Jump to content
BulForum.com

AC3 филтър и звукова карта 5.1


Undyning

Recommended Posts

Понеже съм начинаещ в тази област та на въпроса имам вградена звукова карта ALC650 на дъно Gigabyte 7VA i 5.1 колони , отметнал съм в драйверите на 5.1 и в control panel audio също на 5.1 и като си кача AC3 filter на main под Bistream information на Channel ми показва 1+1-Dual mono независимо че на Output Speakers го слагам на 3/2+SW 5.1 channel . Какво трябва да променя за да проработи AC3-то

 

—mod note:

Старай се да пишеш по-ясни заглавия, pls.

···› topic title edited

Link to comment
Share on other sites

На мен също ми показва 1+1 Dual Mono, но нямам проблеми. Но аз така и не разбрах, какво не ти работи. Центъра ли не ти пуска?

Link to comment
Share on other sites

Защото до колкото гледам от http://free.data.bg/pchelp/Multimedia/multimedia.htm

трябва друго да пише и оставам с впечатленив че не работи както трябва иначе предните и центъра работят добре но задните се чуват слабо

Link to comment
Share on other sites

Първо трябва да си сигурен, че Dolby Digital декодера на картата е включен. Щом е 5.1 карта значи трябва да има. Аз съм с Creative и при мен изглежда така:

ac3set.JPG

После в зависимост какъв AC3 филтър си сложил, там трябва да избереш S/PDIF. Това означава, че информацията се подава директно на декодера, който е на картата за декодиране. Ето ти пример с Media Player Classic (тя е с вграден AC3 филтър).

mpclassic.JPG

 

Това е за филмите. Ако искаш да слушаш музика, която е миксирана на 5.1, вече ти трябва програма като Media Center на Creative, а може и да имаш нещо на диска на дъното. AC3 файлове можеш да слушаш и на Media Player Classic.

Това, което си избрал 3/2+SW 5.1 channel е софтуерно декодиране. Трябва да избереш S/PDIF. При мен работи и на 3/2+SW 5.1 channel, но в този случай нямаш Dynamic Range Control.

Link to comment
Share on other sites

на мен горе в Bitstream ми пише как е Encoded филма. сигурен ли си че този който имаш е 5.1? пък и ти какво искаш? всичките тонколони да гърмят. задните не се ползват много много. щом работи центъра ... значи всичко е наред.

Link to comment
Share on other sites

@RazorGL

Kак става хватката при Media Player 9, че като ги сравнявам, при classic-а е доста по-добре, но ми се иска с WMP9, понеже има готин плъгин Circle Surround II който по мое мнение е супер. Но явно нещо се кара с AC3 и не вади същото качество на звука като MP Classic :confused

Link to comment
Share on other sites

Абе ясно е че върви с MP Classic, само че при него няма възможност да си коригираш Brightness и Contrast. Иначе на драго сърце бих си го ползвал него...

Въпроса е дали става номера и с WMP 9, помеже никъде не видях при него настройка за S/PDIF... :bgrin:

Link to comment
Share on other sites

Абе ясно е че върви с MP Classic, само че при него няма възможност да си коригираш Brightness и  Contrast. Иначе на драго сърце бих си го ползвал него...

Въпроса е дали става номера и с WMP 9, помеже никъде не видях при него настройка за S/PDIF...  :bgrin:

4e kvo ti pre4i da si gi korigira6 ot filtrite na DIV X-a

Link to comment
Share on other sites

@RazorGL

Kак става хватката при Media Player 9, че като ги сравнявам, при classic-а е доста по-добре, но ми се иска с WMP9, понеже има готин плъгин Circle Surround II който по мое мнение е супер. Но явно нещо се кара с AC3 и не вади същото качество на звука като MP Classic  :confused

sMARTBomber, не разбрах какъв точно е проблема при теб. Ако можеш да обясниш малко по-подробно. Относно S/PDIF-а такава опция не търси в Windows Media Player, защото просто няма.

