Jump to content
BulForum.com

Как да си инсталирам Debian?


Recommended Posts

Здрасти. Свалих си наскоро Debian от следния URL. (Дано да е било това което трябва).

xxxxx.xx.xx:8085/*OS/Linux/Debian.30r2/debian-30r2-i386-binary-1.NONUS.iso

Значи интересува ме как да го инсталирам. Първо ще го запиша на CD, разбира се.. но после? И айде поне тоя път без отговори на типа "Зарежи го тоя дебиан и сложи slackware"...

Благодаря. :)

Link to comment
Share on other sites

Просто слагаш диска в оптичното у-во, от БИОС казваш на буутне от CDROM и voila...Инсталатора ще се стратира и ти само трябва да следваш инструкциите.от всички дистрота, които съм инсталирал, тази се сетъпва най-лесно.

Link to comment
Share on other sites

Опа... не знаех че ще се сблъскам с дружелюбния не-графичен интерфейс... Май ще пробвам с феодора :)

 

Дидо, брат ми там според теб как е ? Мисля че няма голяма разлика :blink:

Link to comment
Share on other sites

имам един въпрос, който може да ви се стори глуповат, но досега не съм виждал линукс и съм доста невеж. може ли на компютъра ми да има уиндоус и линукс и да си избирам кое да се стартира или трябва да е само едно от 2те? и ако може да ми кажете някаква дистрибуция като за абсолютен новобранец :)

Link to comment
Share on other sites

В това няма никакъв проблем, на моят компютър, а предполагам и на повечето съфорумци има и уиндоус и линукс. Предлагам ти Убунту . Инсталацията е елементарна, макар и да не е графична. Има и супер много документация - ръководство за начинаещи, wiki с мноогооо теми, форум с отзивчиви хора, изобщо пълен кеф. Има и много софтуер, а инсталацията с инструмента му Synaptic става е две цъкания на мишката.

Защо не пробваш и някое livecd. Убунту има и такова. Така ще можеш да го разгледаш предварително, без да инсталираш нищо на харда.

 

Предполагам, че колегите от форума ще ти дадат и други идеи - mepis, fedora, suse, mandriva... - всички те са страхотни за начинаещи.

 

На мен лично най ми допадна Убунту, като с това си мнение не искам да ангажирам никого.

Link to comment
Share on other sites

благодаря за бързия отговор. след четене до 4 часа сутринта реших да пробвам knoppix понеже е livecd и разбрах, че има начин ако ми хареса от него да се инсталира debian, който обаче бил доста труден за начинаещи :blink: и още един въпрос ако инсталирам този убунту на дяла където е уиндоуса ли трябва да е или на отделен :)

 

едит: и някакви идей как да подкарам тоя knoppix :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Трябва да си направиш отделен дял за ОС-а и един за swap.

Knoppix се подкарва просто като ти е нагласен CD-ROM-a за boot device преди харда, на който има ОС.

Link to comment
Share on other sites

Трябва да си направиш отделен дял за ОС-а и един за swap.

Knoppix се подкарва просто като ти е нагласен CD-ROM-a за boot device преди харда, на който има ОС.

ами в момента харда ми е разделен на 3 дяла: C - 20gb, D-50gb, E-50gb. мога ли да си инстална убунту-то на D и Е като C си остане с windows. а и забравих да кажа, че машинката не ми е от най-бързите и да не е много тежка тази дистрибуция - celeron 900mhz, 256mb ram.

 

:пп кое от всичките тея трябва да сваля http://ie.releases.ubuntu.com/ubuntu-releases/5.10/ :blink: предполагам, че ще е това ubuntu-5.10-install-i386.iso ама да не зема да объркам нещо :(

 

pusnah knoppix-a obache vsichko e na nemski i ne moga da razbera ot kude da si smenq ezika, ako izobshto moje. nqkoi moje li da obqsni tochno ot kude se smenq :(

Link to comment
Share on other sites

Трябва да си направиш отделен дял за ОС-а и един за swap.

Knoppix се подкарва просто като ти е нагласен CD-ROM-a за boot device преди харда, на който има ОС.

А значи аз имам два дяла, C(където е уиндоуса) и Д където няма нищо, линукса в Д ли да го инсталирам? И ако някой може да ми обясни като на идиот какво точно да правя :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Трябва да си направиш отделен дял за ОС-а и един за swap.

Knoppix се подкарва просто като ти е нагласен CD-ROM-a за boot device преди харда, на който има ОС.

Shade ви го е написал.....

 

И защо по дяволите винаги искате всичко смляно и предъвкано. "като на идиот" - нали не сте такива.

Седнете, поровете се малко, прецакайте нещата един-два пъти.

Така ще научите много повече неща, отколкото ако някой ви обясни стъпка по стъпка всичко.

Инсталацията на горните дистрибуции е в пъти по лесна отколкото на произволен уиндоус.

Пък и къде тръпката, ако всичко ви е предварително смляно.

 

Простете ми за поучителния тон.....

Link to comment
Share on other sites

Има го всичко написано като за идиоти в страниците на дистротата.Ако държите да защитите титлите си на такива, може да вкарата по 1 пост с култовото "ползвах гугъл, но нищо не намерих".Тогава не само ще обясня, но може и направо да дойда до вас да инсталирам. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Абе хора имам тъп въпрос. Преди години реших че искам да имам линукс и си сложих най-модерното за тогава - RedHat 7. И разбира се тотално се обърках и го изтрих на втората минута. Сега пак искам ама гледам че няма редхат вече. Има на сайта им някъв Enterprise Linux и Feodora... Кое е като стария redhat?

