Jump to content
BulForum.com

Recommended Posts

Lifespan-а е доказано свален на черната техника в момента ако сравниш назад.

Явно не си усетил какво намеквам с онази реплика - тук всеки се "дриска" и няма особено значение, кой какъв е ... важното спор да има.

Ако не беше така наистина след поста на @Gado приключва до голяма степен дискусията.

 

_________________

 

btw напълно съм съгласен с горното за 'изкуствено' състаряване. Аз нямам това предвид. Просто в новите изделия никой не залага живот над 5 години. Все пак циклите на техниката не го позволяват.

Скоро и за видеокартите някой го обясняваше, че вървят с по-бърз темп предишния за увеличаване бр. транзистори. Пазара е страшно динамичен. В смисъл, че никой няма даде "Х" пари за да работи нещо повече от гаранцията, ако може да ги вложи в иновация вместо това.

 

_________________

 

Еми, @RaptoR-е, разбрахме се в такъв случай... то горе-долу същото като >

"Пазара е страшно динамичен. В смисъл, че никой няма даде "Х" пари за да работи нещо повече от гаранцията, ако може да ги вложи в иновация вместо това."

Edited by host
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lifespan-а е доказано свален на черната техника в момента ако сравниш назад.

Явно не си усетил какво намеквам с онази реплика - тук всеки се "дриска" и няма особено значение, кой какъв е ... важното спор да има.

Ако не беше така наистина след поста на @Gado приключва до голяма степен дискусията.

 

Има прекалено много други параметри в техниката, момко. Аз имам ролков магнетофон СОНИ, купуван за космическа сума навремето, който работи и до днес. Много е здрав - няма разваляне, но е около 20 кг и е колкото компютърната ми кутия.

За сметка на това си помисли един произволен МП3 плейър, който слагаш в джоба си и струва колкото бутилка свестен скоч дали ти пука дали ще изкара повече от година, примерно.

 

Същото може да кажем за касетофони, видеоапарати, телевизори и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Добре де според вашата логика къде е пазарната ниша за мобилни машини с цени от порядъка на 2500+ лв/$, или така наречените бизнес лаптопи. Той така и така ще се развали до 2, максимум 3 години що да се набутвам с толкова пари ами не си взема някакъв 3-4 пъти по евтин.

 

@mobo така и се губи мобилността на машината. Какъв е смисъла да се нарича мобилен след като ми се налага да мъкна разни дъски да го слагам на тях, щото разбираш ли прегрявал ако съм си го сложил върху одеялото или върху покривката на масата.

 

Проблема в последните години, с черната техника специално, а и не само черната е основно от некачествен монтаж+некачествени елементи, а не от "уплътняването" на интегралните схеми и тем подобни иновации.

Link to comment
Share on other sites

Има прекалено много други параметри в техниката, момко. Аз имам ролков магнетофон СОНИ, купуван за космическа сума навремето, който работи и до днес. Много е здрав - няма разваляне, но е около 20 кг и е колкото компютърната ми кутия.

За сметка на това си помисли един произволен МП3 плейър, който слагаш в джоба си и струва колкото бутилка свестен скоч дали ти пука дали ще изкара повече от година, примерно.

 

Същото може да кажем за касетофони, видеоапарати, телевизори и т.н.

С тая разлика, че лаптопа ако го оставиш на меко да го ползваш, можеш да му свалиш лайфтайма Значително по-бързо и $$$$-те които си дал за лаптоп, който смяташ да ползваш 4-5 години (да, лаптопите имат навика да се взимат не за заместващи десктопа и се ползват доста години за по-леки и мобилни дейности). И да, топлината е ОСНОВЕН вредител за днешните електроники, не знам на кой би му хрумнало да омаловажава това фактор към нещо под първо място.

Както се и каза и нагоре, икономическия фактор е единствения фактор да не се прави масово по-доброто охлаждане, заедно с наследените практики/системи/поточни_линии, които трябва да се изкоренят за да се наложи друг метод. Отново икономически неизгодно явно.

И именно там е работата, че тая "шепа" хора, както ги изкарахте, съвсем не са "шепа". Сигурно всеки втори, ползващ лаптоп обикновен потребител редовно забравя за тия 2 реда инструкция че видиш ли отдолу смуче и не трябва да го блокира. А увеличената температура дори да не води веднага до повреди, НАМАЛЯВА lifespan, и това ли ще отречете? :beer: А това е достатъчно за повечето хора да контрират с "еми аз го държах 2-3 часа на леглото и си работи, иначе щеше да прегрее за секунди (все едно си махнал кулъра на някой проц вииш ли)". Всичко това много внимателно се взима предвид от производители и анализатори, не е нужно да съм фен на конспирациите (какъвто съм по принцип) :) .

