Jump to content
BulForum.com

Какъв рутер да си взема


bruno

Recommended Posts

Ами не знам, предполага се, че имаш вече някакъв излишен :) .

Предполагам също така, че в евтините са спестили кабела, за да изглежда примамлива цената. Препдолагам още по-нататък, че са спестили и от други работи, но айде да не спекулирам.

Аз, и да нямаше кабел, нямаше да забележа, но като казваш, наистина който няма други кабели освен с който му идва нета, става невъзможно да го настрои даже.

Явно ще трябва да търсиш кабел, или просто временно да ползваш тоя от модема, без интернет свързаност да си настроиш рутера поне колкото да свържеш лаптопа към нета след това, връщайки лан кабела между модема и рутера.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
ами взех TL-WR841ND, ама ся като се замисля ... как ще се настрои без да са ти сложили в комплекта кабел? ще си го купуваш отделно :confused

 

Връзваш го безжично и го настройваш, не е задължително да е по LAN....

 

@tedy, стига си наблягал на това че е евтин. Единствения недостатък е че няма гигабитов суич, но примерно при мен не се вързва нищо с кабел...

Този рутер даже поддържа и разделение на скороста по мак... ( забравих как беше термина ) :)

 

От месец и половина не е забил... Но реално има един активен клиент и няколко както се казва чат-пат :)

Link to comment
Share on other sites

Ок де, спирам :) .

За настройката, може по default да не позволява безжични клиенти да го настройват. Да пробва. Ако не, ползва наличния кабел, който има, за целта.

Iskam da чуя с N какъв трансфер държи на 3, и на 7-8-9 метра само :) .

Link to comment
Share on other sites

Ок де, спирам :) .

За настройката, може по default да не позволява безжични клиенти да го настройват. Да пробва. Ако не, ползва наличния кабел, който има, за целта.

Iskam da чуя с N какъв трансфер държи на 3, и на 7-8-9 метра само :) .

 

Ми при мен е на около 10 -12 метра през 2 стени... скороста е тази която ми дава доставчика ( 30мбит ), няма как да пробвам по друг начин... защото не мога да вържа устройство по LAN ( нямам такова ) . На 20 метра и три стени също 30 мбит не са проблем... разбирам това което питаш, но нямам възможността да пробвам с по голяма скорост.

 

Другия проблем е, че нямам и две устроства на N , a само едно , та работи в mixed режим и няма как да пробвам и трансфера между две N устроства през рутера :)

Link to comment
Share on other sites

Връзваш го безжично и го настройваш, не е задължително да е по LAN....

...

На някои рутери като например Canyon WF514 или Netgear WGT624 радиото е деактивирано по подразбиране (предполагам от съображения за сигурност) и настройките се правят по LAN.
Link to comment
Share on other sites

нещо не съм доволен от рутера ... прекалено често забива, някои страници не се отварят с часове ... не знам дали причината е в ISP или в него, но определено преди (без рутер) беше по-добре.

Link to comment
Share on other sites

А, то не е гаранция, че и скъп... Скоро на приятел препоръчах като моя Бъфало, за нет извън града, безжичен, оказа се че нещо има загуби с рутера, явно нещо устройството не се разбирало с рутера, ръгнаха му един суич между двете и се оправи. В същото време у тях на друг доставчик нямаше никакъв проблем, също както аз нямам.

Така че може и в ISP-то да е причината, а може и от двете страни.

Може да не си го настроил добре, да си пропуснал нещо. Пробвай с различни MTU sizes. Виж по нета има инфо за разни размери да пробваш.

Пробвай го на друг доставчик или при приятел на същия.

Едва ли е дефектен, но .... може и тва да е.

Link to comment
Share on other sites

гледам в страницата на рутереза за firmware ... моят е 3-а версия (080527), а там има 5, за която пише следното:

 

# Fixed a problem that the router can not access Internet after used for some hours when the WAN Connection Type is Dynamic IP

 

дали не трябва да му сложа по-новия firmware?

Link to comment
Share on other sites

Разбира се. На твое място в такава ситуация аз веднага бих го ъпдейтнал. Има си опция в уеб интерфейса. Не барам само ако всичко си работи ОК.

Отделно ако ползваш Виста и рутера не е сертифициран за нея, има едни хватки с едни флагове при ДХЦП, в регистрите, които оправяли някои проблеми, но по-добре си настрой със статични ИП-та машините.

