Jump to content
BulForum.com

Бултекст200


Recommended Posts

Става въпрос за принтер Бултекст200. От мен се иска да го подкарам. Това е як звяр - най-накрая се сбъсках с желязо от моята категория (теглова имам предвид) - едвам мина през вратата и то леко настрани така... :D

 

Та ми се иска да знам някой има ли допир до такъв дзвер, но работещ - т.е. в активна експлоатация все още - да го поразпитам това онова. Принтера е матричен, на възраст е само 10 години по-малък от мен, използва се много от счетоводители - заради размера на хартията. Единственото, което подозирам е, че действа от ДОС. Обаждайте се, не се притеснявайте.

Link to comment
Share on other sites

printera e zamislen da raboti s computer "Puldin 601" pod OS UniDOS, bi trqbvalo da raboti pri emulaciq na IBM bezproblemno i na drugi.. men ako pitash, podari go na nqkoi, koito ne te kefi osobeno ;)

 

***UPS***, ne vidqh che tozi post e dostignal dotuk i postnah povtorno, nqkoi, deto moje i go zabeleji, da go zatrie tozi

Link to comment
Share on other sites

tozi printer e predviden za rabota s computer "pyldin 601", s procesor motorola 6800 s chestota 1MHz :) i operacionna sistema UniDOS, no ne vijdam prichina da ne raboti pod drug hardware/software s emulaciq na IBM printer... makar che, ako bqh na tvoe mqsto, bih go podaril na chovek, koito ne mi e osobeno priqten ;)

Link to comment
Share on other sites

За подаряването ясно - хич не бих се и замислил, ако беше мой... Но (слава богу) не е. Собственика му се интересува дали не може да се използва именно за счетоводни работи - те там печатат на едни чаршафи... Оказва се, че не е толкова дърт, колкото го мислех - погледнах му металната табелка на гърба и там е отбелязана дата на производство 1991 - в ЗПУ Асеновград. Емулация викаш - ми то това ако е единствения начин едва ли си струва играта. Продължавам да му издирвам документацията и спецификациите - някой ако има идея къде могат да се намерят да хвърли линк тука...

 

В някакъв руски сайт сега виждам, че е съвместим с Епсон и може да бачка под МС-ДОС - май все пак може да се подкара...

Link to comment
Share on other sites

ov3rm4n, kazi pod kakva OS iskash da go polzvash toia printer. Ako e za DOS mislia che ste moga da porovia za niakakvi driveri... bez da obeshtavam che ste uspeia de...

Всичко каквото може да се намери е добре дошло... Благодаря ти предварително. А за ОС - ясно ми е че няма да стане под ХР :D , но 95 или 98 не виждам проблем да го преглътнат - те и без друго са си МС-ДОС с графичен интерфейс... ;)

Link to comment
Share on other sites

Kato se zarovih v "torbata s arhivite" namerih niakoi neshta, deto moze da sa ti polezni (a i ne samo na teb) na tema DOS, kirilica i printeri.

Eto tuk sam kachil edin arhiv, v koito ima kakvo li ne, vkliuchitelno i za printirane na HP 4L pod DOS kirilica. Neshtoto, koeto nai-mnogo bi moglo da ti e polezno e e edno failche, koeto se kazva robo.exe. Tova e dirver za printer Robotron za DOS. Edno vreme go polzvah za niakolko vida printeri da pechatat pod DOS kirilica i mi varseshe chudesna rabota. Neznam dali ste pasne za tvoia printer, no predpolagam che ste stane. Opitai, dano da imash kasmet. :P

Link to comment
Share on other sites

Благодаря. С кирилицата под ДОС се оправям - и за екран, и за клавиатурни драйвери и за печат, но лошо няма да се обогати инструментариума. Дано успея да подкарам животното - то без кирилица да отпечата два-три марсиански знака, аз после знам как да го лекувам.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря. С кирилицата под ДОС се оправям - и за екран, и за клавиатурни драйвери и за печат, но лошо няма да се обогати инструментариума. Дано успея да подкарам животното - то без кирилица да отпечата два-три марсиански знака, аз после знам как да го лекувам.

E shtom e za obogatiavane na bazata :) :) Vij TUK Vsichki tezi drivers sa za DOS :) Nadiavam se da ti bydat polezni.USPEH

 

EDIT:

Ako mislite, che tezi neshta mogat da pomognat na dosta hora.....kajete da gi premestim vyv win_apz ili...de da znam kadeto shte mogat da se namirat po lesno.BTW namirat mi se oshte okolo 6MB driveri za dos ama triabva da gi podredia malko. (ne che tezi sa mnogo podredeni)

Link to comment
Share on other sites

10x i ot men!

S tqh 6te probam edno drugo jivotno - CPF - H136 - R

Posledno e rabotilo predi 3-4 godini i izkarva6e samo po 1 red ot stranica. Togava mi kazaha, 4e problemyt e ot driverite(HDDto izgorq i nqmahme instalacionni failes za da go installnem otnovo).

Link to comment
Share on other sites

Бултекст200 съответства на Okidata 92 (IBM) , Epson MX , Star SG-10/15 (IBM)

 

Съответствието е частично няма български принтер произведен по това време който да има пълно съответствие с командите на ниакой известен принтер.

 

Освен това отзад на принтера има 5 превключвателя и 1 вътре в него. Ако някой се интересува мога да му изпратя значението на превключвателите, кодовите таблици и набора от команди поддържани от този принтер.

Link to comment
Share on other sites

Освен това отзад на принтера има 5 превключвателя и 1 вътре в него. Ако някой се интересува мога да му изпратя значението на превключвателите, кодовите таблици и набора от команди поддържани от този принтер.

Хайде де! Тъкмо се чудя и мая какво да ги правя и каква роля играят! Не стига че са пет, ами всеки от тях се състои от поняколко джъмпера! С теб така или иначе ще се виждаме, но няма да е лошо да ги пуснеш и тук...

Link to comment
Share on other sites

Това си е чиста мъка мазохизъм! Преди години ми бяха подарили такова нещо /нещо щото е силно казано принтер/ и го бях подкарал под 95, ама сега идея си нямам как, даже си спомням, че имаше виолетова лента и печаташе графики! Обаче го продадох на един тип от един сервиз, защото в това чудо има техника за още 3 принтера....около 5 стъпкови мотора, яко захранване и още една торба части! Успех!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...