Jump to content
BulForum.com

За качеството на храните, които консумираме


Recommended Posts

Разглеждайки блог-пространството, попаднах на този интересен експеримент:

Епизод 1

Епизод 2

 

Това ме наведе на мисълта, че всичко, което мислим за полезно и хубаво, понякога само така изглежда. Но, от друга страна, не можем всичко да си произвеждаме сами, за да сме сигурни, че е добро. Нали затова са измислени всички изисквания и стандарти за храни и напитки. Но как да накажем нарушителите им, които си играят със здравето на хората. Дали да чакаме да стане като в Китай? Или да се предпазваме взаимно? Как да изберем най-доброто от предлаганото на пазара?

 

Предлагам в тази тема да споделяме кои храни и напитки сте изпробвали и ви харесват като качество (не като вкус, защото той е нещо субективно) и препоръчвате да се опитат и от кои сте си патили, т.е. са с влошени качествени характеристики, а ако някой отдели време за подобен експеримент също ще бъде добре дошло! Най-доброто наказание за престъпниците в този случай е като не купуваме това, което произвеждат. Докато се намеси и Закона!

 

Моята препоръка е: Не купувайте продукти с марка ВЕРЕЯ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Аз кисело мляко ям само Елена, Боженци и още едно, чието име ми убягва в момента.

Иначе за качествените продукти - веднага се сещам за млечните продукти на Маджаров. Просто много добри.

Саламите - всички са гадни - много сол и добавки. Гледам да ям чисто месо - в Билла е на много добро ниво прясното месо.

Това е засега от мен.

Link to comment
Share on other sites

Бях чел една статия за "отровите" в храните. Какво слагали и до какво водели. Едното беше Аспартана - изкуствения подсладител, дето го ползват за диабетичните храни. Разграждал се в тялото до мравчена киселина и формалдехид.

Подобно беше и за хидрогенезираните масла и натриев нитрит използван в салами, кайма и т.н

Все вещества, които се разграждат до токсични и отровни съединения я тялото.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

Подкрепям DaToNik за продуктите Верея.

Пробвам всяко кис. мл. което излезе на пазара и засега съм се ориентирал към Елена и Фибела мископроцентните, защото при високия процент сухото мляко и нишестето са повече.

А консерванти всички слагат, щото при тая конкуренция, ако не си продадат продукцията за 2-3 дни...знаете къде отива.

Link to comment
Share on other sites

Бях чел една статия за "отровите" в храните. Какво слагали и до какво водели. Едното беше Аспартана - изкуствения подсладител, дето го ползват за диабетичните храни. Разграждал се в тялото до мравчена киселина и формалдехид.

Подобно беше и за хидрогенезираните масла и натриев нитрит използван в салами, кайма и т.н

Все вещества, които се разграждат до токсични и отровни съединения я тялото.

Аспартама за който ти говориш почти навсякъде го има ... даже и в дъвките орбит го има и и аз до колкото съм чувал е че действа недобре на мозъка

Link to comment
Share on other sites

Ами ако верно се разгражда до формалдехид, не вярвам да има каквото и да е полезно действие. Освен ако не съм Ленин :)

Link to comment
Share on other sites

Идеята ми беше все пак и да подкрепяте разсъжденията си с достоверно инфо, но като за начало ще помагам :) :

Всичко за Е-тата

Всичко за Е-тата:консерванти

Още за Е-тата

И още за Е-тата

Още малко за Е-тата

Последно за Е-тата

 

Бонус: Аспартама - сладката отрова и думата на Уики

 

Май не можем да избегнем всички отрови, защото тогава трябва да се откажем от доста любими лакомства. Добрата стара захар все пак носи нещо полезно, макар, че аз съм се отказала от нея (е, ползвам я в редки случаи :P в чист вид) и съм станала един огромен консуматор на мед от производител (не купен от магазина!).

Link to comment
Share on other sites

Идеята ми беше все пак и да подкрепяте разсъжденията си с достоверно инфо, но като за начало ще

Ми то как може да се докаже, кой източник е доверен? Трябва някакви тестове, изследвания, копия от официални документи да слагаме за това. Че иначе в интернет всеки може да напише всичко.

Link to comment
Share on other sites

Аз кисело мляко ям само Елена, Боженци и още едно, чието име ми убягва в момента.