 

Едит: За предното мнение на jijane и като цяло последните му тук, съм напълно съгласен.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Добре де според вашата логика къде е пазарната ниша за мобилни машини с цени от порядъка на 2500+ лв/$, или така наречените бизнес лаптопи. Той така и така ще се развали до 2, максимум 3 години що да се набутвам с толкова пари ами не си взема някакъв 3-4 пъти по евтин.

 

@mobo така и се губи мобилността на машината. Какъв е смисъла да се нарича мобилен след като ми се налага да мъкна разни дъски да го слагам на тях, щото разбираш ли прегрявал ако съм си го сложил върху одеялото или върху покривката на масата.

 

Проблема в последните години, с черната техника специално, а и не само черната е основно от некачествен монтаж+некачествени елементи, а не от "уплътняването" на интегралните схеми и тем подобни иновации.

 

мобилен е след като мозеш да го пренесеш от една точка до друга. просто е. дори не е нужно да можеш да го ползваш и на двете. пак ще е мобилен ;)

и може би имаш предвид "неточни" вместо "некачествени" - в момента теста за качество има само две стойности: "работи" V "неработи". уплътняването води до правопропорционално увеличение на процента грешни елементи и връзките му с останалата част от схемата. и това също е проста корелация.

и все пак топлината не единствения състарител на елементи. да твърдиш че дуригите нямат значение е все едно да кажеш че човешкия вид няма значение за развитието на планетата, щото насекомите са милиони пъти повече кат бройка. и на първо място като вредител за ЕЛЕКТРОННИте елементи си остава електрическия ток - много по-бързо и много по-интензивно въздействие в комбинация с много по-малко възможности за защита. а се работи и с много тесни толеранси към характеристиките му - достатъчно е минимално отклонение за доведе до срив в работата на системата.

 

и в крайна сметка великия ужасяващ проблем с одеалото изисква само малко повече внимание от потребителя, както и малко техническа култура позволяваща му да се поглежда и почиства при нужда вентилационните отвори.

Link to comment
Share on other sites

...уплътняването води до правопропорционално увеличение на процента грешни елементи и връзките му с останалата част от схемата. и това също е проста корелация.

Т.е. един процесор, който е напълно изправен и работи, съдържа грешни елементи вследствие производствения процес, и продължава да работи? Нещо се обърках :) . Както каза, или работи коректно, или не.

 

и все пак топлината не единствения състарител на елементи. да твърдиш че дуригите нямат значение е все едно да кажеш че човешкия вид няма значение за развитието на планетата,....

И къде, господине, съм твърдял, че топлината е единствена и други фактори нямат значение? :tongue

 

.. и на първо място като вредител за ЕЛЕКТРОННИте елементи си остава електрическия ток - много по-бързо и много по-интензивно въздействие в комбинация с много по-малко възможности за защита. а се работи и с много тесни толеранси към характеристиките му - достатъчно е минимално отклонение за доведе до срив в работата на системата.

Че ако им отнемем тока, за къв гре*дей са ни тогава интегралите?! Все едно да отнемеш горивото на автомобила си, щото това го амортизирало и е основен вредител за двигателя :laughing: .

Само дето всеки се стреми да отнема колкото може повече топлина, и прегряването веднагически го умъртвява и това е проблем номер 1 при удържането на нормални условия за работа на системата. Токът си се регулира успешно, а напрежението - както знаем процесорите работят в относително широк диапазон.

 

..и в крайна сметка великия ужасяващ проблем с одеалото изисква само малко повече внимание от потребителя, както и малко техническа култура позволяваща му да се поглежда и почиства при нужда вентилационните отвори.

А, именно де. Само дето вниманието за лаптопа в този му аспект съвсем не е маловажно и определено може да се спести, както се спестяват куп други досадни грижи на потребителя, като автоматично следене на заряд на батерия, и мноооого други такива улесняващи човека неща в една машина. А ако работиш в леглото, дали ще ти е съвсем леко неудобство постоянно да мъъкнеш дъска или подложка и да не забравяш за тази подробност защото всяко "забравяне" може да доведе до фатални последици?? Ааа? :)

Не се сещам за друго "забравяне" при грижата за лаптоп, която да е толкова опасна. Освен изпускане или смачкване, което е в сила за почти всяко електронно устройство, камо ли струващо $$$$ и ненаправено за полеви условия.

