Jump to content
BulForum.com

dhclient i EK ... problem


exo

Recommended Posts

Zdrasti :)

Ami problema e slednia:

Smenih si distroto na Fedora Core 6 (x86_64) i v nea nqma dhcpcd, a ima dhclient. Do tuk dobre, no ako modema mi se restartne po nqkakva prichina - neta spira :( Trqbva rachno da se izpalni /etc/init.d/network restart za da tragne pak. Pod Windows toa problem go nqma, znachi e ot nastroikite na dhclient-a. Chetoh man-a i se rovih v google, probvah da smenq nqkoi nastroiki ama nishto ne stava. Pomognete molq ... :)

PP: Sorry za latinicata ama toku shto installnah i oshte nqmam kirilica ...

Link to comment
Share on other sites

Ami da ti kaja ne, ne mi pomogna :unsure: Ne razbrah, sega kakvo traa da naprava, da smenq dhclient-a s drug ili kak ... ? :wacko:

btw: Ей тва ако го прочетете кажете че не мога да разбера дали си опраих кирилицата ... :)

Link to comment
Share on other sites

Vi6 moze6 li da installne6:

isc-dhcp3-client-3.0.5.r2 The ISC Dynamic Host Configuration Protocol client

Na men mi pomogna, za6toto vgradenia dhclient ne se spravia6e s gadnia EK internet :angry1

Ami tova go nqma v repo-tata na fedora, no predpolagam ot tuka traa da go svala ... ? Samo ne znam toa source dali sha moje da se compile-ne kato sam na x86_64 arch ... ?

Link to comment
Share on other sites

E install-nah go - pak sashtoto, bez rezultat ... :huh:

 

EDIT: Такаа дано това да може да се чете (май вече си оправих кирилицата :D ).

Мисля че намерих проблема, но все пак да ви питам какво ще кажете.

Като се рестартне модема ми ако съм под Windows той веднага изревава: "Local Network Connection: Network Cable is Unpluged" Демек няма linking защото в този момент (примерно) съм дръпнал щепсела на модема. И съответно когато го включа пак следва "Local Network Connection: Network Cable is Pluged in" или вече има линкинг. До тук добре обаче при Fedora Core тоя момент май нещо се губи, защото когато дръпна щепсела на модема - ifconfig все още показва eth0 като активен. Според мен системата изобщо и не проверява дали през дадение nic има linking или не ... и съответно не предприема нищо по въпроса (например да си рестартне dhclient-а за да си поиска пак параметрите) ...

Другата част на проблема е dhclient ето какво имам предвид (извадка от man dhclient.conf):

When the client is restarted, it first tries to reacquire the last address it had.
и това става с помоща на файла където си пази последния(ите) lease, dhclient.leases. При нас от както евроком направиха врътките с тяхния dhcp това е не само излишно но май и вредно, защото забелязвам че като се рестартне модема докато dhclient-а не направи нова заявка - няма нет.

Това са само предположения, дали е така не мога да кажа за това моля и за вашето мнение ...

Link to comment
Share on other sites

в крайна сметка според мен вдигаш много шум за нищо. Така го направиха, че ако не подадеш заявка към DHCP, gateway-a не ти пуска интернет, логично като се има впредвид ротациите на IP адреси. В крайна сметка си напиши един bash script и не го мисли много. Аз лично, понеже постоянно ползвам различни писита, с различни карти МАС адреса си остава проблем и съм си направил един малак bash script:

 /usr/sbin/service network stop
/usr/sbin/ifconfig eth0 hw ether 00:xx:xx:xx:xx
/usr/sbin/service network start

Ползвам същия този скрипт, когато през 5 мин ми спира модема и трябва да направа заявка към DHCP.

 

При теб един /usr/sbin/service network restart е напълно удачен. Ако не ти се изписва цялата команда, направиси го на баш и като стане бозата просто го еxecuте-ни.

 

ПС. Гном има индикатори, когато машината загуби линка с модема.

Link to comment
Share on other sites

в крайна сметка според мен вдигаш много шум за нищо. Така го направиха, че ако не подадеш заявка към DHCP, gateway-a не ти пуска интернет, логично като се има впредвид ротациите на IP адреси. В крайна сметка си напиши един bash script и не го мисли много. Аз лично, понеже постоянно ползвам различни писита, с различни карти МАС адреса си остава проблем и съм си направил един малак bash script:

 /usr/sbin/service network stop
/usr/sbin/ifconfig eth0 hw ether 00:xx:xx:xx:xx
/usr/sbin/service network start

Ползвам същия този скрипт, когато през 5 мин ми спира модема и трябва да направа заявка към DHCP.

 

При теб един /usr/sbin/service network restart е напълно удачен. Ако не ти се изписва цялата команда, направиси го на баш и като стане бозата просто го еxecuте-ни.

 

ПС. Гном има индикатори, когато машината загуби линка с модема.

Ами шум по принцип не вдигам :D само си споделям разсъжденията. Това за командата - проблем никакъв, а какво правя когато не съм в къщи и искам да "стигна" до pc-то (през ssh да речем) :huh: ?

edit: Аз съм с KDE :P

edit2: Е добре де, май сбърках за линкинг-а и все пак не мога да намеря нормално решение на проблема:

Dec 1 23:51:16 linux kernel: eth0: link down

Dec 1 23:51:27 linux kernel: eth0: link up, 100Mbps, full-duplex

edit3: За сега намерих временно решение на проблема:

#!/bin/sh
# Reshenie na problema s dhcp servera na EK
ping -c 5 217.10.240.2
if [ $? != 0 ]; then
/etc/init.d/network restart
fi

Ей тва cron траа да го "пуска" от време на време ... :wacko:

Ако някой има друга идея да каже ...

Link to comment
Share on other sites

Постоянно решение на проблема:

netplugd is a daemon that responds to network link events from the Linux

kernel, such as a network interface losing or acquiring a carrier signal.

When an Ethernet-style network interface on a host is plugged into a pow-

ered-up switch, hub, or other host, the two use a carrier signal to

establish that the link is alive. The Linux kernel makes this informa-

tion available through its netlink interface.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...