Jump to content
BulForum.com

Firefox


groover

Recommended Posts

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply
Ако не си инсталирал  разширение за табовете, а се мъчиш със стандартното Tabbed Browsing в опциите на Лисицата - няма да стане.  Трябва ти ето това:

 

http://piro.sakura.ne.jp/xul/_tabextensions.html.en

 

Дам това вече свърши идеална работа. 10х за съветите. Вече спокойно мога да кажа, че за мен Mozilla Firefox e без конкуренция и мога да я препоръчам на всеки, независмо кой браузър е ползвал до момента.

Link to comment
Share on other sites

Хм, абе за човек, ползвал дълго време програми като MyIE2/Avant Browser доста дълго време мина докато се реша да пробвам Firefox и да остана на него, което направих по две причини: не е IE с неговите дупки, и това, че всички шелове на IE (Avant, MyIE2) имаха достатъчно бъгове за да ме накарат да пробвам Лисичето.

Като интерфейс и все още като функционалност то е доста назад от един MyIE2 например, който поддържа тези и още много повече функции нативно, ще ме извинявате.

Но си го ползвам.

 

Едно нещо веднага прави впечатление в Mozilla-подобните програми - трудната настройка на тулбара. Имам предвид разместването на различните такива, или позиционирането на адрес-бара на самостоятелен ред и т.н.

Например за да докарам bookmarks бар-а най-вдясно до тробера, трябваше да вкарам сигурно хиляда Space-та за да го постигна.

Все пак щом съм още с него..... :D

Link to comment
Share on other sites

Май не се разбрахме добре...

Ситуация: Инсталирам MyIE2, няколко щракания с мишката и готово, всичко което съм искал от IE, го имам налице, табове, разместване, преимениуване и т.н. на табовете, конфигуриране на тулбара, много опции, и т.н. Като казах нативно, имах предвид точно това, кодирани в програмата MyIE2. Тук не говоря за браузъра IE с интерфейса му и т.н. , точно затова говоря за MyIE2. За 10-те разширения за табове, само да вметна, че ако инсталираш и 10-те, може да достигнеш горе-долу таб-функционалността на останалите ;) . Да не започваме безкраен спор, все пак файрфокс си е браузър и мисля, че ще ми позволиш да го сравнявам с това което съм ползвал досега...

Разбира се недостатък на MyIE2 е 'твърдата' му природа, не го отричам, не отрекох и многото бъгове, на които станах свидетел. И НЕ отрекох, че съм с Firefox откакто го инсталирах :punk .

Може би исках да кажа само, че настройването на файрфокс отнема в порядъци повече време, докато инсталирането на една нова версия на програми като MyIE2 отнема минутка и това е. Разбира се чрез разширенията файрфокс може да има много повече функции и възможности. И въпреки оптимизациите, е по-бавен от аналозите върху IE, например поради факта, че е програмиран на основата на XUL, защо ли правя далечна аналогия с Java?!

И за да не ме нападнеш, отново ще кажа, че вече ползвам файрфокс, виждам бъдещето в него, разбирам , че веднъж конфигуриран, може да запазиш настройките, природата му като опън сорс и т.н. :)

 

Извод: това бяха просто лични мисли около файрфокс, просто сравнение на някои частни функционалности на двете програми, не съм искал да подценявам никоя от тях, все пак има хора, които предпочитат например Opera, и не ги виня, всеки има право да сравнява различните програми, в действителност доста хора, които са минали на Firefox, са свикнали да работят по определен начин върху IE или шеловете й, и търсят подобна функционалност във файрфокс, в сайтовете на разширенията също виждам изказвания от рода "..just like in IE'...".

Това е, файрфокс става все по-добър, и хората започват да го осъзнават.

Надявам се си ме разбрал и няма да влизаме в излишни спорове :)

 

EDIT: Пояснение по повод изказването на ov3rm4n по-надолу.

Не съм искал да подвеждам никой, не съм имал предвид че 10 разширения са допълващи се, исках да кажа, че дори и 10 разширения да има, никое не може да осифури пълната функционалност за табовете, достъпна в MyIE.

Относно Java, пак не ме разбра :) - имах предвид XUL като още един слой в практиката на програмирането на дадената програма, също както Java се явява междинен изолиращ слой, с който се постига по-лесно програмиране и изолиране на особеностите на под-лежащата архитектура, това е. ;)

Link to comment
Share on other sites

Добре, съгласен съм, че с разширения Лисицата може да се направи да прави всичко (между другото MyIE също поддържа плъгини). И като сме почнали с аналогията с МайИЕ (а мисля, че тя ще е полезна за хората, които са решили да преминат на нея(ФФ де)).

Действително ФФ има почти всичко, което има и в МайИЕ по отношение на табовете.

(Щом останах в ФФ, значи все пак съм намерил всичко кеото ми трябва по един или друг начин).

Едно нещо, което се сещам, е че в МайИЕ всеки таб (прозореца му) може да се Restore-не, т.е. ако даден скрипт или бутон отваря прозорец с определени размери той се отваря като такъв в работното поле на програмата (ако аз искам), има си и съответен бутон Restore/Maximize и т.н.

Има възможност за присвояване на бърз клавиш за всеки отворен таб (за ФФ не знам, може и да има разш. за това).

