Jump to content
BulForum.com

slackware DHCP проблем


Recommended Posts

Здравейте,

Трябва ми някой който е на евроком за да ми даде идея как да си конфигурирам слак-а.Тъй като съм опитвал много неща и няма смисъл да се повтарят въпросите затова направо давъм линк към демата където съм писъл какво е пробвано и какъв е резултата.Надявам се да не се сметне като реклама :)

тук

 

и

 

тук

 

P.S. трябва ми някой на евроком защото при тях е почти същото - модем,dhcp етк.Иначе аз съм на ДСС.Ако има някой на дсс пък още по добре :)

Link to comment
Share on other sites

Аз съм на евроком и на външния интерфейс няма нищо повече от

 

# Config information for eth0:

IPADDR[0]=""

NETMASK[0]=""

USE_DHCP[0]="yes"

DHCP_HOSTNAME[0]=""

 

във /etc/rc.d/inet1.conf

 

както и разбира се dhcpcd (dhcp client deamon) пакета..

 

Какво се получава точно при теб?

Link to comment
Share on other sites

Аз съм на евроком и на външния интерфейс няма нищо повече от

 

# Config information for eth0:

IPADDR[0]=""

NETMASK[0]=""

USE_DHCP[0]="yes"

DHCP_HOSTNAME[0]=""

 

във /etc/rc.d/inet1.conf

 

както и разбира се dhcpcd (dhcp client deamon) пакета..

 

Какво се получава точно при теб?

 

Значи при активиран dhcp в /etc/rc.d/rc.inet1.config редовете са точно както при теб.Но когато пусна dhcpcd ( /sbin/dhcpcd ) интерфейса eth0 ми пада и неси взима ИП.Не дава никакво съобщение за грешка.

 

ifconfig eth0 up

 

дига се.след което пускам примерно netconfig или ръчно пускам dhcpcd интерфейса пак пада ( след известно мислене все едно зарежа ) без съобщение за грешка.

Link to comment
Share on other sites

И никъде ли не остава следа? dmesg? syslog?

 

/var/log/ няма лог от dhcp,има в messages, но там пише че dhcp ъпва lo след което връзва eth0 на full-dublex (което се вижда на шотовете)

dmesg несъм го ползвал ( смисъл незнам какво да гледам с него освен дали ми намира LAN-ката )

 

@afx след като питах админите казаха че при активиране на dhcp би трябвало да тръгне,без някакви специфични настройки.Ти гледам че си със Слак също.как да проверя дали пакета е инсталиран?гледам че няма apt-cache.Иначе си има /sbin/dhcpcd ,но нямам никакви логове в /var/log като че ли никога не е пускано това dhcpcd.то трябва да се върже за сървъра и тогава да направи лог или?Няма ли начин да се провери дали въобще прави някакъв опит,освен с ps aux |grep dhcp където липсва.

Link to comment
Share on other sites

Да.. провери дали dhcpcd ти е инсталиран... тъй като dhcp ти е dhcp сървър.. който в случая не ти трябва

 

root@server:/var/log/packages# ls dhcpcd-1.3.22pl4-i486-2

 

(примерно)

 

След като имаш /sbin/dhcpcd значи пакета трябва да е там. При нормално зареждане командата се стартира от /etc/rc.inet1 скриптчето което трябва да ти е +x разбира се.

 

Не би трябвало да пишеш в командния ред нищо за да тръгне... единствено е важно да си определил правилно кой ти е външният интерфейс... тъй като е доста вероятно мрежовите карти да са се обърнали при смяна на дистрибуцията (тоест ядрото)

 

Точно миналата сряда преинсталирах едно сървърче... беше на gentoo .. което махнах и сложих slack.. при което eth1 и eth0 се обърнаха... и се наложи единствено да разменя кабелите за да тръгне както си е било. В твоя случай обаче модема е заключен по mac адрес.. и ако случая е наистина такъв и eth интерфейсите са се разменили.. просто трябва да посочиш USE_DHCP[1]="yes" вместо USE_DHCP[0]="yes" .. сиреч на другия интерфейс (ако той ти се е оказал външен)

 

просто правя предположение :)

Link to comment
Share on other sites

Да.. провери дали dhcpcd ти е инсталиран... тъй като dhcp ти е dhcp сървър.. който в случая не ти трябва

 

root@server:/var/log/packages# ls dhcpcd-1.3.22pl4-i486-2

 

(примерно)

 

След като имаш /sbin/dhcpcd значи пакета трябва да е там. При нормално зареждане командата се стартира от /etc/rc.inet1 скриптчето което трябва да ти е +x разбира се.

