Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

Аз пъ поръчах 200Ah акумулатор :) , защото нещо EVN взеха по-често да спират тоците. Над 1ч спиране не бях виждал от доста години, а последната година се случи около 3 пъти мисля. Оня ден бях на косъм с над 3 часа. Текущите два акумулатора дето доста им спадна капацитета за близо година, предполагам заради паралелното свързване, ще си ги запазя за бекъп - за 2 минути мога да сменя батериите и да продължи за още 3 часа, общо надявам се около 7, и основния упс около час (с купени нови малко по-големи 9Ah), общо 8.

С тия кризи очаквам все повече проблеми с енерготата. Днес наливам метан, 2.40, а преди 10-тина дни беше 1.99.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

38 minutes ago, ARPAnet said:

Знаеш ли нещо за Легранд? Че те и Фортрон имат сравнително евтини 1800W UPS-и тук. Та се бях замислил в някакъв момент, но марката не ми говори нищо. 

Иначе за сега съм се спрял, че така или иначе са 2 малки рака, които са ми тесни, имам доста неща които не мога да вкарам вътре. И след като подредя около тях, ще реша дали да не поставя директно един 25 U или даже 42U рак, че да ми е широко.  И междувременно трябва да преосмисля мрежата си. 

В момента имам един малък EATON който е достатъчен за да удържи мрежата, камерите, вифитата, ако тока мигне. 

Знам, по-късно ще пиша, че сега нямам много време. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Mockingbird said:

Знам, по-късно ще пиша, че сега нямам много време. 

Супер :)

37 minutes ago, tedy said:

Аз пъ поръчах 200Ah акумулатор :) , защото нещо EVN взеха по-често да спират тоците. Над 1ч спиране не бях виждал от доста години, а последната година се случи около 3 пъти мисля. Оня ден бях на косъм с над 3 часа. Текущите два акумулатора дето доста им спадна капацитета за близо година, предполагам заради паралелното свързване, ще си ги запазя за бекъп - за 2 минути мога да сменя батериите и да продължи за още 3 часа, общо надявам се около 7, и основния упс около час (с купени нови малко по-големи 9Ah), общо 8.

С тия кризи очаквам все повече проблеми с енерготата. Днес наливам метан, 2.40, а преди 10-тина дни беше 1.99.

Ти се готвиш за режим на тока, така като чета :D

На мен по-глобалното решение ще ми е фотоволтаик с батерия, но още ги чакам .. :)

Link to comment
Share on other sites

Легранд е един от лидерите на световния пазар в изграждането на цифрови системи - колокации, дейта центрове и всичко свързано с изграждането на ЛАН мрежи - ракове, кабели, пач панели, оптики, в това число и UPS-и.. Без активно оборудване, там си има други лидери. Като пример мога да кажа, че в новия (той остаря вече де, има - няма 4-5 години май вече) Майкрософт дейта център Azur, много от решенията (инфраструктурата) са разработвани от Легранд. 

Освен това е номер 1 в света производител на ключове и контакти... 

Също така предлага и оборудване за електро табла, пренос на енергия в сградите, трансформатори и други... 

Не са сред нискобюджетните продукти, но и нивото на качеството си отговаря на цените... Аз лично имам едно такова зад компа и на него съм навързал още доста периферия около бюрото ми:

https://ups.legrand.com/en/products/new-keor-multiplug

 

Сега се чудя и за едно такова да ми държи рутера:

https://ups.legrand.com/en/products/keor-dc

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Mockingbird said:

Сега се чудя и за едно такова да ми държи рутера:

https://ups.legrand.com/en/products/keor-dc

 

Въх.

Това изглежда добре ако струва до 100-тина лв макс. Само 90 мин (up to 90) на едно устройственце. Значи смятай макс 60 реални. За едно устройство г/д става, ама днес всеки има поне по 2-3 - медиа, приемник.. значи 15-20 мин. И малко се обезсмисля за повече от 1 у-во. За мен. Ама аз съм изключение - ако не държи поне 3 часа, не е за мен :lol:

Link to comment
Share on other sites

Аз имам лош опит с рутер закачен към нормален UPS. Явно е прекалено чувствиетелен и се прецакваше. Забиваше, губеше обхват, правеше мизерии.

Като го закачих към UPS с Pure Sine Wave, нямам такива проблеми. Един и същи рутер, различни UPS-и.

Link to comment
Share on other sites

Аз затва вече избягвам UPS-и с "модифицирана" синусоида (трябваше всичко да е в кавички). Последните 2 седмици като взех поредния (синусов) инвертор, се бях позамислил за нормален евтин упс (за 100-120 вата товар ставаше въпрос) несинусов, но добре че размислих. Като изключим преди 13 години дето имах един боклук мустек (несинусов) дето ми скъса нервите, оттогава съм само на синусоидални източници. Бих взел несинусов само ако парите са критични и е за някакъв много маловажен товар за няколко минути.

