Jump to content
BulForum.com

Убунту - въпроси и дискусии


Recommended Posts

разцъках ги, идеята ми беше да го сваля извън екрана но не ми дава :)

 

благодаря за помощта :)

 

надявам се в 10.10 да ми е фикснат проблема

 

сега като експерементирах заблелязах че сякаш по целия екран имам обвивка 1 пиксел която е невидима и неактивана,

т.е. в които и край да пробвам да кликна нищи не става, но мръдна ли с писел навътре зацепва.

 

Все пак от година карам така и свиквам :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Щом е около целият екран... чакай да се поразцъкам и аз, да видя какво ще изровя! ;)

П.П. Аз съм с 9.04... рулз!!!

 

Само на тоя "theme" ли е така или на всички поставя по 1 пиксел ограждение?

Бъгтракер

Link to comment
Share on other sites

Еми, чакай де... този линк, който пуснах не е ли за същият бъг впрочем? Защото там са намерили решение да компилират пакета на ново с посочената в тракера кръпка и се оправяло по този начин.

 

Честно да ти кажа, изобщо не съм доволен от "луцид"... само с пускането (още при буута) забелязах промени, който водят до някои дразнещи бъгчета.

При chainloading се губи сплаш логото, файловата система имаше някъв бъг при мен, буут лоадъра изкарваше грешка при директно зареждане от самостоятелен хард. Иначе си работи... ама дразнещо. И пак не ми засичаше видеото правилно, нищо че картата ми е модната, не трябва да го прави така, пък и насилствено да зарежда АГП вградената карта. Драйверите за безжичната правиха повече проблеми от тези който си компилирах за мойто убунту. Абе 10.04 е каша от всякъде.

Най-удачните версии са 8.10 / 9.04 / 9.10 и с тях имам проблеми ама решенията поне са разисквани от до и се справям лесно.

Сега изчакай 10.10 маверик... ама май и при него го имаше твоят проблем. Като се има на предвид, че 10.10 не е маркиран като LTS, което е гадно точно поради причината, че 10.04 излгежда все още като бета версия.

Link to comment
Share on other sites

10.10 го оправи :)

оле баси кефа сега само си цакам ту горе ту долу

10 пати максимузе/ресторе на фф преди да напиша мнението :Д

Link to comment
Share on other sites

офф какво ми дойде на главата с тея ати дейвъри

нито от ати фикса работи нито от убунту нито заедно

 

сега сложих тези от 'Addiditional Drivers' и тръгнаха

 

лошото е че пак ми се появи невидимия бордер...

 

мисля че ати-то са проблемните в случая

 

 

за черпенето можем да се разберем някой вторник, попринцип тогава карам колело и след това с групата се минава през някое заведение

Link to comment
Share on other sites

Абе за черпенето, то за него винаги има време и място обаче т'ва нещо не ми излиза от главата.

То може ати да прецаква темата с някаква опция или бъг, а може самият изглед да си е бъгнат.

 

Щом си драйверите си работят, не ги барай, за да не стане по-гадно, това ми е по принцип съвета.

 

Иначе можеше да пробваш със скрипта на Кано да инсталираш драйверите! Не че е добър съвет това, обаче явно хората от канотикс разбират по-добре какво правят, за разлика от хората в каноникал хаха.

install-fglrx-debian.sh

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.back
ctrl+alt+f1
sudo /etc/init.d/gdm stop
sudo sh install-fglrx-debian.sh
или
sudo sh install-fglrx-debian.sh -z
sudo restart

 

Както казах, ако си доволен сега с тези драйвери, не ги барай, макар скрипта да инсталира последните...обаче експериментите не винаги са хубаво нещо.

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu - все повече се запалвам по него. Но докато знам почти всичко за Windows - при линукса съм гола вода...

Инсталирах го на 3-4 компютъра, "научих се" да цъкна да си обнови всичко автоматично и това е :D

 

Сега имам нов нетбук: Acer Aspire One 721. Форматирах му бекъп Bloatware 12 ГБ дяла и там сложих Ubuntu 10.04

Оказа се че LAN-ката му е шибан Atheros AR8151, за който няма драйвери и не може да се свърже с Интернет, което автоматично води до никъде с линукса... :(

Link to comment
Share on other sites

Трябват ти build-essential и да обновиш linux-headers за да ти тръгне.

Обаче 10.10 би трябвало да я разпознава, виж в live mode дали ще ти я засече!