Link to comment
Share on other sites

Между другото чак днес се наканих и активирах на рутера ми 40MHz опцията и постигнах ~18 MB/s трансфер към лаптопа. Сравнено с 2-та МБ на G, е космическо, нали ;) .. После ми говорете за G и дали тва че N e draft, било причина да не се купува :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Аз няма как да гадая какво е "мобилна джаджа", човек би помислил от думата "джаджа", че става въпрос за iPhone, HTC, BlackBerry или някакъв друг телефон/хенд-хелд device, на което периодично му трябва нет. Много хора си купиха рутер само заради такова устройство.

 

Що се отанся до ад-хок мрежата, с два обикновенни УСБ адаптера през бетонна стена хвашам стабилни 2.5МБ вързка с около 80% link quality. Не е зле като за без рутер.

 

Тъй като аз именно заради Handheld мислех да взема един евтин рутер, ще ми споделиш ли как точно става с USB Wi-fi-то, защото ме съмнява, че може да има проблеми докато пусна интернета през адаптерчето към телефона.

Link to comment
Share on other sites

Тъй като аз именно заради Handheld мислех да взема един евтин рутер, ще ми споделиш ли как точно става с USB Wi-fi-то, защото ме съмнява, че може да има проблеми докато пусна интернета през адаптерчето към телефона.

Лесно става с няколко стъпки. Потърси в google за "ad-hoc" и "ad-hoc how to"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Между другото чак днес се наканих и активирах на рутера ми 40MHz опцията и постигнах ~18 MB/s трансфер към лаптопа. Сравнено с 2-та МБ на G, е космическо, нали ;) .. После ми говорете за G и дали тва че N e draft, било причина да не се купува :) .

 

За кое Бъфало става дума?

 

Понеже се наканих да сменя стария WRT54GL с нещо по-така и сега оглеждам пазара, ама толкова много мнения, че станах разноглед.

 

Засега съм се спрял на D-link DIR 635. Има ли някой да го оплюе за нещо или да посъветва за нещо по-свястно?

 

Идеята е да е N, да е мощен, понеже съм на 10ина метра от него през прозорци и стена и...като че ли най-важното, с което сегашния ми рутер не се справя - трафика от торенти. 3 компютъра сийдват почти нон стоп по средно 50 торента и...доста често забива.

Та има ли животно, което да ме удовлетвори, по възможност с минимум бъзикане на настройки? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Дайте предложение за свястен безжичен рутер които лесно се настройва на Гигабит.Ако може и по лесно обяснение на настройките че нещо ми куцат мрежовите познания.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Дайте предложение за свястен безжичен рутер които лесно се настройва на Гигабит.Ако може и по лесно обяснение на настройките че нещо ми куцат мрежовите познания.

 

Този модел е елементарен за настройка http://www.netgearshop.net/-Wireless/-Draft-N-80211n/Netgear-RangeMax-NEXT-wireless-N-premium-Gigabit-Router-with-8-internal-antennas/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Колеги,препоръчайте възможно най-евтиния и читав безжичен рутер за домашни условия,който да върши работа :)

Благодаря предварително! :)

 

Доставчика е N3

Link to comment
Share on other sites

Колеги,препоръчайте възможно най-евтиния и читав безжичен рутер за домашни условия,който да върши работа :)

Благодаря предварително! :)

 

Доставчика е N3

Аз съм доволен от D-Link вече го ползвам 6 ста година

Link to comment
Share on other sites

Здравейте!

Решил съм да си сменям рутера вкъщи и имам нужда от съвет. Нуждая се от стабилен рутер с достатъчно голяма пропускливост на WAN и бързодействие на обработката на информацията. Рутера се използва главно да споделяне на обща интернет връзка.

 

Бюджет 80-100 лв.

 

Доставчика ви предоставя 40 Mbit/s, а с досегашния ми рутер едвам стигам 2-2,5 MB/s. При download веднага ми пада upload-а, вдига се времето за реакция при ping към abv.bg от 4 ms на 57 ms и започва да губи пакети, и се претоварва.

