Jump to content
BulForum.com

Best MTA?


dX

Recommended Posts

Здравейте,

 

Тъй като след месец-два ще пускам сървърче вкъщи на което ще има и mailing services, та се замислих какво MTA да ползвам..

 

Попаднах на интересна дискусия относно exim vs qmail vs sendmail vs postfix на следния адрес:

 

http://openacs.org/forums/message-view?message_id=30066

 

Все още се чудя обаче.. не зная и какъв frontend да използвам, но най вероятно ще си го пиша сам на php със imap extension.. както и да е - в момента се търси MTA.

 

Сървъра ще е Gentoo powered, ако някой има практика със което и да е MTA (и Gentoo в часност) нека да драсне в темата да ме ориентира.

 

Послепис: видях че е имало темичка относно "web+mail..." и се превърнала в едно голямо нищо заради спор между linux и bsd.. нека това да не се получава тук. Пак казвам - сървъра ще е на Gentoo и това няма да се коментира.

 

Мерси на всички отзовали се ;)

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

Тъй като след месец-два ще пускам сървърче вкъщи на което ще има и mailing services, та се замислих какво MTA да ползвам..

 

Попаднах на интересна дискусия относно exim vs qmail vs sendmail vs postfix на следния адрес:

 

http://openacs.org/forums/message-view?message_id=30066

 

Все още се чудя обаче.. не зная и какъв frontend да използвам, но най вероятно ще си го пиша сам на php със imap extension.. както и да е - в момента се търси MTA.

 

Сървъра ще е Gentoo powered, ако някой има практика със което и да е MTA (и Gentoo в часност) нека да драсне в темата да ме ориентира.

 

Послепис: видях че е имало темичка относно "web+mail..." и се превърнала в едно голямо нищо заради спор между linux и bsd.. нека това да не се получава тук. Пак казвам - сървъра ще е на Gentoo и това няма да се коментира.

 

Мерси на всички отзовали се ;)

 

 

Az pak si kazvam:

SMTP - qmail

IMAP - courier-imap

virtual email domains - vpopmail

local mail delivery/filter agent - maildrop

web mail - SquirrelMail

 

hvanal sam mu cakata i problemi niamam ;)

 

P.S. Mnogo zavisi kade 6te se polzva, natovarvane i t.n.!

Moze da pogledne6 tuk, zvu4i mi obe6tava6to, no ne mi e ostanalo vreme da go probvam: http://smtpd.develooper.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мерси на отзовалите се, за съжаление само двама.. и един приятел във IRC (wbyte).

Лично аз съм работил със exim затова за мен това е предпочитаното MTA, но след като толкова горещо ми препоръчвате qmail, I will give it a try.

 

However, има още около месец до закупуването на сървъра и пускането му онлайн, така че ще се радвам ако се отзове още някой. Моля, аргументирайте се :)

 

Мерси :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Copy/Paste от Gentoo страниците относно qmail:

Qmail is often considered to be a very secure mail server. It is written with security (and paranoia) in mind. It does not allow relaying by default and has not had a security hole since 1996
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...