Link to comment
Share on other sites

Трябват ти build-essential и да обновиш linux-headers за да ти тръгне.

Обаче 10.10 би трябвало да я разпознава, виж в live mode дали ще ти я засече!

Освен ако в Build Essential няма драйвер или нещо което да подкара ланката, няма никакъв начин да се обнови каквото и да е, просто защото няма как да се свърже с Интернет...

Ще пробвам 10.10 като се върна вдругиден в БГ че тука не мога да свалям...

Link to comment
Share on other sites

Еми не, във всеки случай ти трябва поне драйвер и инсталационният сурс на Убунту за да стане.

sudo apt-get install build-essential

или ако е през цд

sudo apt-cdrom add
sudo aptitude update
sudo aptitude install build-essential

което не става в твоя случай, за това пък ако имаш усб стик с убунтуто, може да пробваш пак с apt-cdrom да mount-неш директорията от усб-то.

Линк

 

Ако има блутуут тая машинка, може да го прехвърлиш от телефон или нещо, драйвера не е голям. :bgrin:

AR81Family-linux-v1.0.1.13.tar.gz

 

mkdir AR81Family-linux-v1.0.1.13
mv AR81Family-linux-v1.0.1.13.tar.gz AR81Family-linux-v1.0.1.13
cd AR81Family-linux-v1.0.1.13
tar xvzf AR81Family-linux-v1.0.1.13.tar.gz
cd src
make
sudo make install
sudo modprobe atl1e

 

Ама к'во да се занимаваш! :tongue

Link to comment
Share on other sites

Еми не, във всеки случай ти трябва поне драйвер и инсталационният сурс на Убунту за да стане.

sudo apt-get install build-essential

или ако е през цд

sudo apt-cdrom add
sudo aptitude update
sudo aptitude install build-essential

което не става в твоя случай, за това пък ако имаш усб стик с убунтуто, може да пробваш пак с apt-cdrom да mount-неш директорията от усб-то.

Линк

 

Ако има блутуут тая машинка, може да го прехвърлиш от телефон или нещо, драйвера не е голям. :bgrin:

AR81Family-linux-v1.0.1.13.tar.gz

 

mkdir AR81Family-linux-v1.0.1.13
mv AR81Family-linux-v1.0.1.13.tar.gz AR81Family-linux-v1.0.1.13
cd AR81Family-linux-v1.0.1.13
tar xvzf AR81Family-linux-v1.0.1.13.tar.gz
cd src
make
sudo make install
sudo modprobe atl1e

 

Ама к'во да се занимаваш! :tongue

 

браво, изглежда добре обяснено... :)

ще го пробвам още сега!

Обикновено съм свинал аз да съм тоя, дето дава обяснения кое как се прави, ама в линукс случая, мълча и слушам...

 

**EDIT:

дава ми грешка на make:

"Makefile:118: ***Compiler not found. Stop.

 

:(

Link to comment
Share on other sites

браво, изглежда добре обяснено... :)

ще го пробвам още сега!

Обикновено съм свинал аз да съм тоя, дето дава обяснения кое как се прави, ама в линукс случая, мълча и слушам...

 

**EDIT:

дава ми грешка на make:

"Makefile:118: ***Compiler not found. Stop.

 

:(

:bgrin: Вкарал си се ти във филм....

 

"дава ми грешка на make:

"Makefile:118: ***Compiler not found. Stop."

- Велкоме то Линукс.

Да разцъкаш по гуи-то елементарни неща става, за десктоп за непридирчиви хора, нямащи време да учат конзолни команди и принципи. Останалото е "губивреме".

 

Явно все още се иска да изпраскаш Виндовс за да подкараш Линукс :rolleyes: май..

 

За 10.04 - без думи, а това се води следваща версия, която уж трябва все по-добра да става -> тва ми намирисва на Виста-успеха обаче в линукс вариант и по-силно изразен. Абе смехове може да има навсякъде :laughing:

 

-------------

... Май пак ще мине през формат :)

:bgrin: Коментарът е ясен - и виндовс и линукс могат да те докарат до формат доста набързо, както и обратното. Само дето спрямо делá на Виндовс, ми се струва че тия с линукс форматират относително по-често.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте!

Сложих си най-новата версия през wubi, уж всичко си протече нормално. Сега в boot screena понеже имам, и xp, и 7 ми излиза така:

По-ранна версия на win

win7

Ubuntu

 

Като натисна Ubuntu ми дава грешка и инструкции за поправка с win диск. Пробвах - 1 път уж успешно, но без резултат, и 2 пъти неуспешно (неясна грешка).

