Jump to content
BulForum.com

Бързо и устойчиво ядро


GLT

Recommended Posts

Как си компилирате ядрото?

Предпочитате монолитно ядро или с модули? Къде е златната среда за да се изцеди максимално бързодействие?

 

В момента си правя опити с Kernel 2.6.9 и FedoraCore 2 на Athlon XP 1400 MHz.

Стремя се да направя ядрото монолитно, т.е. всичко необходимо за работата на системата да е вклучено в него, а това, което не ми трябва го изключвам. Естествено правя го само и единствено за моята машина, не искама да правя универсално ядро.

Та компилирах поддръжката само на моята мрежова карта, само на моята звукова карта, USB- само опции които са ми необходими и всичко друго изключвам. Естествено графичните драйвери (nvidia) си ги оставих като модул за да няма издънки и да не се окажа, че нямам картина :D

Интересно, че получих ядро с големина 1,3 MB пред 1,1 MB :D

А бързината май е една и съща.

 

Има една статия ТУК но още не съм си играл с опциите на компилатора. Някой ден.....

 

 

Та въпросът ми е как си компилирате ядрата за десктоп машината си?

Link to comment
Share on other sites

Как си компилирате ядрото?

Предпочитате монолитно ядро или с модули? Къде е златната среда за да се изцеди максимално бързодействие? ..........

 

Не съм спец по ядрата, но мисля да напиша, какви наблюдения имам:

- дали зареждаш "драйверите" в ядрото монолитно или като модул това не оказва влияние на бързодействието на самата машина. Донякъде оказва влияние на процеса на зареждане, но не и в крайният резултат.

- дори и да измахаш всичко излишно в процеса на компилиране на ядрото, това пак не оказва влияние на бързодействието на машината, а само рефлектира на обема му. Малко уточнение - ако си набутал разни "излишни" неща, като демони или надстройки (шини за управление, PCMCIA и т.н.), които после се стартират в крайна сметка може да получиш лош резултат.

- най-осезаемо ускоряване на машината си, според мен може да получиш, ако спреш всичко излишно (не ти пиша нещо ново, нали?) и използваш ReiserFS (внимавай, ако ползваш grub boot loader!). Е, да добавиш памет не го пиша, търсим "меки" решения, нали?

- процеса на бутане може да ускориш по няколко начина - най-интелигентният е http://www-106.ibm.com/developerworks/linu...ary/l-boot.html. Наскоро се подметна из мрежата как някакъв компилатор старира ядрото за 15сек. ама после се разбира, че това е "голо" и празно ядро, т.е. няма грам модули/драйвери вътре.

 

Признавам си, че по-добро ядро от готовото, дето идва готово с Fedora-та не съм успял да направя :) Може би, core team-a най-добре си знаят.

Link to comment
Share on other sites

Има една статия ТУК но още не съм си играл с опциите на компилатора. Някой ден.....

Та въпросът ми е как си компилирате ядрата за десктоп машината си?

 

Отношение към бързодействието има начина на компилиране и оптимизация. Трябва да се използват оптимизациите за конкретния процесор, както и някои специални флагове за компилация (описани в man gcc). Най-важното е, че човек има огромна свобода в това отношение и може да експериментира.

Link to comment
Share on other sites

Отношение към бързодействието има начина на компилиране и оптимизация. Трябва да се използват оптимизациите за конкретния процесор, както и някои специални флагове за компилация (описани в man gcc). Най-важното е, че човек има огромна свобода в това отношение и може да експериментира.

 

Да, няма съмнение - просто аз написах, че не съм успял да направя нещо по-добро от екипа на FC. Мисля, че в последно време нищо по-различно от 686 процесори няма (Athlon или Intel) - е, изключвам x_64 битовата архитектура. Там очевидно има значение...

 

А най-вече - за да не се измести идеята - в крайна сметка с какво се тества кое ядро е по-бързо? Чисто субективно ("ей, 'тва беше бързо!"), някави тестове (какви?) или просто хронометър в ръка?

 

п.с. Ето още нещо интересно: http://kerneltrap.org/node/view/3409.....и после http://kerneltrap.org/node/view/3408

 

Този път свързано с VMware и FC. Мисля да поекспериментирам ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...