Jump to content
BulForum.com

Кой е най-енергоефективният уред да отопление на дома?


fashion_m

Recommended Posts

Кажете с какво да се отоплявам през зимата та да ми излезе евтинко. Имам малсен радиатор с 10 ребра, той ефективен ли е?

Link to comment
Share on other sites

Според мен не. Ако ще е на ток мисля, че най-добре е инверторен климатик, с по-голям коефициент на преобразуване - дай пари за нещо хубаво. Daikin, Fujitsu.

Link to comment
Share on other sites

Кажете с какво да се отоплявам през зимата та да ми излезе евтинко. Имам малсен радиатор с 10 ребра, той ефективен ли е?

На така зададен въпрос,какъвто и отговор да получите ще е верен.

Да започнем от основното:

-Квадратура на помещението което ще отопляваш?

-Изложение на помещението?

-Преходно ли е помещението?

-Изолация на помещението?

-Каква е дограмата?

-Модел на масленият радиатор?

-Мощност на радиатора?

-Колко часа ще работи радиатора в денонощието?

Ако отговорите на тези въпроси ще получите адекватен отговор.

П.П. Нищо лично,но ако помещението Ви е 23-30кв.м. и не е изолирано се явяваш спонсор на EVN.А Вие ще сте на студено цяла зима.

Link to comment
Share on other sites

На така зададен въпрос,какъвто и отговор да получите ще е верен.

Да започнем от основното:

-Квадратура на помещението което ще отопляваш?

-Изложение на помещението?

-Преходно ли е помещението?

-Изолация на помещението?

-Каква е дограмата?

-Модел на масленият радиатор?

-Мощност на радиатора?

-Колко часа ще работи радиатора в денонощието?

Ако отговорите на тези въпроси ще получите адекватен отговор.

П.П. Нищо лично,но ако помещението Ви е 23-30кв.м. и не е изолирано се явяваш спонсор на EVN.А Вие ще сте на студено цяла зима.

 

Помещението е около 24 кв/м., изложение изток, непреходно, с външна топлоизолация, PVC дограма с по 2 стъкла, радиатора е някакъв от 87-ма, едната му степен е 1000 W, другата е 700W, ще работи по 3-4 часа на денонощие.

Link to comment
Share on other sites

Помещението е около 24 кв/м., изложение изток, непреходно, с външна топлоизолация, PVC дограма с по 2 стъкла, радиатора е някакъв от 87-ма, едната му степен е 1000 W, другата е 700W, ще работи по 3-4 часа на денонощие.

Смятам,че с тези 3-4часа работа температура повече от 22-23градуса няма да постигнете.В същото време радиатора ще е изконсумирал 6,8kw електроенергия.Ако си вземете инверторен климатик с по-голямо КПД,както Ви посъветва колегата mIRCata ще постигнете по-добри температури с малко по-големи разходи.Имам два инверторни климатика.Когато влезнат в режим (т.е.достигнали са зададената температура в помещението) консумират по ~0,4 -0,5kw на час.При това нямам външна изолация.Вашият радиатор за 3-4 часа ще изконсумира толкова енергия колкото климатика за 13-14 часа.

Link to comment
Share on other sites

Кажете с какво да се отоплявам през зимата та да ми излезе евтинко. Имам малсен радиатор с 10 ребра, той ефективен ли е?

 

Не , не е ефективен , независимо каква площ отопляваш . За 24 кв.м. най-евтино ще ти излезе климатик ( инвертор ) , или печка ( тип камина определено ) , на дърва и въглища . Освен това - определено ще те топлят повече отколото радиатора. Аз бих заложил на камината.

Link to comment
Share on other sites

Кажете с какво да се отоплявам през зимата та да ми излезе евтинко. Имам малсен радиатор с 10 ребра, той ефективен ли е?

Остава и да споделиш с колко пари горе долу си готов да се разделиш за да получиш качествено отопление. За градски условия климатика като икономичен, отоплителен уред - няма аналог! Имай предвид, че основният коефициент на термопомпен пренос е 1 -> 3.21, т.е. срещу киловат израсходвана ел. енергия, получаваш около 3.2 киловата топлина. Естествено при инверторните климатици, този коефициент е по-голям, а при инверторите познати в търговската мрежа като "DC Inverter" той е около 1 -> 4.6. Съответно и цените на различните типове варират според типът.

 

Ако решиш да си купуваш климатик, мога само да те посъветвам да не се лъжеш по марки, защото напоследък пазара е наводнен от боклуци които претендират, че са нещо което всъщност не са! Няма читав инвертор който да струва по-малко от 1000 - 1300 лева без монтажа (цената е примерна за 12К Btu).