Link to comment
Share on other sites

Добре де според вашата логика къде е пазарната ниша за мобилни машини с цени от порядъка на 2500+ лв/$, или така наречените бизнес лаптопи. Той така и така ще се развали до 2, максимум 3 години що да се набутвам с толкова пари ами не си взема някакъв 3-4 пъти по евтин.

 

Тия лаптопи само тук са им такива цените. В САЩ и по света са под и около 1000$, което е нищо за потребителите. И не ще се развали, а ще остарее като техника - тук е важния момент. И аз си взех компютър за над 1500 лева преди 3 години, но в момента е нисък клас в сравнение с новите. Здрав е, нищо му няма, но трябва да го подменям.

 

С тая разлика, че лаптопа ако го оставиш на меко да го ползваш, можеш да му свалиш лайфтайма Значително по-бързо и $$$$-те които си дал за лаптоп, който смяташ да ползваш 4-5 години (да, лаптопите имат навика да се взимат не за заместващи десктопа и се ползват доста години за по-леки и мобилни дейности). И да, топлината е ОСНОВЕН вредител за днешните електроники, не знам на кой би му хрумнало да омаловажава това фактор към нещо под първо място.

Както се и каза и нагоре, икономическия фактор е единствения фактор да не се прави масово по-доброто охлаждане, заедно с наследените практики/системи/поточни_линии, които трябва да се изкоренят за да се наложи друг метод. Отново икономически неизгодно явно.

И именно там е работата, че тая "шепа" хора, както ги изкарахте, съвсем не са "шепа". Сигурно всеки втори, ползващ лаптоп обикновен потребител редовно забравя за тия 2 реда инструкция че видиш ли отдолу смуче и не трябва да го блокира. А увеличената температура дори да не води веднага до повреди, НАМАЛЯВА lifespan, и това ли ще отречете? beer.gif А това е достатъчно за повечето хора да контрират с "еми аз го държах 2-3 часа на леглото и си работи, иначе щеше да прегрее за секунди (все едно си махнал кулъра на някой проц вииш ли)". Всичко това много внимателно се взима предвид от производители и анализатори, не е нужно да съм фен на конспирациите (какъвто съм по принцип) xmas.gif .

 

Едит: За предното мнение на jijane и като цяло последните му тук, съм напълно съгласен.

 

Абе Теди, как така от всички тия лаптопи, които са минали през нас, а други разни през хора, които познавам, нито един нищо не му се развали?!?!? Как един не прегря? Да не говоря някои на какви зверски мъчения са подлагани. Нямам случай на прегрял или развален вследствие на топлинни повреди (говоря за всички компоненти) ПРЕДИ да бъде заменен с по-нов като морално остарял. Дори и най-старият Ейсър, който сме оставили на баща ми да си джитка, си работи като пушка. А вече е на 3-4 години. Напълно съм убеден, че са много малко хората с прегрели машини и то в повечето случаи вината си е тяхна.

 

И са много малко вече хората като мене и тебе (като те гледам), които си купуват най-новото и най-скъпото и кютат после с години. Вече просто не е изгодно, защото техниката остарява морално в пъти по-бързо, отколкото физически. Всичко в техниката до максимум две години е старо. За компютри да не говорим - там в месеци лети развитието и моралното стареене. Сега и аз се питам за чий чеп си купих супа-дупа монитор ЕИЗО за 1500 лева, като в момента само след 3 години за по-малко пари има по-големи диагонали, нови матрици и т.н. Сигурен съм, че моят ще работи безпроблемно повече от 10 години, но ще ми бъде вече втори монитор... Защото и аз като Ники обичам много големи монитори. А те отдавна са достъпни.

 

Въобще може цяла вечер да си говорим на тая тема...

 

Основното е че всички видове техника остаряват морално много по-бързо, отколкото физически. И затова на такъв силно конкурентен, пренаситен откъм предлагане пазар отдавна дълголетието на продукта не е много важно. Защото тези продукти са вече бързооборотна стока. И бидейки напълно достъпни за всеки се подменят много преди да се повредят.

 

и в крайна сметка великия ужасяващ проблем с одеалото изисква само малко повече внимание от потребителя, както и малко техническа култура позволяваща му да се поглежда и почиства при нужда вентилационните отвори.

 

...... както и просто да подложи един поднос под машината - много трудна задача laughing.gif

Link to comment
Share on other sites

Не е толкова трудно за изпълнение такъв тип охлаждане, недейте да го изкарвате все едно се налага да се измисля нова физика. Дайте и да не намесваме кавитацията, че е толкоз слабо застъпена специално в охлажданията на лаптопите, че няма накъде повече.

