Jump to content
BulForum.com

Android OS


w00x

Recommended Posts

За някои неща няма спазване и неспазване на правила. Аз хигиената си я спазвам наввсякъде където мога. Тук говорим за друго, и ясно го написах горе. Windows преди 15-20г. също за чеп не ставаше да му се доверяваш, ама и тогава интернета и важността му не беше както днес.

Всеки може да си ползва банкиране и каквото реши, това е ясно, че може. Аз на този етап слабо мога да се доверя на мобилните OS. Все още когато мога, ползвам десктопа за такива неща.

Когато си някъде и нямаш десктоп, вече е друго, и нямаш избор. За мен рискът с мобилно устройство с андроид, още дълго ще бъде по-голям отколкото прецизно настройваем десктоп с Windows или който разбира много - линукс.

За загубването вече споменах, че повечето хора жертват сигурност за удобство. И аз бях заложил на сигурност повече, но на човек му писва. Далеч не всички приложения поддържат proper encryption и т.н., а не е десктоп, който да не можеш да  загубиш в метрото примерно.

За ъпдейтите, не всеки купува или иска самсунг за 1000 лв.

Ако нямам избор, Ок, за стотен път повтарям.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2.7k
  • Created
  • Last Reply

Едни дълги писания без конкретни отговори...общо взето празни приказки. Аз също си банкирам когато се налага, залагам си и на мачове и си пазарувам по телефона... И си мисля, че андроида си е перфектно сигурен за тази работа....

Link to comment
Share on other sites

Еми щом някакви аргументи са празни приказки и "мисля че е сигурен" се приема за по-добър довод, не виждам какво можем да си кажем повече по въпроса.
Това че си банкираш означава точно това - банкираш си, възможно е с наличния софтуер, и нищо повече спрямо казуса в темата. Това точно е много трудно на масовия пищещ да го проумее.
И аз си мислех, че Windows е много сигурен докато не излезе критичния проблем с SMB преди месеци - който граничи с дупката в RPC преди 15 години дето влизаше Blaster.

 

Нито повече, нито по-малко съм искал да изтъкна с горните си постове.

Link to comment
Share on other sites

Теди, ти явно си някакъв хипер дупер мега маниак на тема сигурност - това е ясно. Но я ми кажи къде ги тия дупки и проблеми в мобилните системи, щото никой досега не се е оплакал? Нямам спомен някой да е обран заради Андроид. Чудя се и ти какво толкова пазиш на твоя компютър - трезор ли си, що ли? И също така от кого точно се пазиш? Защото явно се готвиш за тежки атаки от хакери, вероятно дори руски - някаква мишена ли си, брат? По цял ден някой дебне да пробие системата ти? Имам чувството, че някаква параноя те гони. За толкова години нищо не ме е закачало лично мен ни стационарно, ни мобилно, а не е като да не съм обикалял опасни места. От години не ползвам антивирусна, никога не съм ползвал файъруол, на телефона пък не съм си и помислял даже. И пусто нямам грижи. Чета нагоре всички казват същото. И пак да питам - някой някъде обран ли е заради Андроид? Или iOS? Изключвам момента със събирането на всевъзможна информация за нас - това е отдавна неизбежно. 

Link to comment
Share on other sites

RaptoR, явно и ти не четеш. Съвсем кристално ясно съм се обосновал, доколкото е възможно, в предните постове. Ти влизаш също в някаква крайност при "оправданията" как никой не бил обран и как дали аз съм пазел трезори у нас, което няма нищо общо с мнението ми по въпроса.

Имам съвсем обективни съображения за това си мнение, и спокойно и ясно ги изразих, без излишни емоции. Средна по сила параноя трябва да гони повечето хора.

В този дух, за пореден път ще призная, че ако човек няма особен избор, ползва каквото може и му е по-удобно. Всеки си решава какви баланси ще спазва за себе си, тук е форум и всеки си казва мнението, без излишни емоции.

За антивирусните и файруола - и аз не ползвам АВ по ред причини. Точно затова споменах проактивната защита, за която под андроид се чувствам по-маломощен да я прилагам надеждно. Файруол ползвам, от него мога да видя повече полза. Обективна полза. А не просто да кажа "не ползвам нищо и не съм пострадвал никога". И преди съм давал пример - заключваш ли си дома? Ако да, защо. Ми не я заключвай (по принцип), може никога да не те оберат. Но знаеш за рисковете, и затова го правиш.

Link to comment
Share on other sites

Аме четох уж и единственото, което видях е, че Андроид бил несигурен. Но защо и как не видях. Освен нещо да съм пропуснал. И затова питам какви са обективните съображения. Не знам за какви емоции говориш - приказваме си тука. И аз спокойно, без излишни емоции питам - къде е проблема? Защото ако има чак такъв проблем щеше да има много изревали хора. Пък за такива не съм чул. Пак подчертавам, че говоря за материални щети и изключвам събирането на данни, което се прави от всички без изключение. Както и откровена глупост на потребителите. 

