Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

Хубавото на "Following", е че на @-а се получава нередактирания пост...

 

Та по темата.

Преди време за един приятел търсех решение с Mikrotik, което да е гигабитово, да е гъвкаво и да е евтино. 

Тогава се спряхме на RBM33G (880MHz процесор, 2 ядра, 4 нишки, 256MB DDR3 RAM и т.н). С него беше направен fail over/load balancing между две ISP-та и 4G USB модем (за най-страшните случаи).

AC не беше на дневен ред и затова рутерите, които бяха останали, се навързаха като аксес пойнтове.

А за AC аксес пойнт съм посочвал евтин вариант.

 

On 12/13/2017 at 9:38 AM, plameni said:

Най-евтиното и добро решение, което съм намерил за аксеспойнтове, с поддръжка на 802.11ac 1300 е BT HomeHub 5.

С малко усилие и късмет, може да се купи на цени от £0.99 до към £5 - £6 - £7. С доставката излиза 10-20 лв. + левче за UK-адаптер

Пренастройва се за 5 мин. и забравяш!

Като плюс ще имаш свободни RJ45 портове на съответните места и възможност да шерваш през мрежата USB устройство към всеки аксеспойнт. 

Вкъщи подмених n-рутерчетата, които ползвах като аксеспойнтове с четири такива, на работа сложих десетина и още няколко при приятели.

От над двадесет, досега само един е дал фира и то най-вероятно от токов удар.

Следващата версия 6 е по-бърз, но значително по-калпав като хардуер (с ефекта "Green light of death") и затова не го препоръчвам на никого.

 

 

Edited by plameni
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

И какво като се получава нередактирания пост?! 

Ако визирал нещо, направо да беше  цитирал оригиналния пост ли... 

Като видя нещо неясно на пръв поглед от теб, вече винаги първото ми чувство е че нещо търсиш заяждане, та затова,  ако се чудиш... 

После реших че онова за числата може и да визира нещо друго та... 

 

Иначе тия двуядрените на 880 няма да рискувам, на тестовете на офиц сайт все им дават само малко над 1000мбит, а на ац2 над 1900. Надявах се някой на кулбокс да има подобен да каже от 1 лице, но явно ще съм първия :р. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

И какво като се получава нередактирания пост?! 

Ако визирал нещо, направо да беше  цитирал оригиналния пост ли... 

Като видя нещо неясно на пръв поглед от теб, вече винаги първото ми чувство е че нещо търсиш заяждане, та затова,  ако се чудиш... 

 

Не търси "под вола теле", нито конспиративни теории.

Когато писах поста, твоят съдържаше само това: "..."

Откъде да знам, че докато приключа с писането, ще го "възстановиш".

... та затова...

Link to comment
Share on other sites

Еми то щото често под вола досега все пак е имало теле, та затова... парен каша духа.

 

Все пак, ако още някой от четящите го интересува, за да стане по-ясно на всички, малко хронология.

Секунди след пускането на първоначалния ми "вече спорен" пост, осъзнах, че може и да не си имал предвид това, което съм схванал (защото не беше ясно какво имаш предвид, поне за мен), и за да не става причина за обърквания, го изтрих докато напиша новата версия. Ти публично "загатна", че е имало оригинална версия, и самото загатване публично ми се стори дребнаво, но това е отделен въпрос.

Сигурно нямаше и минута-две докато напиша новата версия на поста след въпросното триеточие и сейвнах. Т.е. всичко се развива в рамките на ~2 минути (по-точно, защото предполагам и това ще стане повод за ..). Няма как да предположа, че някой има достатъчното време да влиза/влезе, реагира и "прочете"/хване поста в рамките на секунди във форума и да стане едва ли не дискусия за някакво триеточие. Ако е триеточие, това нормално  означава, че човека пише в момента и може да се изчака минутка да се види какво е писал.

Дори аз рядко съм "готов" дори след като получа мейл известяване, да зарежа всичко което правя и да тръгна да отварям на секундата форума ;) .

Малко извън темата излязохме, ама... бях леко предизвикан да се обяснявам. Предположих, че всичко, което написах са някакви нормални "неписани" правила, поведения и реакции, които почти всеки би имал предвид в един форум, но явно..

 

Колкото до hap ac2, явно трябва да се проучи по-добре, отначало знаех, че държи високи температури поради лошата кутия, някои се оплакват от лошо wifi (вероятно фикснато софтуерно досега..), но като о сновни функции явно е Ок.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Чакам да се обадят да дойдат да сложат оптиката. Ще ползвам hap ac 2, (имам и hap ac) та скоро ще мога да кажа как се държат. Надявам се да е скоро, че с тия празници и 5 работни дни да се обадят техниците става след 2 Май и после докато дойдат....

Link to comment
Share on other sites

Да, по други форуми ме навиха да го взема този рутер и аз, но наистина покрай тия празници (отново) кой знае кога ще дойде. Аман от празници през седмица все е някакъв празник, сигурно сме най-празниливата държава в света :crazy:.

Link to comment
Share on other sites

Бях вързал двата рутера с един кабел и пуснах bandwith тест между двата. Докара 130 mbts. На hap ac-то CPU то беше 100%, на hap ac^2 беше доста слабо. Към 12 % мисля. Но той е и 4 ядрен ARM. В началото по техните форуми се оплакваха за лоши скорости по wi-fi. Но до колкото разбрах нещата са фикснати. Аз за момента проблеми нямам, но съм на 80mbts. Всичко в къщи е вързано s wifi без телевизора - той е с кабел понеже е над рутера. Проблемите доколкото разбира са основно, че около времето му на създаване са минали на ARM процесори и не са били много в час с тях. Ще кажа как е като дойде coolbox-а. Отделно че заради невъзможността за окабеляване в къщи, няма да използвам тяхната медия, ами си взех една на Mikrotik оптика-> ЛАН, която захранвам по LAN кабела от hap ac^2-то.