To play DVDs, you must have a DVD-ROM drive, and a software or hardware DVD decoder installed on your computer. If you do not have a compatible DVD decoder installed, DVD-related commands, options, and controls do not appear in the Player and you cannot play DVDs. By default, Windows does not include a DVD decoder. For more information about DVD decoders, see Windows Help.

 

Както сам виждаш програмата не идва с необходимото. Предполагам ако имаше всичко и за това щяха да ги съдят. :D

 

Когато изплозваш програма, която няма вграден АС3 филтър е нужно да имаш инсталиран допълнително:

AC-3 Filter

 

Какво точно прави този Circle Surround II plugin? Някакъв вид Enhancer ли е?

Link to comment
Share on other sites

@Defender Имам около 6 или 7 плеъра но никой не вади звук като WMP Classic. затова другите не ме интересуват. Ти беше казал, че може да да си коригираш Brightness и Contrast от филтрите на DivX-a, но май не си го пробвал а предполагаш, че става... :/

 

@RazorGL

Circle Surroud II е супер плъгин за WMP9, с който 5.1 системите звучат доста добре.

Проблема ми е че исках да съчетая S/PDIF със CSII за да получа мах ефект, но явно няма да стане :(

А иначе АС3 ползвам отдавна (последната му версия е 1.01)

Link to comment
Share on other sites

Sloji isi K-ligth codec 1.01 full i posle vlez v Media player clasik v viuw -Options mpeg Decoder i tam ima6 plazga4i za contrast ,qrkost i t.n.Do kolkoto znam i WMP si ima sa6tite havi.Ne znam kade ti e problema :confused i v BSP ima i v MVp2

Link to comment
Share on other sites

Ти беше казал, че може да да си коригираш Brightness и Contrast от филтрите на DivX-a, но май не си го пробвал а предполагаш, че става... :/

Що не пробваш с ffdshow и picture properties - Gamma correction? При мен работи идеално с Media Player Classic.

 

ПП С DivX също става, просто като гледаш някой филм, който го ползва, избираш properties на декодера и си настройваш забележи пак Gamma correction.

Link to comment
Share on other sites

Що не пробваш с ffdshow и picture properties - Gamma correction? При мен работи идеално с Media Player Classic.

Е това вече е решение на проблема!

10x a lot :D

Link to comment
Share on other sites

Ако искаш да слушаш музика, която е миксирана на 5.1, вече ти трябва програма като Media Center на Creative

I na WinAMP-a moje - samo du dyrpash syotvetnia plugin - proveryaval sym go - raboti , no ne e na moya komp i ne mu pomnya imeto

Link to comment
Share on other sites

@Defender Имам около 6 или 7 плеъра но никой не вади звук като WMP Classic. затова другите не ме интересуват. Ти беше казал, че може да да си коригираш Brightness и Contrast от филтрите на DivX-a, но май не си го пробвал а предполагаш, че става... :/

 

@RazorGL

Circle Surroud II е супер плъгин за WMP9, с който 5.1 системите звучат доста добре.

Проблема ми е че исках да съчетая S/PDIF със CSII за да получа мах ефект, но явно няма да стане :(

А иначе АС3 ползвам отдавна (последната му версия е 1.01)

Това трябваше да го спомена още в началото, но съм пропуснал. Когато се използва S/PDIF-a, не можеш да извършваш промени върху звука, защото той се подава директно на звуковата карта за декодиране. Затова плъгина няма да работи в този случай. Обаче, ако звуковата ти карта поддържа EAX (EAX settings and adjustments means you can optimize and enhance music playback to suit your tastes and environment), могат да се използват при S/PDIF, защото са вградени, т.е. хардуерни (вградени в самата звукова карта).

