Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

В bridge не успях да го пусна. Пуснах през тяхната страница. Уж си смени режима, но рутера така и не успя да си вземе ip адрес. Изчаках, рестартирах, но нищо. За какво обаче да ме таксуват 5 лева повече. Аз предпочитам да си ползвам собствен рутер и да не плащам тези 5 лева. Няма такава опция.

Link to comment
Share on other sites

На предната страница, мисля, че what_you_do също се оплакваше от това, че нещо не става момента с включването на рутера в режим в Bridge.

Явно е друг проблем.

Аз също не бях доволен от представянето на новите устройства и повишаването на таксата, но успях да хвана последния влак със старите.

Link to comment
Share on other sites

Аз ако знаех, щях по - рано да пусна заявка и да го сложат. Предпочитам да платя 1-2 месеца без да се ползва, но да е със старите устройства. Късно обаче го обявиха. Лошото при мен, че вероятно ще трябва на още 2 места да пускам. Едното до края на годината, на другото вероятно след година и малко. Явно ще трябва да се оглеждам за друг доставчик.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, RaptoR said:

 

Асене, нима искаш да ми кажеш. че съобразяваш избора си на жилище с това дали има или няма Куулбокс??? :blink:

Аз общо взето не съм се разбързал за жилището, просто искам да не правя компромиси за нищо. Кулбокс не ми е основния приоритет, но да там където имат покритие е с предимство.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Някой скоро правил ли си е тестове на скоростите на външния нет ? Поне аз не бях правил от няколко месеца и реших снощи и  днес да пусна няколко. С нета в България всичко е наред, но на външният скоростите ми дава доста по-бавни скорости. Пробвах със сървъри Виена, Париж, Франкфурт, Кьолн / Cologne/ и на всякъде скоростта е почти на половина по-бавна от това което съм имал преди няколко месеца/Пинг-а си е окей/. Някой друг да има подобен проблем ?

Edited by 777
Link to comment
Share on other sites

Вече имам доста лошо мнение за международния интернет или да го кажа по друг начин - от трафика през Telia.

При това не от тестове, а от реално използване:

 

От близо година поддържам един проект в частта му по организиране на трансфер на live-видео от IP-камери за наблюдение в България към голям клиент в централна Европа (с крайни точки в Австрия и Германия). В зависимост от броя едновременно гледани камери, трафикът варира от 3-4 до 50-60 Mbps



Няколко месеца без проблем се използваше следната схема: 
Виртуален сървър в София (в мрежата на cooolbox)  има криптирана връзка до всички DVR-и. Чрез него се осъществява унифициран интерфейс за достъп до всички камери. 
Клиентските компютри в Австрия и Германия имат VPN-връзка до софийския сървър и през него избират съответните камери за live-наблюдение (когато е необходимо). 
 

От средата на миналия месец, обаче, клиентите в Австрия започнаха периодично да имат проблеми - накъсване и замръзване на изображението, когато трафикът надхвърли 5-6 Mbps (пет-шест мегабита)!!! 

За да не се пипа структурата в България, се реши следното: Направи се виртуален сървър в Германия ( в netcup), който да "посреща" VPN-клиентите от Австрия и Германия, а трафикът минава през криптиран тунел между двата сървъра.
В момента схемата работи безотказно.
 

По време на тестовете и симулациите, обаче, имах проблем. Когато от тук (от мрежата на cooolbox) правех VPN-връзка със сървъра в Германия, по никакъв начин не успях да гледам без прекъсване сумарен трафик по-голям от 7-8 Mbps!
 

При положение, че и в двете посоки трафикът преминава предимно през Telia, единственият извод, който мога да направя е: Telia е мноооо... ама мнооо зле

Link to comment
Share on other sites

btw, много доставчици на виртуални и хостинг услуги имат по сайтовете си Looking Glass. 

Ако на човек му се занимава с експерименти и анализ, дори с тези стандартни инструменти могат да се тестват доста неща.

Link to comment
Share on other sites

Още малко по темата...

 

Пускам traceroute от точка във Виена към 94.155.94.22 - добре:

 # ADDRESS                          LOSS SENT    LAST     AVG    BEST   WORST STD-DEV STATUS                         
 1 91.132.***.***                     0%    2   0.1ms     0.1     0.1     0.1       0                                
 2 vlan306.as04.vie1.at.m247.com      0%    2   0.4ms     0.8     0.4     1.2     0.4                                
 3 vlan2902.bb2.vie1.at.m247.com      0%    2   0.2ms     0.2     0.1     0.2     0.1                                
 4 win-b4-link.telia.net              0%    2   0.3ms     0.3     0.3     0.3       0                                
 5 win-bb2-link.telia.net             0%    2   0.9ms     1.4     0.9     1.8     0.5 <MPLS:L=155633,E=0>            
 6 sfia-b2-link.telia.net             0%    2  28.1ms    28.1    28.1    28.1       0                                
 7 cooolbox-ic-332327-sfia-b2.c....   0%    2  21.7ms    21.7    21.6    21.7     0.1                                
 8 94.155.94.22                       0%    2  27.5ms    27.5    27.5    27.5       0   

