Jump to content
BulForum.com

няколко общи въпроса


dX

Recommended Posts

Така-а-а.. тия дни ми върви на питане.. я да питам и още нещо което ме дразни и което не разбирам.. :)

значи, към днешна дата Х-а си го пускам ръчно със startx, и после за кде-то със startkde или със telinit 4,

само че със второто клавиатурата ми отказва на конзолите.. и вече не го използвам.

Значи въпрос: как да направя Х-а да се стартира автоматично след пускане на машината?

2ри въпрос: Къде се задава първоначалната резолюция на Х-а.. Гадината тръгва на 1280х1024, и не мога да го накарам да тръгне на по малка..

т.е тръгва на по малка, но тази остава като виртуална..

в Х конфиг-а всичко ми изглежда наред.. ето част от него:

Section "Screen"
Identifier  "Screen0"
Device	  "ATI Graphics Adapter"
Monitor	 "Monitor0"
DefaultDepth 24
#	DefaultDepth 8
#Option "backingstore"

Subsection "Display"
	Depth	   24
	Modes	   "1280x1024" "640x480" "800x600" "1024x768" "1152x864" "1280x960" "1280x1024" "1400x1050" "1600x1200"
	ViewPort	0 0  # initial origin if mode is smaller than desktop
	Virtual	 1152 864
EndSubsection
EndSection

Предположих че първия ред на Modes определя началната резолюция.. и се оказах прав :) в момента съм сложил това, защото виртуалната ме дразни.

Искам да сложа 1152х864 за първоначална резолюция.. 'щото на другите монитора ми не държи добри честоти.

Така.. какво друго да питам.. то май няма друго.. Вие като ми отговорите на първото предполагам ще ми станат ясни доста работи :rolleyes:

А, да.. забравих да кажа че не съм с XFree86, ето с какво съм:

root@dx:~# X -version

X Window System Version 6.8.2
Release Date: 9 February 2005
X Protocol Version 11, Revision 0, Release 6.8.2
Build Operating System: Linux 2.6.13 i686 [ELF]
Current Operating System: Linux dx 2.4.31 #21 Sun Jun 5 19:19:51 PDT 2005 i686
Build Date: 11 September 2005
	Before reporting problems, check http://wiki.X.Org
	to make sure that you have the latest version.
Module Loader present

Link to comment
Share on other sites

За да ти се стартира X директно, редактирай /etc/inittab. Има едно редче id:3:initdefault, промени го на 4, също във файла си пише кой левел, за какво е.

 

За да влезеш в 1024x768, Modes "1024x768" трябва да ти е първо, X си чете конфига под ред, който режим ти е първи с него ще започне. Отделно в X с Ctrl-Alt-+/- можеш да сменяш режимите, но вероятно ще го виртуализира, така че ползвай xrandr. Без параметри xrandr ще ти покаже наличните режими. xrandr -s [режим] за превключване. В KDE има и една програмка KRandRTray, върши същата работа (почти).

 

...честотите си ги настройваш в Monitor секцията

 

абе google xorg.conf

Link to comment
Share on other sites

Ами.. това дето за резолюциите нали ти казвам че и аз го установих това.. но не ебава :blink:

сега сложих само една резолюцийка.. и ще тествам след малко да го рестартирам да видим каква ебавка е стане :bgrin:

Между другото, мерси за иниттаб-а.. тоз' файл не го бях разглеждал :)

Я дай някакви инструкцийки да си подкарам клавишите за смяна на езика.. тук гледах имаше пусната тема, но не можах да направя нищо..

Под графична среда съм си нагласил всичко.. но не работят.. в Х конфига имам следното

Section "InputDevice"
Identifier  "Keyboard0"
Driver	  "kbd"
Option "XkbLayout" "us,bg"
Option "XkbVariant" ",phonetic"
Option "XKbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
EndSection

А, и още нещо..

Преди в някакъв линукс бях видял подобно нещо.. мисля че беше Мандрейк..

