Jump to content
BulForum.com

Убунту - въпроси и дискусии


Recommended Posts

100 пъти го едитнах тоя пост...

 

Та, каква я свърших.

Свалих твоя файл.

Дадох ctrl+alt+F1, влезох в конзолата и след доста неуспешни опити направих следното:

 

cd $HOME/Downloads

sudo sh install*

 

започна една матрица да се вихри и накрая ме върна на деска. Дадох рестарт на системата и сега като ми зареди ми е на 800х600 резолюция. От панела не може да се увеличава и не ми идентифицира вече монитора, дава ми unknown. Като избера от панела да инсталирам драйвъри и не ми дава за ъпдейт, което би трябвало да означава, че инсталацията е сполучила, НО като си пусна клип в youtube отново сече както преди... ебало си е майката, брато, давай акъл.

 

edit again: написах:

-sudo apt-get --purge remove nvid*

и сега съм в стартова позиция ( пак работи на нормална резолюция и детектва монитора, но като се опитам да инсталирам тва:

-cd $HOME/Downloads

-sudo sh NVIDIA-Linux-x86-260.19.36.run и кура ми янко... не ще да направи нищо.

 

(бтв как се излиза от тоя терминал, щото всеки път му удрям копчето?)

 

ubuntu-то е версия 10.10

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Това че не ти го отчита не би трябвало да е проблем, иначе може ръчно да му вкараш параметрите в ксорг файлът.

От контрол панела на нвидиа или от контрол панела на дисплея си пробвал да ги сменяш?

Кажи си видео картата и модела на монитора за да ме улесниш малко. :)

 

Ти пробва ли без да сваляш драйвери, с тези от hardware панела на убунтуто (generic), с тях не става ли?

 

sudo /etc/init.d/gdm restart

или

sudo gdm start / sudo gdm restart

Така ще стартираш графичната среда отново.

Мисля, че става и с ctrl + alt + f7 това.

 

Имам странното чувство, че изобщо не си погледнал manual към тази ос преди да тръгнеш да се човъркаш из настройките, в което няма нищо лошо впрочем... обаче доста ще те улесни от една страна.

Link to comment
Share on other sites

Картата е GF 9800 GT, мониторът е SONY 17' (1280x1024) го държа обикновено. За точен модел на монитора, ако е важно ще провера. Преди да сложа 10.10, когато бях на 10.04 сложих драйвъри от менюто, но при рестарт ми даде черен екран (звуковете работеха), така че не мисля да пробвам с такива драйвери, а то даже тук мисля на 10.10 и че не мога и да намеря.

 

За кой мануал говориш, че не съм прочел? Кажи само и ше изчета всичко.

 

edit: Сега намерих тук едно мануалче от официалния сайт на убунту.

 

Kato instaliram tvoqt fail ne mi zarejda desktopa, kato instaliram faila ot nvidia pak ne mi go zarejda. pravq vsichko po opisanie kakto e navsqkade i pak ne moje da mi zaredi desktopa a samo cheren ekran i terminal moga da polzvam. kvo li ne prawih... sega sam ot try-a na diska i zatva pisha na latinica.

Link to comment
Share on other sites

Как да си подкараш графичната среда отново.

 

Върни си оригиналният файл за да пуснеш графичната среда бз проблем.

sudo cp /etc/X11/xorg.conf.back /etc/X11/xorg.conf

Копираш бакъпа, който направи преди върху оригиналният файл и след това пускаш графичната среда илипишеш reboot или restart, забравих. :)

Ако нямаш бакъп, случайно си пропуснал да направиш такъв.

Като пускаш убунту преди да зареди ти изкарва recovery опция.

Трябвакато пускаш компютъра, като зарежда буутлоадъра, grub, да натиснеш ESC и да избереш recovery опцията.

От там имаш fix xorg или нещо с видеото беше в едно просто графично меню, избери го и ще ресетне настройките, графичната среда ще ти тръгне.

 

Изкарай всичко което ти пише от тези команди.

lspci | grep VGA

Означава: Лист на ПЦИ устройствата, изкарай само информацията за графичният адаптер.

sudo lshw -C video

По-подробна инфромация изкарва.

Имаш ли вградени видео карти?

И точният модел на монитора за всеки случай!

 

После ще пусна убунтуто и ще погледна, че и аз имах този проблем с черният екран и го оправих с този скрипт, който ти дадох и с други настройки.

Това е общо взето.

Link to comment
Share on other sites

Направих една преинсталация, че много сгомнясах всичко. Та... в момента съм с твоя скрипт, защото всеки друг възможен опит за инсталация на драйвъри завършва с черен екран, а с твоя заарежда графиката - това е добре. Остава само да оправя резолюцията.

