Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

2 minutes ago, tedy said:

По-голямата пропускливост на PCE 4.0 съм чел че има доста малко значение за масовото играене. Може би само при топ карти и най-тежките игри + претенциозни играчи за всеки кадър.

 

Точно това гледам и разбирам в момента... :grin:

Понеже се колебая между core i5 10400 или R5 5600x, като разликата в произведителността им е съвсем малка  130 на 140FPS при игра, но разликата в цената им е брутална, над 300лв и се чудех дали си заслужават 300лв отгоре, само за един PCI 4.

 

 

Screenshot 2021-11-15 at 16.14.49.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

За игри не знам как точно стоят нещата, Интел там бяха малко по-добре поне доскоро, основно заради еднонишковата производителност, защото голяма част от игрите не ползват повече от 4 ядра, или 6 напоследък.

За работа (всичко извън игри общо взето) - АМД. Пък и при различни игри нещата често се обръщат, затова 5600x доста го хвалят като най-доброто overall за игри май.

 

Пък и на колкото по-голяма резолюция се играе, толкова по-малко значение има процесорът, а видеокартата. Ако играеш на 1440п и нагоре, и ако предимно играеш на тоя комп, май интела може да е просто по-евтин да дойде за машината, иначе ... аз лично съм фен на АМД отдавна, така че all the way AMD бих бил аз, и съм. :)

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, tedy said:

За игри не знам как точно стоят нещата, Интел там бяха малко по-добре поне доскоро, основно заради еднонишковата производителност, защото голяма част от игрите не ползват повече от 4 ядра, или 6 напоследък.

За работа (всичко извън игри общо взето) - АМД. Пък и при различни игри нещата често се обръщат, затова 5600x доста го хвалят като най-доброто overall за игри май.

 

Пък и на колкото по-голяма резолюция се играе, толкова по-малко значение има процесорът, а видеокартата. Ако играеш на 1440п и нагоре, и ако предимно играеш на тоя комп, май интела може да е просто по-евтин да дойде за машината, иначе ... аз лично съм фен на АМД отдавна, така че all the way AMD бих бил аз, и съм. :)

 

Да, точно, сега го хвалят AMD-то много, буквално като за всичкология и везните клонят към него, защото и AMD ориентираните карти предлагат производителност, която е сходна на Intel ориантираните, но на доста по-ниска цена и това ме кара да клоня към AMD, защото от едно време, още преди 17г. когато си правих последно компютър, си спомням че не контактуваха пълноценно видео AMD с Intel ориантирани дъно/процесор, както и обратното, AMD  дъно/процесор с Intel видео.

Edited by Ton4o
Link to comment
Share on other sites

На АМД картите само а ко ги вържеш с Zen 3 процесор и оная екстра с паметта дето правят. Но пък май още за назад с трасирането на лъчите и таквиа неща. За момента аз още ще съм на nvidia

Не че имам пари за карта или пък въобще смятам да дам тия х5-6 над препоръчителната цена дето искат всички кръвопийци.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

Имам въпрос относно разхода на електроенергия при различните класове карти, но не в натоварен режим, а в режим  на браузване.
Например разхода в браузване между двата класа видеокарти GTX 1050ti (60W)  и GTX 1080ti (300W), дали и на двете ще е около 10-15W като на GTX 1050ti, която се води най-икономична;  или втората, ще разходва повече енергия в IDLE.

Link to comment
Share on other sites

По-мощните карти по принцип имат и маалко по-високо idle.

Но аз не бих обръщал внимание точно на това, разликите за мен поне не могат да са фактор при някакъв избор.

Пък и зависи от поколенията, а не да сравняваме директно карта от различни поколения.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ton4o said:

Здравейте,

Имам въпрос относно разхода на електроенергия при различните класове карти, но не в натоварен режим, а в режим  на браузване.
Например разхода в браузване между двата класа видеокарти GTX 1050ti (60W)  и GTX 1080ti (300W), дали и на двете ще е около 10-15W като на GTX 1050ti, която се води най-икономична;  или втората, ще разходва повече енергия в IDLE.

Google е твой приятел :))

Nvidia GeForce GTX 1080 Ti Power Consumption Results (tomshardware.com)

За 1050ТИ няма такава статия(май), но пак излизат цифри, примерно : Power Consumption 1060 vs 1050ti - Graphics Cards - Linus Tech Tips

 

Link to comment
Share on other sites

Току що имах проблеми с тока и рязко ми светна, че имам нужда от UPS иначе ми излиза много €€€... препоръчайте нещо което може да избута 4-5мин при всякакви аварии с тока....

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

За наистина "всякакви аварии" - online UPS. Ама са скъпички и са шумни, но дават най-надеждната защита.

Какви пари си готов да дадеш?