Като дам на "По-ранна версия на win" ми дава xp или ubuntu и тогава си ми го зарежда. Това да не е стандартна грешка през wubi и дали ще се оправи ако го сложа по нормалния начин чрез диск?

Оправих се като махнах 7-цата. Оказа се обаче, че през wubi версията е 10.04 :( Да не говорим, че и драйвърите за нвдивия ми се прецакаха и мога да влизам само през рековъри мод... а и пак се почнаха вкарванията в командната среда (и на сузито ми го правеше, така и не се научих как се оправя). Уж махнах драйвърите и сложих по-стари, но пак си е прецакано. Май пак ще мине през формат :)

Link to comment
Share on other sites

и как точно ти се прецакаха драйвърите, не четеш ли какви грешки ти изкарва, за такива популярни дистрибуции винаги има инфо в първите резултати в гугъл сърч, а и явно те е домързяло да четеш инструкциите. щом не иска да ти зареди Х значи нещо се е омазало и си по средата между махането на старите драйвъри и слагането на новите, потърси инфо за кернел модулите - дали си спрял старите и добавил новите, и дали си пуснал nvidia-xconfig който да ти създаде xorg.conf

Link to comment
Share on other sites

:bgrin: Вкарал си се ти във филм....

 

"дава ми грешка на make:

"Makefile:118: ***Compiler not found. Stop."

- Велкоме то Линукс.

Да разцъкаш по гуи-то елементарни неща става, за десктоп за непридирчиви хора, нямащи време да учат конзолни команди и принципи. Останалото е "губивреме".

 

Явно все още се иска да изпраскаш Виндовс за да подкараш Линукс :rolleyes: май..

 

За 10.04 - без думи, а това се води следваща версия, която уж трябва все по-добра да става -> тва ми намирисва на Виста-успеха обаче в линукс вариант. Абе смехове може да има навсякъде :laughing:

 

-------------

 

:bgrin: Коментарът е ясен - и виндовс и линукс могат да те докарат до формат доста набързо, както и обратното. Само дето спрямо делá на Виндовс, ми се струва че тия с линукс форматират относително по-често.

Абе 10.04 - netbook edition ми хареса много за нетбуци. Сложих го на 1-2 на приятели и колеги и заспа - бърз, лек, повече батерия, оптимизация за малък скрийн и тн... Ще му дам още малко шансове за моя и ако не стане - Win7 си стои на другия дял и даже него ще позвам утре по летища и самолети...

 

и как точно ти се прецакаха драйвърите, не четеш ли какви грешки ти изкарва, за такива популярни дистрибуции винаги има инфо в първите резултати в гугъл сърч, а и явно те е домързяло да четеш инструкциите. щом не иска да ти зареди Х значи нещо се е омазало и си по средата между махането на старите драйвъри и слагането на новите, потърси инфо за кернел модулите - дали си спрял старите и добавил новите, и дали си пуснал nvidia-xconfig който да ти създаде xorg.conf

Айде леко с определението дали ме мързи или не.

По принцип не обичам да питам по форуми, точно заради такива като тебе дето само чакат да кажат на някой колко го мързяло и не бил потърсил в гугъл.

Затова нещата а си ги намирам сам, а за да питам тук, където съм от 2003-та година насам и разчитам на помощ от старите си съфорумници, значи нищо друго не съм успял да намеря.

И драйверите не са се прецакали, защото за да се прецакат първо трябва да ги има...

Link to comment
Share on other sites

и как точно ти се прецакаха драйвърите, не четеш ли какви грешки ти изкарва, за такива популярни дистрибуции винаги има инфо в първите резултати в гугъл сърч, а и явно те е домързяло да четеш инструкциите. щом не иска да ти зареди Х значи нещо се е омазало и си по средата между махането на старите драйвъри и слагането на новите, потърси инфо за кернел модулите - дали си спрял старите и добавил новите, и дали си пуснал nvidia-xconfig който да ти създаде xorg.conf

Няма грешки, просто май не поддържат моята карта, а ми ги пробутаха да ги сложа. Наистина нямах xorg.conf, но и с него не стана. И без това мислех да сложа 10.10, така че няма проблем.

 

Айде леко с определението дали ме мързи или не.

По принцип не обичам да питам по форуми, точно заради такива като тебе дето само чакат да кажат на някой колко го мързяло и не бил потърсил в гугъл.

