Jump to content
BulForum.com

Изчисляване на усилватели


Recommended Posts

Трябва ми отнякъде инфо за изчисляване на мощност на усилватели.Има си цяла книга за тая работа, ама няма да е лошо ако някой е намерил схемите и законите за изчисляване в нета да помогне.Знам че има бая жичкаджии в тоя форум.Мерси предварително.

Link to comment
Share on other sites

Ami to dobre ama na men ne mi stava mnogo qsno kakvo tochno shte izchislqvash, usilvatel koito imash za da razberesh kolko mu e moshtnosta ili nov.

Ako smqtash da si mislish shema na nov nqma da ti e nnikak lesno. Po lesno se prerabotva druga shema. Ima nqkoi shemi MOSFET tranzistori koito lesno se nadgrajdat kum po moshtni no shte ti se oteli vola kato stane duma da davash kinti za tranzistori :)) Inache ako nqkoi te e izlugal che ima takiva knigi nakarai go da te pocherpi shtoto takiva neshta se chetat ot debelite knigi a i nqma da stane raboatta samo s edna.

Moq lichen suvet e poraztursi se za shemi sus jelanata moshtnost i posle si napravi specifikaciq na elementite na vsichki i vish za koq shte si namerish vsichki chasti i razbira se na po prilichna cena.

Link to comment
Share on other sites

купува6 си едно осцилоскопче и мериш...ина4е не виждам какфо муе сложното ,мощноста сие дадена от производителят..имам мноо фактори от които зависи мощноста...за това тие много несързан въпроса :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Трябва ми отнякъде инфо за изчисляване на мощност на усилватели.Има си цяла книга за тая работа, ама няма да е лошо ако някой е намерил схемите и законите за изчисляване в нета да помогне.Знам че има бая жичкаджии в тоя форум.Мерси предварително.

Правил съм много усилватели така, че схема ли ти трябва или формула за исчисляване на мощноста на готов усилвател. Ако имаш уред мериш изходното напрежение , повдигаш го на квадрат и делиш на съпротивлението на говорителя. Тоест ако имаш 40волта на изхода, мощноста на усилвателя при 8ом. говорител ти е 40х40/8 = 1600/8 = 200вата.

Link to comment
Share on other sites

Ако не бъркам имаше една формула още от учиническите години:W=U.I

T.e. Moщноста е равна на напрежението по тока.

Мериш напрежението на товара(високоговорителя) и тока който протича през него и

получава отдадената мошност в/у високоговорителя.

Ако не знаеш тока има друга формула по закона на Ом:I=U/R като R е съпротивлението

на товара.

Има и други формули,но в момента не си ги спомням.Но тези са най-важните.

П.П

Getzata^ ти написа правилно:W=U на квадрат/R

Има и още една:

W=R.I на квадрат

Мисля,че бях полезен ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...