Link to comment
Share on other sites

Не съм се родил научен, но не чакам друг да ми свърши работата. :angry1

Link to comment
Share on other sites

Не съм се родил научен, но не чакам друг да ми свърши работата. :angry1

задавам глупави въпроси, но не правя глупави гхрешки :) като не искаш да помогнеш просто недей пиши -толкова е просто :pirate

Link to comment
Share on other sites

задавам глупави въпроси, но не правя глупави гхрешки :) като не искаш да помогнеш просто недей пиши -толкова е просто :pirate

Много сте ми интересни, чесно!Питате, за нещо, дава ви се насока, недоволствате.Както ти казах - не съм се родул научен, но не ме мързи.Смляно знание и опит няма кой да ти налее в главата през форум така, че следвай насоките и се самообразовай.

Link to comment
Share on other sites

Някой ако иска ще му подаря едно Убунту.Бях си поръчал и ми пратиха 5 сега ми останаха 2 едно за мен и едно за някой ако иска.Който иска да прати един ПМ да се разберем къде да дойде да му го подаря.

 

П.С: Като за Великден :)

Link to comment
Share on other sites

www.linux-bg.org :read: мисля , че е добре да се погледне тук ! :blush: Предполагам , че да се поразровите из сайта няма да ви е проблем ( за начинайщите) :thumbs-up: На мен лично много ми помогна !

 

Ubuntu Guide BG Тук има инфо как да си инсталираш повечето програми , драйвъри и др. ! :)

 

Slack10.hit.bg А тук има малко инфо за инсталация на Slackware и др. полезно инфо , което пак е направено за начинайщи (такива като мен :P ) !

 

И Linux-book.hit.bg :) !

Link to comment
Share on other sites

Моля за още 1 съвет! Имам компютър с процесор AMD64 Sempron 3000+. 64-битовата федора ли да си сложа или 32-битовата? На 64-битовата ще ми вървят ли всички 32-битови приложения както трябва да си вървят по принцип?

Link to comment
Share on other sites

Мога да ив кажа само едно :задавайте си глупави въпроси колкото си желаете .без да съм начинаещ задавам винаги от глупави по глупави въпроси, щото ме мързи да чета( и може би съм си глупав).

А сега сериозно за съвсем начинаеш е доста лесно да со сложи : Мандрива , Сузе ,Федора (най лесни са те ) Дебиян [тука влизат и всичкo производно и Кнопикс включително, макaр да е с графичен инсталлер ] и каквото си пожелаете ... другите от типа нa Джентуу ,Слакуеър и т.н. не съм ги пробвал (при Джентуу не ми се компилира 3 дена, че и отгоре при моя бавен компютър) . А тва с разделянето нa диска е много лесно има си Кю-партед или друга програма и по време на иснталация тя ви казва да си заделите място за линукса (аз съм му отпуснал само 5 гб). Правите си един дял от да кажем - в моя случай 5гб, като задавате да е ReiserFS(файлова система) и един дето да е 500 мб някаде като му давате да е линукс SWAP файл и тва е . Предполагам че на федора ще и се хареса пове4е основния дял да е на EXT3 файлова система, щото съм чел някаде, че Ред хет бая пари са вложили в разработката и . Линукс и Виндовс си съжителства супер добре на един Комп .

Aко ви е страх сложете си Lинукса на другo ФИЗИЧЕСКO(в смисал не Партишън!) ХДД(тука вече е малко ... по-трудно или поне при мен беше)

Link to comment
Share on other sites

Моля за още 1 съвет! Имам компютър с процесор AMD64 Sempron 3000+. 64-битовата федора ли да си сложа или 32-битовата? На 64-битовата ще ми вървят ли всички 32-битови приложения както трябва да си вървят по принцип?

Можеш да си сложиш 64 битовата версия, тя е създадена за 64 битова архитектура.32 битовите приложения ще вървят само на 32 битовата версия.Разлики в кода - какво да ги правиш....

 

 

( и може би съм си глупав).

Не знам дали си глупав, но определено пишеш неграмотно.Това прави постовете ти по-трудни за четене.

... ReiserFS(файлова система) .... Предполагам че на федора ще и се хареса пове4е основния дял да е на EXT3 файлова система, щото съм чел някаде, че Ред хет бая пари са вложили в разработката и .

Файловата система си е файлова система.Може да се сложи всякаква, стига ОС да я подържа.Въпрос на предпочитание(в повечето случаи субективно).

ReiserFS и XFS са сравнително нови файлови сисеми.Първата се води изключително бърза при работа с малки файлове, а фтората набира фенове лагодарение на "агресивното си кеширане".За протокола - аз ползвам XFS.

 

(тука вече е малко ... по-трудно или поне при мен беше)

:confused Няма разлика, поне при тези дострота, които съм инсталирал.

Link to comment
Share on other sites

:confused Няма разлика, поне при тези дострота, които съм инсталирал.

значи сузето а мисля и други съм пробвал не искаха да форматират на слейв харддиск файлова система нито реизер нито екст 2? та се наложи с една програма (мноо е готина - Акронис Диск дайректор) да си разделя харда под виндовс и тогава веча иснатлацията захапа

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...