Jump to content
BulForum.com

Общи въпроси за хардуер


Mockingbird

Recommended Posts

Биткойна(основната в момента валута) отдавна прескочи ПС компонентите. Основно се ползват ASIC устройства.

За копачка ти трябва дъно с повече PCI-E слотове, някъв смотан процесор и малко рам -4/8. И вече ЯКИ видеокарти + някакви захранвания да ги поддържат. Няма толкова големи нужди освен видеокартите. Най-прост 2ядрен селерон, колкото да запали компа и най-смотанотото ссд, че да буутне по-бързо компа. Нито кутии, нито клавиатури, мишки, монитори и т.н ти трябват

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 minutes ago, tedy said:

w00x, то точно с него си на ръба, аз не бих бил спокоен изобщо.

Ако те хване в игра соирането, сокато усетиш, докато излезеш от играта... ще ти останат 1-2 минути, а една os особено ако има и пуснати програми, може нещо да позапецне, да има да сейвнеш някои неща (и примерно да им пишеш имена на файлове..), и е не само супер на ръба, ами отвъд него с огромна вероятност.

Но това е само вметка, защото ми стана странно да говориш за ръбове, а с упс-а да си направил такъв компромис. Батерията (щото май е само една) след година-две вече ще държи сигурно секунди ;).

 

Софтуерът автоматично активира Shutdown ако остават по-малко от 5 минути работа на батерия. При оставаща една, шътдаунва веднага и нищо не се губи. Като се изключи играта, минутите от 2 стават на 13, та каквото и да се запецне има достатъчно време за оправяне.

900W моделът е 580лв... Как пък не. За 2 минути игра отгоре. Имам и ограничение в шума/мястото, та всичко с вентилатори за охлаждането не е вариант.
И пак да кажа, че този на десктоп работа изкарва 15 минути, което е пре-достатъчно.

А батерията подлежи на смяна.

Много съм си доволен от UPS-а. Ако закача по-големи компоненти на компютъра обаче, ще му дойде зорно.

 

Ти колко искаш да изкараш на UPS, извинявай? :) 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Ton4o said:

Също ми е любопитна една тема - видеокартите!

Защото преди година и нещо, карти, които струваха по 500лв, сега са по близо 2000лв, ако изобщо ги намериш!

Кога ще приключи тази криза с тях, има ли излаз да е скоро или така ще е занапред?

Много са факторите. Крипто, недостиг на компоненти за самата направа. По-голямо търсене. 

На теб какъв ти е бюджета та гледаш по-хубави дъна и по-големи захранвания ? Карта 3060 върви към 2 бинки :) Моята е 1800 като я гледах в един сайт. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, w00x said:

 

Софтуерът автоматично активира Shutdown ако остават по-малко от 5 минути работа на батерия. При оставаща една, шътдаунва веднага и нищо не се губи. Като се изключи играта, минутите от 2 стават на 13, та каквото и да се запецне има достатъчно време за оправяне.

900W моделът е 580лв... Как пък не. За 2 минути игра отгоре.

 

Ти колко искаш да изкараш на UPS, извинявай? :) 

:P Еми ти разсъждаваш в тия секунди, 2 минути отгоре с няколко стотин лв...

Аз разликите ги определям в часове :)..

Аз упс ако при макс натоварване от комп не може да устиска поне 20 мин, за мен не е упс. Ако се позабавя някоя секунда и не разбера че е спрял тока, рискувам и данни да изгубя щото батериите са поостарели и държат 39.5 секунди в игра :р.

Нормален упс държи 40-45 мин един комп. Моите инверторни изпълнения са отделна тема.

Но щом си си доволен и не ти се е случвало фал, ок, това е важното.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, w00x said:

Ето такъв UPS ползвам.

Същата серия ползвам и аз, само дето моя е 1500VA и е с 10 контакта. Много яки машини са!

 

2 hours ago, w00x said:

900W моделът е 580лв... Как пък не.

:Facepalm: За пореден път съм шокиран от някои български цени! Сега си гледам фактурата, моя 1500VA UPS го взех точно за $150 канадски тугрици. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Малко странично, но... Никога не съм разбирал слагането на емнайсе контакта отзад на Упс. Все едно 10-20 устройства ще са винаги на 1 метър от бего всички.

