Jump to content
BulForum.com

Ne moje da se zaredi instalaciqta


Recommended Posts

Probvah s Suse 10.1, Suse 10.2, Tilix 2, Tilix 0.4 i kato dam instalaciq primerno na Suse-to mi pishi, che ne e postaveno instalvashtoto CD. A Suse 10.1 sam go instalval, Tilix sashto, no na staroto mi PC.

Novoto mi e s dano ASUS P5B-VM DO, CPU-to C2D 1.8Ghz, 2GB RAM, 750GB HDD - moje li da e ot tova ?

Windows se instalva bez problemi :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Хм.. забелязал съм че на някой от по-новите дъна.. даже точно ASUS беше със Intel Core 2 Duo.. като се опитам да заредя Norton Ghost от Hiren Boot CD 8.6 .. и в един момент казва не мога да намеря CD-то..

 

само че при norton-a ясно можеш да си направиш изводите (с малко проба-грешка) че всъщност въпреки че CD-то ти е IDE... не иска да тръгне със стандартния ATAPI CD-ROM драйвер а се налага да заредиш SATA драйверче и чак тогава да продължи зареждането от CD-то тоест някак си конструктивно, IDE-то ти минава през sata контролера на дъното ти.

 

При линукса 100% се получава нещо подобно само дето той ... като не е добавена поддръжка за определен хардуер в boot-ващото ядро - трудно можеш веднага да се ориентираш .. какъв е проблема.

 

Тъй като съм заклет slackware фен... ако беше на slackware веднага щях да ти кажа - зареди sata.s вместо bare.i (или направо ползвай slackware 12 където патрик е преминал към едно огромно ядро със поддръжка на... всичко - huge.s :D)

 

При suse-то... не знам дали тези версии са последни, но ако не са ... дръпни последната за да си сигурен че поне можеш да стартираш инсталационния диск със sata2 поддръжка. ако не... имал съм случай където ми се наложи да подменя ядро от slackware cd-rom и след това да го запиша като boot-ващ само и само за да включа едновременно поддръжка на два SCSI контролера (които в случая на slackware 10.2 ги нямаше едновременно включени в едно и също ядро от cdrom-a)

 

Общо взето това се сещам на първо време :)

Link to comment
Share on other sites

SUse 10.2 e nai-novoto.

Inache imam 1 slackware 10.2 na CD-ta, mina mi prez akala da go probvam, no toi e za po-naprednali kakuvto az ne sum :bgrin: Mersi ti mnogo za info-to, pone sega nqma da me sumnqva dali problema ne e v PC-to :)

Link to comment
Share on other sites

Малко офтопик

 

10.2 е малко старичко вече... 12 излезна съвсем наскоро... и Patrick е включил много полезен софтуер в dvd-то.. например неща които преди сам съм се мъчил да ги инсталирам ot source .. например:

 

- openvpn + lzo

- bluez + openopbex за bluetooth-a

 

сложил е даже и compiz към x-a :)

 

Освен това към диска е приложен и Slackware Handbook 2.0 което най сетне го прави една завършена система. :)

 

Не мисля че е за.. по-напреднали. По-скоро той е изчистен.. и няма нищо излишно по него. Истински чист Gnu/Linux :) Да наистина в началото ще ти трябва малко време докато видиш кое къде е но не мисля че е нещо кой знае колко невъзможно за разбиране така че с малко четене и повече желание ще видиш че хората безпредметно се страхуват от slack като го заклеймяват като дистрибуция за по-напреднали. А и резултата си заслужава - една от най-бързодействащите и оптимизирани операционни системи. Да не говорим че нещата които ще научиш ще са ти от полза за която и да е дистрибуция.

 

Започни оттук: http://slackbook.sgate.org/

Link to comment
Share on other sites

Znam che 10.2 e stara, prosto kazah, che e imam na CDta :)

I neshto interestno na diska na dunoto mi ima Linux Drivers :woot

Sega shte pysna se svalq 12 versiq nishto nqma da mi prechi da probvam...

Mersi mnogo za site-a naistina shte mi e polezen :punk

NTFS obache mi e ediniq dql ot 700gb i mi kazaha v 1 druga tema, che s programkata NTFSconfig nqma da imam nikakvi problemi, taka li e ?

mersi ti chovek mnogo za pomoshta :beerchug

Link to comment
Share on other sites

И аз днеска като слагах линукс имах същия проблем щото и аз съм с почти същата конфигурация като твойта като изключим разликата в хардовете.

1.Влизащ в биоса и пущаш опция AHCI за Jmicron чипа.

2.Настройваш първо буутващо у-во ДВД-то.

3.Като тръгне да лоадва ядрото на СуСЕ ще ти даде грешка. После ше ти излезне едно конф меню избираш език, и след това влизаш в менюто за лоадване на модули за кернел.

4.Избираш опцията IDE/RAID/SCSI Modules, появява ти се списък с модули от които трябва да добавиш два-JMicron и Generic IDE drivers.

Това е цялата философия накратко :)

Link to comment
Share on other sites

Мисля че не @Frost post-а беше най смислен до момента тъй като аз не бях запознат точно със инсталацията на SuSE... при Slackware директно ползваш ядро съдържащо в себе си необходимия хардуер... докато тук явно просто си посочваш допълнително модулче което ... е същото горе долу .. даже до някъде по-добре тъй като можеш да му зададеш параметри. Не съм сигурен как мога да се подават параметри на драйвер компилиран в ядрото... освен май чрез boot manager-a... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Това е цялата философия накратко :)

И аз това същото го направих тогава и стана на края, обаче към средата на инсталацията ми даде грешка, че липсва еди кой си пакет. Явно диска не е бил както трябва :). За сега ще си карам обаче пак с ХП, че някой неща за линукс ги няма, които ми трябват, пък и неща 2 ОС.

Link to comment
Share on other sites

Да не е лесно да се откажеш от Windows... и да вземеш синьото хапче... и да видиш колко е дълбока заешката дупка :) Linux наистина е малко по-слабичко хапче... затова ще пробвам с MacOS ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...