Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

Ами ако почетеш из форума ще видиш обяснението на въпросите за покритието , картата и възможността за включване, но ще го кажа и тук:

Няма как да се направи детайлна карта до всеки блок, вход и апартамент и тя да бъде 100% вярна. На картата са обозначени районите в които включваме абонати. Никои никога не е казвал, че ако попадаш в покритието със сигурност бихме могли да пракараме кабел до вас. Може да си на 50 метра от място, кадето имаме абонати и да няма техническа възможност или в твоя блок да има само една заявка за включване, а на друг блок да има повече от една. Ако е окабелен твоя блок и вход може да се гарантира, че ще може да бъдеш включен за всякакви други места дори и в картата на покритие се прави много сериозно планиране на мрежата където с предимство естествено са местата където имаме повече заявки и по-лесен достъп.

Повярвайте ни, искаме да включим всички желаещи и не търсете някакъв скрит замисъл в карата . Да пишем райони където нямаме покритие?? защто да го правим ? за да отговаряме на гневни клиенти, защо не можем да ги обслужим? Няма логика.

Даааа вече 1 МЕСЕЦ чакам...

До кога ли...

Чакай да звънна на националния да видим!

П.С. Сагата продължава - от 15ти този месец беше края на месеца - сега НЯМА срок...

Ако имам алтернативи...

Аз ако имах - ехеееее къде щях да съм вече...

Почнах да се изнервям!

Edited by pAbLo_
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Аз на рутер си хващам 2.5 MB/s, но то си ми е от рутера..на кабел до 7-8-9 MB/s :) И все още си чакам цифровата, вече 23-ти ден :D

Това, което съм постнал е през рутер, на WiFi връзка. Първият шот е от един тракер, втория - от друг (и двата са руски). Иначе, от аренабг с директна връзка достигнах скорост 10+ MB/s (8,6 MB/s през WiFi).

 

arenabg.jpg

 

Не съм правил тест с директна връзка от външни тракери, но някой ден и това ще стане. Сигурен съм обаче, че скоростта ще бъде твърдо над 40 мегабита, щом на WiFi ги достигам, а в определени случаи леко ги и подминавам, но за кратко поради претоварването на твърдия диск въпреки изключеното кеширане (все пак работят АВ (NOD32), браузър (Opera) с поне 10 отворени таба едновременно и т.н.).

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

Е, аз съм с един 3-годишен Netgear 614v6 и с обикновена b/g wireless карта на лаптопа :) И съм под ubuntu 10.04 :D но и тази скорост ме удовлетворява :)

 

П.С. 24 :D

Link to comment
Share on other sites

Е, аз съм с един 3-годишен Netgear 614v6 и с обикновена b/g wireless карта на лаптопа :) И съм под ubuntu 10.04 :D но и тази скорост ме удовлетворява :)

 

П.С. 24 :D

За съжаление, не можах да си подкарам "n" стандарта на лаптопа защото не съм включил третата антена (мързи ме да разглобявам, а и лаптопа е в гаранция), иначе съм си сменил WiFi картата с подходяща за рутера. В момента съм свързан на 130 Mbps и ситуацията напълно ме удовлетворява. Така или иначе кулбокс едва ли ще ми пуснат в скоро време скорост над тази (за тарифата на която съм в момента).

 

intella.jpg

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

......

И защо да пишем във форум където ако напишеш полунегативно мнение и до половин час отива в кофата. Два пъти съм звънял да питам да ме вържат, единия път дори не благоволика да ми дадат обратна връзка, вторият път ми се обадиха след половин месец. От нас до трасето Ви има няма 25 метра по въздух.Разбира се за бизнес тарифа щели веднага да ме вържат.

 

За съжаление, не можах да си подкарам "n" стандарта на лаптопа защото не съм включил третата антена (мързи ме да разглобявам, а и лаптопа е в гаранция), иначе съм си сменил WiFi картата с подходяща за рутера. В момента съм свързан на 130 Mbps и ситуацията напълно ме удовлетворява. Така или иначе кулбокс едва ли ще ми пуснат в скоро време скорост над тази (за тарифата на която съм в момента).

 

intella.jpg

Този твой рутер да не е с DD-WRT,че тия 130 mbits май са заради него. И 130-те mbits са двупосочни, няма как да хванеш повече от 8 mbytes при такава свързаност.

