да ми се подмятат разни дискети наоколо (или Rasco има в предвид нещо друго може би?)

Link to comment
Share on other sites

Страшно няма. Освен ако не е dual boot с-ма, като в случая. Тогава винаги има опасност да ти се прецака Уин (все някога!) и да ти "наложи" преинсталация. А на всички ни е ясно как се отнася той към MBR... Цялата врътка отначало. Сигурно това има предвид rasco.

Link to comment
Share on other sites

Когато се инсталира в последователност, първо Виндовс, после Линукс - не може да има никакви проблеми.

Ако все пак се наложи преинсталация на бозата, тогава тя естествено забърсва bootloader-a, но с операцията, която описах по-горе нещата се оправят за 2 мин.

Правил съм го стотици пъти ;).

Освен това LILO и още повече GRUB имат превъзходни опции за оправяне на всякакви подобни каши.

Link to comment
Share on other sites

Страшно няма. Освен ако не е dual boot с-ма, като в случая. Тогава винаги има опасност да ти се прецака Уин (все някога!) и да ти "наложи" преинсталация. А на всички ни е ясно как се отнася той към MBR... Цялата врътка отначало. Сигурно това има предвид rasco.

именно.откакто сложих boot loader на linux партишъна, Windows като сбозяса МБР-то, само сменям active partition и всичко е 6.

Link to comment
Share on other sites

Мда това като че ли е най-доброто решение и за моя случай THX

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...