:laughing: Коя кавитация..., нискотемпературното кипене на флуидите или....? И верно, че не е намесена в самото охлаждане..., а в правилното преминаване и разпределение на потокът (както бях споменал и по-горе)

 

Т.е. един процесор, който е напълно изправен и работи, съдържа грешни елементи вследствие производствения процес, и продължава да работи? Нещо се обърках :) . Както каза, или работи коректно, или не.

Пак ще ти кажа..., питай гугъл... Ще се изненадаш какво можеш да откриеш там...

Link to comment
Share on other sites

В едно си прав- може цяла вечер да пишем романи :) .

 

Но не се стърпях да върна топката :woot .

 

"Тия лаптопи само тук са им такива цените. В САЩ и по света са под и около 1000$, което е нищо за потребителите. "

- Абе не са баш $1000, а и дори $1000 и в по-бели страни не са съвсееем нищо за по-обикновените усери.

 

"Абе Теди, как така от всички тия лаптопи, които са минали през нас, а други разни през хора, които познавам, нито един нищо не му се развали?!?!? Как един не прегря? "

- Еми явно имаш такива интелигентни познати, които вероятно рядко ползват на "одеяло", иил пък са от хората, за които "морално остарял" значи винаги да са гъзари с последен модел, независимо доколко имат нужда. В България всички сме по техниката, бързия нет, бързите и скъпи коли, жени, и джаджи ;) .

За сметка на това много други хора с по-различен начин на ползване имат "разни" проблеми, а и дори да приемем че не са много, то грижата за това е изключително досадна, която МОЖЕ да се спести, това ми беше първоначалната мисъл да почна спора по темата.

 

"И са много малко вече хората като мене и тебе (като те гледам), които си купуват най-новото и най-скъпото и кютат после с години. Вече просто не е изгодно, защото техниката остарява морално в пъти по-бързо, отколкото физически. Всичко в техниката до максимум две години е старо. За компютри да не говорим - там в месеци лети развитието и моралното стареене. "

- SYWSEM не съм съгласен. Да, от тия хора съм, Дядомраз мисля също, а това кое кога е морално остаряло не мисля че някой друг, вкл. масата може да ми каже. За мен моята система все още напълно ме удовлетворява за всички тежки не тежки дейности, с които я товаря, да не говорим, че новите Windows явно вървят към олекотяване, ако се съди по 7 спрямо Виста. Не мога да си представя за тия 3г. какво се е променило в работата ми, което да изисква да закупя нова система, която какво ще направи?! Не, наистина не разбирам тия морални остарявания как се говорят само защото се появил 2х по-бърз процесор и тая мания, освен че за игрите се искат супа-дупа видеокарти да качат с някой кадър отгоре, и проц, който "да не спъва". За мен да имам МНОГО РАМ е основното, което ми трябва и така мога да си карам още 2-3 години БЕЗ да ми пука и без да увелича осезаемо производителността на труда си ако дам сега 2000 лв за нова машина. За тоя дето духа.

 

Относно последното, че са достъпни за всеки, също не съм съгласен - някой някъде правилно написа, че май доста повече хора още карат с машини с по 512РАМ средно. До 1-2 ГБ, примерно. Съвсем не са много хората, които веднъж годишно могат да отделят по 1500-2000 лв за нова машина. камо ли лаптоп.

 

"както и просто да подложи един поднос под машината - много трудна задача "

- не е до това дали е трудна или не, а до удобство или не. До това да НЕ забравя да го сложа или не. Да го нося заедно с лаптопа където го мъкна, или не. Ей такива неща, за които няколко пъти вече пиша.

 

:laughing: Коя кавитация..., нискотемпературното кипене на флуидите или....? И верно, че не е намесена в самото охлаждане..., а в правилното преминаване и разпределение на потокът (както бях споменал и по-горе)

И както той пък ти каза, стана ясно за какво говориш, и че това пък е най-малкия ефект, който би оказал особено влияние в решението да се ползва подобно оформление.

 

Пак ще ти кажа..., питай гугъл... Ще се изненадаш какво можеш да откриеш там...

В Гугъл напоследък откривам 70% плява, и другаде писах, че в интернет всеки може да пише каквото си иска, и не е нужно да питам гугъл за да ти кажа, че ако дори един бит в регистрите на един процесор не работи коректно вскедствие неработещ коректно транзистор в него, то се компрометира резултатът от всяка операция, в която се ползва този регистър.

