Jump to content
BulForum.com

Проблем с опреснителните честоти


THE STORM

Recommended Posts

Здравейте,

 

Монитора ми е 19" LCD по характеристики с максимална резолюция 1280х1024 и честота на опресняване при тази резолюция 75Hz.

Всичко си работеше нормално докато не си взех нов компютър и сложих монитора към DVI изхода на видео картата, от тогава на нито една резолюция не мога да сложа 75Hz, седи си здраво заковано на 60Hz и даже на отметката дето да показва уж честоти, които не ги подържа монитора пак не се появява повече от 60Hz, качил съм си последните драйвери на монитора (LG L1900J) и на видео картата (GeForce 8800 GT), но това не променя нещата, ОСа е Win XP SP3.

 

Благодаря предварително. :)

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

 

Монитора ми е 19" LCD по характеристики с максимална резолюция 1280х1024 и честота на опресняване при тази резолюция 75Hz.

Всичко си работеше нормално докато не си взех нов компютър и сложих монитора към DVI изхода на видео картата, от тогава на нито една резолюция не мога да сложа 75Hz, седи си здраво заковано на 60Hz и даже на отметката дето да показва уж честоти, които не ги подържа монитора пак не се появява повече от 60Hz, качил съм си последните драйвери на монитора (LG L1900J) и на видео картата (GeForce 8800 GT), но това не променя нещата, ОСа е Win XP SP3.

 

Благодаря предварително. :)

 

DVI image is generally sharper, and there are no issues with refresh rates (refresh rate is fixed at 60Hz).

 

Повече инфо Нвидия Форум

Повече инфо Вики

Link to comment
Share on other sites

Винаги съм бил по DVI, и като бях на 1280 монитор, си имаше 75 херца. Само дето аз лично не видях и косъм разлика.

Сега нямам 75 Хц, защото съм близо до 165-те MHz на DVI, и не може да имам 75 Хц при новата резолюция.

Хич да не те притеснява, че нямаш 75Хц, ти да не би досега на толкова да ги го гледал?!

 

Възможно е този модел да не поддържа 75 на dvi.

Link to comment
Share on other sites

Да в определени модели е възможно и да има 75. Но като цяло опреснителната честота и DVI не се връзват, няма просто какво да се опреснява в дигиталния сигнал, съвсем различно е при ЦРТ системата, при 60 херца може на 10 минута да те заболи глава, при DVI няма никакво значение каква е честотата, просто няма никакво опреснение.

 

Now the video card is working in a digital domain, simply send the digital

signal through the DVI interface to control each LCD's on/off to create a

"picture". It (almost) has nothing to do with refresh rate!

But the CRT is different, the video card have convert digital signal (on &

off) to analogue signal (VGA) to control the amount (how many/intensity) and

the duration (how long) of electrons hitting the phosphorus and "refresh"

everything for 70 times or more per second to generate a stable "illusion"

of a picture.

Link to comment
Share on other sites

Опреснение на картината има и при цифровия сигнал. Разликата е, че го няма трептенето, предизвикано от лъч, който обхожда екрана.

Т.е. за 'никакво значение каква е честотата' при DVI не е съвсем коректно да се говори.

Теоретично има честоти и под 60 Hz, пусни примерно 20 Hz и виж какъв е ефекта. Да подскажа - все едно да играеш съвременна игра на слаба видеокарта.

Link to comment
Share on other sites

Еми незнам преди като бях на аналоговия изход на стария компютър имах 75Hz на всички резолюции, и се учудих че сега го няма при DVI, та затова попитах. :)

Link to comment
Share on other sites

Еми незнам преди като бях на аналоговия изход на стария компютър имах 75Hz на всички резолюции, и се учудих че сега го няма при DVI, та затова попитах. :)

 

С други думи - хич да не ти пука. Не само че образа е по-стабилен но е и по-фокусиран защото няма загуба на информация от прекодирането от данни в аналогов сигнал и после обратно в данни за да се покажат като пиксели.

 

Честотата на опресняване при DVI има значение само за броя кадри в секунда. И аз си мислех преди че няма после се оказа че има и 100Hz като предимството е че ако имаш по-сериозна видеокарта ще изкараш по-голям брой кадри в секунда.

 

В този ред на мисли не мога да си обясня каква информация се предава по DVI-то за да може ефективно един монитор с 5ms време за реакция (или пък с 2 даже) да го "натовариш" изобщо. Признавам отсега че ме мързи да го потърся, просто споделям мисли, даже не очаквам никой (освен може би Теди ;)) да се опитва да ми обяснява защо и как :D

Link to comment
Share on other sites

Ми аз забелязах, че в някои игри ми се появява чат пат някаква черта дето разсича екрана, но пък ако пусна вертикалната синхронизация да си призная на 60fps много кофти се играе, иначе като си купих монитора на характеристиката му пишеше. че е 2ms време за реакция, но явно това е различно от тез херци. :)

Link to comment
Share on other sites

Ми аз забелязах, че в някои игри ми се появява чат пат някаква черта дето разсича екрана, но пък ако пусна вертикалната синхронизация да си призная на 60fps много кофти се играе, иначе като си купих монитора на характеристиката му пишеше. че е 2ms време за реакция, но явно това е различно от тез херци. :)

 

Това с 2та херца само някой манияк може да ги усети. Аз на стария самсунг 181Т не съм забелязвал такива проблеми а беше с 28ms време за реакция пък филми и игри, но верно че и не играя 3D shooter-и а напоследък нямам време да играя каквото и да било всъщност... Трябва да сложа един до друг няколко монитора с различно време за реакция за да видя ще усетя ли аз разлика или не...

Link to comment
Share on other sites

:bgrin:

 

Djadomraz, не разбрах точно поста ти в изречението да "натовариш" монитора. Милисекундите реакция принципно нямат общо с това, което се подава по жицата, но това го знаеш.

Една проста и груба сметка.

Single link DVI има максимален bandwidth от 165 MHz.

Затова 1920х1200 е максималната резолюция, която се поддържа при 60 Hz опресняване.

1920 * 1200 = 2,304,000 пиксела, всеки трябва да се промени 60 пъти в секундата, т.е.

2304000 * 60 = ~140 MHz.

При 75 Херца би станало над 170 МХц, което е над лимита.

 

Това е според моите бегли познания.

 

THE STORM, милисекудните са != от херците, да. Таз разсичаща линия не се дължи точно на малки милисекунди. Някъде го четох точно на какво се дължи, хубаво обяснение, ама не се сещам къде.

Като включиш vsync наистина и аз усещам, че по-гадно се играеше. Но при мен тези линии са малки и изобщо не ми пречат, даже като видях в една тема някъде, се сетих, че и при мен ги е имало и пробвах с vsync и го спрях и повече не го мисля.

Link to comment
Share on other sites

Ми то и при мен не е много дразнеща въпросната линия, но все пак се забелязва. Иначе преди време бях чел някъде, че от Samsung са направили 100Hz LCD, струваше към 2 бона. :D

 

Edit: Link http://www.behardware.com/articles/641-1/1...-remanence.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...