Jump to content
BulForum.com

Смяна на кондензатори


9Ball

Recommended Posts

След поредното чистене на компа съвсем случайно забелязах че един кондензатор на дъното е подут.

Чел съм по форумите че не е добре да се остави така и е препоръчително да се замени навреме преди да доведе до проблеми.

Така че въпроса ми е къде в Пловдив някой може да ми го смени?

 

Благодаря предварително на всеки който може да помогне.

Link to comment
Share on other sites

Записваш му стойностите, отиваш в първия магазин за електронни компоненти, даваш около 20 стотинки и с помоща на 25-30вата поялник си го сменяш сам (операцията отнема секунди)

Link to comment
Share on other sites

Записваш му стойностите, отиваш в първия магазин за електронни компоненти, даваш около 20 стотинки и с помоща на 25-30вата поялник си го сменяш сам (операцията отнема секунди)

 

Благодаря за инфото,но нито имам такъв поялник,нито знам как да го направя а и някакво замерване ми казаха се правило нямам си идея от тези неща.

Затова предпочитам да си платя, но да го направи човек който си разбира от работата за да не си блъскам главата после.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

Звъни се във фирма, която се занимава с ремонт на компютри:

- Имам подут кондензатор на дъното, можете ли да ми го смените?

- Записваш му стойностите, отиваш в първия магазин за електронни компоненти, даваш около 20 стотинки и с помоща на 25-30вата поялник си го сменяш сам (операцията отнема секунди), иначе при нас ще Ви струва 10лв.

Клиентът, удивен от тази откровенност пита:

- А, вашият шеф знае ли, че по този начин губите пари?

- Точно в това е идеята. Ние получаваме много повече пари, когато нашите клиенти, първоначално се опитат сами да ремонтират нещо...

 

....а по темата - Kiro ми е сменял кондензатори и съм много доволен.

Link to comment
Share on other sites

Ъъ... тези кондензатори не струват 20 стотинки! Това е цената на обикновените. В случая са необходими нискоемисионни кондензатори, които са малко по-скъпи. Да кажем 80ст-1.00лв. Добра идея, също така, е да се свалят ат друго дъно

Не е работа за всеки!

Link to comment
Share on other sites

Звъни се във фирма, която се занимава с ремонт на компютри:

- Имам подут кондензатор на дъното, можете ли да ми го смените?

- Записваш му стойностите, отиваш в първия магазин за електронни компоненти, даваш около 20 стотинки и с помоща на 25-30вата поялник си го сменяш сам (операцията отнема секунди), иначе при нас ще Ви струва 10лв.

Клиентът, удивен от тази откровенност пита:

- А, вашият шеф знае ли, че по този начин губите пари?

- Точно в това е идеята. Ние получаваме много повече пари, когато нашите клиенти, първоначално се опитат сами да ремонтират нещо...

 

....а по темата - Kiro ми е сменял кондензатори и съм много доволен.

 

Румба абсолютно си прав за това с фирмите а колкото до КИРО и аз съм чувал само добри отзиви за работата му

така че 9ball отивай при КИРО и няма да имаш проблеми за материали и работа най много 5 лева да ти струва а и човека си разбира от работата успех

Link to comment
Share on other sites

Ъъ... тези кондензатори не струват 20 стотинки! Това е цената на обикновените. В случая са необходими нискоемисионни кондензатори, които са малко по-скъпи. Да кажем 80ст-1.00лв. Добра идея, също така, е да се свалят ат друго дъно

 

+1

Отиди при човек, който има стари дъна за части, по тукашните магазини за електроника няма да намериш такива кондензатори - ще трябва да поръчваш и да чакаш за доставка.

Ако не си работил по дъна може да стане гаф - много хора не се сещат да добавят допълнително калай (защото оригиналния е много малко и не може да се нагрее и разтопи лесно) и нагряват 5 минути мястото, като накрая разлепят пистите...

 

Ако още не си решил проблема и аз бих препоръчал kiro.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

И аз опрях до смяна на няколко кондензатора. Е абсолютно никъде в Пловдив ли няма нещо качествено? Ако ги сменя със такива от по 30ст. какво би могло да стане, понеже нямам дъна от които да взимам..?