Link to comment
Share on other sites

Въобще не съм тръгнал да споря, че е най-ефективния, ефикасен и т.н. Но при родителите ми системата за отопление е камина с водна риза и тръби към радиаторите във всяко помещение. Като се има предвид, че печката се пали обикновено след 16-18 часа (през деня няма никой), и че от камината има тръби към 4 радиатора, отопляващи площ от 88 m2, средния разход на зима е 7 кубика дърва. Точната цена на дървата сега не мога да кажа. Понеже сме на 8мия етаж и комина ни е къс, тягата е слаба за въглища. Иначе с тях може и да е по-евтино отоплението.

Плюсове - като се запали камината, в помещението, в което е няма нужда от радиаторите (там ги спираме) и става сауна. Като прибавиш, че сме с дървена разнебитена дограма и вятъра духа и в апартамента, нямаме никаква външна изолация, все пак става жега. Ако дограмата и топлоизолацията са по-добри - разхода на гориво сигурно ще спадне.

Минуси - постоянна хамалогия. Ако е по-малка камината, като нашата - трябва периодично да се слагат дърва, в началото на отоплителния сезон има едно голямо мъкнене на дърва, нареждане, пренареждане, периодично мъкнене до помещението, в което е камината и т.н. С въглищата ще се прибави и елемента на саждите и мърсотията.

 

Ред: Преди три години цената на дървата беше 50 лв/m3, умножено по 7 дава 350 лева за целия отоплителен сезон. В квартирата ми това беше малко по-малко от разхода за два месеца парно. По бегли спомени, цената на камината беше около 600-800 лева. Цената на инсталацията (с монтажа на тръбите и връзването им към радиаторите) не помня колко беше, но не беше малко. Тоест първоначалната инвестиция е сериозна.

Link to comment
Share on other sites

Дървата вече поскъпнаха. Тази година бяха около 70лв. Ако купиш камина за около 200-250лв + около 3 кубика дърва (ще ти останат със сигурност) ще седиш на топло. Топлината от камина не може да се сравни с друго...

Link to comment
Share on other sites

Ок, ако изключим климатика и твърдото гориво, кое се нарежда след тях по ефективност?

Link to comment
Share on other sites

Ок, ако изключим климатика и твърдото гориво, кое се нарежда след тях по ефективност?

Вервай ми, масленият ти радиатор!

Link to comment
Share on other sites

За газовите печки някой няма ли да спомене нещо ? :) Аз лично нямам опит с такива , но един приятел ми хвалеше неговата Дипломат преди време , та може също да е вариант , при това май по-добър от радиатора.

Link to comment
Share on other sites

Газова печка е оферта ако има газ до дома и изградена инсталация иначе с газовите бутилки е голяма хамалогия. И трябва поне 3 да имаш за да може да смениш веднага когато някоя ти свърши. Иначе студ виелица газ няма и се отива пеша в преспи сняг до най-близката бензиностанция мъкнейки газова бутилка... :angry1

Link to comment
Share on other sites

Вземи си направи изолация отвътре - не само от вън. Изолирай подът и тавана, сложи термо стъкла. Сложи енергоспестяващи крушки и след това според мен пробвай с въпросния радиатор как и колко ще е ти е топло. Имаше някакви подобни теми в форума на направи си сам - поразгледай ги :)

Link to comment
Share on other sites

то е малко офф де ама и на мен сега ми предстои да обзавеждам жилище,а и иде зима пък трябва да се топля,и смятам да взема един климатик,с който искам да утоплявам 2 спални,а останалите стаи с някви маслени радиатори,евентуално,та въпросът ми е как да разбирам кой климатик каква площ утоплява?

Link to comment
Share on other sites

За газовите печки някой няма ли да спомене нещо ? :) Аз лично нямам опит с такива , но един приятел ми хвалеше неговата Дипломат преди време , та може също да е вариант , при това май по-добър от радиатора.

 

излъгал те е , 10мин след като се спре печката и в стаята си става ебахти студа , отделно е супер хамалогия да мъкнеш бутилки .

Особено пък след като забраниха да се зарежда ГАЗ по обикновенните бензиностанции......

Също че почти винаги има лек мирис на газ.

 

Вземи си направи изолация отвътре - не само от вън. Изолирай подът и тавана, сложи термо стъкла. Сложи енергоспестяващи крушки и след това според мен пробвай с въпросния радиатор как и колко ще е ти е топло. Имаше някакви подобни теми в форума на направи си сам - поразгледай ги :)

 

И като сложи енергоспестяващи крушки стаята му ще се затопли повече ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Fashion_m, при така поставеното задание, според мен този маслен радиатор изобщо няма да е ефективен. На него му трябва време, доста време, докато успее да стопли помещението. Една вентилаторна печка от 20лв. ще ти свърши по-добра работа, защото ще стопли доста по-бързо от радиатора /но и ще изразходва повече ток, повечето вентилаторни печки са с мощност 2kW/. Така или иначе, ако помещението няма вътрешна изолация, времето за темпериране на стените, тавана и пода със сигурност е повече от 3-4 часа, а това означава, че независимо от вида на отоплителния уред, в момента в който го спреш, температурата ще започне да се връща на изходна позиция.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...