 

Драйвъри за дъното, ако имаш идеи и време да се занимаваш с мен казвай. :) Дъното е P5KPL, процесора intel core 2 duo 2.13@ . Това ме интересува, защото имам едни creative 7.1, от които само 6 работят, че не е читава звуковата карта. Но 6 по-добре от 2, де... Като стана утре(днес) ще се занимавам.

Link to comment
Share on other sites

Добави ме в някакъв чат, че тука от пост през пост и няколко дни ще подмятаме постове докато стигнем до резултат.

В профила ми ги има написани, което ти е удобно.

Link to comment
Share on other sites

Skype нямаш ли? Сега ще си направя ICQ и ще те намеря.

 

едит: Ей, толкова да го мразя тва ICQ... от официалния сайт не ми дава да се регна... дава ми несъществуваща грешка на паролата...

 

edit: Ееее.... Пробвах хиляда начина да си оправя резолюцията, успях, и сега все още като си пусна клип в youtube примерно лагва като невидяло. ( на малката резолюция пак лагваше. )

 

Имам чувството, че тия отрепки от Windows правят всичко възможно да съборят линукса... как може да не е измислен един читав начин за слагане на драйвъри.....

Link to comment
Share on other sites

Не знам дали си инсталирал нещо и какви са нормалните пакети на плъгините, които вървят с инсталацията на 10.10... ама пробвай това нещо!

 

1. Отвори Synaptic Package Manager.

2. Търси в полето: swf докато мернеш swfdec-mozilla.

3. Избери с дясното копче Mark for complete removal.

4. Търси в полето: flash и гледай да ти изкара adobe-flashplugin.

5. Избери с дяното копче да го инсталира Mark for Installation.

6. След като завърши инсталацията си пусни браузъра и виж как е.

Link to comment
Share on other sites

Новото Ubuntu е доста приятно. Макар и малко iOS стайл. Юни месец го слагам веднага :)

Home Page

Инфо от замундата, където го има качен:

Напетият нарвал” Ubuntu 11.04 вече е на разположение за преглед, оценка и усъвършенстване от страна на open-source разработчиците.

 

Малко по-малко от два месеца след появата на Ubuntu 10.10 (с кодовото име Maverick Meerkat), open-source ентусиастите вече могат да изпробват и първото алфа издание на следващия представител на поредицата, познат като Natty Narwhal или Ubuntu 11.04, чийто оконачтелен и готов за употреба от всички вариант по план трябва да излезе на 28 април 2011 г.

 

Във версия Аlpha 1 обичайната десктоп среда GNOME е заменена с Unity. Новото издание включва също Unity Launcher за по-бръзо стартиране и превключване на приложенията, Firefox 4 beta браузър както и редица други актуализирани пакети и настройки.

Link to comment
Share on other sites

За мен от дистрибуция на дистрибуция нещата стават все по-зле. 10.04 не тръгна инсталацията на половината от машините, на които го пробвах, та се наложи 9.04->9.10->10.04 ... Убунту се превръща във Windows със всичките му кусури, т'ва е. Все по-шарен, все по-ефектен и все по-малко ефективен. Остава да му затворят кода и да започнат да го продават.

 

Сериозно мисля да прескоча на CentOS и да го тествам за десктоп система, като сървърен е бетон.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте.

Искам да Ви попитам как да сложа Убунти 10? Свалих го от сайта, свалих и една програма на която сложих Убунтуто на флашката си. Рестартирам, натискам Ф9, след това слагам да Буутва от ФлашХард, след това тръгвам да инсталирам и когато ме пита къде да се сложи Убунтуто давам и след това при натискане на Напред(понеже ми е на Български) и ме пита къде е Буут Лоудъра?

Ами сега?

Свалих това което ми даде от официалния сайт и следвах инструкциите за слагане на флаш драйв и за инсталация, но явно не става. От къде да се намери този boot loader?

 

 

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Искам да те питам, смяташ ли да използваш windows и ubuntu заедно или мислиш да инсталираш ubuntu самостоятелно.

Ако инсталираш ubuntu през windows с Wubi.exe от дискът, тогава ще имаш windows и ubuntu, които работят съвместно.

 

Кажи какво искаш да направиш?

 

П.П. А, буут лоадър означава това, което зарежда операционната система, като NTLDR при windows, където ти изписва да заредиш windows в safe mode примерно... не знам как да ти го обесня за по-лесно.

Само запомни, че буут лоадъра на windows и този на ubuntu не може да са на един диск/дял, значи където ти е инсталиран windows не трябва да инсталираш там буут лоадъра на ubuntu за да не затриеш предишният.