Има опция за показване на списък с вс. линкове с възможност за филтриране по доста критерии (тип на файл, протокол, текст, хтмл, пхп етц.), запазване на филтъра, маркиране на линковете и избор на Д.Манаджер, филтриране отделно на емайл линковете с възможност за директно изпращане на майл към тях и т,н. (тези неща май ги имаше под някаква форма и в ФФ).

Присвояване на име (nick) на всеки таб, заключване на таба(за това не съм сигурен дали има ФФ).

Включена защита с парола на всеки отделен таб.

Доста от тях не съм ползвал, просто сравнявам табовете :)

Възможност за превключване между табовете с Ctrl+стрелките (за това ако ми кажеш разширение, ще съм ти задължен, мисля че keyconfig(който май само за тъндърбърд ставаше) нямаше тази възможност).

 

Ако мога така да го кажа, управлението на голям брой табове в повече редове в ФФ в комбинация с някои разширения не води до особено приятни резултати, а въпреки че са конкуриращи се, те не доставят абсолютно еднакви функционалности, от където следва нуждата да се инсталират няколко такива за да се постигне по-пълна функционалност. От където пък следват проблеми със съвместната им работа. Когато тези проблеми се изчистят, или пък едно разширение даде всичката функционалност за даден UI елемент (което е по-лошия вариант), или подобните разширения нямат проблеми едно с друго, нещата ще са идеални :)

Защото, когато за пръв път инсталирах ФФ и почнах с разширенията, голям зор видях да съвместя някои от тях, и все още ми се случва , например в Astalavista, някой бутон да ми отвори нов прозорец вместо таб, макар и не много често. Доста рядко, но ми се случвало и RAR архив да ми се покаже в байнъри вид в таба вместо да се даунлоадне. Това пак е от определена несъвместимост на аз знам кое разширение :D .

'Възмущавам' се леко и от факта, че с почти всяка нова версия на ФФ доста от разширенията, предназначени за старата версия, откзват да работят с новата и се нуждаят от лек 'ремонт' от автора им. Та нали се използва XUL, и всичко е в ASCII формат и код, те ако правят промени в него или в ядрото, разбирам, но това е леко притеснително, не само от гледна точка на потребител, чиито разширения просто не работят с новата вер.

 

Както казах, виждам бъдещето в ФФ и с времето нещата ще се изглаждат.

И значи, всичко това не го написах с цел да ти изброявам достойнствата на МайИЕ, или че още 'бленувам' по някакаъв начин за него :P

На него можем да погледнем като на браузър (въпреки под-лежащия ИЕ) и като такъв сравних някои параметри между двете програми, и разбира се за мен изборът си остана ФФ поради причини, някои от тях споменах по-горе (и една оттях - може би се отървах от консерватизма си по отношение на IE :D )

 

-=|PEACE~ tO aLL|=- :punk

Link to comment
Share on other sites

Peace Brother! :)

 

Като говорим за MyIE (и Maxton) се сетих за една джиджавка, която е доста полезна, а не съм я открил в Лисичето. Възмогноста при писане на адрес, с комбинация от ctrl и Enter примерно, www. и .com да се допълват автоматично. Прави се подобна гонфигурация за .bg и .net примерно и така се спестява малко играчка при писането. Не е нищо фатално, но ето че я има липсата (при мен).

 

ПС: Използвам Maxton само в краен случай. Viva la Firefox!

Link to comment
Share on other sites

ХА-ХА-ХА-ХА :laughing:

Това беше най-голямата затапка, която съм получавал във форума. Чувствам се толкова некадърен... Та това нещо ми е било пред очите.

 

:beer:

Link to comment
Share on other sites

Това е 1:1 с начина на работа на Opera search.ini :). Хората са го направили за добавяне на търсачки, но аз го ползвах за тоя трик дето обясни ov3rm4n. Харесва ми колко хитро е вкарано в Bookmarks на FF и е по-лесно за боравене . :punk

Link to comment
Share on other sites

... не знам да ли е при мен проблема, но това изобщо не тръгва да се инсталира(да се прилага). освен това доколкото забелязвам е написано Compatibility:( firefox09-small.png 0.9 ...

... а аз търся за 1.0

Link to comment
Share on other sites

т'ва за влаченето го бях забравил. мерси много.

btw не помня дали беше същата версия, когато бях на firefox 0.9 но на тази преместването не става чрез десен бутон на мишката и избиране на една от опциите. тук е с клавиатурата - Ctrl + Up or Down Arrow ;)

Link to comment
Share on other sites

Някой може ли да ми каже за разширение, което да блокира автоматично отварящите се popups (независимо откъде), но да не блокира popups, извикани чрез кликване (пак независимо откъде), сиреч да осъществява делението им по по-горе споменатия начин, а не според адреса на сайта и/или popup-a?

Link to comment
Share on other sites

В Опера имаше подобно разширение за блокиране на нежелани поп-ъпс.Обаче не съм сигурен дали го има и в новата версия.От Preferences се правеше. :wacko: :blink:

Link to comment
Share on other sites

малко не по темата:

махам ИЕ с ИЕрадикатор (ИЕ4.0 на 98се) , след което някои програми ревват че нещо се било скапало в шела на Виндовса (макар че си имам Опера и Файърфокс идеално работещи) , (например AВГ ми казва че няма да може да се упдейтва автоматично).

Принуждавам се пак да инсталирам ИЕ (вече като отделна програма (УЖ).

Има ли обяснение и решение ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...