Jump to content
BulForum.com

help


lz5pn

Recommended Posts

Може ли някой да ми каже има ли ОС линукс като МСДОС например под която може да се подкара компютър с флопи хард и сд и има ли ниакаде описани командите и. Има ли продукт подобен на нортън командер или пс тулс с който да моге да се разглегдат линукски филове и дискове (нали все пак е отворен код). Пробвах дебиан кноппикс работят но все нещо им липсва я някой шрифт я някой драйвер. трябва ми нещо работещо и по вазможност на една дискета и да варви на по старички компютри пентиум на 100 с 32 мб рам например. Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

Emi ako iskash na floppy pak i to s taq mashina ne vijdam kvo drugo :) osven da si slojish nqkaf linux bez grafi4na da si karash samo na konsole. Ina4e ako dyrjish da e floppy mojesh da opitash tezi distribuciiki ,koito sa prednazna4eni za firewall/router kato FreeSCO Dachstein PicoBSD i mn.dr. no se symnqvam ,4e to4no te shte te udovletvorqt.

Link to comment
Share on other sites

Може ли някой да ми каже има ли ОС линукс като МСДОС например под която може да се подкара компютър с флопи хард и сд и има ли ниакаде описани командите и. Има ли продукт подобен на нортън командер или пс тулс с който да моге да се разглегдат линукски филове и дискове (нали все пак е отворен код). Пробвах дебиан кноппикс работят но все нещо им липсва я някой шрифт я някой драйвер. трябва ми нещо работещо и по вазможност на една дискета и да варви на по старички компютри пентиум на 100 с 32 мб рам например. Благодаря предварително.

Я, дай по-подробно какъв ти е компютъра, защото не е ясно с "хард" ли е, или е без "хард" само с флопи.

Другият момент е, че не си написал какво по-точно искаш - графика, шарения, шрифтове(?) и всичкото това на машина с 32М. ОК, става, ама с различни компромиси - напиши, какво в крайна сметка очакваш от нея.

Не забравяй, че когато компютрите бяха с 32М РАМ, имаше предимно текст (конзола, демек), без каквато и да било "голяма" шарения.

Link to comment
Share on other sites

http://linux.kalojan.de/ - Изучаване основите на Линукс с muLinux - Linux на една дискета...

 

С една дискета, PC 386 и 8 MB RAM всеки може да изучава Unix.

Не се използва твърд диск, респективно не се променя.

 

Какво е muLinux?

muLinux (µLinux) е една напълно конфигурирана, минималистична, прилoжноориентирана малка Linux-дистрибуция от Мишел Андреоли от Италия.

Тази Linux-дистрибуция се побира върху една 1.722 MB форматирана дискета (с думи: ЕДНА). На втора дискета е записан X-Window софтуера. Още дискети съдържат допълнителни разширения. Основната цел на това обучение се спира върху първата дискета.

 

Системни изисквания

-най-малко процесор 386

-най-малко 8 MB RAМ, при само 4 MB се изисква swap-област върху твърдия диск.

-флопи 3.5"

-твърд диск не е необходим! Наличните твърди дискове могат да останат непроменени!

-muLinux може бързо да направи от един PC (минималистична) работна станция.

 

Приложения:

-"спасителна" система (напр. при забравена парола)

-тест на хардуера

-наблюдение на мрежата

-изпращане и получаване на електронна поща и новини

-прилагане върху лаптоп

-използване на стар хардуер

-обучение по Unix

...

 

Който не се плаши да изучава най-важните Unix команди, може да направи това възоснова на muLinux. Сигурно за истинските потребители, свикнали с мишка, ще бъде доста неудобно в началото. Unix командите обаче са много продуктивни и само с малки промени могат да се ползват върху всички Unix-платформи.

Link to comment
Share on other sites

Ей , каде забравихте freeSCO ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...