Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

4 hours ago, plameni said:

Има ли възможност за предварително уведомяване поне за клас C мрежата на новия адрес.

В моя случай, имам няколко отдалечени устройства, достъпът до които е лимитиран по IP-адрес.

Не бих искал някоя прекрасна утрин да се окажа с блокиран достъп до тях :laughing1:

 

Нашите компютри в офиса ги конфигурираха с dyndns хостове в рутера и ето тази програмка, която ъпдейтва IP-то на домашната машина, за да има достъп до ограничената машина, ако ще и на всеки 15 минути да се сменя от доставчика.

https://updater.marc-hoersken.de

 

Може да ти е полезно.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, plameni said:

Именно.

Питам за домашния ми IP-адрес, който е по DHCP.

Едва ли чак толкова ще си разглезят клиентите, пък и на повечето не им пука за адреса. :))

Преди май можеше да си купиш статично ИП , но сега не знам.

Нещо като вградения DDNS в Микротик няма ли да ти помогне ?

Link to comment
Share on other sites

И в dd-wrt има ddns. При него обаче става въпрос за firewall правила. Обратното на ddns му трябва. За домашни клиенти няма вариант обаче. Много е скъпо статичното ip.

Link to comment
Share on other sites

@netrootbg ме е разбрал правилно.

IP-адресът на отдалечените устройства не се променя, но firewall-ът им е конфигуриран, така че някои услуги да се достъпват само от точно определени IP-адреси/диапазони.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, w00x said:

Май малко не е ясно...

 

Ще пробвам с картинки...

 

Пример 1: Рутер на вилата/на село/у баба (на 20км/200км/2000км):

Remote-managed-router.png

 

Пример 2: NVR(DVR)  на вилата/на село/у баба (на 20км/200км/2000км):

Remote-managed-NVR.png

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, plameni said:

Именно.

Питам за домашния ми IP-адрес, който е по DHCP.

Винаги уведомяваме потребителите за предстоящи профилактики, както описахме по-горе, методите са сталкер съобщение на приемника, sms или телефонно обаждане.

Link to comment
Share on other sites

@JoyDay не мисля, че получих отговор на това, за което питах.

 

Възможно ли е уведомление от рода на: "Вашият нов IP-адрес ще бъде в диапазона 87.118.176.0/20..."

Нещо такова... или да стискаме палци да няма изненадваща спешна промяна, а преди смяната временно "да свалим гащите" и после да настройваме.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, JoyDay said:

...бизнес клиентите с фиксирани IP-та се уведомяват минимум 24 часа предварително ако е предвидена смяна.

 

Уведомявате, но и тогава не предоставяте информация за новия адрес:

Quote

Бих желала да Ви уведомя, че на 02.05.2019 г. (четвъртък), в интервала между 10:00 и 12:00 часа, ще се извърши аварийна профилактика в нашата мрежа. Наш служител Ви е информирал с телефонно обаждане по-рано днес.

В рамките на посочения интервал се очаква едно прекъсване на услугите с максимална продължителност до 1 (един) астрономически час. 

След приключване на профилактиката IP адресът към една от услугите ще бъде сменен. 

 

Link to comment
Share on other sites

  

3 hours ago, plameni said:

 

Ще пробвам с картинки...

 

Пример 1: Рутер на вилата/на село/у баба (на 20км/200км/2000км):

Пример 2: NVR(DVR)  на вилата/на село/у баба (на 20км/200км/2000км):

 

plameni, оценявам опитите ти за снизходителност, но аз те разбрах от самото начало. Това, че е "малко объркано", го написах във връзка с моето обяснение, защото написа, че само netroot те е разбрал, което не беше така.
А картинките изобщо не помагат за онагледяване на ситуацията, въпреки, че знам какво се опитваш да постигнеш технологично. :D


Това, което аз се опитах да ти кажа е, че аз имам същата ситуация:

1. Устройство А, до което трябва да се свържа на място А. Устройството се намира зад рутер, който позволява връзки до устройство А само от определено външно IP.

2. Устройство Б (компютър с потенциално променливо IP) в мрежа Б, от което осъществявам свързването до устройство А.

 

Решението е:

 

3. За устройство А в рутер в мрежа А се задава Dyndns host и се конфигурира в рутера на мрежа А така, че да отговаря на едно единствено IP, което ще е динамично. Може и да не е изцяло динамично, но за онагледяване на примера да кажем, че е много динамично. Например мобилен хотспот.

4. На устройство Б (или друго устройство в същата мрежа) се инсталира Marcs Updater, който периодично проверява какво е моментното външно IP на мрежа Б и го ъпдейтва в DynDNS настройките на рутера в мрежа А, за да може IP-то настроено за достъп до конкретния отдалечен хост (устройство А) да е винаги правилно и да позволява достъп на устройства от мрежа Б.

 

Аз просто исках да ти помогна с решение на проблема, който имаш.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, w00x said:

Аз просто исках да ти помогна с решение на проблема, който имаш.

Оценявам желанието за помощ и съм благодарен за това, но изобщо не съм проявявал снизходителност.

 

Предложеното решение има два проблема:

1. Поставяне на допълнително устройство Б или "вменяване" на функциите му на някое друго устройство в мрежата.

2. Неслучайно сложих картинките, защото на тях се вижда, че във въпросните полета не може да се впише хост, а само IP-адрес. 

За да свърши работа, устройство Б би трябвало да изпълни скрипт, който да "бръкне" и да промени директно съответното поле.

