Jump to content
BulForum.com

странен проблем след смяна на процесор


samkijot

Recommended Posts

значи смених си процесора. от E2180 минах на E6300. дъното е GA-G31M-ES2L.

след като подмених процесора, системата се стартира, но на екрана не излиза нищо(първите 1-2 пъти излезе bios-a, но след това нищо). първоначално си помислих, че или процесора не е в ред, или операционната система нещо не се спогажда с него и най-вероятно ще иска преинсталиране. реших обаче да върна стария си процесор, но за мое учудва и с него се получи същата работа - компютъра се стартира, всичко си работи, но образ на монитора няма. след като го изгасих, 2-3 часа по-късно пробвах пак и тогава вече bios-a се "показва", след което стигам до етап на зареждане на операционната система:

 

Windows_7_Boot_Gif_by_saiseihogo.jpg

 

 

... след което пак черен екран(системата не се рестартира, а продължава да си работи, но без заредена 7-ца и на черен екран). от друга страна със стария ми процесор системата вече си зареждаше нормално. с новия(Е6300) обаче мога да я заредя единствено в safe mode. при опит за нормално boot-ване стига до горната картинка и след това черен екран(без да се рестартира). в крайна сметка реших да преинсталирам.

на прясната инсталация вече с новия процесор OS-а се зарежда, CPU-то държи ниски градуси, играят се и игри без проблем, но ако компютъра бъде спрян и след това пуснат, системата пак показва същите симптоми - след логото за зареждане на windows-a, екрана остава черен. при рестарт тръгва нормално, както и ако рестартираш компютъра безброй пъти по време на работа. само когато се изгаси и след това се пусне, компютъра не boot-ва отведнъж.

някакви идеи на какво може да се дължи това.

Link to comment
Share on other sites

Според сайта на гига-та, процесора се поддържа от биос v. FC, но не видях FG да имат на сайта за това дъно.

Пробва ли да флашнеш с FC?

След смяна на процесора направи ли Bios reset?

Edit: CPU support/Bios revisions

Link to comment
Share on other sites

Според сайта на гига-та, процесора се поддържа от биос v. FC, но не видях FG да имат на сайта за това дъно.

Как ще няма? :)

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3485#bios

FG е предпредпоследния биос.

samjikot, моят съвет е да флашнеш дъното с най-новия биос FI и ако тогава не става, ще го мислим.

Link to comment
Share on other sites

Според сайта на гига-та, процесора се поддържа от биос v. FC, но не видях FG да имат на сайта за това дъно.

Пробва ли да флашнеш с FC?

След смяна на процесора направи ли Bios reset?

Edit: CPU support/Bios revisions

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3134#bios

 

FC е от 2009/07/06, а FG - от 2010/02/26

не, не съм ресетвал биос-а

Link to comment
Share on other sites

Как ще няма? :)

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3485#bios

FG е предпредпоследния биос.

samjikot, моят съвет е да флашнеш дъното с най-новия биос FI и ако тогава не става, ще го мислим.

 

Гледах само биос-ите за неговата ревизия от cpu support list-a. Сори.

Link to comment
Share on other sites

 

samjikot, моят съвет е да флашнеш дъното с най-новия биос FI и ако тогава не става, ще го мислим.

 

... и след update-a положението е същото.

 

п.п. в интерес на истината само веднъж системата зареди отраз, след като компа беше изключен, но това го отдавам на някаква случайност.

Link to comment
Share on other sites

в крайна сметка реших да преинсталирам.

на прясната инсталация вече с новия процесор OS-а се зарежда, CPU-то държи ниски градуси, играят се и игри без проблем, но ако компютъра бъде спрян и след това пуснат, системата пак показва същите симптоми - след логото за зареждане на windows-a, екрана остава черен. при рестарт тръгва нормално, както и ако рестартираш компютъра безброй пъти по време на работа. само когато се изгаси и след това се пусне, компютъра не boot-ва отведнъж.

някакви идеи на какво може да се дължи това.

 

Бозата която ползваш оригинална ли е или я кракваш след инсталацията?

Ако не е оригинална направи ресет на новия БИОС свали му и батерията.