Иначе за качествените продукти - веднага се сещам за млечните продукти на Маджаров. Просто много добри.

Саламите - всички са гадни - много сол и добавки. Гледам да ям чисто месо - в Билла е на много добро ниво прясното месо.

Това е засега от мен.

100 % Съгласен :punk Боженцито е просто прекрасно и направо гали устата. Едно от най-добрите на пазара :) На Маджаров са много добри + на Филипополис има едно овче, което е като наркотик :)

 

Пършевица, Фибела, Верея и т.н. са гадни. Даже Пършевицата бих го нарекал най-гадното мляко, което съм опитвал :sick

 

AssassiN някъде в Пловдив виждал ли си Боженци, че само в Сф съм го срещал...

Link to comment
Share on other sites

Ми то как може да се докаже, кой източник е доверен? Трябва някакви тестове, изследвания, копия от официални документи да слагаме за това. Че иначе в интернет всеки може да напише всичко.
Точно по този повод си има специалисти по контрол и качество на храните, на добавките, на лекарствата и т.н. и те преценява до каква степен даден продукт е вреден и дали да се пусне на пазара. И като нямаме достатъчно познания - трябва да им се доверим. Ако става за въпрос всичко е вредно, а колко точно - зависи от количествата.
Link to comment
Share on other sites

Така, така. Навлязох в свои води (или млека).

 

Относно началото на темата. Интересна идея от страна на момичето с блога. няма нищо лошо в това човек сам да се убеждава кое е добро и кое - не. Лошото е, че както тя сама повтаря на няколко пъти - всичко е субективно. И дори и да вижда нещо, няма никаква идея за какво точно иде реч и най-важното - защо се получава така.

 

Технологиите за производство на кисело мляко са доста. Особено в България, тук, където технолозите се опитват буквално да правят чудеса, за да получат продукт, що-годе добър. Далече съм от илюзията на българина за родина на киселото мляко. Това е минало. И основният проблем, който стои пред тях (нас) е липсата на качествена суровина. За съжаление в България в момента няма качествено прясно мляко. А за да направиш кисело мляко - основната съставка се налага да бъде именно прясно мляко. В западните страни този проблем се решава с ферми, които са достатъчно финансирани, и са фамилни инвестиции в продължения на няколко поколения. До скоро в България никой и не помисляше за създаване на ферма за производство на прясно мляко, защото инвестицията е голяма, а печалбата започва да идва късно - от 12-до 15 години. Слава Богу от известно време има някакво раздвижване в тази насока. И тук да отбележа все пак, че да гледаш 2-3 крави и да храниш сялата фамилия с тях, това не е ферма в този си вид, в който трябва да бъде. Тук става въпрос именно за тези "фермери" и "животновъди", които реват за субсидии, а в същото време гледат по няколко крави, съхраняват млякото в съмнителни условия (бедна ви фантазия), предават млякото разредено с вода, или с много вода и допълнителни допавки (няма издавам какви са те), така че да не се отбележи промяна на плътността от пункта и да го приемат. А млякото вече гъмжи от всичко, каквото се сетите. Всичко, с което технолозите трябва да се преборят за може все пак нещо да излезе от него.

 

Поради сериозният недостиг на суровина за производство на млечни продукти, голяма част от нея СЕ ВНАСЯ от Германия, Франция и Италия основно, както и от други страни под формата на концентрирано прясно мляко. Данон например използват над 50% вносно мляко, а останалото е от специално сертифицирани от тях ферми. Другото, което се внася, това е... ха - изненада - българската закваска!!!

 

Относно киселинността на киселото мляко - много противоречиво е там положението. С нейното намаляне не само че се увеличава срокът на годност, но и самият потребител вече си го изисква. Той не иска да му е много кисело. Доказателство е любимото на мнозина Родопея.

 

Безспорен факт е че Елена е най-доброто мляко на българския пазар. Момичето с блога без особени познания по темата е стигнала до този отговор. Всъщност само Елена, Шипка и още някои мъъънички манрдирчи произвеждат киселото мляко по традиционната рецепта с "истинска" закваска. Това го доказват и микробиологичните изследвания, които съм правел. Изключително чисто мляко. Истинското кисело мляко трябва да съдържа само Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus и Streptococcus thermophilus, които са в различни съотношения според сезон и т.н.