 

Remote-managed-router-02.png

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, plameni said:

Оценявам желанието за помощ и съм благодарен за това, но изобщо не съм проявявал снизходителност.

 

Предложеното решение има два проблема:

1. Поставяне на допълнително устройство Б или "вменяване" на функциите му на някое друго устройство в мрежата.

2. Неслучайно сложих картинките, защото на тях се вижда, че във въпросните полета не може да се впише хост, а само IP-адрес. 

За да свърши работа, устройство Б би трябвало да изпълни скрипт, който да "бръкне" и да промени директно съответното поле.

 

 

Нашият рутер е с PfSense и също изисква IP за достъп, а не хост. Не съм сигурен как точно е конфигуриран така, че да получава променливото IP и да го попълва в това поленце. Мисля, че е настроен DynDNS адрес за всеки от хостовете и това приложение комуникира с DynDNS акаунта ни, за да ъпдейтва IP-тата на дистанционните компютри, които трябва да получават достъп до въпросните хостове.

 

Все тая. Явно в твоя случай е неприложимо.

Link to comment
Share on other sites

Явно ще трябва да мина изцяло на другата схема, която ползвам - слага се един Mikrotik, пуска се VPN и всички устройства се "пипат" само през вътрешен IP-адрес, а външният достъп изцяло се забранява

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

@plameni или смени фърма на тоя tp-link с dd-wrt или домат ;)

 

Статичните IP-та се спряха заради липсата на такива в световен мащаб или нещо такова беше...

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, exabyte said:

@plameni или смени фърма на тоя tp-link с dd-wrt или домат ;)

 

Благодаря за радикалния съвет, а за DVR-а какво ще ме посъветваш? ;)

 

Скрийншотът на tp-link-a е от демо-страниците и беше за илюстрация на устройство, в което за рестрикциите не може да се въвежда хост, а само IP-адрес, но DVR-ът е реален...

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, exabyte said:

 

 

Статичните IP-та се спряха заради липсата на такива в световен мащаб или нещо такова беше...

То дали статично или динамично, все ползваш IP. Но честно казано, има тонове свободни IP-та, дори при здравият абюз и буквално прахосване което се прави .. :))

 

Link to comment
Share on other sites

Аз съм изключително доволен от бързата реакция за преместването на услугата ми в новото жилище. Момчетата бяха изключително любезни и успяха да прекарат кабелите на трите телевизора професионално, без излишно дупчене, къртене и т.н.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, plameni said:

Явно ще трябва да мина изцяло на другата схема, която ползвам - слага се един Mikrotik, пуска се VPN и всички устройства се "пипат" само през вътрешен IP-адрес, а външният достъп изцяло се забранява

 

Това е най-добре да направиш. И OpenWRT на някой TP-Link ще свърши работа с малко повече чоплене.

Link to comment
Share on other sites

On 4/23/2020 at 1:31 PM, plameni said:

Явно ще трябва да мина изцяло на другата схема, която ползвам - слага се един Mikrotik, пуска се VPN и всички устройства се "пипат" само през вътрешен IP-адрес, а външният достъп изцяло се забранява

 

Може би търсиш под вола теле. Всички устройства седят зад рутер (би трябвало). Знаеш ли него, от там на сетне е лесно. Вдигни един VPN там и забравяш за проблема.

 

П.С. Аз дори ползвах на freedns.afraid.org mydns скрипта. Стига да има къде да го шедулираш.

Edited by exabyte
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, exabyte said:

Може би търсиш под вола теле. Всички устройства седят зад рутер (би трябвало). Знаеш ли него, от там на сетне е лесно. Вдигни един VPN там и забравяш за проблема.

... би трябвало, но не е така за няколко DVR-а на стотина километра, чиято поддръжка съм наследил. Леко се шокирах, като разбрах, че са директно свързани към интернет и че няма желание и финансиране за допълнителни устройства.

Така че няма нито вол, нито теле, а само един Телец, който трябва да решава проблемите :lol:

  

2 hours ago, exabyte said:

П.С. Аз дори ползвах на freedns.afraid.org mydns скрипта. Стига да има къде да го шедулираш.

Обаче, както се разбра, няма. Няма вариант и за динамичен DNS.

 

Тук се предложиха варианти, при наличие на рутер, фърмуерът му да за замени с OpenWRT, dd-wrt, домат, чушка, краставица и т.н.

На мен най-вероятно не ми достига акъл или ми е бедна фантазията, но как ще се направи дистанционно, при това със запазване на връзката и отдалечения достъп?

Не знам дали има инструмент, с който да подготвя фърмуера, предварително зареден с необходимите конфигурационни параметри.

 

Както и да е, вече си намерих друго, сравнително сигурно решение, което гарантира достъпа, дори при внезапна промяна на IP-адреса ми.

Link to comment
Share on other sites

В такива случаи аз просто включвам всички ip ranges на доставчика в правилата. Доста по-добре от целия свят.

Често ли се случва ISP да добавя собственост на нови ip ranges и/или да губи такава над съществуващи?

Link to comment
Share on other sites

@tedy, за съжалениe, както се вижда на скрийншота, няма място за ranges, а само за range. При Cooolbox са доста.

 

Remote-managed-NVR.png

Минах на друг вариант, не е безплатен, но си струва елиминирането на проблема с внезапна смяна на IP.

Изнесох VPN-а на VPS с Mikrotik.

VPS-ът е със статични IP- и MAC-адреси.

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...