Link to comment
Share on other sites

Този твой рутер да не е с DD-WRT,че тия 130 mbits май са заради него. И 130-те mbits са двупосочни, няма как да хванеш повече от 8 mbytes при такава свързаност.

Рутера е Netgear WNDR 3700 и в момента е с включени и двете мрежи: Wireless Network (2.4GHz b/g/n) със скорост до 300 Mbps и Wireless Network (5GHz a/n) със същата скорост.

Лошото е, че докато не закача третата антена на картата... няма как да се пробвам на по-висока скорост, макар картата на лаптопа да поддържа такава скорост на трансфер и на 2,4GHz, но както отбелязах с три антени. Разговарял съм със специалисти, които са единодушни, че без три включени антени няма как да се свържат на 300 Mbps (рутера и картата). Колко са прави... не знам, но каквото и да се прави - резултатът е нулев за момента.

Link to comment
Share on other sites

Рутера е Netgear WNDR 3700 и в момента е с включени и двете мрежи: Wireless Network (2.4GHz b/g/n) със скорост до 300 Mbps и Wireless Network (5GHz a/n) със същата скорост.

Лошото е, че докато не закача третата антена на картата... няма как да се пробвам на по-висока скорост, макар картата на лаптопа да поддържа такава скорост на трансфер и на 2,4GHz, но както отбелязах с три антени. Разговарял съм със специалисти, които са единодушни, че без три включени антени няма как да се свържат на 300 Mbps (рутера и картата). Колко са прави... не знам, но каквото и да се прави - резултатът е нулев за момента.

Трета антена на лаптопа?! Как така на лаптопа да включваш трета, тя не ти ли е вградена карта?

Моята е вградена, рутера е с 3 антени, но дори и с 2 да е, има такива рутери, които са 300 мбит, как ще обяснят тия специалисти тогава..

Та аз с моя рутер и лаптоп, постигам до 16-17МБ/с, и връзката поне показва 270 мбит.

Интересно 300мбит N рутерите с 2 антени, как се справят с тоя режим :) .

Нещо картата ти може да не поддържа повече от 130 мбит, освен ако не си забравил да настроиш в рутера 300мбит mode на 40 MHz, което е задължително ако искаш да постигнеш към 300 мбит. Вероятно сега си на 20 MHz.

Link to comment
Share on other sites

Трета антена на лаптопа?! Как така на лаптопа да включваш трета, тя не ти ли е вградена карта?

Моята е вградена, рутера е с 3 антени, но дори и с 2 да е, има такива рутери, които са 300 мбит, как ще обяснят тия специалисти тогава..

Та аз с моя рутер и лаптоп, постигам до 16-17МБ/с, и връзката поне показва 270 мбит.

Интересно 300мбит N рутерите с 2 антени, как се справят с тоя режим :) .

Нещо картата ти може да не поддържа повече от 130 мбит, освен ако не си забравил да настроиш в рутера 300мбит mode на 40 MHz, което е задължително ако искаш да постигнеш към 300 мбит. Вероятно сега си на 20 MHz.

Taка е, картата е с три антенни входа и не е вградена a си е на PCIe слот. Оригиналната ми карта на лаптопа е с два, но си е дърво на Конексант и поддържа само 50 Mbps. Тази си я купих допълнително от този форум с идеята да подкарам 300 mbps. Рутера е с 8 вградени, автоматично настройващи се антени. Възможно е обаче и в картата да е проблема. Все пак е Интел, а те не са толкова добри. Исках да си купя Атерос, но не намерих на добра цена. Картата е Intel 4965 AGN. Що се касае до настройката за ширината на канала за която споменаваш... няма такава опция в рутера.

Ето и по-голяма снимка на картата в комплект с антените и накрайниците (имам ги и тях плюс двете които са в лаптопа):

 

net0122a.th.jpg

 

едит/

Ширината на канала за която споменаваш я има като опция на картата, но опциите са две: 20MHz и Auto. Оставена е на Аuto. Но, всъщност не знам дали този автоматичен режим осигурява необходимите в случая 40 MHz. Казано с други думи: Интел да си гледат процесорите и чипсетите.

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

И защо да пишем във форум където ако напишеш полунегативно мнение и до половин час отива в кофата. . .

 

Тази случка в кой филм (форум) се е случила?

