Jump to content
BulForum.com

Проект: симулация на климата


Svetlan

Recommended Posts

http://www.climateprediction.net/index.php

На този адрес има инфо по въпроса, но най-общо става дума за проект подобен на Seti@Home само че в случая става дума за КЛИМАТА и промените които настъпват по наша вина.

Незнам колко хора са гледали филма "Денят след утре", но аз четох доклад на Пентагона по въпроса преди повече от 4-5 месеца, беше доста "неприятен" по въпроса за близкото ни бъдеще. А преди месец си записах филмче от Дискавъри Ченъл което беше почти едно към едно с доклада на Пентагона.

А за тези които смятат, че това е пълна фантастика ще спомена, че всички най-мощни компютри по света, по-точно огромни клъстъри от процесори (става дума за хиляди процесори) в момента се занимават с една задача и са създадени заради тази задача - ПРЕДСКАЗВАНЕ НА КЛИМАТА !

Доскоро в Пловдив бяха само два компютъра които участваха в проекта - моите два, днес гледам че са станали повече.

Ако можем да помогнем се питам защо да не го правим - става дума за нашата Земя.

Link to comment
Share on other sites

:) Еми хем си прав хем не си. Промените са започнали да настъпват вече и процеса се ускорява бързо, така че не знам дали ние ще го е..м ама то нас със сигурност.

П.П. Ако някои си инсталира модела да не го регистрира като услуга в Уиндоуса така ще може да си го спира и пуска когато иска, в другия случай се пуска сам дори и да искате да го спрете.

А и мисля, че едното не пречи на другото, тук става дума да дадеш процесорно време които и без това повечето от нас не ползват когато не са на компютрите си :)

Link to comment
Share on other sites

Между другото, ако някои от екипа на warez.ru помогне повече хора да прочетат поне по въпроса, ако не друго, ефекта ще е доста по-голям :D

Link to comment
Share on other sites

Незнам ,но моето лично мнение подчертавам ,че това е пълна глупост то с какво може тази програма да помогне на климата да не би да го подобри?Незнам за вас ама за мен е глупаво незнам колко товари компа тази програма но не мисля ,че ше помогне особено.Аз например за Seti@home съм по-съгласен от това. Както казах едва ли ще оправи климата докато с Set@home е възможно да са намери нещо(все пак има хиляди компове където са се включили в проекта ако не и милиони незнам точно колко са).

Link to comment
Share on other sites

Незнам ,но моето лично мнение подчертавам ,че това е пълна глупост то с какво може тази програма да помогне на климата да не би да го подобри?Незнам за вас ама за мен е глупаво незнам колко товари компа тази програма но не мисля ,че ше помогне особено.Аз например за Seti@home съм по-съгласен от това. Както казах едва ли ще оправи климата докато с Set@home е възможно да са намери нещо(все пак има хиляди компове където са се включили в проекта ако не и милиони незнам точно колко са).

Идеята е по-скоро да знаем с възможно по-голяма точност какво и кога ни чака, за да можем да реагираме адекватно. Сун Тзъ (или как там беше :) е казал, че половин победа е познаването на врага. А и ако беше такава глупост кажи ми защо най-големите клъстъри по света се занимават с глупости, а там са инвестирани милиони $ ;)

А по въпроса колко хора са се включили има 92914 различни акаунта, а огромна част от тия акаунти са цели организации с десетки компютри.

http://cpdn.comlab.ox.ac.uk/user/userrank.php тук могат да се поразгледат компютрите им.

http://www.ashr94.dsl.pipex.com/ тва са машините на някой си Ник Салмън интересни са и от овърклокърска гледна точка ако щете :))

Link to comment
Share on other sites

Мисля, че това за климата и онова за изследване човешките гени(по-точно се правеха разни анти-ракови изследвания) са много по-нужни от SETI@HOME, но засега СЕТИ-то има най-добър маркетинг и е най-популярно.

 

Аз ще се включа за климата.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic :P

Aaaaaa,za isfansemnite li stava na vapros s tva SETI :D Mi nii s bratiata ot Mars v4era sipihme birata be.Edinia sa napi i kat my padnaha antenkite sa 4ydihme kak da gi slagame pak ,to i kratynata my kriva edna takava:) ,ma s kanakylit si4ko sa postiga:) Az pona4alo predlojih da my gi lepnem s epoksidna smila,ma kazaha 4e kato spi i mnogo sha my rabi na glavata :)

A ina4e s klimata sme bratia:) Nema shto da my davam procesorno vreme :D Toi postoianno si vliza i izliza ot PC-to mi.Eto onia den ,presen primer : na ba4kane sam,pa ne mi sa hodeshe.Izlizam na terasata gol - po monokini ,zabiram i jinata s mene i my teglia edna molba na klimat4o da pysne dajd:) I toi pysna :) Si4ko si e nared,ni sa pritesniavaite :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ще го пробвам тва за климата :) ако не натоварва компютъра може и да поостане за по-дълго ;)

 

едит1:междудругото след малко ще кача програмата B)

 

едит2: качена е тук :)

Link to comment
Share on other sites

....

А и ако беше такава глупост кажи ми защо най-големите клъстъри по света се занимават с глупости, а там са инвестирани милиони $ ;)

....

От военна гледна точка тези изследвания са много полезни за планиране на операциите. Помислете какви са ограниченията на хвалените в последно време "умни" оръжия по метеорологични условия...