Всеки Eaton за около 300 лв иначе ще е Ок, поне 1000VA, вече зависи и каква мощност ще ти трябва. Еатон имаха едни 1500i USB за около 290 лв.

Link to comment
Share on other sites

Legrand, Riello, Bori, Eaton, APC(Schneider).... 

За домашно ползване не ти е нужен online ups. Може спокойно да гледаш и Line Interactive моделите, че даже и offline също. Моя Keor ме е спасявал много пъти от неправилни напрежения и премигвания на тока... Какво искаш да държиш с ups-а? 

Edited by Mockingbird
Link to comment
Share on other sites

On 11/14/2021 at 6:50 PM, Mockingbird said:

Напротив, разликите в парите са космически. Online ups е няколко пъти по-скъп от другите технологии... А смисъла на ups-a не е да държи часове, а да ти даде достатъчно време да си запазиш работата и да си изключиш компа. А в големите офиси да задържи 2 мин, за да се включи дизел генератора... Другото е ентусиазъм... като при теб... И крайно противопоказно е свързването на разклонители и други произволни удължения на разни кабеляци.... Рано или късно белята се случва.... 

Вече се намират Online UPS за 350-400 лв 1000Va, при 200-250 лв за другите. Не виждам да са космически разликите. При APC например е подобно, не-онлайн моделите им са космически скъпи и без това, а Online също са може би 1.5 до 2 пъти в лошия случай.

За техника, която се купува наистина доста дългосрочно, би било оправдано, единствения за мен недостатък, и то голям, е постоянния шум от активното охлаждане.

Аз лично доста години го търпях до мен, но оня ден го махнах от стаята, и отиде в коридора. Преродих се.

И няма домашно и недомашно ползване, изцяло зависи колко е претенциозен към проблеми с тока, и разбира се отново - шумът. Ако има къде да го закара да си шуми на воля и да не го притеснява, винаги съм с 2 ръце за online ако парите не са критичен проблем.

Това дали ще спасява един УПС, много зависи какви са проблемите, дали е синусов, какво е захранването на компа и други фактори. При online почти всички тези фактори нямат значение, а при останалите 2 технологии може да се надява да има късмет и да му удържа машината и да няма проблеми. Ако не му е критична машината и е Ок да рискува да я изтърва понякога от определени токови аномалии (така да ги наречем), Ок, купува какъвто му попадне за 200-300 лв line-interactive.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sasshko said:

Току що имах проблеми с тока и рязко ми светна, че имам нужда от UPS иначе ми излиза много €€€... препоръчайте нещо което може да избута 4-5мин при всякакви аварии с тока....

Благодаря

 

Аз от миналата година съм с този.

https://www.emag.bg/ups-cyber-power-900-va-540-w-avr-lcd-display-rj11-rj45-usb-cp900epfclcd/pd/DBFSPMBBM/

 

Безшумен е и има всякакви екстри, които може да има един UPS. Като избираш, гледай да може да им се сменят батериите.

 

В Петък ще е намален - гаранция.

Миналата година беше 290лв, но редовната му цена навсякъде беше доста по-висока. Към 400лв. Тя и в момента е. Не пише да е на промоция в еМАГ, но ако погледнеш цените в другите магазини, ще видиш, че разликата е към 80-100лв.

Link to comment
Share on other sites

Теди, ако разлика почти х2 не е космическа....Да, като пряка стойност е 150-250 лева, но това не са никак малко пари.... 

И хайде да не генерализираме отново, защото съм в електро бранша вече 20 години и да кажем че поназнайвам едно-друго за ups-ите.. Защо да купуваме online, като има по-евтин line interactive с регулатор на напрежението и чиста синусоида?! 

Link to comment
Share on other sites

Да не забравяме и че превключването на line interactive ups-ите е достатъчно бързо, освен ако нямаш нещо много чувствително. 

Edited by ARPAnet
Link to comment
Share on other sites

Само казвам, че ако надеждността му е много приоритетна, online почти няма алтернатива (освен някой даже по-скъп line-interactive, синусоидален с взети специални мерки за намаляване на switch time).

Има захранвания с hold up time по-малко от ~8ms. Релетата превключват за 4-5, а с времето се влошават. Това за мен е достатъчен фактор, особено при несинусоидални, където това време е още по-критично.

Всеки си решава, и също така всеки има глава да прецени дали 150-200 лв разлика би го съборила или не, нали така. Както казах, за мен шумът е основния и общо взето единствен фактор против тези UPS, ако оставим настрана цената. Моя е на 13 години и ако изкара още 10тина... това ако не е дългосрочно, здраве му кажи. 1000 пъти се радвам че навремето взех него, а не някой за 200 лв по-евтино, примерно.