Слагай 1-2, пък си има разклонители баси. :)

2/3 от включените в моите упси устройства са на далечни разстояния. За един комп има 2 неща за свързване, втори комп няма да е на жлизко разстояние. Айде да лажем макс 3-4 да има. Ама10.. :р

Link to comment
Share on other sites

Офис. 4-5 компютъра на бюра близо едно до друго. Но това при положение, че може на всички да каже - тока спря, запис и спирайте на време.

Link to comment
Share on other sites

Колкото повече, толкова по-добре :)) . По-добре е да имаш някой свободен порт пред това да добавяш и разклонители. По-чисто и подредено остава така.
Иначе като броя, на моето бюро са 3 монитора, десктоп и докинг за лаптопа, та 5 порта отиват за здрасти. Ако човек има и суич примерно, стават 6

Link to comment
Share on other sites

Мразя да плащам неща, които никога не ползвам :D . 20 контакта отзад, като ползвам един или два макс. Но това съм си аз, до 3-4 бива, ама щото горе се каза за 10 контакта и то на само 1500VA-ов упс.

Два компа един до друг айде, г/д е разбираемо, но повече, и ако се работи на тях, да са нагъчкани на разстояния че да могат да се включат всичко в упса.. както и да е.

Арпанет, разбирам, но отново - упс-а стои на по-далечно място от почти всичко, голямо бюро и т.н., и най-близкия комп и монитор стигат, но по-далече почти винаги си трябва удължение/разклонител. Ако всичко е нагъчкано централно в кръг около упса, да :D . Ок, малко крайно, но наблюденията ми при по-нормално разположение на нещата (упс-а да не ми е в краката централно, а отстрани поне на бюрото, което е 2 метрово), изобщо не стигат кабелите от втори трети монитор, компютър... Та до 3-4-5 контакта ок, ама 10... разхищение.

Суич... рутер... много хора държат такива работи на бюрото си, ужас. Рутер суич.. са неща, които са далеч от мен на 5-6 метра, на секция или в коридор. За такива неща съм прекарал кабел от упс-а чак в коридора.

 

За казването на всички ПЦ-та че тока спрял - ами това се прави по мрежа така или иначе, упс-а е свързан само с единия комп. Аз лично изкарвам шумния упс в коридора, защото години наред му слушах постоянния шум. Само с RS232 е, но направих удължение от лан кабел 12 метра за да докарам сигнала до единия комп, и си бачка с тази дължина (вече близо година).

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

Мразя да плащам неща, които никога не ползвам :D .

 

Те тия купешките UPS-и не се таксуват на извод за контакт, да знаеш. :D 

В моя имам включени рутер, 1 разклонител, телефон и кутията на куулбокс. 2 са ми свободни.

 

Ей това е проблема. Че ти е шумен UPS-а. Моят гък не издава. Седи като кутия. Дори свистене няма (от един друг имаше, затова го върнах). И това беше едно от основните неща, които търсех. Още една причина да взема по-малък.

Link to comment
Share on other sites

Еми да, проблем е, щото е online, държах на тоталната надеждност. А те са шумни 24/7.  Ще го изкарам в коридора тия дни, вече прекарах кабелите. Другите инвертори се водят line-interactive, и те не издават гък докато има ток.

За контактите - нали не смяташ, че има безплатни неща на тоя свят :) ... и че няма да създадат модели само с различен брой изводи и още по-малко да пишат и разлика в цената. Ясно е, че всичко влиза в цената, и че би било тъпо само на база брой изводи да направят номенклатура. Но това беше малко на шега. Мразя и да има (много) неизползвани неща :D . Моя онлайна има само две шуко-та, супер. Инверторите имат по един даже, макс два и те. Генераторите дори мощните често са само с два изхода :Р.

За рутерите и медиа конверторите, моите пък са на майната си далече от другата техника, там имам 6-7 устройства, с разклонител с 10 контакта май.

Link to comment
Share on other sites

Може би аз пропускам нещо, но не разбирам какво е това ограничение от 1 метър за което говориш tedy.

