Jump to content
BulForum.com

Антивирусни програми, Adware&Spyware removers


Guest cheese

Recommended Posts

И не върши никаква работа :P

 

Не съм я гледал, реагирам първосигнално, но подобни думи имаше за NOD32 в началото, сега е в най-добрия случай посредствена, но суперлативите в началото бяха същия въздух под налягане.

 

Сега разбирам как си ги натрупал над 17000 поста (първосигнално;))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Нещо имаш да кажеш по-конкретно или се опитваш да ме догониш с празни приказки?

 

Някакви ревюта, тестове на въпросната антивирусна от "ново поколение", на която дори дефиниции не са необходими? Интересно ако кара без дефиниции с какъв изкуствен интелект е снабдена за да разпознае дали едно нещо е вирус или обикновенна програма и какви ресурси лапа за да го направи това... изключвайки рам - за който си казал че е само 5мб - нещо което е меко казано съмнително ако въпросната програма разпознава повече от 5 вируса на кръст. Освен да се ползва някаква магия в случая след като нито РАМ ползва, нито дефиниции сваля - явно нещо свръхестествено има в случая, но нали е от "ново поколение" - звучи добре, само дето ние програмистите сме малко скептични към помпозните глупости и гръмките изказвания, обикновенния потребител се връзва.

 

Но да не прекалявам с нападките и иронията - извинявам се ако съм прекалил. Та ако имаш нещо да допълниш по темата в технически аспект ще се радвам да го прочета.

Link to comment
Share on other sites

Кратка справка показва, че е cloud-базирана, т.е. няма нищо свръхестествено, такива програми има отдавна. В този смисъл "не сваля никакви дефиниции" е заблуждаващо. Една антивирусна ако е изолирана от интернет и разчита на някакви свръхестествени интелекти, вградени в нея, е ясно че е все едно да се създаде автомобил с перпетуум мобиле, който не точи енергия нито от горива, нито от слънцето, нито от въздуха или където и да е.

 

Съгласен съм иначе с Дядомраз, че и аз като чуя някое от списък с клишета като "НОВО", "Ново поколение", "супер защита" и други, ми се заповръща вече.

Да кажем, че с 5МБ може и да върши някаква работа, и не е толкова чудно, ако е писана на асемблер. Не виждам защо една антивирусна трябва да харчи стотици МБ. При сканиране вероятно качва памет доста дори да е за краткия момент, което е при четене на файл, стартиране на програма и т.н. От друга страна ако изпраща всеки файл в клоуда да го сканира, означава че поне веднъж трябва да изпрати в интернет всеки файл който сканира!

Имаме забавяне покрай интернета, а ако сме на бавен нет някъде на село, всеки се сеща какво става.

После да кажем не го праща всеки път а просто му сравнява чексума (мд5 и т.н.) дали се е изменил. Това може и да е логичния начин (а не да се сканира файла всеки божи път когато се достъпва), но нищо ново или революционно.

 

И няма да пропусна за пореден път да спомена, че откакто зарязах антивирусните преди 8-9 години, се преродих и оттогава спряха и проблемите ми.

Антивирусните са ПО-ВРЕДНИ от евентуалните вируси, които може и да не хванете никога, но антивирусна ХВАЩАТЕ ако инсталирате!
 

Човек трябва да е малко разумен просто, а тия които работят по-усилено на комповете си и не преинсталират по-често от веднъж на 3 г примерно, са такива по презумпция.

Тия които преинсталират на няколко месеца веднъж, и с вируси и без вируси, пак ще преинсталират.

Link to comment
Share on other sites

Кратка справка показва, че е cloud-базирана, т.е. няма нищо свръхестествено, такива програми има отдавна. В този смисъл "не сваля никакви дефиниции" е заблуждаващо. Една антивирусна ако е изолирана от интернет и разчита на някакви свръхестествени интелекти, вградени в нея, е ясно че е все едно да се създаде автомобил с перпетуум мобиле, който не точи енергия нито от горива, нито от слънцето, нито от въздуха или където и да е.