Link to comment
Share on other sites

По скоро проблема е бил в захранващия адаптор на рутера.....той така или иначе преобразува променливото 230V на модифицирано постояннотоково 5V.  Или пък може просто самия UPS да е бил скапан. Аз ползвам offline, също и Line interactive, които са със симулирана синусоида и нямам никакви проблеми с нищо. А това прехласване по мрежожавата синусоида ми идва малко в повече....Всеки продукт си има специфика и ниша на използване, за която не е необходимо да ползваш истинска синусоида, която се доставя от съответно по-скъпа машина....

Link to comment
Share on other sites

Когато ще държа товарите с часове, става малко по-различно. Калпавата "синусоида" причинява различни неприятности, загрявания и др, и затова става за някакви минути само, а и далеч не знам утре какво ще включа в него и дали няма да ми прави проблеми. Предпочитам да си пазя техниката от тези евтини извращения с правоъгълните импулси. Разликите в цените не са някакви космически, особено за устройство, което се предполага да служи с години или десетилетие-две и повече.

Link to comment
Share on other sites

Напротив, разликите в парите са космически. Online ups е няколко пъти по-скъп от другите технологии... А смисъла на ups-a не е да държи часове, а да ти даде достатъчно време да си запазиш работата и да си изключиш компа. А в големите офиси да задържи 2 мин, за да се включи дизел генератора... Другото е ентусиазъм... като при теб... И крайно противопоказно е свързването на разклонители и други произволни удължения на разни кабеляци.... Рано или късно белята се случва.... 

Link to comment
Share on other sites

Е, явно е въпрос на интерпретация какво е uninterruptible power supply :).

Твърде е относително кой колко автономно време му трябва и за какво.

 

Това за разклонителите нещо не го схванах в каква връзка го каза. Като захранва човек 15-20 устройства от едно място (упс) няма как да се мине без куп разклонители. Никога не съм имал каквито и да е проблеми и не виждам само по себе си наличието им какъв проблем е.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

On 11/13/2021 at 3:42 PM, Mockingbird said:

Легранд е един от лидерите на световния пазар в изграждането на цифрови системи - колокации, дейта центрове и всичко свързано с изграждането на ЛАН мрежи - ракове, кабели, пач панели, оптики, в това число и UPS-и.. Без активно оборудване, там си има други лидери. Като пример мога да кажа, че в новия (той остаря вече де, има - няма 4-5 години май вече) Майкрософт дейта център Azur, много от решенията (инфраструктурата) са разработвани от Легранд. 

Освен това е номер 1 в света производител на ключове и контакти... 

Също така предлага и оборудване за електро табла, пренос на енергия в сградите, трансформатори и други... 

Не са сред нискобюджетните продукти, но и нивото на качеството си отговаря на цените... Аз лично имам едно такова зад компа и на него съм навързал още доста периферия около бюрото ми:

https://ups.legrand.com/en/products/new-keor-multiplug

 

Сега се чудя и за едно такова да ми държи рутера:

https://ups.legrand.com/en/products/keor-dc

 

Интересно, ще знам за в бъдеще.  Този  имах предвид NIKY S - Legrand, предполагам че е стар модел, разглеждайки другите им модели :)

Сега гледам Champ Tower 2K – FSP Europe | Energy - UPS, PVI, Battery (fsp-europe.com) е на хубава цена също.. Интересно какво ще излезе покрай черните петъци, може да си взема нов UPS :)

Link to comment
Share on other sites

Теди, за целта се прави табло с подходяща защита за всеки токов кръг. Батериите се монтират на стелаж, обезопасени също с подходящи постояннотокови предпазители. Инвертора също се монтира на стелаж или стена и му се осигурява подходящо охлаждане и електрическа защита. И не, не говоря за инсталация в обществена сграда, тези правила важат както и за двете ти батерии, така и за индустриална инсталация с много повече... Просто е опасно, как спиш не знам.... Като искаш 15-20 консуматора поне го направи безопасно! Лошо няма, че искаш обезпечаване няколко часа, няма лошо, че искаш и да спестиш пари и да не купуваш online машина 3kVA, а да си го направиш ти, адмирации за това... 

 

АРПАНет, може и да е стар модел...мога да питам утре.. Не му намирам актуална цена.... 

Link to comment
Share on other sites

Mockingbird, съвсем принципно те разбирам, то ако всичко се направи както трябва, реално няма как да се случи в един апартамент! На почти всичко мога да ти отговоря защо съм спокоен.

Инвертора - има си вентилатор в него за охлаждане когато зарежда. Единия е просто отзад с издатъци ако се монтира на стена, има и 4 гумени крачета. Другите ми инвертори са с дръжка и са предвидени да стоят на под или друга повърхност.

