Jump to content
BulForum.com

Проблем с достъпа до Интрнет в Gentoo.


mIRCata

Recommended Posts

В търсене на дистрибуция, която да си следи зависимостите между пакетите, след като минах през Fedora сложих Gentoo.(машината е Lenovo N100 Dual core Nvidia GF Go7300 SATA)

След инсталацията първо ми ги нямаше и LAN карта и Wireless-а. Свалих си и прекомпилирах ядрото и сега вече ми разпозна LAN-ката.

Обаче като опитам да се докопам до интернет нестава. При ping независимо дали с име на домейн или IP aдрес дава това:

 

message : connect: Network is unreachable.

 

Нета минава през рутерче - него го ping-вам, домашния комп също. Но опре ли до нещо дето е навън - тц. Няма никой. Ако буут-на Windwos-a тръгва.

 

Четох във форума на gentoo, намерих подобни ситуации - пробвах нещата предложени в онези ситуации, но не се получава.

 

/etc/conf.d/net

routes_eth0=( "default gw 192.168.2.1 netmask 255.255.255.0" )

modules=("ifconfig")

config_eth0=("192.168.2.20 netmask 255.255.255.0 ")

 

ifconfig

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:0F:B0:C9:F6:FA

inet addr:192.168.2.20 Bcast:192.168.2.255 Mask:255.255.255.0

UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1

RX packets:11 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:11 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:1000

RX bytes:1584 (1.5 Kb) TX bytes:770 (770.0 B)

Interrupt:21 Base address:0x2000

 

lo Link encap:Local Loopback

inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0

UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1

RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0

TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0

collisions:0 txqueuelen:0

RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)

 

 

/etc/resolv.conf

nameserver 192.168.2.1

 

 

route -n

Kernel IP routing table

Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface

0.0.0.0 192.168.2.1 255.255.255.0 UG 0 0 0 eth0

192.168.2.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 eth0

127.0.0.0 0.0.0.0 255.0.0.0 U 0 0 0 lo

 

Някакви идеи на какво може да се дължи това и как да го оправя.

Иска ми се да остана на Gentoo - идеята с подръжката на пакетите като на FreeBSD ми харесва и искам да ползвам тази дистрибуция.

За wireless-a също видях много теми в техния форум, но нея ще я мъча след като подкарам тази ланка. Засега тази ми е на първо място в приоритетите по подкарване :)

Link to comment
Share on other sites

Отскоро съм с гентоо и не мога да кажа че знам все още много за линукс. Но съм го преинсталирай доста пъти. Настройките ти са подобни на мойте.

 

Провери това докуметче: Док И може да пробваш и командата net-setup eth0

Като заредиш от LiveCD-то на гентоо имаш ли нет с него ако да погледни му настройките погледни си и твоите, и мрежовите възможности които си му компилирал в ядрото.

Link to comment
Share on other sites

Отскоро съм с гентоо и не мога да кажа че знам все още много за линукс. Но съм го преинсталирай доста пъти. Настройките ти са подобни на мойте.

 

Провери това докуметче: Док И може да пробваш и командата net-setup eth0

Като заредиш от LiveCD-то на гентоо имаш ли нет с него ако да погледни му настройките погледни си и твоите, и мрежовите възможности които си му компилирал в ядрото.

Значи след като добавих няколко именца в /etc/hosts и човъркайки няколко настройки в конфигурационния файла по идея на линка, който ми даде вече пингвам по IP :punk - сега ще се мъча да подкарам и с DNS

Опа -и това стана.

Link to comment
Share on other sites

Браво и честито. :)

По принцип ако си караш по handbook-а няма да имаш проблеми. Основните неща, които трябва да се спазят и направят са малко 5-6 грубо казано. Но те ти са основата другото е за по-финна настройка и запознаване с кое какво прави. След първия път вярвам че няма да ти трябва вече целия документ :)

Link to comment
Share on other sites

Благодаря, благодаря. :D

Вече си инсталирах и драйверите за безжичната ланка - остава да я настроя, но тук проблема със слабия ми английски изкача доста гадно. Сега се мъча да мога да се връзвам към домашния си рутер, но ми се ще да направя и някакви настройки, когато съм навън да мога да се връзвам към други мрежи. Защото в офиса също има AP с кодировка, но пък из града има и free зони. Сега гледам настройките където се указват ключовете за разните мрежи и приоритета на връзка към тях. Това горе долу ясно как става, но за отделните мрежи трябва да слагам различни IP адреси - и в нас и в офиса съм на стаично IP и различни gateways. А free зоните тия неща ги дават ауто, така че борбата продължава :)

Link to comment
Share on other sites

Wireless не ми се е налагало до сега да пускам под линукс и там ме няма. Но може да пробваш с това доста голяма част от HW е покрита.

 

А за различните среди/мрежи има скрипчета съм виждал за лесна смяна на мрежовите настройки и не само за WiFi но и за другата ланка.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...