Jump to content
BulForum.com

Л. Витгенщайн-"Логико-философски трактат"


Recommended Posts

Някой знае ли къде мога да намеря това произведение. Доколкото разбрах е част от книгата "избрани съчинения" на Витгенщайн от 1988

Link to comment
Share on other sites

В библиотека "Иван Вазов" ще го има със сигурност. Аз също трябва да го чета. Да не следваш философия? Трактатът е към 70 страници, но се четял много трудно по думите на преподавателите ми.

Link to comment
Share on other sites

http://www.kfs.org/~jonathan/witt/ten.html

 

Успех с Трактата... Нали сте чували какво казал Витгенщайн на Ръсел и Мур в Кембридж, пред които защитавал докторат с Трактата? Казал им: "Не се безпокойте, никога няма да го разберете (Трактата)..." А щом те нямат шанс...

Link to comment
Share on other sites

Те са му дали докторска степен без да го защитава трактата, доколкото знам. Те са искали да го направят доктор, защото бил обикновен селски учител в някаква провинция. А той отговорил нещо от сорта : Ако признаете трактата за докторска дисертация, добре, ако не, на мен не ми трябва научна степен. Не цитирам, защото за жалост не бях там :D

Link to comment
Share on other sites

Не си права. Трябвала му е степен, за да преподава в Кембридж. Това за селския учител също не е баш така. Попрочети за него повечко. Интересно е. Бъртранд Ръсел и Мур са един вид негови ментори и учители - специално Ръсел.

Link to comment
Share on other sites

Уча философия и репродуцирах това, което ми е казано на лекции. Не съм се правила на оригинална. Приемам критиката, сигурно си прав, просто ми е доста по-интересен Ръсел примерно от Витгенщайн, макар последният да има страхотни хрумвания, както и основателни критики към Ръсел, че не е използвал теорията си за типовете, когато е "решавал" проблема за безсмислените изказвания и как логическата форма ни гарантира, че сме предпазени от тях :tongue

Link to comment
Share on other sites

Понеже ми се наложи да попрочета за него, та интересното е, че си е раздал всичкото богатство, което е получил като наследство, защото е искал да си намери истински приятели. Работил е като градинар в някъв манастир, бил е обикновен учител на деца, но са го изгонили, защото е бил много строг и ги е биел. А в университета лекции изнасял само в собственаата си стая. Обичал филмите и обикновено след лекциите ходил на кино да гледа някой уестърн.

А по темата: преди малко се върнах от Иван Вазов и беше голямо мотане- 1 час докато я намерят и ми я донесат тая книга, защото била забутана в някви хранилища, то не бяха попълвания на бележки, поръчки, абе голяма бюрокрация. Поне всички служителки се държаха нормално, очаквах по-лошо отношение(имайки предвид повечето държавни служители, които си вършат работата през пръсти)

Link to comment
Share on other sites

Интересното е, че си е раздал наследството, но е раздавал само на богати хора (предимно на братята и сестрите си, както и на други роднини), защото бил убеден, че парите развалят хората и смятал, че ако ги даде на бедни, ще им повлияят зле - за това давал на богати, за тях нямало опасност парите да ги развалят.

 

Също така семейството му е много странно - били са доста деца, има четирима братя от които трима се самоубиват... нещо като депресия ги гони по фамилна анамнеза. Него също го гепва депресията, но излиза от нея с помоща на сестра си - тя го моли да поректира къщата й и тази задача го вади от депресията. Проекта е изпипан до последни детайли от него - до дръжките на вратите...

Link to comment
Share on other sites

Понеже ми се наложи да попрочета за него, та интересното е, че си е раздал всичкото богатство, което е получил като наследство, защото е искал да си намери истински приятели. Работил е като градинар в някъв манастир, бил е обикновен учител на деца, но са го изгонили, защото е бил много строг и ги е биел. А в университета лекции изнасял само в собственаата си стая. Обичал филмите и обикновено след лекциите ходил на кино да гледа някой уестърн.

А по темата: преди малко се върнах от Иван Вазов и беше голямо мотане- 1 час докато я намерят и ми я донесат тая книга, защото била забутана в някви хранилища, то не бяха попълвания на бележки, поръчки, абе голяма бюрокрация. Поне всички служителки се държаха нормално, очаквах по-лошо отношение(имайки предвид повечето държавни служители, които си вършат работата през пръсти)

Наистина, ако не ти звънне телефона и те изгонят от библиотеката, служителите и са много мили. А за мотането и бюрокрацията, леле майко! Направо не е истина. 2 години съм в Пловдив като студентка и имам чувството, че вместо да ми помагат, те ми спъват обучението. Наистина е меко казано възмутително 1 час да чакаш за една книга, от която примерно, както на мен, ти трябват 20-30 страници, които ще идеш да ксерокопираш, а на ксерокса съм чакала и по 3 часа, ако искаш вярвай!

ХВАЛЕБСТВИЯ, ЧЕ СЕ ИНТЕРЕСУВАТЕ ОТ БИОГРАФИЯТА НА ВИТГЕНЩАЙН, ЗАИНТРИГУВАХТЕ МЕ, ЩЕ ВЗЕМА И АЗ (СТИГА ДА ИМАМ ВРЕМЕ) ДА ПРОЧЕТА НЕЩО ЗА НЕГО! :tongue

Link to comment
Share on other sites

Наистина Лудвиг Витгенщайн е имал забележително интересен живот! Вие колеги философи ли сте или просто се интересувате от биографията на философи?

Link to comment
Share on other sites

Ами аз не съм, уча стопанско управление в ПУ, но имам философия като факултативна дисциплина и трябва направя доклад за края на семестъра. Имах към 10 философи да избера и избрах Витгенщайн

Link to comment
Share on other sites

Не знам кои са били тези, от които е трябвало да избираш, но явно не се плашиш от трудности, а направо си ги навличаш, щом си избрал него. Мисля, че по античните автори се пише много по-лесно - Платон, Аристотел примерно. Или Хобс, Лок, нещо приятно за четене. Мен също ме чака Логико-Философски трактат, но направо съм изплашена до смърт. Иначе успех с курсовата. Доколкото знам от познати от факулета за социални и икономически науки, се минава лесно философията като дисциплина, пък и това, което вие учите е далеч от истинската философия. Може би е само запълване нa програмата, защото за 1 семестър 1 философ като хората не може да се преподаде. Но все пак, успех с Витгенщайн.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...