Jump to content
BulForum.com

Android OS


w00x

Recommended Posts

Аз перфектно разбирам логиката ви, и я подкрепям - бих ползвал всичко ново ако усетя "подкрепа" :laughing:. Ползвам смартфон, ползвам последен модел Windows...

Единственото е, че докато имам избор, ще ползвам по-изпитаните технологии - не обичам да съм бета тестер и да се хвърлям веднага на новото, камо ли за нещо важно като парите си.

Ако нещата у нас станат по-масови, нищо против, но сега е по-скоро annoyance. Че аз в магазините като видя пред мен човек с карта и ми настръхва косата - вече е обсъждано, но в 90% от случаите пада такова чакане и подмятане на бележки че..., а не съм сляп - като изключим някоя друга баба, кеша върви по-бързо на опашките.

Нека стане държавна политика като белия свят, тогава нищо против - че те в САЩ секюритито им е под всякаква критика, но хората не ги е особено страх, защото има закони, които се спазват, има някаква сигурност за бързо и лесно възстановяване на пари, а не като тук... може bi Midex имаше това предвид.

 

Та така, единственото, което казах - докато имам избор и все имам десктоп около мен, през телефон няма да плащам нищо - за мен лично и моя начин, така рисковете са по-малки. На андроида какво мога да му барна?! Какви проактивни мерки мога да взема, след като и виждам какви тъпи и малоумни бъгове и проблеми има постоянно.

Това е мое мнение и не ангажирам никого с него. Може би не 30, но ДОКАТО ъпдейтите на всички телефони не станат като на ВСИЧКИ Windows (примерно) компютри - универсални и достъпни по всяко време и мога да си преинсталирам телефона без да търся по 100 форума инструменти, драйвери и рискове от брикване, ще си ползвам преимуществено десктопа. Ако телефона ми бъде полазен от нещо, нямам много полезни ходове - търся и ровя как при конкретния телефон да преинсталирам с някакъв ром, най-често "пипан", щото производителят вероятно няма по-нов. Windows 10 върви и на 12-годишни машини. И той е ЕДИН, а не 1234 ралични видове за всеки телефон и марка. Дали за всички телефони, дори тези отпреди 8-9г. ще намерите ъп-то-дате ромове?!

 

Несъгласен съм отново. 

 

1. На Андроида няма нужда нищо да му бараш. Говоря за официален, небъзикан от някой кретен. 

2. Да говориш как с кеш е по-бързо от карта е нелепо. Просто нелепо. Вервай ми.

3. В Америка от години всичко е с карти и хората отдавна живеят с това.

4. Относно ромовете - абсолютно невярно. Никога никъде нищо не съм търсил и пипал - новата версия идва веднага при мен и ми казва да си я сложа. Който се занимава с пипани ромове си е нгов проблем. Хайде да си спомним колко стотин пипани версии на Вирус имаше през годините, а? Който си сложи такова нещо да си му бере гайлето - проблемът си е негов. Слагаш си сток Андроид за твоя телефон и няма грижи (в началото имаше някои дребни). И не го търсиш, не питаш за него - той идва при тебе, а ти ако щеш вече го ползвай. 

5. По всяко време може да си преинсталираш телефона.    

 

==============================

 

И като му видиш кода какво? Нали ти трябват всички други данни? И тях ли ги виждаш на касата? Ще ходиш у тях да му откраднеш картата или ще го пребиеш зад ъгъла? Говорите си ги едни такива от въздуха. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.7k
  • Created
  • Last Reply

И като му видиш кода какво? Нали ти трябват всички други данни? И тях ли ги виждаш на касата? Ще ходиш у тях да му откраднеш картата или ще го пребиеш зад ъгъла? Говорите си ги едни такива от въздуха. 

 

Аз няма да му открадна картата, но друг с това се издържа и като му види кода, след това не е проблем да му вземе на подходящо място и в даден момент картата - казах, повечето от хората са изключително немарливи.

