Jump to content
BulForum.com

Intel Sandy Bridge


Recommended Posts

Има доста информация из нета, но пък то и време за четенето и трябва. :)

Конкретно случая, който имам предвид е че реших да си направя лек ъпгрейд и да мина на Пясъчния мост. Поразгледах дъната и видях три чипсета за целта: P8H61, P8H67 и P8P67 - без дори ред да съм прочел за тях, се насочих към златната среда и си взех дъно с него ASUS P8H67, изглеждаше повече от прилично и окомплектоване доста добре с всичко ново.

За процесор си харесах G620 - нито ми се даваха 300-400-500 лева само за процесора, нито съм чак кой знае какъв хардуерен ентусиаст, пък и попрочетох за този нов Селерон и разбрах, че е повече от приличен - всъщност почти идентичен с i3, като кеш от най-различни нива, шини и прочее, единствената разлика, която забелязах е, че G620 няма Intel® Hyper-Threading Technology, т.е. не е 2 cores 4 threads, a само 2 cores 2 threads.

Отделно и като знам как принципно се клокват добре си викам като за 356 лева перфектно ! Да ама след като ударих на камък няколко пъти в опитите за какъвто и да било клок... се наложи да чета. :)

 

И мога в полза на такива като мен да споделя малко инфо /щото човек като отвори дори и местен форум като този на hwbg с над 70-80 страници само за Sandy Bridge, трябва 2 дни само това да прави/.

Та клока на Sandy Bridge е почти мисия невъзможна. Хитреците от Интел този път са прецакали всички мераклии като мен, оставили са само два процесора с възможности за клок: I5-2500K и I7-2600K, съответно с цена 428 и 627 лева, всичко друго е така заключено, че клока е буквално забранен /5-6 % мисля че никой не би ги броил за клок/. Отделно и с чипсет Н67 също може да се забрави за клокване, дори и да се вземе някой от горните две це пе у -та, трябва чипсета да е Р67.

Т.е. за да клокне Пясъчно часовниче човек трябва да даде от 650 лева нагоре /за cpu и дъно/.

Е, добрата новина е че и двата се клокват наистина много - май минимума е 4,5 - 5 GHz, четох и за 7.

 

В заключение мога да кажа, че е приятна платформа, но това с клока малко разочарова - поне такива като мен, които са свикнали да го правят, дори и да няма особена нужда.

 

П.П. Ако някой знае вариант за отключване ще се радвам да го сподели. Отделно и мнения доколко значима е разликата 2 cores 2 threads, 2 cores 4 threads, aka Intel® Hyper-Threading Technology, ще са ми интересни.

Link to comment
Share on other sites

Тъй като и аз мисля да подменя кошника точно с нещо подобно на това което си взел, се поразрових и аз.

Според повечето форуми, не си заслужава да се дават още 70$ за i3, само заради "Intel® Hyper-Threading Technology" ( тъй като други разлики дефакто няма ).

 

Евентуално, ако примерно гледаш Hi-Def филми, докато декомпресираш HD звук :) може да се усети разликата.

 

П.С. От къде сглоби конфигурацията?Това 356лв само за дъно и проц ли е или?

Link to comment
Share on other sites

Светъл, честитутка. G-тата от Интел добре се набутаха в средата, където АМД дълго време бяха окупирали с техните Феноми, а именно процесорите с цени 100-180 лева. Въпреки всичко съм скептичен към серията G и то, заради това, че не могат да се клокват. Поне това, което съм гледал от ревюта твоя процесор = Phenom II x550, а втория съм го имал и само добри неща мога да кажа за него (много тихо боксово охлаждане, прилично се клокваше до 3.9 и имаше възможност да се отключи до четириядрен).

В момента имам 2500K - също много добър, а и го взех на неприлично ниска цена, тъй като беше вкарван отвън и гаранция дефакто няма. Боксовото охлаждане е пълна пунта мара. Ако си с него, дори не може да се замислиш за някакъв вид клок, без да видиш температури от рода на 80++++ градуса в прайм. Иначе така са правени тези процесори, че до 4.5 да искат малко увеличение на напрежението, но нагоре нещата се променят. Моят не е от най-хубавите бройки и стабилния максимум, тъй като иска повече точец от нормалното и максималният стабилен клок, който съм постигал, е 4.8, но с лека клизма и родилни мъки. Пускал съм го и на 5, ама само за картинка.

Моментът за подмяна на части не много благоприятен, тъй като се очаква на 12 октомври да пуснат Булдозера от АМД и по този начин цените ще на всички процесори малко или много ще паднат. Отделно, че доларът се вдигна и ако 2500к преди 3-4 месеца се намираше най-евтино по магазините за 380 лева, сега е 410.