Link to comment
Share on other sites

Аз пак казвам - ясно съм се изразил в първите пост(ове).

За другото - колко хора правят нещо друго на телефоните си овен фейсбук и вайбър? :) Тия като вас 2-3-ма тук дето се "хвалите" че банкирате, са голямо малцинство.

Нима ще възразите на факта, че производителите на телефони и софтуерите за тях се съобразяват предимно с тези "кифладжийски" потребители? А когато се съобразяваш предимно с такива (накъдето лека полека тръгна и Windows покрай бума на смартфоните и таблетите), изкарваш все по-често "кифладжийски" и мигащи ъпдейти, наемаш все повече инди(ан)ици, качеството пада.... да продължавам ли с лавината от следствия. Това се забелязва и в Windows вече, повече в софтуера за него.

Link to comment
Share on other sites

Теди, говориш в момента, че водата е мокра, не знам дали се усещаш.

 

Аз също не видях никакво сериозно обосноваване. Лично аз не банкирам през телефона - не ми се налага. Това за твое сведение. Но десетки милиони хора го правят. Да не споменавам безконтактното плащане, от което всички са във възторг. На тебе може да не ти харесва какво се случва и накъде върви света, но това е посоката - мобилни устройства. Такива хипотетични лавини от следствия поради някакви хипотетични причини не са основание - те са предположение. 

Link to comment
Share on other sites

Добре де, само аз ли пиша с комън сенс тука?! Не разбирам къде съм казал, че не ми харесва посоката на света?! :unhappy: Стегнете се малко, четете, а не нападайте импулсивно и просто за спора.

А ако не сте видели обоснование, наистина съжалих, че се включих. Аз факти не мога да представя, представих обосновани предположения на база предишен опит и нормално развитие на софтуера (квинт есенцията бяха две неща, дано ги прочетете пак и схванете, не ми се повтаря по 50 пъти), пък вие си повтаряйте колко милиарди хора били ползвали това и онова. ;)

Аз си казах мнението, не е задължително да се чувствате длъжни да ми втълпявате неща, които и без това знам. За мен рисковете все още са доста големи (някой горе спомена пръстов отпечатък - смях) - исторически хората от много по-отдавна ползват Windows/desktop за такива цели, там тия неща са много по-отиграни и пак стават засечки.. и в повечето случаи е виновно ЗКУ, а ЗКУ в момента има пред себе си съвършено нова джаджа и OS, и съвсем нови апетити на производителите, и всичко това допринася.

Link to comment
Share on other sites

Абе кой те напада бе човек? Ти верно някаква параноя те гони ми се струва. Говорим си нормално. Ето - дойдохме си на думата - ПРЕДПОЛАГАШ. Колко е обосновано това е вече друга тема. За мен лично не е, защото твоите тревоги важат за абсолютно всичко с абсолютно еднаква сила - от телефона, през таблета до лаптопа и десктопа. Никаква разлика. 

Link to comment
Share on other sites

И аз си говоря нормално, но ти (вие) не виждате какво съм писал :) .

ПРЕДПОЛАГАМ - обосновано предположение. "Никаква разлика" - напротив, от тук до небето е разликата. Не е с абс. еднаква сила - десктоп OS съществуват от 40 години, андроид в масова употеба съществува от 5-10. По-масово - от около 5-6. Първите версии, с които си се докосвал преди толкова години, сигурно се сещаш какви отчайващи бози бяха. Също като Windows, преди 30 години :) .

Windows е имал "щастието" и спокойствието да се развива в далеч по-нормална среда, за разлика от сегашната, в която всякакви марамунгели са с телефон в джоба, и тяхното мнение е по-важно от твоето, за следващата версия и на андроид, и на фейсбук, а донякъде и на банковото ти приложение :) .

Link to comment
Share on other sites

...Аз факти не мога да представя, представих обосновани предположения на база предишен опит...

Не знам какъв ти е предишния опит,мога да споделя моя.Известно време прекарах в скандинавието (Дания) в тая страна практически никой не ползва кеш.Всичко става онлайн,основно през смарт телефони(от българите с които се запознах там 95 процента ползват андроиди предимно Самсунг останалите са с айфон-и)Та имат едно приложение казва се Мобил пей,с него си прехвърлят пари нонстоп,всякакви суми от няколко крони до пари за кола да речем.Всичко става в реално време,независимо от коя в коя банка,какъв ти е телефона и тн.Абсолютно сигурно и надеждно,държавата стои зад него като гарант няма пробиви няма глупости...Далеч по лесно ще загубиш пари ако някой ти снима картата от двете страни да речем...