 

И Теди е прав за времето - в Америка може и да е по-бързо, но тук все още е по-бавно поне с 1/3 от времето за плащане в кеш...слага, въвежда код (пък някой път и по 2 пъти, че не било приело), после разписва и т.н.

Link to comment
Share on other sites

От години никой нищо не разписва... Плащам за около 30 секунди. Отделно да не припомням, че никой от нас вече не си спомня къде са касите за плащане на всички консумативи в едно домакинство... Така че просто изостаналите балъци с 20 години по-късно взехме да влизаме в крак. Аз не искам да си спомням какво е било без кредитната ми карта. 

Link to comment
Share on other sites

Няма лошо да си несъгласен, това е богатството на света.

 

1. Точно. Няма какво да му барнеш, както е дошъл от производителя и някоя друга опцийка, некасаеща директно секюритито, и други неща. Даже вече трудно се руутват, при някои чакаш и с дни позволение, пак "за твоя сигурност" да отключиш буутлоудъра. И всеки има различен метод за инсталиране на ромове. Ако не е руутнат, почти няма какво да бараш - представи си Windows без Administrator.

2. Нелепо е в България, да. И да, по-бавно става в 90% от случаите, когато съм чакал такива. Те не са виновни, виновна е калпавата държава. Виж Естония - това в случай че някой каже, че не държавата е виновна.

3. Да, и? Там нещата са уредени, тук още не. И за мен е много по-лесно да се отървем от хартийките и монетите, вервай ми. Аз повече от теб искам това да се случи, по ред причини.

4. вече писах горе. А идеалният свят, който описваш в тази точка, да, аз имам проблем с това, че не е идеален. Разчиташ единствено на благословията на производителя на телефона ти - той хардуера, той софтуера. Алтернативните ромове са "пипани", тях не ги споменавам.

5. Да бе. Вече писах как е това "по всяко време". Отключването на буутлоудър даже е най-малката спънка дето се чака с дни при някои. Мен самсунг може да не ми харесва, там може да ти е много лесно да инсталираш КАКВОТО си пожелаеш или да преинсталираш, не знам.

 

За кода - освен него ти трябва картата. С нея лесно можеш да се сдобиеш. Има и четци и копиращи/скимиращи устройства, които не знам дали работят с чипирани карти, но ги крадат. И кода, и картата са две страни на общо секюрити. Което и от двете да ти вземат, е наполовина "свършена" работа от крадците.

 

Понеже доста постове има, които се появиха докато пишех - за домакинството и сметките - аз от 15г. сигурно плащам всичко по интернет. Това не го подлагахме на съмнение. Просто докато мога и има избор, ще продължа да го правя само през десктопа, засега. Отнемайкъде приложения за телефона съм си купувал през самия телефон - да, случвало ми се е.

Link to comment
Share on other sites

Виждам, че няма да се разберем ми се струва  :grin:

 

1. Не четеш - има какво да му се бара, който е без акъл да бара и после да реве. Аз казах НЯМА НУЖДА да се бара. 

2. Не те знам какво къде си чакал, аз вече много години ЛИЧНО ползвам карта и никъде нищо не чакам, нито карам някого да чака. За справка всяка седмица обикалям хипермаркети. Включително и селски магазини в Първомай например - никакви грижи. Тук точно ти даваш идея да се върнем към жълтиците и кесиите по твоята логика. 

3. Kой ти е казал, че тука нещата не са уредени? Защо говориш за неща, които явно не познаваш? Какво не ти е уредено? Единствената разлика е, че тук не навсякъде има терминали още, но все по-рядко ми се случва да няма. Освен естествено високо в планината, да речем. Роднините ми от САЩ си плащат тук по заведенията с картите си. Понякога дори не гледат листчето, което им носят... Подробности.   

4. Естествено, че разчитам, на кой друг да разчитам - на комшията? Нима ти не разчиташ на Майкрософт? Къде, кога и как реши, че хората трябва да са едва ли не програмисти и да си преправят сами софтовете на телефоните и компютрите? Усещаш ли какво казвам? 90% от потребителите си нямат никакво понятие от подобни неща. Пък и на никой не му се налага да го прави. Пак дебело подчертавам - никому НЕ Е НУЖНО. Докато не разбереш това, можем да си пишем под шипковия храст. 