после traceroute от същата точка към 94.155.94.199 - леко през Прага, но също бива:

 

 # ADDRESS                          LOSS SENT    LAST     AVG    BEST   WORST STD-DEV STATUS                                         
 1 91.132.***.***                     0%    2   0.1ms     0.1       0     0.1     0.1                                                
 2 vlan306.as04.vie1.at.m247.com      0%    2   0.4ms     0.4     0.4     0.4       0                                                
 3 vlan2902.bb2.vie1.at.m247.com      0%    2   0.2ms     0.2     0.1     0.2     0.1                                                
 4 win-b4-link.telia.net              0%    2   2.2ms     1.3     0.3     2.2       1                                                
 5 prag-bb1-link.telia.net            0%    2   6.5ms     6.9     6.5     7.2     0.4 <MPLS:L=22487,E=0>                             
 6 sfia-b2-link.telia.net             0%    2    27ms      27      27      27       0                                                
 7 cooolbox-ic-332327-sfia-b2.c....   0%    2  27.2ms    27.2    27.2    27.2       0                                                
 8 94.155.94.199                      0%    2  36.3ms    36.3    36.3    36.3       0    

обаче накрая traceroute към 94.155.153.*** (следващия хоп - фирмен клиент във вашата мрежа) завива към Франкфурт (на майната си):

 # ADDRESS                          LOSS SENT    LAST     AVG    BEST   WORST STD-DEV STATUS                                         
 1 91.132.***.***                     0%    1   0.1ms     0.1     0.1     0.1       0                                                
 2 vlan306.as04.vie1.at.m247.com      0%    1   5.7ms     5.7     5.7     5.7       0                                                
 3 vlan2902.bb2.vie1.at.m247.com      0%    1   8.5ms     8.5     8.5     8.5       0                                                
 4 xe-3-1-1-0.core1.fra2.de.m247...   0%    1  11.9ms    11.9    11.9    11.9       0 <MPLS:L=712753,E=0>                            
 5 185.94.195.30                      0%    1  42.7ms    42.7    42.7    42.7       0                                                
 6                                  100%    1 timeout                                                                                
 7 94.155.94.22                       0%    1  37.6ms    37.6    37.6    37.7     0.1
 8 94.155.94.199                      0%    1  43.5ms    56.2    43.5    78.7      16
 9 94.155.153.***                     0%    1  34.3ms    34.3    34.3    34.4     0.1

Същата работа е и към адреси 78.130.***.*** пак от вашата мрежа.

Та на въпроса: Можете ли да направите нещо за оптимизиране на трафика, защото така определено не е добре.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, plameni,
 

При наличната информация по подадения от Вас сигнал, не виждаме необходимост от "оптимизиране на трафика" в нашата мрежа, ако прецените, че наблюдаваното поведение на трафика е проблемно, по-скоро следва да се обърнете към m247.com / AS9009
 

@777, може да се свържете с колегите ни от техническа поддръжка на тел. 0800 45 845, за да направят проверка на услугата Ви.
 

Link to comment
Share on other sites

От добре информиран източник разбрах, че 100 мегабитовата услуга ще бъде премахната, като мотивите ще бъдат основно технически и засегнатите клиенти ще трябва да преминат на гигабитова. Ще се радвам ако от кулбокс публикуват официалното си становище и разяснения по въпроса.  Не че съм се притеснил толкова но аз 40 лв няма да им дам, за някакъв скапан рутер и услуга с параметри далеч надхвърлящи нуждите ми а и на адреса ми има оптика на Булсатя, но  e хубаво да има яснота.

Link to comment
Share on other sites

Speedtest през браузъра от време на време го прецакват и показанията намаляват значително, основно даунлоуда (мисля). Вече няколко пъти се случваше това. През app-a е Ок, обаче app-a не виждам възможност нито ръчно и бързо да избера или търся сървър, нито при дългото скролиране показва всички сървъри, а явно списъка има край на такива до около 200 и нещо мили макс.

Link to comment
Share on other sites

Нищо ново под слънцето - практика на всички оператори е да търсят начин да повишат цените на услугите, за да компенсират инфлацията и за да увеличат печалбата си. Понякога това се постига с повишаване на параметрите на услугата но в Бг за съжаление е по-честа другата практика, а именно да се 'парфюмира' услугата, дори това да означава да се развали качеството. 
Но 'новата' услуга дава вече 'основание' да се вдигне цената.

 

2 hours ago, poppopov said:

От добре информиран източник разбрах, че 100 мегабитовата услуга ще бъде премахната, като мотивите ще бъдат основно технически и засегнатите клиенти ще трябва да преминат на гигабитова. Ще се радвам ако от кулбокс публикуват официалното си становище и разяснения по въпроса.  Не че съм се притеснил толкова но аз 40 лв няма да им дам, за някакъв скапан рутер и услуга с параметри далеч надхвърлящи нуждите ми а и на адреса ми има оптика на Булсатя, но  e хубаво да има яснота.