Със старт бутона (уиндоуския), като го натиснеш ти излизаше менюто на КДЕ-то, т.е все едно си натискал бутона който е на мястото на windows start бутона

 

EDIT: Промених редчето в иниттаб-а.. и.. лошо.. няма ми ги конзолките, имам само една на tty6 :huh:

Не могат ли и Х-а и конзолите да вървят заедно ?

Link to comment
Share on other sites

Няма как да не стане с xrandr :) Нареди си режимите в xorg.conf-a и после сменяй с xrandr.

 

За смяна на езика ползвам следното скриптче:

/usr/X11/bin/setxkbmap us,bg ,phonetic grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll

 

Отделно KDE-то си има аплет за смяна.

 

EDIT: има си ги конзолите :P

Link to comment
Share on other sites

Еми.. клавиатурата не ебава да захапе..

Колкото до конзолите усетих фатката каква е :)

то си ги имало описани в иниттаб-а за кой рън левел кои конзоли да са активни..

Сега ще видя какво ще направя с клавиатурата.. че така меко казано ме дразни. :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Тъй като и аз имам малко общи въпроса, реших да не пускам нова тема, а да пиша тук, свързани главно с кде и фонетика.

 

1. Може ли по някакъв начин (и какъв) при минимизиране на XChat Xmms, иконите да са долу вдясно, до часовника (систем трей при бозата)?

2. В Xmms не мога да чета кирилизираните имена на песните, пробвах от филтъра на фонт-а в настройките, обаче няма cp1251 има само iso****.

3. Добавих в xorg.conf следните редове за превключване на layout-a, но пак не става.

Section "InputDevice"

Identifier "Keyboard0"

Driver "kbd"

Option "XkbLayout" "us,bg"

Option "XkbVariant" ",phonetic"

Option "XKbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

EndSection

4. Имам медия бутони на клаувиатурата, но не знам как да ги добавя, оставих Generic 104 key, за да не объркам нещо, а драйвери за линукс нямам. Въпроса е да увеличавам/намалям Master Volume.

 

Slackware 10.2, kde 3.3, стандартни фонтове, копирал съм и няколко ттф от бозата.

Благодаря.

 

Edit: Решение на въпрос 2: Сваляте си corefonts и разархивирате само папката cp1251 в /usr/X11R6/lib/X11/fonts, след което добавяте долните два реда в xorg.conf, Section "Files" и рестартирате X.

FontPath	 "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/cp1251/75dpi"
	FontPath	 "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/cp1251/misc"

 

В Xmms:

1. Десен бутон - Options - Preferences.

2. Горе изберете показалеца Fonts

3. Махнете отметката на Use fontsets

4. на "Playlist" натиснете бутона "Browse", отваря се диалог за избор.

5. Изберете показалеца Filter

6. Във всички списъци изберете "*" (звездичка) с изключение на полето Charset, в него изберете microsoft-cp1251 (картинка).

7. Изберете показалеца Font. В него са показани всички шрифтове, които поддържат кодировката за уиндоуската кирилица - изберете си този, който ви харесва и натиснете OK.

8. Сложете отметката на Use X font

9. на "Main window" натискате бутона "Browse", и повтаряте операцията за избор на шрифт в cp1251.

10. "Apply", "OK"

Link to comment
Share on other sites

Значи за Xchat-a e елементарно, то е един плъгин, който се добавя към xhat-a, утре ще ти го донеса да си го копираш. За xmms-а като бях с Дебиан се инсталираха едни пакети мисля, че бяха някакви кирилски фонтове bolkhov или нещо такова и с тях стана.

 

А за медиа бутоните, аз лично не ги ползвам, може да пробваш да потърсиш нещо в гуугъл. :)

Link to comment
Share on other sites

Мойте мултимедийни бутончета тръгнаха като зададох мултимедийна клавиатура на compaq..

А клавиатурата ми е a4tech :lol:

Единствения бъг който забелязвам е че когато mute-на звука, дава иконка за mute-нат звук, но под нея пише "Пускане на звука".. когато махна mute-а пише "Спиране на звука".. т.е обърнати са, но иначе всичко бачка патронско.

hotkey-четата за layout-ите още не съм срещнал човек който да ми каже че ги е подкарал нормално..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...