Jump to content
BulForum.com

2 въпроса


Recommended Posts

Значи момчета аз не съм много навътре с тея неща ама искам да ви попитам следните неща:

1. Инсталирах си убунту 5.10 ама нещо има бъгове, а ми е сложило grub-a в МBR и ако форматна драйва на който ми е лина ще си прецакам груба и няя мога да пусна и Win-a. Имате ли идея как да го опраа?

 

2. Имам онборд саунд вграден и нещо не мое го засече. Дъното ми е MSI KT6V и по принцип си имам драйвери ама са за уин? Та да имате идея?

 

П.С. И ако някой знае къде мога да видя как се прай инсталация с configure, make, install или нещо подобно как се компилира че не знам?

 

Ae мерси предварително мн поздрави Зиги :punk

Link to comment
Share on other sites

1. Инсталирах си убунту 5.10 ама нещо има бъгове, а ми е сложило grub-a в МBR и ако форматна драйва на който ми е лина ще си прецакам груба и няя мога да пусна и Win-a. Имате ли идея как да го опраа?

 

значи MBR-а няма общо със дяловете :) има два начина да заредиш boot manager-a (който от своя страна зарежда операционните системи) и това е като сложиш в MBR - малко кофти защото windows много нахално слага своя NTLOADER там :) ако го инсталираш след линукса. просто трябва да настроиш grub да стартира и windows (не мога да ти кажа точно как - фен съм на LILO :P)

другия начин е като посочиш active partition от fstab и заредиш предварително сложения bootmanager в съответния superblock на дяла.

 

едит: ако махнеш линукския дял.. grub-a най вероятно ще остане, но за да го махнеш можеш да ползваш recovery console от на XP-то диска.. ама не мога да си спомня точната команда там.. бъди на щрек че да не се подведеш с номерацията на дяловете :) малко е объркана на майкрософт концепцията с тия глупави букви :)

 

2. Имам онборд саунд вграден и нещо не мое го засече. Дъното ми е MSI KT6V и по принцип си имам драйвери ама са за уин? Та да имате идея?

 

странно.. всички нови звукови карти на дъното общо взето нямат проблеми .. виж какво казва dmesg по въпроса :)

KT6V ? това със VIA KT600 ли е :) (като моето дъно) ще ти трябва модула via_ac7xx нещо си... виж го там как точно се казваше и не забравяй да провериш дали не ти е mute-ната ALSA-та (в alsaconfig)

 

П.С. И ако някой знае къде мога да видя как се прай инсталация с configure, make, install или нещо подобно как се компилира че не знам?

 

просто чети README-то на съответната програма.

 

или най-лесно я дръпни като пакето със Synaptic-a от съответното debian repository :)

Link to comment
Share on other sites

Да мерси а ми значи погледнах и го засича като VIA 8237 обаче тая asla която каза не можах да я намеря да видя дали е мутната. Между другото имам бутонче Test sound в настройките и като го цукна не се чува звук.

Link to comment
Share on other sites

alsamixer

Тряя Master и PCM да са ънмютнати (с "M" се прави). После ESC и за да запаметиш хавите, с root, alsactl store.

Link to comment
Share on other sites

Добре мерси оправих се с лина, обаче ще ви питам още нещо. Реших да си слижа wine да го пробвам и го инсталнах обаче иска с user да го пускам а не с root , обаче като пробвам да го пусна с user ми дава че нямам permission да го пускам и се съмнявам че нещо на user-a не съм дал права за достъп до файловете. Тва как мога да го видя и въобще къде мога да гледам за тиакива работи освен в linux.google.com щото там търсих ама не намерих квоо ми тряяше...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...