Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Подкарват се, но трябва да имаш видео карта с DP 1.2 минимум или HDMI 2.0 минимум, както и подходящ кабел.

В крайна сметка се спрях на S2716DG. Там няма да имам нужда от 240хц, така че няма усложения.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Приготвил съм едни хилядо лева за малко ъпгрейд на харудера  +/- някоя стотинка...

Искам дъно, процесор с охлаждане и рам. Я сега шепнете какво е готиното на пазара. Много хвалят Ryzen-ите гледам...

Примерно тези:

Ryzen 5

Примерно дъно - само не знам защо пише че е за професори втора и трета серия?!? Вероятно с ъпдейт на биос става и за 5-та серия.

РАМ

Това са съвсем примерни компоненти подбрани на случаен принцип... Идеята е да се включа в хилядарката...

Link to comment
Share on other sites

Виждам 3 проблема, ако може да се нарече така :P

 

1. Вместо този Райзън 3600XT, вземи 3600 (в момента съм с такъв), защото за 300 меНДахерца отгоре, ще дадеш 100 лева.

 

2. Това дъно не ти трябва. Висок клас е и освен, ако няма да клокваш зверски, се насочи към по-нисък клас. Отново предлагам каквото имам аз :D - ASROCK B450 GAMING K4, може да погледнеш и ASROCK B550 и да питаш чичо Гошо за разликите. И двете поддържат дори най-новите процесори 5-то поколение, което теб така или иначе не те грее.

 

3. Това е една плочка рам, а на теб ще ти трябват 2, за да работят в dual channel. Пак може да питаш чичо Гошо за разликата м/у single и dual channel. Имаш 2 опции. Бюджетна РАМ за 60 лева парчето и Regular Shit за 75 лева парцала. И двете работят на 3200 меНДарерца, а както знаем при Райзън - колкото повече, толкова повече.

 

Ако решиш да взимаш бюджетната, им звънни на никем да ги питаш за съвместимост с Райзън. На 99% съм сигурен, че няма да има проблем.

 

710 лева ще ти легне всичко, ако решиш да вземеш 3600 + B450 + по-евтината рам.

800 ти ляга по-скъпия вариант с B550 и Кингстъна.

Link to comment
Share on other sites

Благодаря за насоките. Идеята ми е, да си взема по-висок клас железа и да не ги пипам следващите поне 5 години, да не кажа и повече. Рама сега 16, януари-февруари още 16 - да става 32.

Захранването ми е 600W би трябвало да издържи без проблем.

 

Защо АсКок? Преди имах проблеми с тази марка. И след това само Гигашит дъна....и сега съм с Гига...

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

Щом не искаш AsRock си избери друго дъно със същия чипсет. По мои наблюдения цените вървят еднакви.

Аз бях с Gigabyte преди, сега съм с АСУС. Нямам проблеми и с двете.

Предишното ми дъно (преди Гигабайта) беше Soltek. Много хипстърска марка, но вече не се произвеждат. :) И с него нямах проблеми.

Link to comment
Share on other sites

Вземи хубаво B550 дъно, ще препоръчам като едно дето взех за една машина вкъщи - Асус TUF B550 Gaming Plus, около 300 лв. Ще поддържа добре и райзен 5000 процесорите, какъвто ти препоръчвам да вземеш, ако трябва да поизчакаш малко някоя седмица. Доста са подобрени спрямо 3000. Аз чакам да излязат и да се метна на 5900X за основния ми десктоп. 5600(Х) вероятно ще ти е Ок за начало. Мисля, че тях вече ги има по магазините даже.

За памет, задължително 2 плочки за дуал чанел. Някакви г-скилл или corsair 3200 C16, а при желание и 3600 като следващото стандартно за процесорите ако разликата в парите не ти е фактор - 20-40 лв.

 

Edit: Аз лично засега избягвам X570 дъната, имам мнооого лоши спомени от дъна с вентилатори на чипсетите им, а при X570 повечето са с малки вентилаторчета-дяволи.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Mockingbird said:

Приготвил съм едни хилядо лева за малко ъпгрейд на харудера  +/- някоя стотинка...

Искам дъно, процесор с охлаждане и рам. Я сега шепнете какво е готиното на пазара. Много хвалят Ryzen-ите гледам...

Примерно тези:

Ryzen 5

Примерно дъно - само не знам защо пише че е за професори втора и трета серия?!? Вероятно с ъпдейт на биос става и за 5-та серия.

РАМ

Това са съвсем примерни компоненти подбрани на случаен принцип... Идеята е да се включа в хилядарката...