 

 

В заключение - дотук стана дума само за възможност да се направи с мисъл, за удобство и една доста досадна грижа и внимание да се изтеглят от мисълта на човека, и да ползва лаптопа си удобно където иска без да мисли че като го постави върху краката си може еди какво да му се случи - give me a break!! та това е малоумна грижа ша извиняваш. Не пречи да негодувам.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Примери има не един как в историята се налагат технологии и решения, които очевдино не са най-добрите, според мнения на специалисти даже.

Прозорците на Микромек като учебников пример. :lol:

Link to comment
Share on other sites

@Raptor Elitebook серията не са скъпи само тук, и на запад са си бая цифромания, та не се отнася само за България.

 

мобилен е след като мозеш да го пренесеш от една точка до друга. просто е. дори не е нужно да можеш да го ползваш и на двете. пак ще е мобилен ;)

и може би имаш предвид "неточни" вместо "некачествени" - в момента теста за качество има само две стойности: "работи" V "неработи". уплътняването води до правопропорционално увеличение на процента грешни елементи и връзките му с останалата част от схемата. и това също е проста корелация.

и все пак топлината не единствения състарител на елементи. да твърдиш че дуригите нямат значение е все едно да кажеш че човешкия вид няма значение за развитието на планетата, щото насекомите са милиони пъти повече кат бройка. и на първо място като вредител за ЕЛЕКТРОННИте елементи си остава електрическия ток - много по-бързо и много по-интензивно въздействие в комбинация с много по-малко възможности за защита. а се работи и с много тесни толеранси към характеристиките му - достатъчно е минимално отклонение за доведе до срив в работата на системата.

 

и в крайна сметка великия ужасяващ проблем с одеалото изисква само малко повече внимание от потребителя, както и малко техническа култура позволяваща му да се поглежда и почиства при нужда вентилационните отвори.

 

Е стига де, то по тая логика и настолния ми комп е мобилен :bgrin: Уплътняването е за сметка на производствения процес, така че процентното съотношение на грешките си е еднакво. Размера на чипа се променя в зависимост от производствения процес, та дали ще имаш 300 млн транзистора на 100мм2 или 300млн на 150мм2 се тая, процента на грешката е един и същ.И понеже песЪкот под формата на силициева подложка е доста скъп, се цели от него да се изкълцат максимален брой работоспособни чипове. И да прав си, че правилната дума е "неточни", най-често с цел ниска себестойност на крайния продукт. И може доста да се поспори кое има по интензивно въздеиствие върху живота на електронните елементи - топлината или кофтито захранващи вериги. Общо взето са на кантар работите, но имайки в предвид моите наблюдения имам леки пристрастия към топлината.

 

:laughing: Коя кавитация..., нискотемпературното кипене на флуидите или....? И верно, че не е намесена в самото охлаждане..., а в правилното преминаване и разпределение на потокът (както бях споменал и по-горе)

:blink: Има нещо гнило тука.

 

Относно последното, че са достъпни за всеки, също не съм съгласен - някой някъде правилно написа, че май доста повече хора още карат с машини с по 512РАМ средно. До 1-2 ГБ, примерно. Съвсем не са много хората, които веднъж годишно могат да отделят по 1500-2000 лв за нова машина. камо ли лаптоп.

@tedy даже са много малко хората, които биха заделили такава сума за нова машина и то всяка година. Едва ли са над 1% от платежоспособното население.

Edited by jijane
Link to comment
Share on other sites

Прозорците на Микромек като учебников пример. :lol:

:rolleyes: Ми що не, като пример за конкретния спор.

Само дето сигурно ще се намерят 'специалисти' да защитят и стандартния метод с отворите отдолу като по-ефективен, разбира се по-евтин (дали), и за някои що не и по-удобен, вместо отпред да им се "зъби" някакъв отвор и да се грижат да не блокират и него ако имат навика да опират лаптопа до големия си шкембак амааха ;) .

Link to comment
Share on other sites

Тедсън, по твоята логика няма смисъл да се купуват изобщо по-мощни машини. Един писател например може спокойно да си кара с машината от 1999-2000 година, че и по-стара. За чий му е по-нова и по-скъпа? Разсъждаваш като някой Андрешко да му се не види. tounge.gif За нормалните хора по света (не богати, не глезени и т.н.) НЕ Е събитие да си купят компютър и не събират родата и приятелите на мохабет по случая. Нито си водят машините ДМА. Тези изпълнения ги има само в сиромашки държави като нашата. А вече и тук нещата се променят - хората се научиха често да подменят и ъпгрейдват и това е нормално. Вземи се поогледай малко и стига с това ЗА МЕН и МОИТЕ изисквания. Не си мерило, а изключение - опомни се.