 

Съгласен съм иначе с Дядомраз, че и аз като чуя някое от списък с клишета като "НОВО", "Ново поколение", "супер защита" и други, ми се заповръща вече.

Да кажем, че с 5МБ може и да върши някаква работа, и не е толкова чудно, ако е писана на асемблер. Не виждам защо една антивирусна трябва да харчи стотици МБ. При сканиране вероятно качва памет доста дори да е за краткия момент, което е при четене на файл, стартиране на програма и т.н. От друга страна ако изпраща всеки файл в клоуда да го сканира, означава че поне веднъж трябва да изпрати в интернет всеки файл който сканира!

Имаме забавяне покрай интернета, а ако сме на бавен нет някъде на село, всеки се сеща какво става.

После да кажем не го праща всеки път а просто му сравнява чексума (мд5 и т.н.) дали се е изменил. Това може и да е логичния начин (а не да се сканира файла всеки божи път когато се достъпва), но нищо ново или революционно.

 

И няма да пропусна за пореден път да спомена, че откакто зарязах антивирусните преди 8-9 години, се преродих и оттогава спряха и проблемите ми.

Антивирусните са ПО-ВРЕДНИ от евентуалните вируси, които може и да не хванете никога, но антивирусна ХВАЩАТЕ ако инсталирате!

 

Човек трябва да е малко разумен просто, а тия които работят по-усилено на комповете си и не преинсталират по-често от веднъж на 3 г примерно, са такива по презумпция.

Тия които преинсталират на няколко месеца веднъж, и с вируси и без вируси, пак ще преинсталират.

Аз също зарязах антивирусните още преди 5-6 години и нямам никакъв проблем. Компютър го преинсталирам на няколко месеца и всичко си е ок. 

Link to comment
Share on other sites

Преинсталация на няколко месеца не е нормална.
А не разчитайте на късмет, защото вируси и тъпотии започнаха да се блъскат навсякъде, че дори и в някакви съвсем нормални и легитимни програми.

Link to comment
Share on other sites

А, то там е разковничето (част от него) - нормално човек си е изградил множество от програми с които работи и не му се налага през ден, или дори в месеца, да инсталира все нови и нови програми. То постоянното инсталиране и деинсталиране на програми също не е много полезно за Windows, настрана опасностите от троянци и всякакъв malware.

Част от моята "политика" е да не тествам всякакви боклуци на основния си OS, а да инсталирам само проверени, сигурни (относително понятие, но да кажем че нещо като Firefox примерно е достатъчно легитимно, но него го етствам другаде по други причини) неща, от които РЕАЛНО имам нужда. Тестовете стават или по виртуални машини, или на други OS/PCs. Някои от тях минават над месец тестове там, като гледам да не слагам някакви непознати софтуери, макар че всичко минава през вирустотал.

За късмета, човек винаги се налага да се довери до някаква степен на каквото и да е. Аз предпочетох да се доверя на последните версии на Win и файруола му (примерно), че нямат онези стари дупки от едно време когато само както си стоиш и Бластер влизаше (pre SP1 през 2003-та), отколкото на далеч по-опасните антивирусни.

На няколко програми поне в основата се доверявам като пак, не правя глупости. Браузъра примерно - само на FF се доверявам в базата му, като плъгините са изключени всичките, само флаш минава през click_to_play, т.е. флаш не може да се процеди освен в редките случаи когато аз го активирам и то само в сайтове като ютюб.

Разни като Autoplay и др. са без коментар, те са А и Б на проактивната защита.

Този подход е далеч по-сигурен отколкото да сложа антивирусна и да се "разплуя" спокоен да активирам всякакви ла*на и да си мисля, че съм защитен, и да тествам всякакви ла*на с лъжливо спокойствие че "ако има нещо, АВ ще го хване".

Link to comment
Share on other sites

Кратка справка показва, че е cloud-базирана

Което значи, че е 10 пъти по-бавна от другите, изисква постоянно наличие на интернет и тези 5мб определено са само част от антивирусната, гаранция докато "работи" ще хаби доста повече. При едно нормално копиране на файлове с програми от CD "сканирането" ще трае многократно по-дълго от обикновенното.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Кои са "трите"?