5. Честно казано това не съм го пробвал, но това е просто още един пример за това, което се опитвам да ти кажа - за 5 години НИКОГА НЕ Е БИЛО НУЖНО. Каже ми има нов Андроид - слагам го. Дори чак сега видях, че мога да спра автоматичните ъпдейти. Същото е като при Вирус ъпдейт общо взето. Само че тук се прави тотално преинсталиране. Което отнема 2-3 минути макс и 2-3 натискания. Ей сега сложих 31 ъпдейта за Вирус 7 - не помня откога не бяха идвали. Ти правиш ли обстоен програмен анализ на всички 31 неща преди да ги сложиш? Съмнявам се. 

 

За картите - крадат ми дедовия. Аз по банкомати не ходя, но така или иначе... Картата ми е блокирана ТРИ ПЪТИ заради подозрения за нерегламентирани операции. Банката я блокира. Проблем при мен беше, че банката леко пропуснала да ми се обади да ме пита какво става. Но това са дълги истории. Не само че има сигурност, а има ПРЕКАЛЕНА сигурност. Хайде първия път някой беше се опитвал да наеме видеокасета в Сан Пауло с картата ми, ясен тест дали ще мине номера. Но след това бяха някакви смешки. Няма да задълбавам повече. Виждам, че явно не ползвате кредитни карти, а давате мнения за тях. Пламен например си мисли, че още се подписваме, което беше абсолютно незаконно, но си беше болежка за времето си.   

Link to comment
Share on other sites

Повечето неща бяха странични и сравнително маловажни за това, което повтарям няколко поста.

Аз имам наблюедния над различни хора, с различни карти, които ЧАКАМ, било в магазини като слънчеви лъчи, било в кауфланди. Ти вероятно плащаш с една карта, и не обичаш стотинките и левовете - ако се върнеш назад и прочетеш внимателно ще видиш, че и аз искам по-бързо да става електронизирането. Типично в български стил нещата още не са измислени. Далеч не във всеки квартален магазин можеш да платиш с карта. В по-големите вериги можеш. Аз в магазини ходя само за дреболии, вече доста работи си пазарувам онлайн, вкл. компютърните части, почти всички. А в магазините за дреболии в 99% нямат терминали.

Мен лично ме смущава пред 100 човека да си пиша кода, по NN пъти на ден. Винаги поддържам някаква сума в джоба, и обикновено преди да стигна касата, г/д си изчислявам колко, и мен специално много малко време ме чакат на каса. Не ми пречи това. Така и така съм на опашка. Пречи им да чакам за комунални сметки, и не чакам - минават през интернет. Но за хранителни стоки скоро не бих разчитал изцяло на интернет или онлайн поръчки. Както и за други неща.

Повечето точки ти ги коментирах с тия изречения така или иначе.

 

За разчитането на производителя, съвсем друго нещо имах предвид, чети, Видене, чети :D по-внимателно. При телефоните имаш 1000 производителя, малки и големи. Всеки от тях почти къстъмизира ОС-а. ВСЕКИ от тях вгражда съответни драйвери в ОС-а, и намирането на универсален ОС, който да сложиш, камо ли отделни драйвери, е трудна задача. С ривърс разни групи се занимават и успяват в някаква степен. Тук е "тънката" разлика с Windows/Линукс и т.н. на десктопа. И не знам защо се опитваш да изкараш преинсталирането на произволен телефон за фасулска работа, едва ли не както десктопа. Рискът от брикване, дори за опитни "флашъри" е голям.