 

Колегата jijane, не знам за какви цифромании говориш, но последните две машини на брат ми - първо ACER, след това TOSHIBA - все последни модели към момента на купуване, от САЩ бяха донесени за цени между 850 и 950 $. В същия момент тук същите модели гонеха цени над 2500 лева. За хората на запад с НОРМАЛНИ доходи подобни цени не са някаква тежест. Братовчедка ми пред очите ми си взе лаптоп ВАЙО за 1200$ - тук виж им цените.

 

------------------------------

Пичове, гледате си от вашите камбанарии и това си е. laughing.gif

 

Лека нощ от мене.

Link to comment
Share on other sites

az da kaja neshto po varposa s ventilatorite na laptopite vijdal sam dosta koito vzimat vazdux ne otdolo a ot zadnata strana ili ot strani za momenta ne moga da se setia model no shte potarsia ako iskate :) da ne sa nai tankite no temperaturite sa dosta po niski :)

Edited by shtaiga
Link to comment
Share on other sites

az da kaja neshto po varposa s ventilatorite na laptopite vijdal sam dosta koito vzimat vazdux ne otdolo a ot zadnata strana ili ot strani za momenta ne moga da se model no shte potarsia ako iskate da ne sa nai tankite no temperaturite sa dosta po niski :)

Хаха, човече, неверниците ще те анатемосат, че това е невъзможно. По-ниски температури? - ай стига бе, ти лъжеш! :)

Как няма да са по-ниски, като отдолу е повдигнат на крачета минимално, колкото да не е без хич, а отстрани имаш целия свеж въздух на света, влизащ необезпокоявано. Както и да е.

 

RaptoR, в случая е от моята камбанараия естествено, но наблюденията ми са такива просто. Дядомраз не е пишлеме или нещо такова, но и той прави същата хватка.

Това с ежегодната смяна с последните писъци е за мен вид снобизъм. Както и да го въртиш, НЯМА кой знае каква нужда повечето нормални хора (визирам негеймъри и не3D дизайнери и т.н. основно) да ъпгрейдват през няколко месеца или година, кажи ми 1 единствена причина да ъпгрейдвам след като Windows излиза на 3-4 години веднъж, при това следващия може да е по-лек, софтуера който ползвам се мени на 2-3г. веднъж (адобе, Цорел морел.. и др. по-големи), като следвщата версия не е по-тежка освен че иска САМО повечко РАМ, мога да продължа да изреждам защо за повечето хора е просто снобизъм или искат колкото може по-бързо да RAR-ват нещо си. Да, и аз на моменти се дразня от чакане за WinRAR, но overall осъзнавам, че това е 1-2% от времето, в останалото време процесора винаги е под 100% ;) . Нали затова взимаме възможно най-добро за времето, че да изкараме възможно най-дълго, без засечки. Та кажи ми една причина поради която имам нужда да ъпгрейдна което и да е в момента от моята машина :), освен снобската.

Или ти от твоята. Ако бях още с първия си процесор 3800+ като взех това дъно, естествено нямаше да изтрая, и т.н., това не значи че нов диск, повече памет и т.н. по-дребни неща не ъпгрейднах до към 2008-ма. Просто смяна на дъно и може би кутия се счита за основен ъпгрейд, така мисля, а такива гледам да са по-редки. Това му е хубавото на компа, че е модулен, и ако си избрал хубаво дъно, общо взето с времето дреболии е редно да се посменят, и пак, последно 2008-ма барах :) .

Link to comment
Share on other sites

Аз в момента се сещам поне за 1 Alienware.Макар че е 1000+$ не пречи отворите да са му отстрани.То и sony vaio е 1 шапка пари ама не съм видял отворите да са му от страни.Извода е че всеки си знае своето :P

Link to comment
Share on other sites

da alienware imat takiva modeli logichno i dell :) a kolkoto do vaio mislia che imashe niakakav malak s zaden otvor mai i acer biah vijdal

Въх, то ще се окаже, че 1/4 от лаптопите по света са със странични отвори :) .

А аз да не знам.

Значи МОЖЕЛО :rolleyes: . При това не се знае ЦЕНАТА колко е по-различна САМО заради този факт с отворите :woot . Брех. Дотук с "невъзможно е" обясненията и развиваните теории от експерти във вентилациите :rolleyes:

Значи за следващия ми лаптоп това ще е един от по-водещите критерии.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Въх, то ще се окаже, че 1/4 от лаптопите по света са със странични отвори :) .

А аз да не знам.