Казано накратко никакви софтуерни "подобрения" на звука не можеш да използваш в този случай, а само хардуерни. (Това малко идиотски го обясних, но се разбира за какво става дума) :)

 

Гледам почти всеки ползва различни кодеци като гледа филмите!? :confused

Явно аз съм единственият, който използва само Media Player Classic (с нея зареждам и субтитрите) и използвам само DivX 5.1.1 Pro - с него гледам и XviD кодираните филми. Само тези двете неща и то от почти 6 месеца и не съм срещал филм, който да не тръгне. (По принцип говоря за DVD Rips (Video Compression - DivX, XviD и Audio Compression - AC3 или MP3, а не за тия дето са снимани в кино :sick )

 

I na WinAMP-a moje - samo du dyrpash syotvetnia plugin - proveryaval sym go - raboti , no ne e na moya komp i ne mu pomnya imeto

И това съм пробвал, но явно имаше някакъв проблем с плъгина, защото задния ляв канал (Rear Left) се губеше изцяло. Иначе да, на всеки плеър, който има АС3 декодер можеш да слушаш, но това е за АС3-то, при DTS-a е малко по-различно вече.

Link to comment
Share on other sites

Да имаше нужда от това разяснение, поне да не ме е яд че не мога да ползвам едновременно S/PDIF и CSII, понеже нямам EAX :)

 

Гледам почти всеки ползва различни кодеци като гледа филмите!? :confused

Явно аз съм единственият, който използва само Media Player Classic (с нея зареждам и субтитрите) и използвам само DivX 5.1.1 Pro - с него гледам и XviD кодираните филми. Само тези двете неща и то от почти 6 месеца и не съм срещал филм, който да не тръгне. (По принцип говоря за DVD Rips (Video Compression - DivX, XviD и Audio Compression - AC3 или MP3, а не за тия дето са снимани в кино  :sick )

по принцип може, но използвайки само WMP Classic не можеш да ползваш новите версии на кодеците. Например в последната версия на класик-а е вграден АС3 кодек верс. 0.3 а най-новия АС-3 е v1.01 ;)

Link to comment
Share on other sites

OK, you got point.

Ако можеш дай един линк на този АС3 филтър версия 1.01, който споменаваш.

Как разбра коя е версията на АС3 филтъра, която е вградена в MP Classic?

Link to comment
Share on other sites

OK, you got point.

Ако можеш дай един линк на този АС3 филтър версия 1.01, който споменаваш.

Как разбра коя е версията на АС3 филтъра, която е вградена в MP Classic?

http://www.codecpack.com/ - щом излезе нещо нови и веднага пускат нов pack.

 

А 0.3 сега видях че е версията на matrix-mixer, което е само част от АС3 и версията му няма общо с тази на АС3...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

значи.. като пусна филма (5.1 звук) и натисна пропъртис в Медиа Плейъра > АC3 Filter > не ми дава да си избера нищо различно от 2.0 стерео и 1.0 моно. независимо къде цъкна. някой може ли да ми каже решение на проблема. преди не беше така. ся незнам кво му стана. скоро преинсталирах всичко, защото пак имах същия проблем. настройките са направени.. уиндоуса знае че имам 5.1 система. в драйвърите на Creative също е настроено всичко.

 

някой ако знае други работещи AC3 кодеци имащи възможност за изкарване на звука през 5.1 колонки да каже. може филтъра да прави някакви конфликти.

Link to comment
Share on other sites

За кой Media Player става въпрос. За Classic или за този на Windows-а?

Ако е за Classic-a аз бях обяснил със screenshot, но вече го няма.

Пробвай да махнеш този AC3 филтър, който си инсталирал и пусни филм с AC3 звук през Media Player Classic. Тя си има вграден филтър и не и е нужен външен. BSPlayer май също имаше вграден филтър.

Ако всичко е настроено правилно би трябвало да можеш да избереш в AC3 Decode Settings > S/PDIF и да ти работи без проблеми звука на 5.1.

Link to comment
Share on other sites

Провери с някаква друга програма за гледане на филми, за да видиш дали проблема не е от драйвера, което е малко вероятно , но все пак. Преди това обаче махни този AC3 филтър, с който си сега.

На мен ми се е случвало понякога, когато играя някоя игра, която не поддържа surround да ми настройва в Windows настройките от 5.1 на Desktop Stereo Speakers, но това явно не е проблема при теб.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...