Затова нещата а си ги намирам сам, а за да питам тук, където съм от 2003-та година насам и разчитам на помощ от старите си съфорумници, значи нищо друго не съм успял да намеря.

И драйверите не са се прецакали, защото за да се прецакат първо трябва да ги има...

Той визира мен, но иначе и аз си търся отговори сам, питам само като нямам време или нищо не намирам...

Link to comment
Share on other sites

как ще форматираш всичко заради единичен проблем, това да не е уиндоус

 

и все пак оправи ли се ?

Тя беше нова инсталация и нямаше какво да губя толкова.

 

На 10.10 всичко заспа... Сложих СЪЩИТЕ драйвъри и хвръкна без никакъв проблем, а преди не искаше да ми зареди изобщо. Май като повечето тук и аз останах с лоши впечатления от 10.04.

Link to comment
Share on other sites

браво, изглежда добре обяснено... :)

ще го пробвам още сега!

Обикновено съм свинал аз да съм тоя, дето дава обяснения кое как се прави, ама в линукс случая, мълча и слушам...

 

**EDIT:

дава ми грешка на make:

"Makefile:118: ***Compiler not found. Stop.

 

:(

 

Афффп...

 

sudo apt-get install build-essential

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Новак съм в линукса. Днес го инсталирах и като за начало се оправям, но имам въпроси. Като влезна в YouTube и дам някой клип на пълен екран започва да засича като невидяло. Имам флаш плейър 10 и пак.

 

Само като го видях тоя линукс и викам тва прокажено ХП да го махам... Другият ми въпрос е как да махна изцяло ХП-то и да остана само на убунту линукс? Мерси за отговорите.

Link to comment
Share on other sites

Как си инсталирал убунтуто в момента, защото има много начини?

За клиповете, ако нямаш драйвери на видеото може да лагва! В предишните страници съм писал как да си инсталира човек драйверите, при положение, че generic не тръгнат. Другото за което се сещам към флаш проблема, който ти имаш се намира на във форума на убунту, ако английският ти е добре.

Линк

Link to comment
Share on other sites

Бая неща станаха, но в момента съм само на линукс, като ми е форматирано всичко останало. Както и да е. Изчетох всички коментари, но все още не намирам отговор на незададения ми въпрос. Линукса в момента ми е версия 10.04 убунту. Свалям от официалния сайт на нвидиа драйвъри за линукс 32бит и като се свалят изобщо не може да ми го отвори, камоли инсталира. Сваля ми файл с дълго име, част от което е х86, което си мисля, че не е правилно в моя случай. Другият ми въпрос в момента е как да направя навсякъде файловете да ги гледам като лист, в смисъл "List View", а не постоянно да се налага да избирам "List View" като влизам в отделни части на компютъра.

Link to comment
Share on other sites

Драйверите при убунту и като цяло при линукс не се инсталират просто с цъкане.

С каква карта си?

От system -> administration -> hardware drivers или нещо такова, ще ти предложи да инсталира драйверите.

Обаче често хората имат проблеми с предложените от там драйвери.

 

От терминала... ръчно.

Линк

sudo sh NVIDIA-Linux-x86*

sudo - superuser do

sh - shell

NVIDIA-Linux-x86* - файлът, звездичката се слага за да не довършваш цялото име.

Работата е там, че драйверите за линукс предлагани от нвидиа, далеч не са за убунту, те са за линукс като цяло.

За това в някои случаи се налага да компилираш и други работи. И за пръв път като седнах на линукс се видях в чудо. хаха

Не че е трудно, просто става по друг начин и трябва да му се свикне.

 

Ако не стане с туториала написан в линка горе... пробвай един лесен начин, който при мен проработи без да се мъча ръчно да правя всичко.

1. Свали си скрипта от kanotix, който работи перфектно с убунту... поне за мен.

install-nvidia-debian.sh

2.

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.back

3. Натисни

ctrl + alt + f1

за да излезнеш от графичната среда.

4. Напиши

sudo /etc/init.d/gdm stop

или

sudo kill gdm

за да провериш дали графичната среда е спряна напълно.

5. Ако си свалил скрипта на десктопа влизаш в директорията.

CD $HOME/Desktop

или

CD $USER/Desktop

И пишеш

sudo sh install-nvidia-debian.sh

и ще компилира кернела на драйверите, ще ти свали последните възможни драйвери и ще ги инсталира, заедно с това ще ти конфигурира настройките.

 

Късмет!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...