Най-добрите Антивирустни програми са

 

1.Panda Antivirus

 

2.Microsoft Security Essentials

 

3.AVG Antivirus

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Днес и аз станах жертва на прословутия вирус http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/ctb-locker-ransomware-information. От два дена компютъра забива без видима причина, а сега вече е късно... ОС WIN XP SP3. Файловете вече са криптирани и искат откуп 1.9 биткойни или 475 долара.

Link to comment
Share on other sites

Така и не разбрах...Компютъра се използва основно от мен и по - рядко от  мой колега. Основно за офис приложения и пощи.

Link to comment
Share on other sites

Днес и аз станах жертва на прословутия вирус http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/ctb-locker-ransomware-information. От два дена компютъра забива без видима причина, а сега вече е късно... ОС WIN XP SP3. Файловете вече са криптирани и искат откуп 1.9 биткойни или 475 долара.

 

Просто вируса е още активен. Затова ти забива компютъра. Спирай го ако не са ти криптирани всичките файлове все още и отивай да ти го изчисти някой без да го пуска, преди да си е заминало всичко.

 

Имаше ли някаква антивирусна и каква...не за друго, ами да не я ползваме, че явно няма много смисъл от нея. ;)

Никоя антивирусна не може да го спре ако се инфектираш. Само ще квичат, че файловете на инфекцията са активни, но след 10 минути инфекцията пак ще тръгне.

 

Вируса използва системни файлове, за да работи и просто няма как да му се махнат процесите. Тези, които могат да се махнат, са ненужни след като инфекцията се е активирала и дори след махането, те си остават.

Link to comment
Share on other sites

Днес и аз станах жертва на прословутия вирус http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/ctb-locker-ransomware-information. От два дена компютъра забива без видима причина, а сега вече е късно... ОС WIN XP SP3. Файловете вече са криптирани и искат откуп 1.9 биткойни или 475 долара.

 

При мен в офиса още миналата седмица в понеделник едната счетоводителка ,защото е мара подробната получила на мейла си в абв писмо от някой си александро и отворила файла прикачен в писмото . Криптирането става за секунди . Компютъра си работи нормално не забива но всички файлове са криптирани и реално не става за нищо. Доста атаки е имало миналата седмица, разговарях и с колегите от Микроинвест ,защото вируса затри и една база данни , при тях също има много оплаквания.

Link to comment
Share on other sites

При мен в офиса още миналата седмица в понеделник едната счетоводителка ,защото е мара подробната получила на мейла си в абв писмо от някой си александро и отворила файла прикачен в писмото . Криптирането става за секунди . Компютъра си работи нормално не забива но всички файлове са криптирани и реално не става за нищо. Доста атаки е имало миналата седмица, разговарях и с колегите от Микроинвест ,защото вируса затри и една база данни , при тях също има много оплаквания.

Криптирането не става за секунди. Отнема известно време. Но единственият начин да се върнат файловете на тоя етап е да се плати на нападателя. Ще започне да забива и вашия, а ако погледнеш TASK MANAGER ще видиш, че процесора ти е поне на 50% и се използва главно от explorer.exe. Освен това, ще видиш и 2 процеса с името explorer.exe. Много вероятно и няколко dllhost.exe.

 

Файловете може да се спасят ако пазиш Shadow Copy. Друг начин няма.

Инфекцията реално се появи преди 2 години. Просто последния вариант е най-сложен (нормално, 2 години еволюира), а очевидно е и най-широко разпространен.

Link to comment
Share on other sites

Ако се хване в начален етап, Spyhunter (и още някои други) се кълнат, че могат да изчистят инфекцията. След криптирането обаче нещата надали седят по този начин...А между другото това криптиране засяга всичките файлове на C: или и на всички останали дялове, които съществуват из хардовете?

Link to comment
Share on other sites

Засяга всички дялове, като и външни устройства (usb памети и твърди дискове). Единствения начин чрез който може да предотвратите заразяване е чрез инструменти като CryptoPrevent Tool (променя Windows Software Restriction Policy), но ще трябва до го спирате всеки път когато искате да инсталирате програма!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...