След това инсталирай чист windows 7 SP1 MSDN и не го краквай.

Ако се оправи значи мизерията идва от removeWAT или loadera който ползваш.

Ако проблема продължи... харда който ползваш целия ли го търкаш преди инсталация

или само системния дял ,ако търкаш само системния пусни Kaspersky rescue disk

да ти сканира боот секторите ,също така тествай харда за лоши сектори.

Link to comment
Share on other sites

Бозата която ползваш оригинална ли е или я кракваш след инсталацията?

Ако не е оригинална направи ресет на новия БИОС свали му и батерията.

След това инсталирай чист windows 7 SP1 MSDN и не го краквай.

Ако се оправи значи мизерията идва от removeWAT или loadera който ползваш.

Ако проблема продължи... харда който ползваш целия ли го търкаш преди инсталация

или само системния дял ,ако търкаш само системния пусни Kaspersky rescue disk

да ти сканира боот секторите ,също така тествай харда за лоши сектори.

 

не е оригинален. свалял съм батерията, но няма ефект.

колкото до loader-a, него така или иначе мога да му дам restore ... но съм го ползвал и преди на моята машина(първата инсталация на windows 7) и не е правил такъв проблем. той присъства след като смених процесора, а не след/преди да сложа OS-a

на харда търкам само системния дял.

 

loader-a не влияе на проблема - и с него, и без него все тая.

Link to comment
Share on other sites

Loadera действа на принципа МАЖЕ ПО БИОСА.

При положение ,че си със последния БИОС и нов процесор

нищо чудно стария лоадер да нe се разбира с новия БИОС.

Затова трябва да повториш процедурата с ресет на БИОС

и сваляне на батерията и слагаш чиста боза без лоадера.

След това спираш компa ,пускаш го и ако проблема е решен

си търсиш читав loader.

Link to comment
Share on other sites

сигурен ли си, че така ще стане? щото само на едно предположение за този loader да преинсталирам пак бозата за няма и седмица ... просто не ми се занимава.

Link to comment
Share on other sites

Не мога да съм сигурен, ПРЕДПОЛАГАМ.

Добре де, толкова ли нямаш някакъв стар диск?

3акачи го и го пробвай дали проблема остава.

Седмицата се инсталира за няма и 20 минути.

Link to comment
Share on other sites

за съжаление нямам, иначе бих пробвал, тъй като наистина 7-цата се инсталирва два пъти по-бързо от XP-то.

Link to comment
Share on other sites

наистина може да се окаже loader-a, но още не съм на 100% сигурен ... вчера пробвах с LiveCD(Ubuntu) и с друг хард, на който имаше инсталиран Windows XP.

с LiveCD-то случая е идентичен - при първи старт(cold boot) системата стига до логото на OS-а, след което черен екран и ubuntu-то не се зарежда. при рестарт(warm boot) всичко тръгва както си трябва т.е. както при мен със 7-цата на моя хард.

с другия хард обаче, който е с Windows XP, системата зарежда безпроблемно от първия път ...

 

ако е причина loader-a на 7-цата, защото при LiveCD-то се получава същото? и то ли използва настройките за boot-ване на основната OS, която е на харда, та да се бърка така? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Провери за подути кондензатори и замери захранването, това се сещам на този етап и разбира се един мем тест виж дали не се е разместил рама докато си сменял проца.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

няма подути кондензатори и захранването си е ОК, а колкото до паметта ... не мисля, че една смяна на процесора ще прецака паметта, но ще пусна едни мемтест за всеки случай.

прави ми впечатление също така, че откакто е този проблем, bios-a зарежда много по-бавно от преди. не знам дали има връзка, но ми се набива на очи ...

 

memtest-а не дава грешки:

abcd0008l.jpg

Link to comment
Share on other sites

... след което пак черен екран(системата не се рестартира, а продължава да си работи, но без заредена 7-ца и на черен екран).

При това положение как се държи лампичката на харда (мига, свети постоянно или не свети)?

Link to comment
Share on other sites

държи се както при нормално стартиращ/зареждащ компютър с операционна система ... в смисъл, че след като екрана стане черен, лампичката свети постоянно, след което премигва няколко пъти и после изобщо не свети.