 

Препоръчаха ми Linksys WRT54GL, но чувам добри отзиви и за Linksys WRT54G2. Последния е по-нов и има поддръжка на Windows 7. Какво повече и по-малко има Linksys WRT54G2 от Linksys WRT54GL? Поддържа ли и той Linux? Лесно ли се сменя Firmware? Каква пропускливост ще осигурява на всеки един от LAN портовете за интернет?

Забелязах, че Linksys са пуснали N-рутер за 100 лв. - Linksys WRT120N. Ако може да ми кажете дали има осезаеми предимства пред Linksys WRT54G2?

Link to comment
Share on other sites

Ако ще търсиш всичките 40мбита през wireless, трябва да купиш задължително N-рутер. С тази разлика, че ако вземеш Н рутер, ще трябва да вземеш и добра Н карта.

 

Много хора правят грешката да се изхвърлят за скъп рутер, а същевременно ползват слаба карта на компютрите си. Може да се даде пример с игрите, не можеш само с бърз процесор и рам да играеш най-новите игри, трябва ти и добра видео карта.

 

Съветът ми е да си разделиш бюдежета горе-долу по равно за добър рутер и по-висок клас wifi карта, с повече мощност и обхват. Ако не може да си намериш добра карта, мога да ти предложа.

 

Аз лично бих си взел скъпа и качествена карта и по-среден клас рутер, резултатът ще е по-добър.

Link to comment
Share on other sites

Рутера главно ще се използва за кабелна LAN връзка, но искам да поддържа и добра безжична (за предпочитане е да има поне 2 антени и да поддържа Access Point) за връзка на лаптопи. Търся рутер с по-голяма пропускливост на WAN порта, т. е. да имам поне 4-5 MB/s на всеки отделен LAN порт и по възможност да обработва бързо зададените заявки, и да не се претоварва.

 

Относно N-стандарта: разбрах, че различните производители използвали различни версии да го нарека на N-стандарта. Вярно ли е това? Да не стане, че да си купя даден модел N-рутер и да се прецакам. :)

Link to comment
Share on other sites

Ще повторя, че скорости, обхват не зависят индивидуално само от рутера, иска се и добра карта. 4-5МБ на ЛАН, не виждам да има проблем с какъвто и да е било рутер.

 

За Н-стандарта, вероятно имаш предвид HT20/HT40 режимите или иначе казано някои рутери предлагат само 150мб други предлагат 150 и 300мб. Дори да си вземеш 150м рутер, пак ще можеш да докараш едно 4-5МБ. В преспектива не лошо да бъде 300мб. С уговорката, че трябва да имаш и 300мб карта на компютъра ти.

Link to comment
Share on other sites

В момента съм с TP-Link TL-R402M. Рутера е кабелен и го ползвам вече 2 години и половина, но много се претоварва. Направих тест на интернет връзката ми с и без рутер и разликата беше огромна. Без рутер download от data.bg беше 4,5 BM/s при един трансфер, при 6 трансфера сумарния download беше също около 4,5 MB/s, в същото време слушах онлайн радио със 128 витрейт без да прекъсва и пинга към abv.bg беше отличен и не губеше пакети, трансфера от торенти също беше около 4-5 MB/s, дори хвана 10,8 MB/s. С рутер теста показа следното: единичен трансфер от data.bg не надхвърляше 1 MB/s, а от няколко трансфера сумарно не надхвърляше 2,5 MB/s, при торентите също не надхвърля 2,5 MB/s при един торент и сумарен при няколко, радиото прекъсваше, пинга към abv.bg от 4 скочи на 56 ms и губеше 15% от пакетите.

 

Със сегашния ми рутер не мога да използвам пълния капацитет на предоставяната ми интернет връзка, затова искам да го сменя. Необходим ми е съвет, за да избера стабилен рутер за около 100 лв.

 

Дънната платка на настолния ми компютър е GIGABYTE GA-EP35-DS3. В специвикацията на дъното пише, че поддържа Realtek 8111B (10/100/1000 Mbit).

Link to comment
Share on other sites

Гледай предимно да е с бърз процесор, за тоя който съм написал един пост над твоя съм чувал добри неща, процесора е 400. Според мен WRT54 беше добър за времето си, но вече е бавен (процесорите са 200-220MHz).

 

Добрите рутери с гигабитов суич са 150-200лв, смисъл има ако имаш локална мрежа, за нет мисля че няма, защото WAN-a е 100MBit...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...