 

Не знам дали си чувал,все още банкоматите работят масово под уин хр...За хакнат банкомат никой не е чувал,виж за взривени срязани отмъкнати и тн на корем инфо.

Link to comment
Share on other sites

И аз си говоря нормално, но ти (вие) не виждате какво съм писал :) .

ПРЕДПОЛАГАМ - обосновано предположение. "Никаква разлика" - напротив, от тук до небето е разликата. Не е с абс. еднаква сила - десктоп OS съществуват от 40 години, андроид в масова употеба съществува от 5-10. По-масово - от около 5-6. Първите версии, с които си се докосвал преди толкова години, сигурно се сещаш какви отчайващи бози бяха. Също като Windows, преди 30 години :) .

Windows е имал "щастието" и спокойствието да се развива в далеч по-нормална среда, за разлика от сегашната, в която всякакви марамунгели са с телефон в джоба, и тяхното мнение е по-важно от твоето, за следващата версия и на андроид, и на фейсбук, а донякъде и на банковото ти приложение :) .

 

Теди, не разбирам логиката ти. Тоест всички да стоим на Вирус, докато Андроид не стане на поне 30 години? Че ако нещо не се ползва масово какво ще е развитието му? И в тоя ред на мисли като говорим за Вирус - колко души са го потребявали първите 20 години от съществуването му? Хм? Една шепа. Затова и боксуваше на едно място. Чак след като компютрите влязоха във всеки дом и станаха нещо обикновено, а не лукс като колата например, нещата взеха да се развиват. Освен това бяха на практика сами. Сега с това главоломно развитие на техниката, с наличието на огромен брой IT спегиалисти, а не като едно време шепа хора, нещата скачат със седмици и месеци и развитието е светкавично. Всяка година развитие на Андроид сега е равна на 5 развитие на Вирус преди - погледни го от тази гледна точка.   

Link to comment
Share on other sites

Ей тук е голямата разлика. ;)

 

Каква е разликата по-точно? Ако ще се хаква, ще се хаква - на кой му дреме кой стои отзад? Ако хакнат един човек, той губи, ако Държавата го покрие - група хора губят, защото държавните пари са събрани от хората, не от гората. Тук говорим за сигурност, без значение кой е евентуално пострадалият.  

Link to comment
Share on other sites

Когато са ти хакнали парите и са ти дръпнали 1000 лева, дали ще се откажеш в името на всички останали, на които се разпределят твоите 1000 лева? Един вид нека ти да си прецакан много, а не всички по мъничко...да оставим настрана, че нещата най-вероятно се възстановяват от гаранционен фонд...А като горим за сигурност - ако много държиш на удобства като всякакви дистанционни плащания, поемаш си и рисковете, до които водят всички тия удобства, щото 100%-ва защита няма за нищо в тоя свят.

Link to comment
Share on other sites

За хакерите/крадците това няма никакво значение.

Дори етически са по-склонни да прецакат институция/държава, отколкото един конкретен човек.

Link to comment
Share on other sites

Когато са ти хакнали парите и са ти дръпнали 1000 лева, дали ще се откажеш в името на всички останали, на които се разпределят твоите 1000 лева? Един вид нека ти да си прецакан много, а не всички по мъничко...да оставим настрана, че нещата най-вероятно се възстановяват от гаранционен фонд...А като горим за сигурност - ако много държиш на удобства като всякакви дистанционни плащания, поемаш си и рисковете, до които водят всички тия удобства, щото 100%-ва защита няма за нищо в тоя свят.

 

Естествознание, но тук говорим за хакването на 1000 лева. Без значение от кого. 

 

За хакерите/крадците това няма никакво значение.

Дори етически са по-склонни да прецакат институция/държава, отколкото един конкретен човек.

 

Именно. Още по-сладко им е. 

Link to comment
Share on other sites

Аз перфектно разбирам логиката ви, и я подкрепям - бих ползвал всичко ново ако усетя "подкрепа" :laughing:. Ползвам смартфон, ползвам последен модел Windows...

Единственото е, че докато имам избор, ще ползвам по-изпитаните технологии - не обичам да съм бета тестер и да се хвърлям веднага на новото, камо ли за нещо важно като парите си.

Ако нещата у нас станат по-масови, нищо против, но сега е по-скоро annoyance. Че аз в магазините като видя пред мен човек с карта и ми настръхва косата - вече е обсъждано, но в 90% от случаите пада такова чакане и подмятане на бележки че..., а не съм сляп - като изключим някоя друга баба, кеша върви по-бързо на опашките.