 

При ubuntu дисковете не са C, D, E и прочие... а, са именувани по друг начин.

Пример:

Първото число в наименуванието е за номера на хард диска, а второто число в наименуванието е за определен дял на диска... това е доста важно.

HD0 (hda) - Първи хард диск

HD0,0 - Първи хард диск и първи дял

HD1 (hdb) - ВТОРИ ХАРД ДИСК

HD1,0 - ПЪРВИ ДЯЛ на ВТОРИ ХАРД ДИСК

HD0 - SDA (hda)

HD1 - SDB (hdb)

Това е важно, защото като те пита за буут лоадър и къде да запише операционната система, трябва да си сигурен къде го правиш и върху кой диск за да няма гафове и объркване.

Link to comment
Share on other sites

О искам да махам тъпия Прозорец! Пробвах и да дам на премахни операционната система(като опция имаше и това), но и от там не се получи.

Значи ако може ми кажи какво трябва да сваля още за да махна 7-цата и да сложа направо Убунтуто!

Благодаря.

Link to comment
Share on other sites

Добре де, исках да вметна, че буут лоадъра си го има в убунтуто, не трябва да го търсиш.

Когато инсталираш убунту и вече стигне до там, където те пита за буут лоадър, чакай да ти дам картинка...

dual-ubuntu-bootloader.jpg

избираш дискът на който да ти инсталира буут лоадъра. Внимавай къде го инсталираш, трябва да си знаеш дисковете и дяловете за да не се чудиш после ако нещо се обърка, за това ги описах по-горе в миналият ми пост, надявам се да си разбрал там как са нещата. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Днес пробвах Kubuntu 11.04 64bit. Да ви кажа честно много съм разочарован. Още не е оправен вечния бъг на KDE, където лентата с настройките на иконите по desktop-а често забравя, че трябва да се скриe и за да я махна трябва да минавам отново през иконата. Докато си гласех настройките за ефектите след натискане на apply, няколко пъти ми крашна, че даже и виртуална конзола не можах да пусна. Излезна ми нотификация, че има обновления за инсталиране, цъкнах но списъка беше празен, въпреки това цъкнах Ok и се скри веднага прозорчето като поиска рестарт, след рестарт при логването изкочи без нищо още да съм цъкнал някаква грешка за kdesu. В таск лентата много трудно се позиционират widget-ите. При инсталиране на езиков пакет, KPackageKit-а заби и се наложи да го килвам и после през конзолата с apt-get да оправям бъкиите. Абе общо взето очаквах повече...

Link to comment
Share on other sites

А ползваш ли някакъв уидгет за времето, понеже в стандартните като задам каквато и да е локация ми казва, че не може да намери мястото, ако ще и Лондон да въведа:tongue

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Някой слагал ли е новото Убунту 11.10 и какви са ви впечатленията. Мен специално ме дразни изключително много, понеже ми прилича на някакъв шибан таблетmad.gif

Link to comment
Share on other sites

ся сложих 11.10 - съжалявам

gnome3 много ми присвятква, като има някакви анимации

unity ме дразни :)

KDE не ми допада

искам gnome2 ама нъц

 

с бая пипане по настройките го направих да е г/д поносимо unity-то

 

поне като качвах driver-ите на ати-то не се наложи да пипам код :)

Link to comment
Share on other sites

Как няма да е равен, то потребителите на хп спадат като бройка, а на убунтуто се качват бавно и славно. Обаче тези потребители, които са оставили старото прозорче са минали на виста или седем вече.

 

Аз скоро смятам да мина на новото бунту, пак с дуалбуут рамо до рамо с хп ще си карам.

sudo apt-get update

sudo apt-get install xfce4

И чао на гадното Unity, че и аз не мога да го понасям нещо.

Link to comment
Share on other sites

Интересното в случая е че в Ямбол има най-много машини на Убунту В БГ:

http://www.google.com/trends?q=windows+vista%2C+windows+xp%2C+windows+7%2C+ubuntu&ctab=0&geo=bg&geor=all&date=all&sort=3

 

1. Yambol, Bulgaria

2. Dobrich, Bulgaria

3. Razgrad, Bulgaria

4. Vratsa, Bulgaria

5. Veliko Tarnovo, Bulgaria

6. Pleven, Bulgaria

7. Haskovo, Bulgaria

8. Ruse, Bulgaria

9. Blagoevgrad, Bulgaria

10. Stara Zagora, Bulgaria

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

На мен пък Unity ми харесва страшно много. В първите няколко часа ми беше малко странно, но след като се свикне с него е много готино.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...