Значи МОЖЕЛО  :rolleyes: . При това не се знае ЦЕНАТА колко е по-различна САМО заради този факт с отворите  :woot . Брех.

Значи за следващия ми лаптоп това ще е един от по-водещите критерии.

 

 

само дето никой не ти е казвал че не може въобще, а ти сам се извъртя в таз посока.повечето хора ти посочиха само че точно на твоя дето те дразни кат са го конструирали вероятно са имали нещо изпонавпредвид.но само 2 страници по-късно най-сетне стигна до извода, че щом ти е толкова важно дупките да са острани за да работиш в крайно неергономична поза, то може да си купиш ... друг, който пак няма да смениш никога, ама никога и съвсем абсолютно никога. или поне докато не почне да те дразни нещо друго в него. дали пък новия дразнител няма да е наличен заради това че ще имаш дупки отстрани?

Link to comment
Share on other sites

tia cenata ne e po razlichna prosto samia dizain e drug za sashtite pari moje da si vzemesh sashtia samo che s otvor otdolo :) predi vreme gledah niakakvo review na netbuci i tam imashe niakakav s stranichen/zaden otvor i mu biaha dali po visoka ocenta zaradi tova che ne ti sparva krakata :)

Link to comment
Share on other sites

само дето никой не ти е казвал че не може въобще, а ти сам се извъртя в таз посока.повечето хора ти посочиха само че точно на твоя дето те дразни кат са го конструирали вероятно са имали нещо изпонавпредвид.но само 2 страници по-късно най-сетне стигна до извода, че щом ти е толкова важно дупките да са острани за да работиш в крайно неергономична поза, то може да си купиш ... друг, който пак няма да смениш никога, ама никога и съвсем абсолютно никога. или поне докато не почне да те дразни нещо друго в него. дали пък новия дразнител няма да е наличен заради това че ще имаш дупки отстрани?

Не, не съм казал, че ще го сменя заради това че дупките са отдолу, сега ти си измисляш.

Казах, че при избора на следващия, този приоритет (който досега не съществуваше предвид че не знаех че има и такива) вече ще се появи и ще отиде някъде по-нагоре в изискванията.

 

Не, май нико й не каза с тези думи "невъзможно е", но само погледни следните цитати и ми кажи на мое място дали и ти не би се изразил по подобен начин ;)

 

Не съм съгласен с теб изобщо относно засмукването. Няма как да се поеме по-ефективно въздух отстрани. ...

 

Теди, не ми се спори, за мен няма как странично да се засмуче ефективно въздух от нормална перка, а не виждам възможност за инсталация на перка тип "охлюв" странично..

 

...Теди, предложението ти в най-добрия случай удвоява дебелината на машината или поне на част от нея. Прави си сметката...

Демек само с удвояване на дебелината е възможно според Раптор подобно решение.

 

теди предлагам да си конструираш лаптопа на мечтите и да го пуснеш на пазара. да видим тогава как ще ти се отдаде реализацията с 50-60% по-висока цена поради custom елементите..... например за да увеличиш дебита на въздуха през по-малки странични отвори ще ти трябва по-спец или по-виоскооборотна перка, от там по-виосок шум и по-голявма консумация на ток и то от компонент....

Какви 50-60% по-висока цена само заради направата да засмуква отстрани бе човек... Наистина го изкарахте все едно измислят нова физика.

Отделно страничните отвори спокойно се правят със същия дебит и площ като отдолу. Ако скоро не си виждал лаптоп отдолу където е перката, съвет - виж и сравни че е почти еднакво на площ, а както се каза от щайгата мисля, даже страничните са с по-ефективни охлаждания.

 

...Второ, всяка промяна на посоката на потокът въздух е свързана с намаляване на дебита. Има определени мерки които могат да се предприемат за намаляването на този ефект, но те са (да не кажа неприложими)много трудно приложими в такова устройство (цената и габаритите му биха скокнали чуствително), примерно - всички "завои" да бъдат ориентирани в посоката на ротация на турбината... веднага изскача въпросът - Кой би искал лаптопът му, да звучи като прахосмукачка....?

Естествено, всичко за което споменах по-горе... важи за масовата продукция..

Изобщо, алабала :) .

И чичо ми е електричар, ама си няма идея от слаботокови схеми, ама и двете дейности се реферират от повечето хора като "електрижичкаджия" :).

Вижда се, че не само има такива решения, но не са и прахосмукачки. Изобщо и това мнение води до заключение, че едва ли не, е невъзможно. И цената им някак не ми се вижда "скочили чувствително", но пак зависи за него какво значи "чувствително" - аз примерно при еднакви други условия бих дал и $100 отгоре само за да са ми отстрани отворите, след като давам примерно 1200 лв+ за машината.