Значи аз виждам един сериозен проблем с тази конфигурация - избора ти на памет. Със single channel просто сериозно си скопяваш системата, да не говорим, че за Ryzen 3x00 си е препоръчително 3600 мегахерцова памет, примерно нещо такова ти трябва. Тази идва с 40 кинта отгоре, но разликата ще е убийствена между сингъл ченъл на 3200 и дуъл на 3600. Иначе 16GB ще са ти достатъчни за доста време напред. Останалите компоненти според мен са екстра. Какъв точно ти е модела на захранването и каква видео ще сложиш на системата?

10 hours ago, tedy said:

 

Edit: Аз лично засега избягвам X570 дъната, имам мнооого лоши спомени от дъна с вентилатори на чипсетите им, а при X570 повечето са с малки вентилаторчета-дяволи.

 

Тия вентилатори не работят постоянно, особено ако им направиш къстъм профил в БИОС-а. Според мен на свястно дъно (като Азус) това е последното, което би сдало багажа от всички други възможни вентилатори. Но иначе за B550 е добра идея да помисли, защото вероятно ще спести някой и друг лев за подходяща dual channel памет, а ще му върши почти същата работа.

 

ПП. Магданозе - виж този Прайм В550М-А на Азус като алтернатива. Ще спестиш почти 100 кинта, които спокойно можеш да хвърлиш за хубава дуал ченъл кит памет, а иначе няма да усетиш разлика в каквото и да било. Предполагам няма да се занимаваш с овърклокване, но иначе не допускай грешката да сглобиш тази система със сингъл ченъл памет.

 

Link to comment
Share on other sites

Малко е в страни от темата. Лично съм привърженик на сървърни дъна и Xeon процесори за десктоп. Намират се на смешни пари, а като производителност... Тогава обаче говорим за втора ръка почти всичко и захранването е под въпрос.

Link to comment
Share on other sites

Като цяло посочих произволни части базирани на АМД платформа. Не че съм харесал точно тези. Както казах искам да не барам следващите поне 5 години. Значи определно вече се насочвам към дъно с чип B550. Това което показа Теди или Кръстника.

Професора ми се иска да е поне 5-та генерация, при условие, че вече има и 7-ма, мисля че е по-добрия вариант от 3-та на близки пари. Рама ще бъде 2х8 според съветите ви. В момента съм с 8 и не съм усетил нужда от повече....

Картата ми е слабичка, но за сега ще карам с нея - подкарвам доста от новите игри на прилично качество и кадри.

Всъщност в момента нещата изглеждат така:

Athlon X4 750K quad core работещ на 3900MHz.

RAM Kingston Hyper X DDR3 1600 2x4GB

Дъно Gygabite F2A88X-D3H rev.3.0

Nvidia GeForce GTX750Ti 2GB.

Захранване Corsair CX500 - мислех че е 600 вата, забравил съм, сега погледнах кутията....Трябва да стигне.

Link to comment
Share on other sites

Значи с В550 дъно ще икономисаш достатъчно пари за да си вземеш 2х8GB 3600CL18 Dual Channel кит (много е важно това да е кит). Zen 2 процесорите (3000 серия) в момента имат големи намаления и там вече можеш да гледаш какво точно ти се навързва в бюджета. Дъното иначе ще ти върви и със Zen 3 (5000 серия), но няма смисъл да скачаш в момента на тях. Иначе с това захранване ще си горе-долу добре, но в момента, в който решиш да слагаш някаква нова видокарта и ще трябва да го сменяш. За системен диск нищо не казваш. Очевидно с новото ти дъно не е зле да се замислиш за някакъв М.2 NVMe SSD. Просто Вируса ти ще литне с такъв системен диск. С 3000 Ryzen процесор имаш PCIe Gen4, но няма смисъл да скачаш на тия, просто едно Gen3х4 дискче като това да речем колкото да качиш Бозата и софтуера около нея. Иначе игри и други неща може и на SATA дискове.

Link to comment
Share on other sites

Аз лично не бих взел малко дъно (mATX), затова предложих голямото TUF-a. Това малкото има само един голям PCIe слот, а на мен примерно ми трябваше втори заради 10Гбит lan kartata. То даже и трети може да ми потрябва, ама там има други особености. Малко повече SATA портове (ако му (при)трябват), по-добър звук ALC1200, по-добро охлаждане на VRM (примерно за по-мощни процесори ако сложи)...