Link to comment
Share on other sites

Taка е, картата е с три антенни входа и не е вградена a си е на PCIe слот. Оригиналната ми карта на лаптопа е с два, но си е дърво на Конексант и поддържа само 50 Mbps. Тази си я купих допълнително от този форум с идеята да подкарам 300 mbps. Рутера е с 8 вградени, автоматично настройващи се антени. Възможно е обаче и в картата да е проблема. Все пак е Интел, а те не са толкова добри. Исках да си купя Атерос, но не намерих на добра цена. Картата е Intel 4965 AGN. Що се касае до настройката за ширината на канала за която споменаваш... няма такава опция в рутера.

Ето и по-голяма снимка на картата в комплект с антените и накрайниците (имам ги и тях плюс двете които са в лаптопа):

 

net0122a.th.jpg

 

 

едит/

Ширината на канала за която споменаваш я има като опция на картата, но опциите са две: 20MHz и Auto. Оставена е на Аuto. Но, всъщност не знам дали този автоматичен режим осигурява необходимите в случая 40 MHz. Казано с други думи: Интел да си гледат процесорите и чипсетите.

Картата ти поддържа 40MHz при свързване на 5GHz. Свържи се на 5GHz и виж дали ще хванеш 300 mbits. И все пак не ми отговори с DD-WRT фирмуеър ли е или е с оригиналния на Netgear. Моята карта си е с 2 антени и си се връзва на 300 mbits та пушек се вдига.

 

Edit: Atheros AR5B93

Edit2:

Тази случка в кой филм (форум) се е случила?

@Plameni във форума на cooolbox се развива действието.

Edited by jijane
Link to comment
Share on other sites

Картата ти поддържа 40MHz при свързване на 5GHz. Свържи се на 5GHz и виж дали ще хванеш 300 mbits. И все пак не ми отговори с DD-WRT фирмуеър ли е или е с оригиналния на Netgear. Моята карта си е с 2 антени и си се връзва на 300 mbits та пушек се вдига.

С оригиналния на Нетгиър.

 

edit

Пуснах 5 GHz мрежата и се закачи на 54 Mb. Спрях я и се закачих на 2,4 GHz. Закачи се на 300 Mb, но когато пусна заявка да си вземе IP адрес... падна на 130.

Явно проблема е картата. Твоята кой модел е?

Edited by victory
Link to comment
Share on other sites

Досега бях с Linksys WRT54GL на Tomato firmware. Много доволен — абсолютно стабилен рутер, никакви проблеми по отношение прекъсвания, безжична и т.н., но явно не му достигаха силиците да носи същите скорости, които виждах при директно включен кабел. Реално, при тестове и с FTP, и на SpeedTest, и с FlashGet докарваше около 50 Mbit/s (докъм 5.5-6 MB/s) и в едната, и в другата посока. На оригиналния си firmware беше значително по-ниско.

 

От спортна злоба и за да не ме човърка, най-сетне реших да сложа друг рутер, който се надявах да няма този проблем и взех TP-Link WR1043ND. Принципно предпочитам по-маркови неща и малко се колебаех, но прочетох добри отзиви за този модел и мога да потвърдя, че в момента ползвам скоростта на ITD Network на макс. Все още го държа на оригиналния firmware, който само съм ъпдейтнал от сайта на TP-Link. Иначе може да се сложи DD-WRT, но като че ли още поддръжката на този рутер е малко бъгава, пък и доколкото прочетох връщането на оригиналния firmware е малко проблематично.

 

През Windows 7 резултатите са с малко по-голям пинг и с една идея по-нисък ъплоуд отколкото през Linux, което май е от flash-а.

 

975026078.png 975033639.png

 

Торенти — до 10MB/s и малко отгоре на моменти.

 

torrentw.gif

 

FTP до сървър в София също разликата е съществена и идентична с резултатите от SpeedTest. Тест с 1GB файл, който съм правил многократно — преди на около 50Mbit/s, сега се качва на над 80 Mbit/s.

 

Сваляне през безжична връзка на торенти преди до 2.5 MB/s, а сега над 8 MB/s. Вярно тук разликата идва и от това, че говорим за лаптоп с n-безжично, което преди това се вързваше към g-рутер. Както също различно е и това, че този рутер сега е с гигабитов суич, съответно към гигабитова ланка. Но най-вече разликата явно си е в процесор и памет, които са 2 пъти по-добре от Linksys-а.

 

Така че, ако някой има подобен проблем, смяната на рутера е решение и един от вариантите е този TP-Link, който между другото е и на добра цена под 100 лв.

Edited by Ilves
Link to comment
Share on other sites

... и взех TP-Link WR1043ND. ...