@компютърниячервей - ако питаш къде са най-ниските цени на компоненти, за Пловдив - Ерата, за София - Никем и sky.

Link to comment
Share on other sites

Светъл, честитутка. G-тата от Интел добре се набутаха в средата, където АМД дълго време бяха окупирали с техните Феноми, а именно процесорите с цени 100-180 лева. Въпреки всичко съм скептичен към серията G и то, заради това, че не могат да се клокват. Поне това, което съм гледал от ревюта твоя процесор = Phenom II x550, а втория съм го имал и само добри неща мога да кажа за него (много тихо боксово охлаждане, прилично се клокваше до 3.9 и имаше възможност да се отключи до четириядрен).

В момента имам 2500K - също много добър, а и го взех на неприлично ниска цена, тъй като беше вкарван отвън и гаранция дефакто няма. Боксовото охлаждане е пълна пунта мара. Ако си с него, дори не може да се замислиш за някакъв вид клок, без да видиш температури от рода на 80++++ градуса в прайм. Иначе така са правени тези процесори, че до 4.5 да искат малко увеличение на напрежението, но нагоре нещата се променят. Моят не е от най-хубавите бройки и стабилния максимум, тъй като иска повече точец от нормалното и максималният стабилен клок, който съм постигал, е 4.8, но с лека клизма и родилни мъки. Пускал съм го и на 5, ама само за картинка.

Моментът за подмяна на части не много благоприятен, тъй като се очаква на 12 октомври да пуснат Булдозера от АМД и по този начин цените ще на всички процесори малко или много ще паднат. Отделно, че доларът се вдигна и ако 2500к преди 3-4 месеца се намираше най-евтино по магазините за 380 лева, сега е 410.

@компютърниячервей - ако питаш къде са най-ниските цени на компоненти, за Пловдив - Ерата, за София - Никем и sky.

 

То и аз към ерата съм се насочил, но не мога да харесам дъно от там.

Link to comment
Share on other sites

Ерата наистина са с най-добрите цени в Пловдив. Пък каквото не мога да си харесам оттам го взимам от Мост-а, в случая дъно и аз не си харесах в Ера. Взех си Асус защото знам, че всичко е ок, но ако ще клокваш /някога/ си вземи задължително с Р67. Може и това GB P67A-D3-B3 /P67/LGA1155 160.30 192.50 171.86 206.00, ако не те притеснява марката.

Иначе да, това 356 е за дъно и проц само. Но нещо ми е трудно да преглътна, че ако искам въобще някакъв клок трябва да си взема процесор за 400+ лева ! То нали идеята на клока е да вземеш нещо за 100-200 лева и да го изпънеш. Пък така нещо му губя тактиката. :)

Но пък колкото повече четох за тоз 2500К, толкова повече ми допадна...

Link to comment
Share on other sites

Ерата наистина са с най-добрите цени в Пловдив. Пък каквото не мога да си харесам оттам го взимам от Мост-а, в случая дъно и аз не си харесах в Ера. Взех си Асус защото знам, че всичко е ок, но ако ще клокваш /някога/ си вземи задължително с Р67. Може и това GB P67A-D3-B3 /P67/LGA1155 160.30 192.50 171.86 206.00, ако не те притеснява марката.

Иначе да, това 356 е за дъно и проц само. Но нещо ми е трудно да преглътна, че ако искам въобще някакъв клок трябва да си взема процесор за 400+ лева ! То нали идеята на клока е да вземеш нещо за 100-200 лева и да го изпънеш. Пък така нещо му губя тактиката. :)

Но пък колкото повече четох за тоз 2500К, толкова повече ми допадна...

 

Ами аз мисля да е Asus или в краен случай от Скалите, защото до колкото разбрах, скоро Asus са ги купили.Принципно не клоквам, дефакто също ( само няколко пъти от любопитство :) ).Искам нещо което да е стабилно и хладно, без много екстри = сравнително евтино :bgrin: Просто 200 и отгоре ми идват в повечко, само за дъно.

Link to comment
Share on other sites

Ами аз мисля да е Asus или в краен случай от Скалите, защото до колкото разбрах, скоро Asus са ги купили.Принципно не клоквам, дефакто също ( само няколко пъти от любопитство :) ).Искам нещо което да е стабилно и хладно, без много екстри = сравнително евтино :bgrin: Просто 200 и отгоре ми идват в повечко, само за дъно.

Щом няма да клокваш и не ти се дават 200 лева за дъно, ето го варианта за теб - ASRock H61M-VS

Link to comment
Share on other sites

Щом няма да клокваш и не ти се дават 200 лева за дъно, ето го варианта за теб - ASRock H61M-VS

 

А дали ще има място за едно такова:

 

hd5850_hd5830_extreme1euv2.jpg

 

Води се, че е около 25см. , а за широкото... хм трябва да видя.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...