Jump to content
BulForum.com

За какво служи батерията на комп.?


Recommended Posts

Батерията на дъното служи за да може да се поддържат настройките в BIOS-а, докато е изключен компютъра. За да не ги настройваш всеки път. Включително и часовника.

Link to comment
Share on other sites

"ROM е вид електронна памет, която позволява еднократен запис и многократно четене (на запаметената информация).Тази памет е енергонезависима т.е.позволява запазването на информация"

Link to comment
Share on other sites

по-скоро се има предвид, че се запазва информацията когато изключиш захранването на компютъра. защото EEPROM чипа се захранва от батерията и не зависи от захранването на компютъра. някой е прецакал превода в тоя учебник... ако не вярваш - go on - извади батерията на компютъра си, изчакай минутка и я върни пак обратно и стартирай - ще ти се наложи да си настройваш BIOS-a на ново...

Link to comment
Share on other sites

това всъщност беше цитат от уикипедията,щот ми беше под ръка,, както и да е, аз оставам с някви резерви по въпроса

по-скоро тоя ром дет го слагат по дъната е някво менте, щом не може без ток...

Link to comment
Share on other sites

да, менте е. хвана ги. от 20 години слагат менте ROM по всички дъна на компютри, без изключение! истински ROM има само на дъната на Бойко и Обама... останалите карат с ром от цар Киро - спирт и есенция...

Link to comment
Share on other sites

да, менте е. хвана ги. от 20 години слагат менте ROM по всички дъна на компютри, без изключение! истински ROM има само на дъната на Бойко и Обама... останалите карат с ром от цар Киро - спирт и есенция...

 

Хахахаха. Менте ROM. Ахахах.

Link to comment
Share on other sites

най-обикновена "часовникарска" RS3232 (или 2323?!)мисля че и беше името... но може и да бъркам... за цялото време през което се занимавам с компютри ми се е налагало само веднъж на една колиба да й сменям батерията. Карат много дълго... със сигурност ще си ъпгрейднеш дъното мноого преди да се е изтощила батерията му.

Link to comment
Share on other sites

най-обикновена "часовникарска" RS3232 (или 2323?!)мисля че и беше името... но може и да бъркам... за цялото време през което се занимавам с компютри ми се е налагало само веднъж на една колиба да й сменям батерията. Карат много дълго... със сигурност ще си ъпгрейднеш дъното мноого преди да се е изтощила батерията му.

 

Да, CR 2032 е моделът. Спомням си, че преди няколко години се наложи да се смени батерията на един 486 компютър, който има в нас (и още си работи). Просто се чудех дали все още я карат с този тип батерии или са измислили нова технология с акумулаторни батерии или друг размер.

Link to comment
Share on other sites

Оф стига глупости... ROM-a си е ROM - биоса не се трие дори и да извадиш чипа, защото е на FLASH или EEPROM, батерията е за CMOS паметта, в която са НАСТРОЙКИТЕ на биоса, не самия биос.

Link to comment
Share on other sites

Оф стига глупости... ROM-a си е ROM - биоса не се трие дори и да извадиш чипа, защото е на FLASH или EEPROM, батерията е за CMOS паметта, в която са НАСТРОЙКИТЕ на биоса, не самия биос.

 

имаме участник познал точните килограми!! Нееее-еее-еее-ееее-вааа-даааааа!

 

 

не, сериозно, прав си естествено. аз съм в грешка. електрониката не ми е в стихията.

Link to comment
Share on other sites

Часа и датата няма как да се поддържат без някаква логика, която да работи с ток. Дори само това е достатъчно да има батерия, дори настройките да се пазят в енергонезависима памет.

Знаете ли преди години какво беше всеки път да си въвеждаш в DOS часа и датата.. Тогава нямам спомен защо всеки път я въвеждах и дали имаше батерии (в XT), но всеки рестарт беше досаден.

Освен това ако се огелпи нещо в настройките, ако всичко се пазеше в енергонезависима памет, достигането на бутабъл система можеше да бъде real pain in the ass .

Link to comment
Share on other sites

Що бе Теди, кво пречи да си навиваш часовника на компа, или да е с тежести :tongue

 

ov3rm4n, добре ли се забавлява 17 поста?

Link to comment
Share on other sites

...и продължавам да се забавлявам, EEK!, защо да не?

 

теди, въвеждал си всеки път настройките, най-вероятно защото на най-старите дъна батерията беше друг тип и беше запоена за дъното.

 

в "енергонезависимата" памет е кода на БИОС-а, пограмното осигуряване... непроменливата част (която е променлива де). В CMOS са променливите... овърдрайв ще ме коригира ако пак съм объркал.

Link to comment
Share on other sites

ти що лъжеш, бе :angry:

лъжа,измама,корупцияяяяяяяяяяяяяяяяяяя :laughing:

 

 

малко оффтопик,че нещо пак май се започва лют спор :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Физически в един корпус ли са?

Не - биоса е на стандартен EEPROM или FLASH, преди е бил на EPROM (флашва се само на програматор), а CMOS-a е в южния мост или поне така съм чувал от някъде. Имаше някаква дефектна серия на Epox, където вади постоянно CMOS error и не пали, а CMOS-a като е в южния мост ти остава единствено да пратиш дъното към кофата.

 

Знаете ли преди години какво беше всеки път да си въвеждаш в DOS часа и датата.. Тогава нямам спомен защо всеки път я въвеждах и дали имаше батерии (в XT), но всеки рестарт беше досаден.

XT изобщо нямат CMOS памет и батерия(и сетъп на биоса), затова няма и какво да помни часа.

AT имат от онези батерии с 3 елемента, които се окисляват и прецакват дъното, но ако още не са се окислили си помнят часа.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
XT изобщо нямат CMOS памет и батерия(и сетъп на биоса), затова няма и какво да помни часа.

За целта имаше разработени входно-изходни контролери , част от които беше и външен CMOS часовник, поддържан от 3.6V акумулаторна батерийка

 

AT имат от онези батерии с 3 елемента, които се окисляват и прецакват дъното, но ако още не са се окислили си помнят часа.

Понякога се "изхитрявахме", и на мястото на акумулаторната батерия вързвахме качествена (разбирай- не-българска) плоска батерийка от 4.5V, и си осигурявахме 2-3 години без проблеми.

 

EDIT:

А пък в началото във АТ-дъната се слагаха едни чипове, в които имаше интегрирани батерия, CMOS часовник, и малко памет.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...