И аз си мисля да взема един такъв но по форуми четох, че този рутер при стартиране започва за кратко да раздава IP-та по WAN и в един случай от ISP-то са препоръчали да не се ползва в тяхната мрежа. В описания случай не става дума за ITD, нито за Пловдив, но искам да съм сигурен, че няма да създава проблеми по мрежата на кууулбокс.

Имаш ли наблюдения по този въпрос?

Link to comment
Share on other sites

alchemy, сещам се къде си видял за този проблем, и мен лично подобни тъпи бъгове, включително около обясненията защо вероятно се получават, ме отблъскват от подобни рутери като този, въпреки че там сигурно 90% от мненията са че "за тези пари рутера е перфектен". Все пак единици са с това оплакване, малка е вероятността струва ми се, да ти прави този проблем или да ти се обади доставчика да не го ползваш.

С оглед на всичко и както каза Ilves, и аз гледам такива неща да са по-маркови, и освен ако изобщо не ти се дават повечко пари, само тогава бих взел този. Скоро не съм гледал, но за около 150-60 лв би трябвало да може да се вземе нещо по-добро. Вече зависи дали ти трябват и гигабитови портове и т.н.

Link to comment
Share on other sites

Мен ми се дават и повечко пари, ама няма :D.

Мрежата ми е 100 Мбита, нямам HD техника и на този етап не планирам закупуване, следователно не ми е необходим гигабитов суич. Виж, възможността за USB NAS е едно от привлекателните неща в този модел. Отдавна искам да мога да си достъпвам файлове по WAN и ако може торент клиент (но виждам, че последното може единствено с алтернативен фърмуер). Цената в случая е определяща, като се има предвид и допълнителната инвестиция за диск/кутия.

Не смятам да сътворявам чудеса и поради това намирам този рутер за удачен избор.

 

Едит: @Ilves, благодаря за изчерпателния отговор!

Edited by alchemy
Link to comment
Share on other sites

И аз си мисля да взема един такъв но по форуми четох, че този рутер при стартиране започва за кратко да раздава IP-та по WAN и в един случай от ISP-то са препоръчали да не се ползва в тяхната мрежа. В описания случай не става дума за ITD, нито за Пловдив, но искам да съм сигурен, че няма да създава проблеми по мрежата на кууулбокс.

Имаш ли наблюдения по този въпрос?

Специално в мрежата на Кулбокс, където образно казано няма "други маймунки на същия клон", не би трябвало да съществува такъв проблем — нали до всеки клиент върви отделно влакно. Ако няма друг кой да си поиска в този евентуално кратък момент, няма и на кой да му се раздава IP... Не знам дали това действително става. Друго излиза за момент при рестартиране, но то май си е вътрешно в мрежата и не е толкова проблем. Пък и честно казано веднъж като се настрои, едва ли толкова често ще се рестартира, особено при този доставчик.

 

Аз специално повече ползвам интернет-връзка през кабел, така че решаващото е било най-вече в тази насока — гигабитов суич и да не реже високите скорости, иначе и Linksys-ът си вършеше останалото перфектно, че дори Tomato ми даваше някои екстри за наблюдение на трафика, които сега ги нямам.

 

Иначе за скоростите, дори когато SpeedTest показва по-малко, като примерно тази сутрин, когато до Пловдив ми излизаше нещо като 60/60 Mbit/s, качвах файл през FTP на почти максимално възможна скорост:

 

speedr.jpg

 

А до сървър в Калифорния 4-гигабайтов файл, разделен на 20 парчета го качих на средно 13.5 Mbit/s връзка, което не е лошо — почти 1.7 MB/s.

 

За сваляне — потвърждавам, че като се подава отсреща, стига до над 10 MB/s и не реже. Като цяло съм доволен. Вчера вечерта ми се стори, че скоростта нещо не е на макс, а след рестартиране беше различно, но не мога още със сигурност да кажа дали по някога рутерът "забива" или не. Не съм си играл още с USB-екстрата.

 

... Скоро не съм гледал, но за около 150-60 лв би трябвало да може да се вземе нещо по-добро. Вече зависи дали ти трябват и гигабитови портове и т.н. ...

