Jump to content
BulForum.com

i440 ZX


Recommended Posts

dynoto mi e s Celeron na 433 MHz

sega sym pusnal 6inata na 83MHz i cpu-to raboti na 6,5x83=541MHz :)

ama sym al4en :D

mn`o se my4ih ... 4etoh knijkata (to ne 4e e ne6to osobenno 40str.)

i pi6e 4e prevklu4vaneto na 100MHz FSB stava s jump-er4eta ama kolko gi naglasqhhh tqh i ne 6te i ne 6te

aide nqkoi ako se e bazikal s takova dyno da dade syvet kvo da napravq 4e da go pusna na 100MHz FSB :)

 

eto i malko info ot sandra-ta:

ZX.JPG

Link to comment
Share on other sites

Nedei da si mislish che 100% e vazmozno da podkarash tvoia procesor da raboti na 100MHz. Edno vreme imah procesor SLOT 1 na 400MHZ i za da go podkaram na 100MHZ se nalagashe niakoi ot "krakata" mu da se izolirat (sirech da ne praviat kontakt). Neznam za tvoia dali ima takava dalavera, no mozesh da se poraztursish vav neta i da poprochetesh tuk i tam po vaprosa. Drug vapros e dali na tvoeto CPU niama da mu doidat v povechko 650MHz (100x6,5).

Imai predvid che taka kakto si go pusnal na 83 MHz ne si mnogo na dalavera, zashtoto mnogo vdigash i drugi chestoti (naprimer na PCI). Goliama e veroiatnostta da sakratish zivota kakto na HDD-to taka i na drugi komponenti. Da go znaesh, vaprosa e principen.

Aide opichai si akula ;) .

Link to comment
Share on other sites

Az imam podobno dano samo 4e 4estotata na 6inata pri men se promenia ot BIOS-a.Ne mojah da pusna CPU na 100 MHz dokato ne updatnah BIOS-a s po nova versia.I posle pak da ti kaja ne mi raboti stabilno na 100 MHz i tova si e .Taka 4e probvai i kaji pri teb kak e .

Link to comment
Share on other sites

....SLOT 1 na 400MHZ i za da go podkaram na 100MHZ se nalagashe niakoi ot "krakata" mu da se izolirat (sirech da ne praviat kontakt). ....

Imah niakyde neshto po tozi vypros.Triabvashe da se izolirat kracheta "C23,C21,C24" ot zadnata strana na procesora .DECA.....NEPRAVETE SAMI TOVA V KYSHTI ;)

Link to comment
Share on other sites

Ами процесора, който си избрал не е добър избор. За да тръгне на 650 то ще трябва да промениш и напрежението в това съм 100% сигурен. Дъното ти е толкова рязано че няма на къде повече. Джъмпер за 100 шина няма. Остава ти да ъпд. Биоса. Но като не можеш да вкараш напрежение пак увисваш.

Link to comment
Share on other sites

ima jumpers za:

CPU Type Select: 66Mhz, 100Mhz, 133Mhz(133 ne moje 6toto modela ne mi e 6via85p, a e 6zx85)

CPU Ratio Selector Jumper:2.0x, 2.5x, ...(prez 0.5x).., 8.0x

(tva za kakvo e?)

a kak da si updatena BIOS-a?? 6toto predi vreme tarsih ama ne namerih za moq model :(

Link to comment
Share on other sites

ima jumpers za:

CPU Type Select: 66Mhz, 100Mhz, 133Mhz(133 ne moje 6toto modela ne mi e 6via85p, a e 6zx85)

CPU Ratio Selector Jumper:2.0x, 2.5x, ...(prez 0.5x).., 8.0x

(tva za kakvo e?)

a kak da si updatena BIOS-a?? 6toto predi vreme tarsih ama ne namerih za moq model :(

Sega niakoi ot foruma shhte kaje , che se izkazvam nepodgotven ama......dokato ne se vdigne dostatychno napregenieto na CPU-to.......overclock niama da stane kakto triabva ;)

Link to comment
Share on other sites

demek tva ratio selector jumper nali?

kakvo zavisi ot tova?

66Mh 83Mh 100Mh ...... tova e chestotata na shinata

2x 3x ....8x tova e mnogitelia s koito umnogavash chestotata

 

Naprimer CPU Celeron 366

 

shina 66Mh mnogitel 5,5 i se poluchava 366Mh.Ako iskash da probvash OVERCLOCK smeniash chestotata na shinata i se poluchava 83Mh mnogitel 5,5 =548Mh (nevinagi e taka) Ima CPU-ta koito sa sys zakliuchen mnogitel naprimer 3,5 Taka kolkoto i da promeniash mnogitelia ....efekt NIKAKYV.Tam mogesh da promeniash samo chestotata na shinata.Imai napredvid , che sled kato promenish nastroikite na shinata CPU-to moge i da ne zapali ;) Togava hop....otnovo si vryshtame jumpers na po-niska shina i....gotovo.....raboti kakto predi :)

:) TOVA E SAMO PRIMER :)

Link to comment
Share on other sites

Sega niakoi ot foruma shhte kaje , che se izkazvam nepodgotven ama......dokato ne se vdigne dostatychno napregenieto na CPU-to.......overclock niama da stane kakto triabva ;)

Naprotiv, mnogo si prav. Za overklok ot 66MHz na 83MHz mozesh spokoino da minesh bez da pipash voltaza, no na 100Mhz spored men ste se nalozi da pipnesh sasa pochti 100% sigurnost.