 

Но най-важното - много от телефоните имат редки ъпдейти, до никакви, или за малко по-старите примерно се спира до Marshmallow и дотам. Повечето хора нямат против по-рядко да получават ъпдейти (ако изобщо, особено ако са китайски телефони, които са все по-масови), или до никак, ако им работи телефона. Именно защото разчиташ на един производител - този на хардуера ти. Аз не съм много Ок с това. При Windows е обратно - той не ти произвежда хардуера, а ОС-а е универсална. М$ са големи и са на пазара на един и същ продукт от 30-40 години, и снабдяват всички десктопи (е, 90%) с него и с ъпдейтите. Без значение дали гаражен комп или марков, сглобен от Dell, HP или друг. При Андроид ако гугъл фикснат нещо, нали се сещаш колко време минава докато пропагира това към всички производители и оператори. АЗ лично съм спрял ъпдейтите за телефоните си(ни), защото ме е страх. Защото телефона е нещо, което искам да работи постоянно, не е като десктопа, който мога да преинсталирам без страх или да върна имидж за 5 минути. Мога да тествам във виртуални машини ъпдейти и да се върна назад. С Андроид и повечето телефони всичко това е доста по-трудно и опасно. От плейстор инсталираш приложение и го ъпдейтваш. Как връщаш стара версия ако новия ъпдейт ти повреди телефона или не стартира просто приложението? При майка ми телефона Hangouts просто НЕ стартира, пуска се в безкраен цикъл и не може да стартира. Кво прайм. Нищо, добре че не й трябва. На мен ми е критично приложение и ако не работеше....

 

За обстойния програмен анализ - да, както казах, във виртуални машини тествам ВСИЧКО. Защото мога, защото има виртуални машини. На самите OS ъпдейти не правя анализ, тях ги инсталирам на доверие. Досега за 20г. само веднъж имаше лек проблем след ъпдейти. И да има проблем, връщам имидж. При телефона ако след тъпдейт спре нещо критично да работи, нямам време да оставам без телефон и да се занимавам с него. А не е като да не се случва още често, ъпдейтите да докарват нови главоболия. Напоследък то даже и при Windows се случва, защото той следва неотлъчно лошите практики от мобилните устройства, нещо което не му е работа.

 

За краденето на картата. Ми просто не си пострадвал, ти не си представителна извадка. На много хора може и да не им пука ако им я откраднат, но те са така с всичко. Е, аз нямам нерви да се справям с главоболия и проблеми, които се избягват лесно ако човек си пази нормално кода, картата и т.н.

Както казах 10 пъти, плащам някои приложения за телефона, от самия телефон, просто засега избягвам да се занимавам с други плащания и банкирания, докато имам избор да ползвам десктопа за целта.

Малко си краен в изказванията си - не ползваме карти, даваме мнения за тях..., и говориш само от собствената камбанария. Аз разбирам мнението ти, а моето просто не е толкова крайно, както го описваш.

Link to comment
Share on other sites

След тоя "кратък" пост, липсата на дедо почти не я усещам. :laughing: ...не че неговите километрични писания ги четях де... :laughing1:

 

 Предавам се, не мога... Теди е 99 левъл... :)

Link to comment
Share on other sites

Видях за писане на код... Как така? Код мноооого рядко пиша и то само на дебитна карта. На кредитна нямам. Само с чип и понякога лична карта. А ако някой направи покупка с моята кредитна карта - обаждане в банката и ми връщат мангизите. Естествено, не може да се прекалява, не че не съм къткал камионджии да изтумбят едната ми карта (в различен щат) и да си купим по телевизор, пс4 и други работи ама още никой не ми се вързал на акъла. А и сигурно не е чак толкова елементарно.

Link to comment
Share on other sites

По темата - доста от миналогодишни дори мид-рейндж устройства на Xiaomi няма да видят андроид 7 Нугат. Поне така се твърди полуофициално. Вече има 8. Вадят нова версия вече на няколко месеца.

Може да виждат известно време някакви v6 ъпдейти. Огромната маса хора не сменят телефоните си всяка година.

Link to comment
Share on other sites

Ти май от одеве даваш за пример Китайските устройства с неустановена ъпдейт политика.