Аз конкретно гледах освен 300 Mbit/s wireless и да има гигабитов порт и възможност за използване на друг firmware. За 85 лв., при условие, че не е като да нямам други работещи рутери, а ъпгрейдвам, и аз бих казал, че "за тези пари рутера е перфектен" :))

 

P.S. Току-що говорих с поддръжката на Кулбокс - абсолютно никакъв проблем казаха, че не може да има. ;)

Edited by Ilves
Link to comment
Share on other sites

Специално в мрежата на Кулбокс, където образно казано няма "други маймунки на същия клон", не би трябвало да съществува такъв проблем — нали до всеки клиент върви отделно влакно. Ако няма друг кой да си поиска в този евентуално кратък момент, няма и на кой да му се раздава IP... ...

Само да вметна нещо. Върви влакно до всеки клиент, но надали за всеки клиент има пуснат отделен gateway ;). За краткия момент, той и там явно е бил кратък, но ISP-то му се е обадило да го разкара.

Иначе щом Кулбокс са казали така, предполага се, че проблеми няма да имате.

Ilves, интересувам се от 2 неща. Тия 10МБ/с с колко конекции е, пробвай с повече торенти и няколкстотин конекции (5-600 примерно) как ще се държи, любопитно ми е, наистина.

И другото - уаерлеса колко МБ/с постигаш и как се държи скоростта при отдалечаване, примерно 10-тина метра през 1-2 стени.

 

Аз личноако ще подменям рутер някой ден, по-скоро бих си взел един микротик рутерборд GB750 или нещо такова, за 110 лв някъде, и отделно един AP. Дядомраз е доволен от рутерборда, макар че на него и 20 мбит биха му стигали та все пак се чудя дали да вярвам на неговото доволство :) . В тая връзка, Djadomraz, какви максимални скорости в торенти си постигал и ти? Питам все това, не за друго, а като показател доколко добре се справя под товар, щото най-малкото което искам по принцип е това звено да ми прави пръчки, а аз да си мисля че другаде да е проблема и т.н.

Link to comment
Share on other sites

... Ilves, интересувам се от 2 неща. Тия 10МБ/с с колко конекции е, пробвай с повече торенти и няколкстотин конекции (5-600 примерно) как ще се държи, любопитно ми е, наистина.

Мисля, че на 400 беше, а може и на 600, но ето сега го хакнах на възможно най-високите стойности - 1000 макс, 125 peers per torrent, на 1 торент е качва и стои стабилно 10 MB/s:

 

torrente.gif

 

Сега ще пусна и няколко едновременно...

 

torrent2.gif

 

Същата работа - вдигна и залепи на същата скорост... По принцип не свалям и не качвам по много и наведнъж, пък и рутерът ми е от онзи ден, така че нямам по-дълги наблюдения.

 

Безжично ми е малко по-трудно да правя проби, защото на моя лаптоп съм на G, пък дъщеря ми не ми дава много да пипап нейния, който има N. Но след като сложих този рутер, както и писах, тя сваляше филм на над 8 MB/s (безжичната ѝ връзка дава, че е вързана на 150 Mbit/s, а не на 300). Вярно на 3-4 метра от рутера и дори не съвсем през стена. Мога да направя и този опит през стените, ама когато се удаде момент :)) Всъщност в понеделник ще проверя за едно USB безжично, на същия стандарт и същата марка и тогава може и с моя да пробвам.

 

P.S. С безжичен USB адаптор TP-Link 821N (300 Mbit/s) близо до рутера без прегради и стени ми даде за момента до 9 MB/s, макар и не стабилно като по-горе.

 

wirelessspeed.gif

Edited by Ilves
Link to comment
Share on other sites

Аха, явно рутера го бива все пак. За 85 лв да предлага всичко това, че и ггбитови портове, все някъде трябва да има уловка ако питате мен :) ..

Иначе като гледам шотовете ти показват около 140 конекции и в двата случая, не е много, но реално на нормалния потребител не му и трябват повече.

И аз ще хвана някой път да сгърча моя повечко, с максимално торенти, 30-40 торента ще натоваря, всичко на макс, и други програми, искам да докарам 2-3000 конекции да видя :) .

Link to comment
Share on other sites

Вярно е, че при тази цена и екстри на човек му идва да каже "Е па, те такова животно нема!" :D Не казвам, че е върха на рутерите, но това, което аз търсех и то на такава цена, ме накара да го купя и засега да чукна на дърво съм доволен. Дето се вика, утре може да гръмне :blink:, ама пък нали си има 1 година гаранция. Иначе едва ли лесно бих дал 200-300 лв. за нещо хем марково, хем да отговаря на всичките тези условия.

