Jump to content
BulForum.com

За парфюмите или "на какво ще миришем утре"!


mitw

Recommended Posts

За парфюмите или "на какво ще миришем утре"!
Здравейте, парфюмни любители!
Искам да споделя една инициатива и да ви помоля да се присъедините, ако имате желание.

Някои може би знаят, а за останалите ще поясня за какво става дума:
парфюмерията е на път да бъде лишена от още една голяма част от красотата си - чрез пълната или частична забрана
на някои естествени съставки, включени в проекто-закона на IFRA за рестрикцията им.
Законът в момента е поставен от Европейската комисия за обществено обсъждане и за радост -
все още има възможност да се повлияе на приемането му в този вид.

Ще кажете: "голямо важно"! Във връзките по-долу е обяснено по-добре, отколкото аз ще го направя, какви последстия
ще има това, но аз ще се опитам също да отбележа някои от по-важните, и защо си струва поне да опитаме.

Първият непосредствен резултат ще бъде задължителното пре-формулиране на над 9000 (мисля толкова се споменават и то най-малко)
от сега съществуващите аромати(вероятно любими на някои от нас). Всеки следващ приготвен парфюм също, очевидно, ще трябва
да бъде съобразен с тези ограничения. Наглед е незначително - какво толкова - десетина съставки.

Само че поне две от тях са от огромно значение - дъбовият мъх (oakmoss), чието използване и в момента
е силно ограничено от действащите рестрикции, ще изчезне напълно.
Както повечето знаят - това е основна съставка, сърцето на много много мъжки и дамски парфюми.

Втората - Lyral, доколкото знам е основна съставна част на десетки натурални етерични масла (в това число и в състава на розовото масло);
и рестрикциите върху него всъщност ще засегнат пряко използването на всички тях.
Като споменах розовото масло - не се съмнявам, че ако това сега мине, следващата мишена на IFRA ще бъде нашето розово масло.
От известно време се подхвърля това под сурдинка тук и там, явно опипват почвата.

И защо забраната им и/или заместването им със синтетика да е нещо лошо?

Ще натъртя, че аз не съм против синтетиката, напротив - особено в случаите, когато замества продукти
от животински произход съм твърдо и абсолютно "За".
Тук обаче не е така, и ще посоча две от основните причини:

Първо - всеки който познава парфюмите от миналото, знае как влияят върху качествата им налагащите се непрестанни реформулировки,
за да отговарят на прокараните преди години и в момента действащи забрани. За тези, които не помнят - всички шедьоври от миналото,
които са ни радвали, в 90% са само бледи сенки на това, което са били. Същевременно, сред новите все по-трудно може да намерим нещо,
което да ни грабне така - независимо от марката и цената, почти всичко се слива в една маса от подобни, синтетични клонинги.

Второ - Дори и да нямах никакъв интерес към тази област, бих се противопоставил на някой, който иска да прокара закон чрез изопачаване на фактите,
и аргументация която бих нарекъл най-меко заблуждаваща.
Това просто мирише зле - на нечистоплътност и корпоративни интереси (оборотът на производителите на синтетичните заместители е десетки милиарди,
и - изненада- IFRA е създадена с тяхната подкрепа, и някои от главните лица в IFRA са бивши техни служители).

Смятам, че всички ние - които имаме поне малко афинитет към ароматите, само ще спечелим, успявайки да предпазим парфюмите от ново,
още по-драстично преформулиране.

Знам, че вие (както и аз, впрочем) сте силно скептични относно ефикасността и изобщо смисъла от подобни начинания.
Все пак ще помоля поне да хвърлите един поглед.
Това, което я отличава, и ми дава надежда за успех е, че:

- документът е изготвен изключително професионално, ерудирано, подплатен е със солидни аргументи, доказателствен материал и изследвания;
- е точно в правилният момент, защото това всъщност се очаква при едно обществено обсъждане - хората да изкажат мнението си
и да защитят правото си на собствен избор.


http://www.parfumo.net/petition/index/letter.html

http://www.parfumo.net/petition/petition.html

http://www.parfumo.net/petition/index.html

http://www.parfumo.net/Users/Parfumo..._of_fragrance_


Линкът към петицията е директен, без спонсорски препратки;
останалите връзки са само за да се информирате по-подробно, ако желаете.

Искам да отбележа, че сайтът няма никакви търговски/рекламни интереси, това е място за хората с интерес към парфюмите да споделят хобито си,
с най-богатата база-данни в момента.
Също така ще допълня, че аз съм просто редови член там. Администрацията се свърза с мен и ме помоли за това,
защото от останалите българи познават само мен.

Ако съвпада с вижданията ви и имате желание - ще се радвам да подкрепите, както и да подпомогнете в разширяването на аудиторията запознати.


Благодаря, че изчетохте всичко!

P.S. Идентична тема има и в други форуми, необходима е колкото е възможно по-силна подкрепа.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...