 

Сега по другите коментари тук. Не е особено уместно да сравнявате Верея и Фибела. Едното било хубаво, другото не ставало. Двете млека излизат от едно и също място - ОМК. Просто различни търговски марки. Другото - за продуктите на Маджаров и как точно AssassiN ги определи като много добри ;) Правел съм микробиологичен анализ на млечните му продукти. Нямаш си идея за каква зоологическа градина става въпрос под микроскопа. И всичко беше значително над допустимите норми. Едно от нещата,които никога не бих купил, това е неговото масло. Дано се е взел малко в ръце, защото опитите ми бяха фрапиращи и незабравими. А една от най-големите пародии на млекопроизводство, които съм виждал - това е Филипополис. Като го видя това нещо някъде и бягам на 10 метра. Просто не искам да ви отвращавам с гадостите, които съпътстват производството.

 

Сега - относно Е-тата + Аспартама. С Е-тата просто се отбелязват различните добавки към хранителния продукт. Още на времето хората са казали, че няма отрови, има отровни количества! Не вглъбявайте прекалено много в тази тема. Да, няма нищо лошо да ги избягвате, но в рамките на нормалното, без психо атаки. Това че формулата на някое Е отговаря на нещо, което по принцип ви отвращава, не значи, че всъщност консумирате точно това. Някои от тях били канцерогенни... Ако изядете едно кило готварска сол - определено ще умрете. А ако тръгнете да ядете храна без Е-та, ще умрете от глад, а не от рак. Съвременната хранителна промишленост не може да съществува без тях. И те се използват в полза на потребителя, а не за да го разболяват. Точно обратното - ако ги няма, ще пукнете. Сещайте се къде е проблема ;-) Пак до суровините опираме.

 

П.П. Кока Кола Лайт няма захар, но има Аспартам. Изборът е ваш - кое ви вреди повече и на какви компромиси сте готови! Аз съм избрал Лайт серията в умерени количества.

Link to comment
Share on other sites

Купувам си прясно мляко тук от едно село в Родопите, понякога ми го носят и на крака и сам си правя кисело мляко ,без консерванти и химии.

Не вярвам в етикета на нито един производител на мляко.

Link to comment
Share on other sites

...Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus и Streptococcus thermophilus, които са в различни съотношения според сезон и т.н....
Само да добавя, че именно тези съотношения са от значение за органолептичните качества на киселото мляко. И повечето производители не спазват изискванията за съотношението, дори при много млека Streptococcus thermophilus отсъства!

 

Забележка - рода и вида на микроорганизмите се записват с наклонен шрифт :P

 

И ти ли си възпитаник на УХТ? :D

Link to comment
Share on other sites

Като имаме човек с познания айде поне да питаме.Ако може кажи ни кои кашкавали и сирена си тествал и какви са горе-долу резултатите, не искам да ги плюеш и възхваляваш.Само един намек какво на какво да не наблягаме е достатъчен.

 

Сега понеже вече прецаках темата за шофирането, да кажа тук.

В магазина на zlobil на Младежка има много хубава "наденица с праз" и другите месни продукти също са много добри.

Та исках да питам магазина от някоя кланица ли се зарежда или сам се грижи за прясното месо?

 

И имаше една рецепта за направа на пастърма от телешки сърца, някой ако я помни( линк или си я е записал ) ако е възможно да я сподели.

Ей я > http://www.bulforum.com/index.php?showtopic=39501&st=0

Link to comment
Share on other sites

Guest Rumbata

Аз лично много съжалявам, че магазина на "Зорница" с/у панаира вече го няма :(

Вече не знам къде в махалата продават прясно месо и кайма смляна в момента!

Link to comment
Share on other sites

host, ако прецакаш и тази тема, ще те намеря и лично ще ти изям пъстърмата от телешки сърца, барабар със снимките :lol:

Момчета, рецептите са за друга тема, говоря сериозно!