Link to comment
Share on other sites

Скоростите на крайния абонат се определят от билинг/бекофис системата чрез конфигурация на пакетите/ плановете.

Аз техническа причина за премахване на старите планове не виждам.

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/16/2019 at 5:52 PM, JoyDay said:

...ако прецените, че наблюдаваното поведение на трафика е проблемно, по-скоро следва да се обърнете към ...

 

Аз съм прост/o/ инженер и както не веднъж съм казвал - понякога изключително прост, та затова ми е малко трудно да разбера вашето предложение.
Ще се опитам да направя аналогия, пък вие ми кажете дали съм ви разбрал правилно.

 

Значи ако си поръчам доставка на ябълки и при получаването им измърморя на крайния доставчик, че са доста понатъртени и започващи да загниват, най-вероятно заради дългия път - той да ми отговори:
"Ами по такъв път ни ги карат, господине. Обаче ако искате, ето ви номера на компанията и шофьорчето, да им обясните за по-краткия и бърз път до нас..." 

 

Не разбрах за втория traceroute, какво общо има m247 с това, че след win-b4-link.telia.net лееекинко завива към Прага, вместо да продължи както в първия tracerote.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, plameni,
 
Във връзка с поставения от Вас въпрос, направихме запитване към Telia относно маршрутизирането на трафика. Ето и техния отговор: 
 
“In this circumstance, yes the routing is intentional. There is ongoing work on our Vienna core but for the near future we will reroute some traffic through this region. It should not be related to any production traffic impact”
 
Моля не се колебайте да се свържете с колегите на национален номер 0800 45 845, когато имате нужда от допълнителна информация или проверка на услугите.
 

Link to comment
Share on other sites

On 8/16/2019 at 6:22 PM, poppopov said:

От добре информиран източник разбрах, че 100 мегабитовата услуга ще бъде премахната, като мотивите ще бъдат основно технически и засегнатите клиенти ще трябва да преминат на гигабитова.

Здравейте, poppopov,

 

Преминаването към актуалните ни Гигабитови услуги, е по желание на клиента. Продължаваме да поддържаме всички активни услуги на стари тарифни планове, въпреки че са отпаднали от портфолиото на Cooolbox, но не сключваме нови договори за тях.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JoyDay said:

Във връзка с поставения от Вас въпрос, направихме запитване към Telia относно маршрутизирането на трафика. Ето и техния отговор: 
“In this circumstance, yes the routing is intentional. There is ongoing work on our Vienna core but for the near future we will reroute some traffic through this region. It should not be related to any production traffic impact”

 

Благодаря, че ст отправили запитването.

 

"Не би трябвало", но за съжаление, когато става въпрос за стрийм оказва сериозно влияние и влошаване...

Засега моят вариант, с междинна точка в Германия  (през netcup), се оказва удачно решение, но да не се чудите защо потребителите недоволстват от международния интернет.

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Отново въпрос за маршрутизиране на трафика, този път във вашата мрежа.

 

Има ли някаква специална причина трафикът между бизнес (94.155.153.0/24) и домашен (78.130.205.0/24) абонат да се кара чак през София?

Не че в момента е фатално, но тия 300 км вдигат на 5 ms времето за пинг между две точки в града...

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

Здравейте, plameni,

 

Запитването Ви бе предадено към администраторите ни. Потвърдиха, че трафикът действително се маршрутизира по този начин поради спецификата на мрежата ни и не е отклонение.
Все пак искам да напомня тук, че колегите ни от техническа поддръжка са на разположение 24/7 на тел. 0800 45 845 и биха могли по-бързо и компетентно да реагират на вашите запитвания.

Link to comment
Share on other sites

On 9/2/2019 at 1:55 PM, JoyDay said:

... трафикът действително се маршрутизира по този начин поради спецификата на мрежата ни и не е отклонение.

 

Лошо...

За толкова години не съм и допускал, че ще измъдрувате такава "специфика на мрежата", че между две точки в оптичната ви мрежа, на разстояние 3-4 км по права линия, да имам пинг 5 ms.

Гениално и достойно за възхищение!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, plameni said:

 

Лошо...

За толкова години не съм и допускал, че ще измъдрувате такава "специфика на мрежата", че между две точки в оптичната ви мрежа, на разстояние 3-4 км по права линия, да имам пинг 5 ms.

Гениално и достойно за възхищение!

 

Благодарим за добрите думи!

Link to comment
Share on other sites

Не е нещо невиждано :))

plameni защо ти е толкова критично тези 5мс ?

 

11 hours ago, plameni said:

 

Лошо...

За толкова години не съм и допускал, че ще измъдрувате такава "специфика на мрежата", че между две точки в оптичната ви мрежа, на разстояние 3-4 км по права линия, да имам пинг 5 ms.

Гениално и достойно за възхищение!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...