Link to comment
Share on other sites

Наистина проблемът е изключително странен. На едно приятелче преди месец му сглобих машина с гигабайтско дъно (P 945) с Е4400 и при него имаше спънки - Windows-a зарежда и след рестарт не му засичаше харда и единствения начин да го засече наново беше да му разместя сата кабела, но проблемът беше решен с най-новия биос. При теб продължава ли да го прави този проблем с Windows-a?

Друго, което се сещам, е да пробваш с друг Windows. Примерно XP, като преди това форматираш харда напълно.

 

ПП Има възможност новия ти процесор да не е в ред и това е.

Link to comment
Share on other sites

значи пробвах с друг хард, на който имаше инсталирано XP ... не прави този проблем. компютъра си зарежда от първи път.

 

п.п. на процесора му пуснах всевъзможни тестове - издържа ги всичките. температурата, която държи е по-ниска от предишния - 37-38°

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

не знам как стана, но проблема се разреши от само себе си. компа вече зарежда ОС от първия път ... шашава работа :blink:

 

п.п. в събота тествах един проблемен компютър с мои част т.е. свалях ги и ги слагах на него, обаче след като си го сглобих отново, pc-то пак не зареди от първия път, а трябваше с рестарт ... та си мисля, че причината сега да ми се оправи не е било това, че съм откачил и закачил компонентите на моя. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

пак да си пиша аз в "моята тема" :laughing: ... направо полудявам кат' стане нещо и не мога да разбера от какво се е получило. днес отидох да сменя охлаждането на брат ми - беше с боксово за сокет 775, та да му сложа едно arctic cooling ... дъното е ASUS P5N-E SLI и тъй кат първоначално сметнах, че няма да мога да го поставя без да махна радиатора на чипсета(тоя сивия, дето пише asus върху него), свалих го. след като се убедих, че ще мога да монтирам новото охлаждане така че перката да гледа към дъното на кутията(охлаждането е от типа heat pipes), почистих процесора, както и чипсета на дъното, сложих нова паста на двете, монтирах, закачих дъното и при стартиране ... черен екран :laughing: (аман от него). няма образ, диода за дейността на HDD свети постоянно червено(пробвах и с разкачен хард, все същото), всички перки си въртят, но няма нито картина, нито признаци за влизане в windows-ка среда ... квото и да правех(разкачих и закачих компонентите 1-2 пъти - връщах старото боксово охлаждане, после новот), така и не изкара образ :wacko:

тъй като компютъра не го взех с мен и няма как да пробвам различни неща, някой може ли да ме насочи към нещо ... или ако е имал подобен проблем. просто недоумявам как от работещ комп, при разкачане на частите и след това закачнето им ще се получи това.

Link to comment
Share on other sites

пак да си пиша аз в "моята тема" :laughing: ... направо полудявам кат' стане нещо и не мога да разбера от какво се е получило. днес отидох да сменя охлаждането на брат ми - беше с боксово за сокет 775, та да му сложа едно arctic cooling ... дъното е ASUS P5N-E SLI и тъй кат първоначално сметнах, че няма да мога да го поставя без да махна радиатора на чипсета(тоя сивия, дето пише asus върху него), свалих го. след като се убедих, че ще мога да монтирам новото охлаждане така че перката да гледа към дъното на кутията(охлаждането е от типа heat pipes), почистих процесора, както и чипсета на дъното, сложих нова паста на двете, монтирах, закачих дъното и при стартиране ... черен екран :laughing: (аман от него). няма образ, диода за дейността на HDD свети постоянно червено(пробвах и с разкачен хард, все същото), всички перки си въртят, но няма нито картина, нито признаци за влизане в windows-ка среда ... квото и да правех(разкачих и закачих компонентите 1-2 пъти - връщах старото боксово охлаждане, после новот), така и не изкара образ :wacko:

тъй като компютъра не го взех с мен и няма как да пробвам различни неща, някой може ли да ме насочи към нещо ... или ако е имал подобен проблем. просто недоумявам как от работещ комп, при разкачане на частите и след това закачнето им ще се получи това.

 

Ресет на биоса,когато го стартираш писка ли компа?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...