Нека стане държавна политика като белия свят, тогава нищо против - че те в САЩ секюритито им е под всякаква критика, но хората не ги е особено страх, защото има закони, които се спазват, има някаква сигурност за бързо и лесно възстановяване на пари, а не като тук... може bi Midex имаше това предвид.

 

Та така, единственото, което казах - докато имам избор и все имам десктоп около мен, през телефон няма да плащам нищо - за мен лично и моя начин, така рисковете са по-малки. На андроида какво мога да му барна?! Какви проактивни мерки мога да взема, след като и виждам какви тъпи и малоумни бъгове и проблеми има постоянно.

Това е мое мнение и не ангажирам никого с него. Може би не 30, но ДОКАТО ъпдейтите на всички телефони не станат като на ВСИЧКИ Windows (примерно) компютри - универсални и достъпни по всяко време и мога да си преинсталирам телефона без да търся по 100 форума инструменти, драйвери и рискове от брикване, ще си ползвам преимуществено десктопа. Ако телефона ми бъде полазен от нещо, нямам много полезни ходове - търся и ровя как при конкретния телефон да преинсталирам с някакъв ром, най-често "пипан", щото производителят вероятно няма по-нов. Windows 10 върви и на 12-годишни машини. И той е ЕДИН, а не 1234 ралични видове за всеки телефон и марка. Дали за всички телефони, дори тези отпреди 8-9г. ще намерите ъп-то-дате ромове?!

Link to comment
Share on other sites

По тази логика би трябвало да ползваш уин мобайл, щото уин е с над 30 годишен опит, опа, ама те май му спряха девелпмънта!?

 

Каквото и да ползваш, винаги има начин да те прецакат ако някой реши.

Link to comment
Share on other sites

Точно WM не бих ползвал никога. Логиката е, че има много неща, които се разработват от сто години, но така и не стават читави, а обратното е много по-често - рядко неща, разработвани 4-5 години (примерно) са читави и без особени бъгове. Особено като говорим за цели екосистеми. А и тук намекнах за друго, по-важното - проблемът с ъпдейтите ще продължава докато не се унифицира андроид за всички видове телефони, както е Windows!

А и WM надали е с 30 годишен опит както десктоп събрата си. Най-малкото допреди 6-7г. мобилните телефони бяха единици, а те някаква форма на WM може да са писали и преди 50 години, без значение. WM няма много общо с десктоп версиите, освен напоследък напъните за това.

 

Каквото и да ползваш, винаги има начин да те прецакат ако някой реши.

 

Това беше излишно, защото е милион пъти коментирано - по тази логика да не заключваме домовете си - винаги има начин да се влезе. Предполагам осъзнаваш, че говорим за "рискове'. Това че ти никога не си обиран..., че колата ми е стояла по 3 дена отключена без да се усетя и накрая отивам, отключена, но необрана... и какво от това.

Link to comment
Share on other sites

 Че аз в магазините като видя пред мен човек с карта и ми настръхва косата - вече е обсъждано, но в 90% от случаите пада такова чакане и подмятане на бележки че..., а не съм сляп...

 

Когато съм зад някакъв такъв с карта, в 98% от случаите му виждам кода даже и без да се старая - в останалите 2% тактично си обръщам главата в обратна посока, че да не се притеснява. :grin:

 

П.П. Повечето от хората нямат особени инстинкти за съмосъхранение...или пък явно аз вдъхвам доверие като безобиден. :P

Link to comment
Share on other sites

Хаха, а не бе :D ....

Точно така е, и чак ми става смешно да се прая на разсеян. Ама нали - за сигурност говорехме...

И да прав си, дори не си играят с другата ръка да закриват кода докато го пишат. Аз на банкомати даже правя фалшиви движения с ръката под другата, която закрива..

Link to comment
Share on other sites

Хаха, а не бе :D ....

Точно така е, и чак ми става смешно да се прая на разсеян. Ама нали - за сигурност говорехме...

И да прав си, дори не си играят с другата ръка да закриват кода докато го пишат. Аз на банкомати даже правя фалшиви движения с ръката под другата, която закрива..

 

Off/ На банкомат никаква камера, където и да е монтирана, няма шанс да ми види кода...единствено ако са сложил втора клавиатура върху първата, но преди да тегля, аз чинно опитвам на размърдване и клавиатурата, и входа за картата. :laughing:

 

Но понеже си говорим за плащане с телефони - аз нямам такъв и не плащам по този начин, но таблетът ми има опцията за дистанционно плащане (умишлено действащо на малко разстояние при доближаване до приемника) и се чудя ако някой ден тръгна да плащам така, оня зад мен дето е на един к** място дали няма да прихване сигнала с поредната китайска джаджа, предназначена за тази цел...щото едни се кефят на удобствата, докато други в същото време използват точно това. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...