Да пестя пари от 3kVA? Това също не го разбрах, имам нужда от около 700+300 вата мощност, и 5-6 часа автономност, и не ми трябва Online UPS за другите товари, имам си такъв за компютрите, просто не е предвидено да държи дълго, защото е с 3 батерии. Дори 3kVA УПС няма да ме удовлетворява като автономност, само дето ще дам купища пари и пак няма да ми върши работа.

Батериите - те са VRLA и GEL, даже по-добри от тези в UPS-ите, които са скрити в UPS-ите, и не са на стелажи или специални предпазители извън тези в самия UPS. Защо да не спя спокойно, пак не разбрах :) ?

Сега за голямата батерия ще взема и добро външно зарядно Victron, което безопасно ще я зарежда и поддържа, защото инвертора явно е с някакво базово зарядно.

15-20 консуматора, са компютрите, монитори, рутери, суичове, камери и DVR, гейтуеи и IoT устройство. Все малки нещица.

Не се заяждам, наистина какво толкова грешно правя спрямо един "нормален" UPS, че да е по-опасно в случая?

Link to comment
Share on other sites

Аз също не се заяждам, просто обръщам внимание на безопасността.

Всички ups-и са минимум с VRLA батерии. Да не говорим, че има гелови, а вече и литивеви.... 

Ама определено се готвиш за апокалипсис... 5-6 часа автономност... Нямам спомен последните години да е имало такова дълго прекъсване на ел.захранването в Пловдив и околностите.... 

Link to comment
Share on other sites

Дълги години почти не е имало прекъсвания. Тази година се сещам за мисля поне 3 пъти за над час, последния - почти 3ч и половина.

Не че би станало кой знае какво ако спра всичко, но прекалено станаха нещата за спиране, няколко VM, едната продукшън, камери, и сървър, който става все по-важен. Немалка степен е ентусиазма, но и спокойствието да си продължа работа без каквото и да е прекъсване - напоследък ми остава по-малко време за работа покрай други проблеми, и е малко по-критично да не ми прекъсва. А и очаквам зачестяващи проблеми покрай всички кризи.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tedy said:

няколко VM, едната продукшън, камери, и сървър, който става все по-важен.

Те хората затова са измислили дейта центровете, колокейшън на сървъри, VPS и разни други неща, че машините да са на място с генератори, осигурена свързаност, противопожарна защита и т.н без опасност за хората да си запалят къщите.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mIRCata said:

Те хората затова са измислили дейта центровете, колокейшън на сървъри, VPS и разни други неща, че машините да са на място с генератори, осигурена свързаност, противопожарна защита и т.н без опасност за хората да си запалят къщите.

Имам някои къстъм устройства, gsm гейтуеи и др., които работят с VM-ите, с IoT неща вкъщи, които няма как да сложа в дейтацентър, май. Отделно, пак не разбрах какви са по-големите опасности спрямо един (нормален) UPS, в който се ползват Същите типове батерии, просто по-малки, но пък по няколко броя.

Минал съм през дейтацентрове, VPS-и, и т.н. хостнати неща, и за нещата, които ми трябват, си трябва локален сървър, също така да събира камерите вкъщи. Камерите къде да ги събирам? Нормално пак биха се ползвали с някакво устройство, за което също трябва UPS. Просто всички такива функции се събраха от един сървър.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

Току-що разбрах, че при видеокартите има някакъв нов стандарт - PCI 4.

И въпросът ми е, какво ще се случи, ако на PCI 4 слот, поставя стара видеокарта от 2010г. предвидена за PCI 3 - както и обратното, ако си направя конфигурация на PCI 3, а в бъдеще й сложа PCI 4 видеокарта.
Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

Новите карти са вече само PCIe 4.0, няма се плашиш. Това е обратно съвместим стандарт, подобно на САТА 2/3. Освен в някои много крайни случаи на някаква несъвместимост, нямаш проблем да слагаш едната или другата вид карта на единия или другия вид слот.

Аз текущо съм с PCIe 3.0 карта на 4.0 слот.

Link to comment
Share on other sites

pci 3 na pc4 нищо

pci 4 на pci 3 - няма да ползваш максималния трансфер предоставян от шината.

Но трябва и процесора и чипсета на дъното да поддържат пси4

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tedy said:

Новите карти са вече само PCIe 4.0, няма се плашиш. Това е обратно съвместим стандарт, подобно на САТА 2/3. Освен в някои много крайни случаи на някаква несъвместимост, нямаш проблем да слагаш едната или другата вид карта на единия или другия вид слот.

Аз текущо съм с PCIe 3.0 карта на 4.0 слот.

 

19 minutes ago, mIRCata said:

pci 3 na pc4 нищо

pci 4 на pci 3 - няма да ползваш максималния трансфер предоставян от шината.

Но трябва и процесора и чипсета на дъното да поддържат пси4

 

Благодаря за спестеното време за търсене!!

Link to comment
Share on other sites

По-голямата пропускливост на PCE 4.0 съм чел че има доста малко значение за масовото играене. Може би само при топ карти и най-тежките игри + претенциозни играчи за всеки кадър.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...