 

PS. Почти всички критични load по презумпция се захранват от online, в индустриални или не условия. АКо Онлайн не бяха по-надеждни, дай тогава да спрат производството им и всичко да кара на line-interactive. То даже ако не се лъжа, над 3000VA някъде... всичко е Online.

Едно е вярно - заради цената и шума, у дома е по-адекватно line-interactive. Аз държах на максимална надеждност, затова избрах online. Всеки има глава да преценя на база всичко казано.

 

PS2. Тук малко ще поспекулирам, защото признавам не съм проучвал дали е така. При 50 Hz мрежова честота, периодът е 20 ms. Полупериодът е 10ms. Ако спирането на тока уцели определен момент около нулата, теоретично към времето на релето може да се добави още време от тези 10ms полупериод, с което да се увеличи времето, в което няма напрежение (или е много ниско) в товара.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Почти съм готов аз с компа. Остана да се поръча Процесора и една WiFi карта :) 

 

Надявам се до другата седмица да е готов, сглобен :D 

Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2021 at 9:33 PM, tedy said:

За наистина "всякакви аварии" - online UPS. Ама са скъпички и са шумни, но дават най-надеждната защита.

Какви пари си готов да дадеш?

Всеки Eaton за около 300 лв иначе ще е Ок, поне 1000VA, вече зависи и каква мощност ще ти трябва. Еатон имаха едни 1500i USB за около 290 лв.

 

On 11/16/2021 at 10:38 PM, Mockingbird said:

Legrand, Riello, Bori, Eaton, APC(Schneider).... 

За домашно ползване не ти е нужен online ups. Може спокойно да гледаш и Line Interactive моделите, че даже и offline също. Моя Keor ме е спасявал много пъти от неправилни напрежения и премигвания на тока... Какво искаш да държиш с ups-а? 

 

21 hours ago, Mockingbird said:

Теди, ако разлика почти х2 не е космическа....Да, като пряка стойност е 150-250 лева, но това не са никак малко пари.... 

И хайде да не генерализираме отново, защото съм в електро бранша вече 20 години и да кажем че поназнайвам едно-друго за ups-ите.. Защо да купуваме online, като има по-евтин line interactive с регулатор на напрежението и чиста синусоида?! 

 

Споменатият проблем с шума при онлайн UPS е нещо, което бих пропуснал като опция на този етап. Бих се насочил към втория по функционалност вариант. 

2 монитора 50W + 65 W, Мтелски рутер и компютъра ми (Seasonic Bronze 650W ми е захранването - 1070Ti, AMD 3950х, два харда, две ССД-та) нищо голямо като консумация

Може ли да помоля за препоръка за line- interactive модел с бюджет 300-500лв , ако очакваме на черен петък да има намаления може да се гледа и до 650лв примерно. Досега години наред съм бил без такова устройство и не съм имал проблеми, защото невинаги спирането на тока ми коства пари / занимавам се онлайн покер играя по 6-7ч на ден и ако точно в този период спре тока и също съм заложил €€€ губя автоматично. До момента това ме е спасявало, че винаги спирания на тока са ставали докато почивам или нямам заложени пари, но сега ми се случи по време на работа и излезна към 280€ / и тук идва необходимостта от UPS, защото щях да си избия инвестицията с едно спиране на тока. В следващите 5години, ако сме спаси 2-3 пъти UPS  ще съм на печалба даже от него, затова гледам като на инвестицията и не мога да определя конкретен бюджет. 

 

 

Edited by sasshko
Link to comment
Share on other sites

Ами за тези пари предполагам това, което ползват w00x/Godfather (ако правилно се сещам кой каза че ползва 1500VA модела) - вписва се в парите, синусоидален... вече като време, което ще те кара без ток е относително и дали искаш повечко време.

Link to comment
Share on other sites

Ебаси черния петък, В Ардес процесор-а беше 649 преди черния петък. Ся е намален от 729 на 649 хахаха. Пълни тъпаци. 

 

В крайна сметка го взех от plasico. За 629лв, без ддс идва на 500 :)

Edited by kotora
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kotora said:

беше 649 преди черния петък. Ся е намален от 729 на 649 хахаха.

Такива неща ако ги надушат в комисията за защита на потребителите такива хубави глоби им слагат. Преди години редовно по тая схема глобяваха емаг. Трябва поне 1 месец преди намалението да е бил на високата цена, за да го зачетат сега за промоция.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

В България, промоции за Черен Петък има само и единствено в еМАГ. Не знам другите защо изобщо някой ги гледа.


Напоследък изобщо не е така. Но докато при Емаг няма нужда от много мислене, при другите не три, а пет пъти трябва да се правят проверки...

Ето отсега виждам как бодвам ПОНЕ една 55ца, Роборок S6 махV и прочее.... :devil

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...