 

Защото си имаме малко понятие от вентилация. А Галин много - това му е работата.

хубу, предния абзац коментирах. Сега ме контрирай, че Галин не само ремонтира, ами и "мисли" дизайни за лаптопи, и да ми докаже, че е МНОГО трудно да се измисли и реализира ;) .

Последно останах с впечатление, че продава/ремонтира климатици, което естествено има някаква връзка с потоци въздух, но двете неща са коренно различни ако питаш мен.

 

А ти като само повтаряш МОЖЕ, защо не ни го обясниш технически, след което да го патентоваш и да светнеш тия нещастници от Сони, Дел, Тошиба, Ейсър и прочее други производители как се прави? Защото само едното МОЖЕ нищо не означава реално, нали така?

Еми ето, щом не означава реално, значи според него май не може, т.е. един вид невъзможно :) .

 

Нямаше да се запаля така ако не бяхте няколко души, вкл. "експерти" тръгнали да ме увещавате колко трудно и почти невъзможно било и т.н. А аз наистина не знаех, че има такива, дори масови, решения на пазара, макар и не често срещани. Текущия ми лаптоп просто е първия, който имам, и дотогава не съм могъл да съобразя всичко като изисквания.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

теди, а дали пък новите дизайни на професорите и видеокартите не са ориентирани към по-ниска консумация и по-малко топлоотделяне вместо към скок в производителността? а това дали не определя и по-малък необходим дебит на въздух за работа в определен температурен диапазон? а дали пък на тези със страничните отвори някъде в инструкцията за експлоатация не са записали че изделието трябва да се използва само в диапазона от -10 до +30 градуса околна температура? пак е промяна на 1 ред в инструкцията за сметка на някакво неудобство на потребителя :)п.п. ша ма извиняваш за равния текст ама не ми се трият кукита и да редактирам за пореден път.

Link to comment
Share on other sites

теди, а дали пък новите дизайни на професорите и видеокартите не са ориентирани към по-ниска консумация и по-малко топлоотделяне вместо към скок в производителността? а това дали не определя и по-малък необходим дебит на въздух за работа в определен температурен диапазон? а дали пък на тези със страничните отвори някъде в инструкцията за експлоатация не са записали че изделието трябва да се използва само в диапазона от -10 до +30 градуса околна температура? пак е промяна на 1 ред в инструкцията за сметка на някакво неудобство на потребителя :)п.п. ша ма извиняваш за равния текст ама не ми се трият кукита и да редактирам за пореден път.

Това в каква връзка го казваш? Ако реално съществува такова стеснено изискване за темпер. диапазон, което да доказва по някакъв безспорен начин, че страничното охлаждане е много неефективно, може би бих се съгласил, но не мисля, че ще се намери такова. Собствениците на "странични" лаптопи да кажат какво пише за техните. При всички случаи ще е по-ефективно от това да сложиш машината на меко и да блокираш повече отколкото евентуално един малък и недобре дизайниран отвор отстрани би попречил.

Защо тогава тия със страничните не ги направят като "долни" че да спестят 50% от цената? :) Нека примерно си има и отдолу, но за в критични случаи да има предвидена някаква малка "вратичка" ако се постави на меко, дори леко затруднено, да може и от другаде да смуче ако трябва на 60-70% от капацитета.. Просто може, но по различни причини явно не го правят масово. И не е заради някаква сурово покачване на цената.

Link to comment
Share on other sites

Не е ли време вече да спрем с температурите и охлажданията...поне в тази тема? Ако искате да прехвърля всичко от дискусията някъде другаде, че хората не могат да се вредят да попитат нещо - таман някой реши да получи отговор за нещо и 5 минути след това въпросът му се е изгубил незнайно къде...някъде между постовете с охлаждането...;)

Link to comment
Share on other sites

Не е ли време вече да спрем с температурите и охлажданията...поне в тази тема? Ако искате да прехвърля всичко от дискусията някъде другаде, че хората не могат да се вредят да попитат нещо - таман някой реши да получи отговор за нещо и 5 минути след това въпросът му се е изгубил незнайно къде...някъде между постовете с охлаждането...;)

Много добра идея, даже аз се изчервявам като пиша след първите си два поста, свързани с този въпрос :) . Че отново занимах 3 страници с толкова сериозен проблем аудиторията в тема за въпроси. Може просто първия въпрос да остане, и да има линк към новата тема за охл. на лаптопи :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...