Jump to content
BulForum.com

Къде в Пловдив може да ми ресетнат таймера на батерия на лаптоп.


golqmidiot

Recommended Posts

  • 1 month later...
Разчоплил съм я и ще и сменям клетките, но искам и да ресетна таймера.. затова ако някой знае нещо ще ми е от полза!! :rolleyes:

 

 

 

Оказва се че самия таймер, който мислиш че е отговорен за живота на батерията , най-вероятно не е в самата батерия.Както се случи при мен - смених цялата батерия, разбирай с чисто нова точно за моя модел лаптоп, не да подменям елементите вътре, и се оказа че като приближа мишката към статуса на батерията в уиндоус, за да разбера колко време ми остава работа, то си е както по старому , със старата батерия, която кара по 10-ина минути най-много. С новата батерия въпреки съобщенията, които получавам, че е спаднала батерията, че е в критично състояние и т.н. лаптопа работи както с първородната си такава по около 3 часа и половина в ненатоварен режим.Лаптопа ми е Тошиба Текра А2 - ПТА20Е.Разбира се батерията не си я купих от официалните представители на Тошиба, защото там цената беше около 3 пъти и половина по-висока - >360 лева.

С отварянето на старата батерия установих наличието на чип памет 93с46, който най-вероятно играе ролята да запомня циклите на заряд-разряд, но самото установяване на това кога батерията е годна за работа е в самия лаптоп някъде... Не съм си правил труда да разчета съдържанието на паметта, въпреки че имам програматор за нея. Стори ми се излишно, предвид че с новата батерия ефекта е същия...

Демонтажа на старите елементи от платката на батерията, също не промени нищо в отрицателна или положителна насока по отношение на работата на батерията...

 

Успех в твоята...

Link to comment
Share on other sites

.....

Няма сили да те поправям за всичките грешни разсъждания, дето си написал в поста си.

Не го заблуждавай момчето.

Цялото управление е в електрониката на батерията, и именно в серийната флашка се записват параметрите и "историята" на батерията. За това и само смяната на елементите не е достатъчна за работоспособността на батерията, а във паметта трябва да се запише и дъмп от "здрава" батерия. При много от съвременните батерии нещата са още по-сложни, защото инфото се записва в микроконтролера, управляващ батерията, а достъпа до него не е прост, понякога се налага да се програмира нов чип, а това не е евтино, софта за програмиране също струва пари.

 

Колкото до твоя проблем, достатъчно е да направиш няколко последователни ПЪЛНИ цикъла заряд-разряд на батерията ти със включен лаптоп, за да се калибрира батерията.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Няма сили да те поправям за всичките грешни разсъждания, дето си написал в поста си.

Не го заблуждавай момчето.

Цялото управление е в електрониката на батерията, и именно в серийната флашка се записват параметрите и "историята" на батерията. За това и само смяната на елементите не е достатъчна за работоспособността на батерията, а във паметта трябва да се запише и дъмп от "здрава" батерия. При много от съвременните батерии нещата са още по-сложни, защото инфото се записва в микроконтролера, управляващ батерията, а достъпа до него не е прост, понякога се налага да се програмира нов чип, а това не е евтино, софта за програмиране също струва пари.

 

Колкото до твоя проблем, достатъчно е да направиш няколко последователни ПЪЛНИ цикъла заряд-разряд на батерията ти със включен лаптоп, за да се калибрира батерията.

 

 

Не съм искал да заблуждавам никой, просто споделих моя си опит в смяната на батерията, а относно циклите на новата ми батерия, вече са около 250 пълни и ефекта е същия, кара си колкото старата,когато беше нова(3 часа и половина ), въпреки че по някое време изписва че е в критично положение - > държи още 3 часа и тогава омеква вече нацяло (е, да кажем че лаптопа минава в стенд бай режим и без допълнително зареждане изкарва още два дни в този стенд бай).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...