 

abe chovek ebi go vremeto, v Bulgaria prestapnicite, ciganite i turcite ni precakvat vseki den, toi za niakva metrologia se zagrizhil

 

за да няма грешки:

метеорология <=> атмосферните явления

метрология <=> мерки и теглилки

Link to comment
Share on other sites

Svetlan, a ti ubeden li si che tvoeto PC presmiata neshta svarzani sas vremeto i samo sas vremeto? Ubeden li si che za tazi rabota niakoi ne e poluchil zadacha da izchisli tova ili onova, za koeto da mu se plati i saotvetno tozi niakoi si tarsi hora, koito da "pomagat" uz s idealna cel?

Predi vreme imashe podobni proekti, koito izchisliavaha neshto za kosmosa...... neznam kakvo beshe tochno i posle se okaza che vidish li edi si koe pravitelstvo (na edna bratska anglogovoriashta darzava sas edi si kolko shtata) bilo dalo poruchka na edi si koia firma da smiata a tia bila potarsila pomosht ot userite po sveta.......

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Svetlan, a ti ubeden li si che tvoeto PC presmiata neshta svarzani sas vremeto i samo sas vremeto? Ubeden li si che za tazi rabota niakoi ne e poluchil zadacha da izchisli tova ili onova, za koeto da mu se plati i saotvetno tozi niakoi si tarsi hora, koito da "pomagat" uz s idealna cel?

Predi vreme imashe podobni proekti, koito izchisliavaha neshto za kosmosa...... neznam kakvo beshe tochno i posle se okaza che vidish li edi si koe pravitelstvo (na edna bratska anglogovoriashta darzava sas edi si kolko shtata) bilo dalo poruchka na edi si koia firma da smiata a tia bila potarsila pomosht ot userite po sveta.......

Mersi!

Знам само това че променяме климата, знам че това става основно по наша вина, убеден съм че ще има последствия и те няма да са благоприятни за нас хората, искам някак да помогна но засега не виждам начин за това - единственото което мога в момента да направя е и онова което и правя, впрегнал съм свободното време на моето CPU :punk

Знам и това че винаги човек може и трябва да се съмнява, но това не трябва да го изолира от действителността и да го прави нихилист.

Link to comment
Share on other sites

Само да напомня когато го инсталирате ще ви попита дали да го направите "system service" или нещо от сорта беше, кажете му НЕ, за да не се стартира дори и когато вие не искате :punk

Link to comment
Share on other sites

Знам само това че променяме климата, знам че това става основно по наша вина, убеден съм че ще има последствия и те няма да са благоприятни за нас хората...

Samia az po obrazovanie sa ekolog, taka che tezi neshta sa mi do bolka poznati, 5 godini sam se zanimaval s takiva neshta. ;)

Vaprosa e dali ajaba tvoeto PC naistina se vkliuchva za takava kauza ili e porednata izmama, koiato palni nechia bankova smetka. :(

Link to comment
Share on other sites

Vaprosa e dali ajaba tvoeto PC naistina se vkliuchva za takava kauza ili e porednata izmama, koiato palni nechia bankova smetka. :(

Верно бе затова не бях се замислил :blink: а дали има начин да се разбере :confused а и м/у незнам с каква цел се използват компютрите ни (надяавам се да е затова, което казват) но със сигорност се използват "ЯКО" след като стартирам програмата компютара ми качва температурата повече от колкото, когато обработвам DVD на High Quality а все пак си мисля , че не е "малък"(AMD-Barton 3200+ 2x256RAM.......)

Само при мен ли е така или при вас е същото :confused

Link to comment
Share on other sites

...

Vaprosa e dali ajaba tvoeto PC naistina se vkliuchva za takava kauza ili e porednata izmama, koiato palni nechia bankova smetka. :(

Добре бре човеко, кажи ми нещо което е извън съмнение изцяло. А това че можем да се съмняваме във всичко трябва ли да убие всяка една инициатива ?!?

А по въпроса за греенето и CPU -то - да качва няколко (3-4 при мен) градуса, но това е защото CPU -то е на 100% почти постоянно, но въпреки това мога да кажа, че не се усеща никакво забавяне включително и като пускам игри. А ако на някой в момента му е нужно да е сигурен че нищо не му хаби процесорно време просто дава на пауза проекта или го спира.

Link to comment
Share on other sites

Добре бре човеко, кажи ми нещо което е извън съмнение изцяло. А това че можем да се съмняваме във всичко трябва ли да убие всяка една инициатива ?!?

Ne e neobhodimo da "ubivame" vsiaka edna iniciativa, prosto izraziavam svoeto mnenie. Vseki e svoboden da pravi kakvoto nameri za dobre. Dalech sam ot misalta che az sam 100% prav v sluchaia, mozei da ne e taka... Prosto si kazvam mnenieto i zashto niama da se vkliucha v proekta. ;)

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: От 3 -ма души в Пловдив сме станали 7 ... не е много ама не е и малко.

Лошото е че разликата между нас и останалите европейски страни е огромна, от БГ има 32 -ма участващи, а от Чехия - 344, Унгария - 146, за Великобритания, Дания, Германия, Франция да не говорим. Не знам дали това е показател за нещо, но има над какво да се замислим. Все пак Чехия да кажем е също бивша соц страна, а и е по-малка от България, а пък каква разлика 32 на 344...

П.П. Списък на участващите по страни тук :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...