 

За конекциите, какво да кажа — колкото му е трябвало, толкова е направил. По-висока скорост от тази през 100-мегабитовия порт на Кулбокс-устройството едва ли и теоретично е възможна, така че... А ако мисълта ти е дори и на по-ниска скорост, дали нещо няма да забие от просто по-големия брой конекции, не знам - може, но едва ли някога ще ми се случи реално такава ситуация. Даже и това, което сега направих като проба не ми се налага постоянно.

 

Както и да е — надявам се информацията да е била полезна и за рутера, и за това как работи в мрежата на Кулбокс.

 

... по-скоро бих си взел един микротик рутерборд GB750 или нещо такова, за 110 лв някъде, и отделно един AP. ...

Набързо като чукнах TP-Link-ът, за който говорим има сходен процесор:

* Processor: Atheros AR9132@400

* RAM: 32mb

* Flash: 8mb

* Wireless NIC: Atheros ar9103 3x3 MIMO

 

А ако става въпрос за същия микротик, Mikrotik RB750-Level 4:

* Processor: Atheros AR7240 400 MHz

* 32 MB SDRAM

* 64MB NAND

* 5 Ethernet 10/100 Mbit/s ports

Edited by Ilves
Link to comment
Share on other sites

...

Мда, само дето въпросния микротик е с 100 мбит портове ;) .

А аз имах предвид този. Той е и с 680МХз процесор и с ггбит портове.

Аз вече с 100 мбит портове рутер/суич не бих взел никога. Блаженство е да видиш 50-60МБ/с, освен това по-мощния процесор тука гарантира че дори на 100 мбит няма да му е "тежко" :) .

 

Интересно, че моя рутер го дават с този процесор: Ralink RT2880F SoC (MIPS 4KEC @ 266 MHz)

та явно честотата май не е от решаващо значение..

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Е — този сигурно е по-добър, не споря, макар че вероятно предимството му ще се забележи най-вече при натоварен трафик в гигабитова мрежа. За домашни цели и най-вече интернет-връзка, едва ли може да се натовари на макс. Мисълта ми беше, че и TP-Link-ът има сходен процесор. Linkys WRT54GL е едно друга марка процесор — Broadcom, отделно само на 200 Mhz, а и RAM има наполовина. Сега дали е единствено от процесора, дали има значение и гигабитовите портове, дали и нещо друго, но факт е, че от 50 Mbit/s нагоре просто не можеше.

 

Сега мога да кажа, че "виждам" пълната скорост на Кулбокс не само с директен кабел, а и през рутера.

Edited by Ilves
Link to comment
Share on other sites

Най-важното за рутерите, без значение на кой стандарт работят е мощността, с която излъчват или т.н. transmit power. Типично бюджетните мрежови карти работят с 30-40mW мощност, и същия клас рутер с около 100mW мощност. Когато рутерът и клиента са наблизо, реално няма проблем и смисъл от по-мощна техника, но с шум (т.е стени, и др. препядствия) се намаля силата на сигнала от там и link quality-то. Падат скоростите, възможно и е загуба на пакети.

 

Тези, които искат по-голям обхват с големи скорости, нека са поинтересуват за мощността на картата с която смятат да ползват безжична връзка, както и мощността на рутера, който смятат да купят. Може да се измери в dBm или mW, където 20dBm = 100mW.

 

Например, вкъщи с картата от лаптопа виждам едвам една мрежа, на която не мога да се свържа. Имам обаче една специално модифицирана карта, която с мощност от 800mW. С нея, от същото полоежение виждам 18 мрежи, на 12 от които реално мога да се "закача". Ако и рутерите бяха с 800mW мощност, щях да видя 5-пъти повече мрежи.

 

Друго от значение е антената. Както на рутера, така и клиента. Като се има предвид, че рутерите идват с omnidirectional антена(и), инсталирането на directional антена насочена директно към посоката, към която се намира клиента, и клиента насочи антената към рутера, сигнала може да се утрои. С наръчни материали човек сам да си направи подобни съоръжения.

 

Така наречената cantenna --------------------------------------------- и атента от фолио и картон в параболичен вид

 

Cantenna.jpg StumblerWith.jpg RubberDucks.jpg

 

http://www.freeantennas.com/projects/template/

 

----

Е, аз мисля, че от контекста на целия пост става ясно, че се говори за безжичен рутер.

Edited by slick
Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...