Jump to content
BulForum.com

Висока температура на MCP


THE STORM

Recommended Posts

Здравейте,

 

Преди рядко ми се случваше, но сега доста често. Както си гледам някой филм HD или клипче в youtube, което пак е HD, се случва картината да се размаже цялата и компютъра забива тотално.

След рестарт всичко е нашарено с някакви линии и премигващи квадратчета. Като изключа компютъра да почите 10 минути всичко е наред до следващия път.

Гледах температурите и всичко е в норми освен MCP, което е 85-90 градуса и предполагам че от там идва проблема. Въпроса ми е коя част от компютъра е това MCP и как да го охладя, за да спре да ми прави проблеми?

 

Конфигурация:

MB: Asus P5N-T deluxe(nForce 780i SLI)

CPU: Intel Quad Core Q6600 2.4GHz

Video: GeForce 9800 GTX

RAM: 2x2GB Corsair

HDD: 2x1TB Seagate

PS: Thermaltake 550W

 

Windows 7 Ultimate SP1 x64( всички драйвери и update-и на последна версия )

Link to comment
Share on other sites

Много горещ Nforce 780. Има доста оплаквания от много греещи и прегряващи такива. Като гледам охлаждането на дъното е добре направено и не би трябвало да прегрява. Можеш да сложиш една малка перка отгоре, за да го хлади поне малко.

На първо време пробвай с друга видеокарта,защото проблема според мен е там.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Проблема се оказа във видео картата. Сложих нова Gigabyte GTX 560, но пък сега друг проблем. През някакви случайни периоди от време компютъра замръзва и след 10-15 секунди се оправя. К'во ли не правих само къде още Windows-а не съм преинсталирал.

 

Ако имате някакви идеи, кажете че след преинсталация е много мъка докато си инсталирам всичко, което ми трябва...

 

 

Link to comment
Share on other sites

На първо четене,провери хард диска.

Също така се опитай да охладиш МЦП-ТО.

Между другото предложи някаква цена на старата ти карта мога да ти я изкупя за части.

Пиши ми на лични.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Компютъра ми седя 7 дни в сервиз и в крайна сметка ми казаха да преинсталирам Windows-a. Така и направих, но проблема остана.

С последните драйвери на nVidia съм... На дисковете проведох много дълги и бавни тестове с няколко програми и не дадоха грешки.

 

Въздушния поток в кутията е много добър водещ се от 4x12см вентилатори. Няма как да го охладя повече, тъй като покрай всичките чаркове не виждам как точно бих могъл да му закача вентилатор...

 

Отворен съм за още идеи, че вече взех да се отчайвам.

Link to comment
Share on other sites

Тази температура където си посочил на MCP-то 85 -90 градуса е висока.

Ако все още е такава опитай се да я понижиш.

Така също по симптомите които си описал - появяват се грешки или някои от устройствата спира работа и системата изчаква.

Обикновено се получава от хард диска, не е изключено и от лан карта да идва проблемът.

Тестът на харда за лоши сектори не е 100% гаранция че същият е читав. Най -сигурното е да пробваш с друг хард. Провери си и интерфейсният кабел.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Проблемът е решен. Ето информация:

 

Въпросната темперетура на този чипсет се оказа нормална. Реално през всичките 4 години MCP-то си е било с висока темперетура, просто не съм му обръщал внимание понеже комютъра си работеше.

Проблема със замръзването е от това, че видеото и дъното не се разбират поради някакви причини. Като му боднах по стара видео карта проблемите изчезнаха. Но не за това дадох 400лв за 560 GTX...

 

Така или иначе планирах след година някъде да правя upgrade, се реших да е сега, вместо да търся друго дъно, което да работи с видеото и процесора.

Сега компютъра ми е напълно нов, като изключим HDD-тата и видеокартата си работи перфектно с новото дъно.

 

От цялата ситуация сега имам за продаване дъно с процесор и RAM, но за това ще си пусна тема отделно...

 

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...