Има и по-дълги кабели от метър

А за суичовете не ме разбра,  не всеки има по 2 и повече порта до бюрото си, та ако трябва да включиш 2 мрежови устройства, може да се наложи да се добави и локален суич. 

Link to comment
Share on other sites

За кое ограничение от 1 метър съм говорил, наистина не се сещам?

 

За суичовете пак забравих за какво точно ставаше дума, но ясно че локално може да потрябва суичле ако имаш на едно място 2-3+ машини. Макар че даже ако са повечко, бих предпочел да прекарам отделно няколко ЛАН кабела "звезда" към по-главен суич за да не се получават тесни места с локални суичлета. Така съм и направил. И да повторя - не съм казал че имам нещо против хората, които виждат смисъл от 10-20 контакта в един УПС. Просто се изненадах, че дори в 1500VA такъв има по 10 броя, и че след 5-6 макс, другите ми се виждат много рядко ползваеми.., а не че няма хора, които да видят смисъл в това. Това беше лека вметка, а не че придавам толкова значение точно на този брой - просто да има тема за спор :bgrin: .

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tedy said:

Все едно 10-20 устройства ще са винаги на 1 метър от бего всички.

 

4 hours ago, tedy said:

при по-нормално разположение на нещата (упс-а да не ми е в краката централно, а отстрани поне на бюрото, което е 2 метрово), изобщо не стигат кабелите от втори трети монитор, компютър...

От тези двата поста ми остана това странно впечатление, че виждаш някакво много малко ограничение в дистанцията. :)

Aз не обичам да слагам екстра разклонители, само добавят хаос. И примерно бих оценил ако UPS–а ми в comm rack-а беше с повече контакти.. и ако бяха шуко, но това е друга тема :D 

Загледах се в цените в Щатите и тук ..трябва да се договоря нещо с шефа на складовете ни и да отворим канал ..:laughing1:

Link to comment
Share on other sites

Аа, за тоя метър. Приел си го доста буквално :) . Нормалните захранващи кабели са по 1.5-1.8 метра дълги. Някак не виждам защо и как, ако имам ~3+ метра до упс-а, ще търся нестандартни дълги кабели да ми се пречкат такива дебели за 230V, след като с едно разклонителче ще захраня всичко по-локално. Реално аз от упс-а имам един голям разклонител 5-6 гнезда, от който тръгват други разклонители за различни неща из апартамента :) - сигурно 15-тина устройства общо.

Пък и разклонител за 230V не е като разклонител (суич) за мрежа - няма тесни места (освен ако не захранваш няколко kW консуматори).

Ако имаш такъв в rack, и там можеш да имаш 10+ устройства, които захранва на близко разстояние, естествено е друго - но пак, няма никакъв проблем с едно по-късо разклонителче да захраниш всичко, а не 20 контакта наблъскани в самия упс, като масата хора ще ползват 1/5 от това. При мен "хаоса" си е поначало, след като имам много устройства, и далеч не всичките са в близост до упс-ите :) .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARPAnet said:

 

От тези двата поста ми остана това странно впечатление, че виждаш някакво много малко ограничение в дистанцията. :)

Aз не обичам да слагам екстра разклонители, само добавят хаос. И примерно бих оценил ако UPS–а ми в comm rack-а беше с повече контакти.. и ако бяха шуко, но това е друга тема :D 

Загледах се в цените в Щатите и тук ..трябва да се договоря нещо с шефа на складовете ни и да отворим канал ..:laughing1:

Купи си това:

https://ups.legrand.com/en/products/keor-pdu

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Mockingbird said:

Знаеш ли нещо за Легранд? Че те и Фортрон имат сравнително евтини 1800W UPS-и тук. Та се бях замислил в някакъв момент, но марката не ми говори нищо. 

Иначе за сега съм се спрял, че така или иначе са 2 малки рака, които са ми тесни, имам доста неща които не мога да вкарам вътре. И след като подредя около тях, ще реша дали да не поставя директно един 25 U или даже 42U рак, че да ми е широко.  И междувременно трябва да преосмисля мрежата си. 

В момента имам един малък EATON който е достатъчен за да удържи мрежата, камерите, вифитата, ако тока мигне. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...