JIS, ratio selector jumper niama nishto obshto s voltaza na CPU-to, tova e savsem drugo neshto. Mnozitelia (ratio) na tozi procesor e fiksiran! Sirech, tochno tova ratio nemozesh da pipash (po princip), to si e tochno opredeleno! Mozesh da igraesh samo sas dunnata chestota, koeto si napravil kato si minal ot 66MHz na 83MHz.

VNIMAVAI s update na BIOS-a!!!!!!! Mozesh da napravish BELIA! Ako tolkova ti se iska da go napravish idi na saita na proizvoditelia na tova duno i tochno za tozi model (NE ZA NIAKOI DRUG!!!) triabva da si drapnesh po-nov BIOS ot tvoia, ako vaobshte ima takav. Pak ti kazvam: VNIMAVAI s update na BIOS-a!!!!!!!

nassko e mnogo prav kato ti kazva che na 650 tozi procesor niama da raboti stabilno. Moze bi naistina ste mu doidat v poveche tezi MHz-i.

Moze bi nai-razumnia variant e da si kupish novo duno i nov CPU i da gi smenish kato iskash po-burza mashina. S overklok niama da go napravis nalichnoto da e koi-znae kolko durzo......

Ti si znaesh nai-dobre. :D

Link to comment
Share on other sites

a ako digna FSBto mn`o ne moe li da se stopi cpu-to aaa??

Kakvo imash predvid? Da vzeme da izpushi li (sirech da izgori)?

Ako imash predvid tova, ne mi se viarva, malko e veroiatno. Na 83MHz ste raboti, za 100MHz veche ne e sigurno, po-skoro ne, no veroiatnost da izgorish CPU-to vinagi ima makar i malka.

Link to comment
Share on other sites

:punk :punk :punk URAAAAAA STANA NA VYGLEN :punk :punk :punk

Vnimavai kakvo si reshil da pravish

1. Pitai i se konsultirai

2. Deistvai mnogo vnimatelno

3. Bydi predpazliv

4. Pomisli si dali ne e vreme za nova mashinka :woot

 

EDIT:

Za 100Mh shte postna vsichko neobhodimo.Koe krache kak i zashto se eliminira :)

Link to comment
Share on other sites

batko mi nali zatva vi pitam be :)

ma6inkata si q obnovqvam leka poleka

sq zeh 256ram (doubleside) i 4akam dqdo da si doide ot selo da zeme hdd

ama za dyno ... se ne moe se sybere ... (to i kutiq 6te trqa i tova diga o6te pove4e cenata)

Link to comment
Share on other sites

batko mi nali zatva vi pitam be :)

ma6inkata si q obnovqvam leka poleka

sq zeh 256ram (doubleside) i 4akam dqdo da si doide ot selo da zeme hdd

ama za dyno ... se ne moe se sybere ... (to i kutiq 6te trqa i tova diga o6te pove4e cenata)

Case moga da ti dam no bez zahranvane.BEZPLATNO. Stiga da ne si pridirchiv kym vidyt i ;) A za CPU ....neznam zasega nemoga da ti podaria niakoe po-byrzichko :)

Link to comment
Share on other sites

Не можеш да го клокнеш по никакав начин на 100 шина особенно 433мх. В това съм сигурен. Аз съм 366 и става но съм всигнал напреж. и ъпд. биоса. даже и през лятото бачка. тръгва стабилно и на 103-105MHz но там е ръба, това прави към 563 и 573MHz. Дъното ти е без някой важни за случая неща.

Link to comment
Share on other sites

Az predlagam da obob6tia vsi4ko zakazo ot drugite i men do momenta:

1)Poviarvai mi dori i da uspee6 da go pusne6 tova CPU na 100 MHz niama da ima koi znae kolko efekt-Nikoga niama da zaraboti kato P4-badi siguren

2)Ako vse pak re6i6 da parji6 procesora zadaljitelno 6te ti triabva update na BIOS-a.Obiknovenno tazi procedura minava bezproblemno no za vseki slu4ai si zapi6i staria BIOS na disketata-prosto predpazna miarka.

3)Sled kato napravi6 i tova zapo4vai da probva6 ma6inata kato diga6 FSB i naprejenieto.Sled vsiaka promiana na edno ot dvete puskai ma6inata i ia probvai-pusni niakoia tejka programa ili film (izob6to ne6ta koito natovarvat CPU-to) i proveri stabilnostta na rabota na sistemata.Ako niama problemi uveli4avai FSB ili naprejenieto dokato postigne6 jelanite MHZ-ci i stabilnost na sistemata.S tova tazi procedura priklu4va.

4)Sledi temperaturata na CPU-to.Spored men mnogo e malka veroiatnostta da izgori ot visoka temperatura no vse pak e vazmojno.Taka 4e si nastroi System Monitor v BOIS ili tam kakto se kazva i gledai temeperaturata.Za dovar overclock e neobhodimo i dobro ohlajdane.Ima razni programki deto se instalirat v Windows za tazi cel.

5)Posledno:Ako vsi4ko tova mine uspe6o radvai se na izdutia procesor i nedei da iska6 pove4e ot kolkoto moje da ti dade tozi komputar.

6)USPEH

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...