По-сериозните производители осигуряват поне 2 години ъпдейт на софтуера.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi не е сериозен производител? Мтел и другите, вече предлагат такива, на сериозни цени. И едно е ъпдейти на софтуера, друго е ъпдейт на андроид. MIUI9 дори за някои устройства ще е още андроид 6.

Повечето хора под "сериозе" разбират само самсунг и евентуално Нокиа/сони. Сони особено се славят като едни от най-бъгавите и проблемни телефони и не познавам нормален човек, който рискува с такива.

Самсунг са особена порода, също силно нехаресвана (подобно на епъл) от огромно количество хора.

Link to comment
Share on other sites

Не и като стане въпрос за софтуер. Устройствата им официално не се предлагат извън Китай като за начало.

 

Аз визирах ъпдейт на Андроид версията и security ъпдейти. Нали за това ставаше въпрос - security?

 

Samsung, LG, Nokia, Sony, HTC, OnePlus, Essential, Huawei, Lenovo/Motorola, Google Pixel.

Това са по-сериозните производители. Хората, които под сериозен разбират само Самсунг, изобщо не се интересуват от нещата, за които ти пишеш.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi отдавна официално имат глобални ромове, наясно са че се ползват по целия свят. И също пускат на няколко месеца ъпдейти. Друг въпрос е, че не само при тях, но и при всички хората масово се страхуват да ъпдейтват поради постоянни бъгове на платформа, която е относително нова. Това беше едно от основните неща, които исках да кажа. Като следствие, това че телефоните имат (относително редки на фона на Windows примерно) ъпдейти, не е нещо, което да "изкупи" горния факт. Пък който както иска да го приема, ако иска като философстване. Всеки е свободен да ползва и мисли както иска, стига да не влияе на останалите - нещо което обаче се случва, за добро или лошо, навсякъде.

Oneplus..., явно няма значение кой колко е голям или известен. Техните телефони са скъпи и доста често с проблеми, подобно на Сони, и хората предпочитат да се "доверят" по-скоро на самсунг. Essential пък кой ги е чувал... Да не говорим за Pixel, тотална грозота на космическа цена, която не знам също кой нормален купува, освен някои големи разработчици, които досега са ползвали Нексус.

Link to comment
Share on other sites

Време за реклама...и малко офтопик. ;)

 

Samsung се подигра с Apple в най-новата си реклама

В основата на видеото стои млад и верен фен на iPhone, който е принуден да се справя с недъзите на своя смартфон в продължение на 10 години.

Първо той има iPhone с малък екран и доста лошо качество, след това се проявява липсата на водоустойчивост и стилус. Накрая е премахнат жака за слушалките, а междувременно опашките за покупката на "айфони" порастват.

Верният фен на Apple също е пораснал и след 10 години редене и чакане по опашките му омръзва и си купува Samsung Galaxy Note8, след което невъзмутимо преминава край феновете на юбилейния iPhone X.

Link to comment
Share on other sites

Глобалните Xiaomi РОМ-ове преведени от доброволци, които трябва да се инсталират на ръка, нямат нищо общо с официалните софтуерни дистрибуции на останалите производители. Платформата изобщо не е нова. За първи път ползвах MIUI през 2010-та. 7 години са си бая време за екип с толкова средства и персонал. Мобилните операционни системи така, както ги познаваме, са на 10.

 

Тук говорим за софтуерни обновявания. Няма значение дали ти или твои познати ползват телефоните или са ги чували. Това не променя фактите.

OnePlus имат една от най-стабилните и добре конфигурирани софтуер дистрибуции, които не са чист Андроид. Освен това си имат и редовни Over The Air ъпдейти. Essential използват стоков Android. Pixel също. Няма значение каква е цената, дали е грозно или не, и дали някой го използва.

 

Не мисля, че това беше първоначалната тема на разговор. Включих се единствено, защото спомена, че телефоните с Андроид не се ъпдейтват често или не изкарват повече от година, което никак, ама никак не е вярно. Също беше написал, че трябва да се правят галимации, кодове и т.н., за да си ъпдейтнеш софтуера, което също не е изобщо вярно, освен ако не ползваш някоя Китайска играчка.