Захранването ще стигне ако не слагаш някакви мощни видеокарти. Видеокарта с 2ГБ VRAM е вече не ставаща за почти никакви игри, които дори старите искат около 3GB. Доскоро бях с такава и дори игри от 2014-та не вървяха много добре на ниско-средни настройки. НО все пак 500 вата трябва да стигнат, вече зависи дали това беше с две или 1 12V линия.

За SSD - i da ne e NVME, пак ще лети OS-a. С NVME може да му се качи буут тайма с едно 2-3 секунди, не повече, и то в добрия случай. Вин10 и без това зарежда бързо - имам един на ХДД, дори той зарежда много по-бързо от една стара 7ца! И даже почти не ме дразни спрямо другия вин на ССД-то. Вече при работа има значение, особено по-интензивна, OS-a да е на SSD вместо на ХДД. Но дали е НВМЕ, няма почти никакво значение. Има значение ако работи с големи файлове често и се зареждат/"разреждат" често. Вече при почти уеднаквените цени, може би е добре наистина NVME да сложи. За работни неща предпочитам SATA аз лично, така при проблем или нужда, мога лесно да го прехвърля на друго дъно, където или няма M.2, или може да са заети с OS устройство/а.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, chasti said:

@Godfather Защо? Ако са два идентични стика, какво е предимството на кит-а?

Никога не съм имал проблем с дуал ченъла, дори да не е кит. Даже е тръгвал на съвсем различни рамове, като марки, честоти, тайминги. Това на АМД системи най-различни. С Интел не се занимавам от 15-тина години :) .

Кит-а е че уж са тествани, еднакви са... то даже дали са тествани май не е много сигурно. Днес още повече би трябвало ако са едни и същи платките, да работят нормално на днешните системи без никакви проблеми. Но и да не са, наай-вероятно пак ще работят нормално.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tedy said:

Никога не съм имал проблем с дуал ченъла, дори да не е кит. Даже е тръгвал на съвсем различни рамове, като марки, честоти, тайминги. Това на АМД системи най-различни. С Интел не се занимавам от 15-тина години :) .

Кит-а е че уж са тествани, еднакви са... то даже дали са тествани май не е много сигурно. Днес още повече би трябвало ако са едни и същи платките, да работят нормално на днешните системи без никакви проблеми. Но и да не са, наай-вероятно пак ще работят нормално.

 

А XMP пускал ли си им?

Quote

 

When you buy a RAM kit. The manufacturer is obliged to guarantee that the sticks will work at the advertised speeds with the instructions included, provided the kit is on the Mobo QVL. This is because any XMP kit is manufactured by sequential binning of memory ICs, the kits go through these massive bulk testing machines in single, dual and quad (sometimes octa) configurations. Kits tested + passed together get packaged together.

If you buy 2 identical kits and cobble them together, the guarantee no longer applies and you are SOL if they don't work. Most manufacturers still may honor your RMA out of goodwill but they are no longer legally obliged to.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Естествено. И да, кита "гарантира", че ще работят заедно. То е подобно на QVL-а - най-често там има малък набор памети, в действително тия дето работят са в пъти и пъти повече. QVL-а не може да листне или тестват всичко на пазара, което се появява.

Link to comment
Share on other sites

Ми купува кит и това е, какъв е проблема. По-нататък ако потрябва ще вземе още един или направо 2х16, защото по принцип с 4 заети слота може да има проблеми да подкара висока честота, поне допреди някакво време беше така. Напоследък мисля има разни хватки по платките, при които това няма значение.

Link to comment
Share on other sites

Кит ще е бре....Кит, не шаран.. :lol:Решено е. Кит рам 2х8гиги.

От години си имам SSD Kingston, не е енвем2 - три нещо си, но "лети". :laughing:

Не знам за проблеми, ама си играя фаркрай, мох, код, волфен, и т.н. Последните им издания, не е на ултра естествено, ама машинката се справя. Видео догодина по това време. 

Хубуу, значи професор серия 3(3000), дъно Асус B550, вероятно Тединото и един кит рам от този на Кръстника. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, w00x said:

Ще продавам скоро една RX 570 ако те интересува ъпгрейд на видеото. :D Мога да ти направя пакетна цена със слушалков усилвател! :) 

 

И аз се ослушвам за слушалков усилвател :grin:

Модел?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, w00x said:

Ще продавам скоро една RX 570 ако те интересува ъпгрейд на видеото. :D Мога да ти направя пакетна цена със слушалков усилвател! :) 

Какви са ѝ данните?

Аз още си чакам офертата за шиит-а :grin: Предложи нещо де..Да видим...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...