Jump to content
BulForum.com

Как да накарам линукс да ми зарежда през мрежата


giocco

Recommended Posts

Така значи искам да накарам линукс да ми зарежда от мрежа дефакто да имам един сървър и още 30 компютъра примерно да зареждат от него операционна система, някой може ли да ми помогне с някаква документация

Link to comment
Share on other sites

Най-лесно и бързо става с nfs.

 

Накратко: Пускаш си супорта за Root over NFS в ядрото. Конфигурираш nfs, pxe и tftp, инсталираш си клиентското дистро, създаваш отделни / (/ /tmp /var /home) за всяка машина и си готов :)

Вече 3-4 месеца 10 машини работят така без проблеми. Slackware 10.2 клиенти и сървър побрани в има няма 6gb диск :) Сървъра е някво AMD 3000 с 512 RAM, като се накешира 3-4 часа и клиентите зареждат по-бързо, отколкото, като имат HDD :)

 

Ето ти един полезен линк: http://www.tldp.org/HOWTO/Diskless-root-NFS-other-HOWTO.html

 

С iscsi и aoe е по-тарикатско, но nfs се подкарва по-лесно. А и работи прекрасно ;)

 

Има доста уловки и тънкости, но забавлението оставям на теб.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Определено споделям мнението на Mr_Vain. Ако си падаш по по-трудните начини хващай се с iscsi, ако ли не то NFS е за теб :). От личен опит ти казвам, описаната задача от Mr_Vain я направих със iscsi, a тои със NFS е разликата е че той се занимаваше няколко дена, аз няколко седмици :) , до де преоткрия топлата вода :love .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...