Link to comment
Share on other sites

Време за реклама...и малко офтопик. ;)

 

Грандиозно!  :laughing:

 

освен ако не ползваш някоя Китайска играчка. ПРЪЧКА

 

Станаха ми ясни болежките на Теди. Да беше с това почнал да не си губя времето да пиша фермани  :moon:

Link to comment
Share on other sites

И ако трябва да сме съвсем конкретни - има си ежемесечни секюрити ъпдейти за Андроид, които са доста по-важни от рънването на последната версия андроид :)
Пиксел 2-ките са с 3 години гарантирани ъпдейти. 
Какъв е секюрити проблема за параноичните ? 

 

Иначе и аз бих се замислил дали да си ползвам банкирането ако ползвах ром свален от някъде си. 

Link to comment
Share on other sites

На мен банкирането ми е с токен, така че дори и на видео стена да си пиша паролата и да си местя парите - все тая.

Link to comment
Share on other sites

Ако оставим настрана алабализмите, към които се насочи конкретния спор, да обобщя за пореден път, тоя път по-"напряко".

Потребителите са пръснати между 123 производителя на телефони (и андроидите към тях). Всяка марка има част от потребителите и техните "експириънси". Всяка смартфон компания е конкурент на другите и си крият взаимно "ноу хауто", вкл. софтуерното. Windows (като най-разпространена ОС) "държи" 85 до 90% от потребителите (масовите) и техния експириънс, бъговете, фиксовете и всичкото екосистема. Дори само това е достатъчно за подкрепа на това, което говоря.

Другото - компютри масово има от мноого повече време отколкото масово има мобилни устройства в този им вид. Който е писал и ред софтуер, особено ако трябва да взима и пари от него знае как "времето лекува". Другото са алабализми и фалшиво чувство за сигурност. То днес проблемите често са стихийни и добре че не се ползва масово телефона в черна страна като нашата, за масово управление на финансите си. Отново - колкото по-бяла страна, толкова по-добре са уредени всички съпътстващи неща около ползването на мобилните устройства за управление на парите, плащания и т.н. За мен лично рисковете са по-големи тук, и поради горните причини.

Мога да продължа още, но явно няма смисъл.

 

"дори и на видео стена да си пиша паролата... все тая"

Ок, поредно крайно изказване. Не е все тая, има толкова видове опасности, и ако си мислиш че токена е панацея за всичко, явно както казах, не си писал и един ред код в живота си. Ти си пиши по стените пин кода... действително има шанс никога да не пострадаш. То България както в едната гледна точка е зле, така и в другата - пълно е с тъпаци дето нямат и идея какво да правят с твоя пин код :laughing:

 

P.S. А да, забравих и другото - някак нямам много доверие на югоизточна Азия :) , и за съжаление дори в Windows вече се месят прекалено много индийци и други такива тъмни субекти.

Link to comment
Share on other sites

Теди, избива те на параноя. А аргументите ти са не са защитени точно с факти. 
Всъщност се базираш на много относително и даже грешно твърдение, че колкото по-ползван е OS-а, толкова по-безопасен е. Няма такава логика.  Точно защото Уиндоус държи 90% от десктопите, масово вируси и гадости като цяло се пишат за Уиндоус, а не за Линукс. ;)

Хайде да не забравяме, че масово кредитни карти и банково инфо се крадяха и продължават да се крадат от десктоп юзъри. ;)
Всъщност сам проповядваш едно такова фалшиво чувство за сигурност. 

Link to comment
Share on other sites

От скоро андроида ми прави някакви шашми и по-точно настройката на WIFI да е винаги включен. Направил съм го на always on, обаче след като изгася дисплей и взема телефона след минутка две виждам, че WIFI то е изключено и мобилите данни са включени место wifi, не ми е проблема голям, но така имам забавяне при разни нотификешъни...андроида е 6

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...