Link to comment
Share on other sites

И аз опрях до смяна на няколко кондензатора. Е абсолютно никъде в Пловдив ли няма нещо качествено? Ако ги сменя със такива от по 30ст. какво би могло да стане, понеже нямам дъна от които да взимам..?

Зависи кои кондензатори точно, но пък от друга страна ако не е някакво екзотично дъно и не си бесен клокър, слагай без да се притесняваш много, много.

Link to comment
Share on other sites

Рубиконите Low ESR са 0,012ома при тоя капацитет, а полимерните сигурно са 0,001 - представям си нормалните серии китайски кондензатори с колко ESR са :)

Ако е нещо на 3-4 години слагай квот има :rolleyes:

Ако обаче е някой лаком или клокнат процесор, не след дълго ще стане това :laughing:

Vp6_blown_capacitor.jpg

Иначе само в София съм чувал, че имало някакви Панасоник и това е - трябва да се ползват стари маркови дъна ;)

Link to comment
Share on other sites

То китайския инж. се е сетили да ги сложи по няколко в паралел, за да падне ESR-а. Ето едно линкче за ученолюбивите

И както тук се казва по-добре повечко F със средни стойности ESR, от колкото минимални F с много ниски ESR.

От старо дъно, но ако се е мъчило с кофти захранване- не благодаря! :) Пък и нали и те са от същата майка.

Ако нямаш по ръка нови, тогава от старо дъно, но според мен не е издържано.

Link to comment
Share on other sites

От 3 години насам се чудя как изглежда подутият кондензатор , някой може ли да даде снимка , щото всички ми изглеждат еднакви :unsure:

Link to comment
Share on other sites

От 3 години насам се чудя как изглежда подутият кондензатор , някой може ли да даде снимка , щото всички ми изглеждат еднакви :unsure:

2 мнения по нагоре има снимка с 2 подути и 1 цъфнал :).

Link to comment
Share on other sites

значи,ако на някой му трябват кондензатори-модела,стойностите и всичко-мога да намеря внос Панасоник,Нипон,и китайски разбира се.

 

Само да кажа че Панасоник се водят 1 клас кондензатори и се правят в Малайзия:)

Link to comment
Share on other sites

Тоя цъфналия направо ме разплака. Много яка снимка, искам я на плакат, честно :)

 

На мен ми се беше изстреляла капачката на един такъв

Gigabyte965PDq6_m.jpg

това дето са най-яките хай-тек полиестерни кондензатори :D

Ще потърся, може и да съм го снимал.

Беше японски Fujitsu с ESR 8, най-добрия Rubycon, който намерих да го замести беше с 25 :cry

Link to comment
Share on other sites

2 мнения по нагоре има снимка с 2 подути и 1 цъфнал :).

цъфналия е ясен .. а подутите са тези дето са отгоре със разцепените "капачки" , така ли ?

 

Аз мислих че се раздуват настрани :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Раздуват се накъдето може, обикновено има резки по капачката, затова там поддава.

Понякога потича жълта или кафява лепкава гнусотия

CapsCrop.sized.jpg

cap9.jpg

Link to comment
Share on other sites

... най-яките хай-тек полиестерни кондензатори :D

 

Полимерни, колега :D. (с най-добри чувства :) )

 

Иначе по темата - мога да помогна, но едно ремонтирано дъно не работи като ново. Явно се усеща разликата в спецификацията на самите елементи (работно и пробивно напрежение, толеранс, мощност), дори защото едни са по-стари от други :huh: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Днес бях първо в Кузмов (до Централна Гара) - няма, след това отивам в другия дето беше в една уличка до бул. "Руски" ("Данаил Николаев" май се казваше) - преместили магазина, после във Викиват - няма, после в Квазера на ул. "Христо Ботев" - и там няма...

 

Колеги, дайте идея от къде да си взема 6 бройки 3300мкф/6.3V - 105*?

Мерси! :rolleyes:

 

ЕДИТ: Забравих да кажа, че до Квазера на "Руски" не съм ходил, понеже последния път като минавах от там и този магазин го нямаше...

Link to comment
Share on other sites

из ценовата листа на комет:

cometx.jpg

Менте е, но не е застояла стока на 15 години като в кузмов или викигад, а и цените там са по-реални...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...