 

Имам един познат, който работи в ИНТРАМА и всеки път като дойде в офиса само го разпитвам кое се яде и кое не. Той се занимава с продажбата на машини за месопреработвателните фирми и всеки път ми казва, че е най-добре, за да съм спокойна, да ям чисто месо. Технологията на производство например на кренвирши не е много здравословна да се знае, както и на повечето малотрайни и полутрайни колбаси. Даде ми пример с варено-пушените меса: Производител решава, че няма да инжектира химикали в тях и ще ги продава така, с естествения си цвят, след съответната обработка. Слага ги в магазина и обяснява на всеки клиент, че това е по-добро от другото с розовия цвят и сочен вид. Но с учудване констатира, че клиента прадпочита да вземе това, което "изглежда" добре, а не новото без оцветители и ароматизатори. И човека, за да си продава стоката, се върнал пак на старата технология с "гримирането" на месото. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ми да! Месото покафявява след 1 ден, а като му сложиш MnO(май беше) и сичко е 6. А относно кремвиршите - по рецепта съдържанието на месо е 14%! В противен случй няма същия вкус! Това ми го е казвала една колежка(учеше месо и мляко), която започна работа като технолог в Сачи! Също ми каза, че като върнат партида трайни или полутрайни колбаси с изтекъл срок на годност, нарушен външен вид и т.н. белят ги, пускат ги в кутера и аааайде - на кремвирши.

Link to comment
Share on other sites

Ако си мислиш, че с писмени заплахи за консумация на месни продукти и унищожаване на снимки можеш ме спря :) :) :)

 

Още едно интересно нещо.Няма ли най-накрая да забранят да се пакетират Олио и Алкохол в пластмаса!Това няма как ме убедят, че е безвредно.

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че е вредно, но за околната среда! Иначе нито олиото, нито алкохола реагират с пластмасата. Дори и киселини и основи не реагират с пластмаса. В какво мислиш се държи примерно лабораторния спирт, който е 96% и основно изискване е да е изключително чист!?

Link to comment
Share on other sites

Не знам.Специално аз алкохол в пластмасови опаковки не купува.А за околната среда ест :) все пак стъклото си се рециклира кажи-речи 100%

Link to comment
Share on other sites

Сега понеже вече прецаках темата за шофирането, да кажа тук.

В магазина на zlobil на Младежка има много хубава "наденица с праз" и другите месни продукти също са много добри.

Та исках да питам магазина от някоя кланица ли се зарежда или сам се грижи за прясното месо?

 

 

през ден се карат заклани прасета от няколко фирми и месаря си ги обработва , месаря също има заслуга доста е добър и си разбира от работата неслучайно взима над 1000лв , преди правеше и едро кълцано месо в свинско було ама идваше бая скъпо и не се продаваше , тва пък колко беше вкусно няма да ви говоря :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Добре де, майна, така и не разбрах къде точно на Младежка ти е магазина да го пробваме :)

 

супермаркетa до р-т Екстаз или едно малко магазинче срещу началото на пазара се пада?

 

п.п Датоник ще се кара за темата ама Хост започна първи с омазването, така че :P

Link to comment
Share on other sites

До екстаза

тия дни обмисляме да пуснем и лично производство филе елена и такива сушени гъзарийки да опитате малко домашния пауър .

 

иначе миналата седмица бях на прасенце на село и в момента едно задно бутче кротко ми се суши в камерата предварително сварено и овкусено с мнооого подправки , естественно говорим за цяло бутче директно свалено от прасенцето , по трудно съхне ма изглежда по добре :lol:

 

 

ето го и прасчо :

 

ffb639f8c70a361c.jpg

 

иначе относно качеството на храните тва с кремвиршите е всеизвестен факт , те се правят от боклуци , повечето фирми които примерно смянат на 100% саламите с изтекъл срок , развакумирани и т.н. го правят защото после не се хвърлят ами отиват в кренвирши наденици и т.н. за качестов е трудно да говорим виждал съм кви ли не мизерии в разни цехове които уж са по стандарти , няма такова нещо и пушеното месо даже не можеш да си сигурен кво точно ядеш шприцват ги и ги мажат с кви ли не пасти я за килограми я за вид .

 

понеже малко или много съм в тоя бизнес ви давам един съвет единственната фирма която прави всичко както трябва и по изисквания и работи чисто е - МАДЖАРОВ , той е един от първите производители както на месни така и на млечни продукти наложил се в Пловдив винаги е държал на качеството за сметка на по-високите цени , много добра стратегия макар че цената е лееко по висока от идентичен продукт качеството е поне 2 пъти нагоре . не правя реклама не съм заинтересован колко ще продава просто го казвам от опит и квото съм видял лично .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...