 

Не би трябвало да пишеш в командния ред нищо за да тръгне... единствено е важно да си определил правилно кой ти е външният интерфейс... тъй като е доста вероятно мрежовите карти да са се обърнали при смяна на дистрибуцията (тоест ядрото)

 

Точно миналата сряда преинсталирах едно сървърче... беше на gentoo .. което махнах и сложих slack.. при което eth1 и eth0 се обърнаха... и се наложи единствено да разменя кабелите за да тръгне както си е било. В твоя случай обаче модема е заключен по mac адрес.. и ако случая е наистина такъв и eth интерфейсите са се разменили.. просто трябва да посочиш USE_DHCP[1]="yes" вместо USE_DHCP[0]="yes" .. сиреч на другия интерфейс (ако той ти се е оказал външен)

 

просто правя предположение :)

 

 

ахм,ама при ifconfig няма никой ( при боот на машината ).след като го ъп-на ( ifconfig eth0 up ) и пусна dhcp след известно време мислене спира и eth0 е пак даун ( ifconfig него вижа,но ifconfig -a ) се вижда.Опитах да дигна наред eth от 0 до 4,но казва че ги няма.Ще опитам пак да видя макар че мн ме съмнява.Несъм проверил дали rc.inet1 е +x но при /etc/rc.d/rc.inet1 restart си се рестартира ,следователно би трябвало да е екзекютабъл ( баси превода дето направих :bgrin: ).

 

П.С. За по сигурно преинсталирах слака,но няма промяна.Сега се сещам че слака е 11ка и е с някакъв прекомпилиран кернел,който се ползвал от някаква фирма за сървърите им.Незнам дали може и от това да е.

Link to comment
Share on other sites

ахм,ама при ifconfig няма никой ( при боот на машината ).след като го ъп-на

Ами то точно това е проблема.. би трябвало да ти излезнат интерфейсите без настроено ip за да може да работи dhcpcd-то после.

По скоро провери дали си пуснал hotplug-а за да си сигурен че драйверите на мрежовите ти карти ти са заредени. ;) Тоест... интерфейса трябва да ти е вдигнат за да пращаш dhcp заявка от него.

П.С. За по сигурно преинсталирах слака,но няма промяна.

Това да не е windows бре човек :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Ами то точно това е проблема.. би трябвало да ти излезнат интерфейсите без настроено ip за да може да работи dhcpcd-то после.

По скоро провери дали си пуснал hotplug-а за да си сигурен че драйверите на мрежовите ти карти ти са заредени. ;) Тоест... интерфейса трябва да ти е вдигнат за да пращаш dhcp заявка от него.

 

Това да не е windows бре човек :laughing:

 

к ще проверя и това стига да кажеш някаква команда :) ако не ще питам google.После ще пиша :)

 

edit: Всъщност на ето този шот се вижда че засича ланката,а и при въвеждане на статично ИП се пингва модема,следователно не би трябвало там да е проблема.

Link to comment
Share on other sites

Първо, хората ти казаха да провериш дали лан кабела ти е включен на eth0.

Напълно е възможно да имаш вградена ланка която да заема този номер.

Всички интерфейси се виждат с `ifconfig -a`

Сравни MAC адреса с този който ти е по договор.

 

Второ, провери дали ланката се свързва с модема, сложи статични настройки и влез в web interface-а му.

 

Аз лично съм на ЕКК лан и когато имам такъв проблем пускам `tcpdump -n` за да видя дали има фонов шум (broadcasts), но при модемите едвали този номер ще мине.

 

Ааа да, dhcpcd сваля интерфейса ако не получи отговор от DHCP сървъра за определеното му време. Timeout-а за 12.0 е 10 секунди.

Link to comment
Share on other sites

Първо, хората ти казаха да провериш дали лан кабела ти е включен на eth0.

Напълно е възможно да имаш вградена ланка която да заема този номер.

Всички интерфейси се виждат с `ifconfig -a`

Сравни MAC адреса с този който ти е по договор.

 

Второ, провери дали ланката се свързва с модема, сложи статични настройки и влез в web interface-а му.

 

Аз лично съм на ЕКК лан и когато имам такъв проблем пускам `tcpdump -n` за да видя дали има фонов шум (broadcasts), но при модемите едвали този номер ще мине.

 

Ааа да, dhcpcd сваля интерфейса ако не получи отговор от DHCP сървъра за определеното му време. Timeout-а за 12.0 е 10 секунди.

 

именно за последното нещо което написа питах.За предните:

1) няма къде да е включен тъй като има само един eth0 ( в линка който съм дал е споменато ).А и ако имаше друга както ти сам казваш щеше да се покаже при ifconfig -a.

2)Нямам МАК по договор иначе бих споменал ( няма МАК защита )

3)Пак там ( в линк-а ) съм писъл ще след като сложих статични ИП-та ( на eth0 - 192.168.100.2 255.255.255.0 ),мога да пингна модема както и да вляза през уеб с lynx 192.168.100.1 ( .100.1 е ИП-то на модема ми )

4)За tcpdump ми каза един познат днеска,довечера ще видя какво ще изкара с него.

Link to comment
Share on other sites

Оказа се че проблема е в МАК-а ,въпреки че би трябвало УЖ да няма такъв :) В момента всичко е ОК.Мерси на всички отзовали се :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...