Jump to content
BulForum.com

bios


Recommended Posts

Hm.....Moge li da se napravi potrebitelskiqt interfeis da izglegda po drug na4in?

Kak se smenq versiqta na "programata" za upravlrnie na biosa(imam predvit onova sinoto deto se poqvqva kato natisne6 delete,kogato se startirva kompa)Primerno na moito pi6e versiq 1.00 Kak moge da upgreidna versiqta.I da ne izglegda taka,kato DOS.Naprimer ne6to kato EFI.

Link to comment
Share on other sites

Mi dosta trudno 6te ti bude.Zavisi ot versiqta na biosa.Specialno na GB biosite mogat da se updatvat ot I-net no i sled update interfeisa si ostava su6tata istoriq...taka 4e pone az neznam da su6testvuva :punk re6enie na vuprosa...

Link to comment
Share on other sites

Само на някой БИОС-и интерфейса е графичен. Примерно на АМИ повечето са, както и биосите на марковите компютри - IBM, HP, Compact... Версията на БИОС има смисъл да се сменя само ако някое устройство не се поддържа (изобщо или корекно), тоест когато модулите които се слагат са по-нови отколкото дъното. Иначе не се препоръчва да се пипа из БИОС понеже може да се скапе и дъното вече да не тръгне. Ако целта е да смениш версията от 1 на 5 да кажем, само за гъзария (тоест само надписа) това може като първо свалиш оригиналната версия, прегледаш BIN файла за стринговете и там може да си пипнеш всички надписи. След това отново го качваш във флаша. В някой случай има и място където се пази чек-сумата, трябва да се промени и тя. Но по-добре не си прави тези експерименти освен ако нямаш излишно дъно за експерименти, хехехе! Ако някой реши все пак да тества тази процедура, да си носи риска сам (и да не ми се сърди после) - това последното обикновенно го пишат по хакерските сайтове :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Само на някой БИОС-и интерфейса е графичен. Примерно на АМИ повечето са, както и биосите на марковите компютри - IBM, HP, Compact... Версията на БИОС има смисъл да се сменя само ако някое устройство не се поддържа (изобщо или корекно), тоест когато модулите които се слагат са по-нови отколкото дъното. Иначе не се препоръчва да се пипа из БИОС понеже може да се скапе и дъното вече да не тръгне. Ако целта е да смениш версията от 1 на 5 да кажем, само за гъзария (тоест само надписа) това може като първо свалиш оригиналната версия, прегледаш BIN файла за стринговете и там може да си пипнеш всички надписи. След това отново го качваш във флаша. В някой случай има и място където се пази чек-сумата, трябва да се промени и тя. Но по-добре не си прави тези експерименти освен ако нямаш излишно дъно за експерименти, хехехе! Ако някой реши все пак да тества тази процедура, да си носи риска сам (и да не ми се сърди после) - това последното обикновенно го пишат по хакерските сайтове  :lol:  :lol:  :lol:

Eiii ma6ina tva za nomera s bin faila ne go znaeh thanx 6a go probvam :punk

Link to comment
Share on other sites

Edinstvenoto, koeto se seshtam, che mozesh da promenish e cveta na fona i bukvite. S niakoi ot F klavishite beshe, no ne se seshtam koi. To si go pishe otdolu na ekrana kato vleznesh v BIOS-a. Samo tolkova mozesh.

Neznam dali niama niakakav softuer, koito pravi niakakvi divotii po BIOS-a za da izglezda edi si kak. Men lichno me samniava, a dori i da ima ne bih riskuval da go polzvam.

Link to comment
Share on other sites

Edinstvenoto, koeto se seshtam, che mozesh da promenish e cveta na fona i bukvite. S niakoi ot F klavishite beshe, no ne se seshtam koi. To si go pishe otdolu na ekrana kato vleznesh v BIOS-a. Samo tolkova mozesh.

Neznam dali niama niakakav softuer, koito pravi niakakvi divotii po BIOS-a za da izglezda edi si kak. Men lichno me samniava, a dori i da ima ne bih riskuval da go polzvam.

Ima,EFI naprimer samo,4e toi e samo za komputri na Intel. :angry:

Tva naglasqneto na zveta go znam.Ama vuprosa mi e kak da se updante proframata ot koqto stvat nastroikite na boisa.Moita vresiq e 1.24k,vigdal sum pak si pi6a AMI(American Megatrends)otgore,no tva e po-razli4no.Ot po-tumno sinio stava po-svetlo.I ima pove4e funkcii.

Link to comment
Share on other sites

Ima,EFI naprimer samo,4e toi e samo za komputri na Intel. :angry:

Tva naglasqneto na zveta go znam.Ama vuprosa mi e kak da se updante proframata ot koqto stvat nastroikite na boisa.Moita vresiq e 1.24k,vigdal sum pak si pi6a AMI(American Megatrends)otgore,no tva e po-razli4no.Ot po-tumno sinio stava po-svetlo.I ima pove4e funkcii.

Какви функции има и какви няма в БИОС зависи от самото дъно - нали не очакваш да ти се появи опция за забраняване на саунд карта вградена в него при положение, че няма такова нещо на него самото?! Всеки БИОС, независимо от това от коя фирма е произведен (какво ти изписва при старт) е писан за конкретен модел дъно на конкретна фирма производител. Колкото модела дъна има дадената фирма, толкова различни БИОС-и има за всяко от тях - съобразени с различните хардуерни особености на съответните модели. Да - пускат се нови версии на БИОС, но това се прави не за да се появят нови функции, както ти си мислиш, а за да се коригират бъгове във старите или (каквото е положението при по-старите дъна) за да се направи възможно закачането към дъното на хардове по-големи от 512М...

Единственото, което можеш да добавиш (по-скоро промениш) по БИОС и то само при някои, това е да сложиш фирмено лого - като тези които използват IBM и другите производители на маркови компютри, което да се появява по време на зареждане. За да разбереш дали има такава възможност или не за твоя БИОС - провери на сайта на производителя му (не на този произвел дъното) - ако има такава възможност там би трябвало да има и софтуер за целта и указания за употребата му и за изискванията към вида на логото... Но имай предвид, че ако си прецакаш БИОС машината ти може и въобще да не запали, така че освен ако не се налага и не става дума за нещо без което не може да работи както трябва - просто не го пипай. Логото определено не е такова нещо...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...