Дано само кабела дето съм сложил в пода поддържа високи скорости, че не знам какво ще правя в противен случай. Уж е 5e, ще стане ясно.

Edited by mIRCata
Link to comment
Share on other sites

Ехааа, рутерчето ми дойде (Mikrotik hAP Ac2), не очаквах днес да дойде (макар че ми намекнаха, че ще дойде).

Мнооо съм доволен засега, но още не съм вкарал всички правила (но повечето основни са там от defconf-a).

През Хром и през апп-а, същите резултати. Само около 10-тина % CPU load!

 

8215028118.png

 

:woot:thumbsup::bowdown: Ше изпуша от кеф, че не ме разочарова (както мислех, че ще стане).

 

Edit: Оказа се, че рутера е с 128МБ РАМ, а всички познати с такъв, които съм питал за мнения, са с по 256МБ. Самите Senetic по телефона ми казаха 2 пъти ги питах, че е с 256МБ! Явно ще го връщам. За разлика от предния ми микротик, този явно гълта повечко памет, и има около и под 80МБ free (над 100 за предния). Всъщност ще помисля. Не ми се разправя с връщане, явно тия 256МБ са някаква грешка на производителя и не са много "намазлите" с по-големия обем.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, netrootbg said:

Според сайта на Микротик е с 128MB.

 

https://mikrotik.com/product/hap_ac2

Така е, навсякъде го дават с 128. Има тема в техния форум по тоя повод. Явно в началото е имало партиди с 256 РАМ, и е било чиста лотария какво ще ти се падне. Някой обясняваше, че имало липса на 128МБ чипове и слагали 256, или нещо такова. Както и да е, наистина ще го задържа, но принципния въпрос беше, че от Сенетик двукратно ме уверяваха, че е с 256!  После видях и други отзиви за тази фирма, явно не са особено компетентни. Имаше проблеми и в страницата им за поръчки, пратката нямаше по дефолт опция за отваряне и проверка (замалко да откажа поръчката като разбрах, понеже никога не ми се е случвало каквото и да съм купувал онлайн откъдето и да е в Бг).

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

Моя също е 128 мб като hap ac-to. И ми направи впечатление, че заема повече памет за разлика от другия при еднакви настройки, даже с по-малко правила. Което не ме бърка, защото тия 80-на МБ свободни, са 2/3 от паметта. И не виждам да се очертава проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/26/2019 at 12:12 PM, JoyDay said:

Здравейте, plameni,

 

Програмите са поставени под постоянен мониторинг и своевременно изпращаме нотификации към доставчика. Очакваме резултат от предприетите от него мерки за оправяне качеството на сигнала.

 

Мониторинг-вате ли? Нотифицирате ли?

Доставчикът ви очевидно не се трогва... или му е през... кабела...

Link to comment
Share on other sites

Каква е тази глупост ? Намирисва ми на як скам...

Относно "Cooolbox".

https://pyousweep.space/bg/folds10/coolbox/?osv=Windows%2010.0&isp=Cooolbox&ip=&key=eyJ0aW1lc3RhbXAiOiIxNTU3Njk0Mjc5IiwiaGFzaCI6IjAxZmQ1NDQ0ZWJiZWIwZjA2YWI1NzVhNzFiNjliZmVjOWJlY2I5Y2QifQ%3D%3D&country=Bulgaria&bemobdata=c%3Dac54aba0-97c2-43dc-85e5-d20211413eb9..a%3D9..b%3D0..e%3D1873735341142269563..c1%3D25255862..c2%3D12473..r%3Dhttps%253A%252F%252Fbndlenta.com%252F%253Fsid%253D129004%2526site_id%253D2391411%2526conv_id%253D15576942781317201991202288192896703%2526acsc%253D150528472#

 

Линка е едитнат

 

Снимка: http://prntscr.com/nno7i9

След попълване на всичко излиза това (не съм наивник.... разбира се че не съм попълнил някакви лични или истински данни): http://prntscr.com/nno85w

 

С това "Поздравляем!" ми е ясна работата но от къде и как това се появи от никъде ....

Edited by Benq
Link to comment
Share on other sites

С предизвестие в края на предишния работен ден за следващия такъв, че ще има профилактика в най-важната част от деня - между 9:30 и 12:00ч. И това за корпоративни клиенти. Без осигурено алтернативно решение.

Доста посредствено и несериозно.

Link to comment
Share on other sites

Ако са наистина корпоративни клиенти, алтернативните решения не са ли задължение на самите клиенти?

Не ни струва кой знае колко на месец бекъп с ADSL и още един бекъп с 4G-модем през мулти-WAN рутер...

Така винаги има алтернативна връзка, макар и на доста по-ниска скорост.

Link to comment
Share on other sites

от 21.05 съм клиент на интернет гигабит на кулбокс

велико търново кв бузлуджа

 

медиа конвертор само

 

добавих рутер ASUS RT-AC68U 250 лв

и USB wifi ASUS USB-AC53 NANO 867 MBit за лаптоп с гигабит лан

имам S9+ и S10+ с гигабитови wifi

и PS4 Pro с гигабит лан

 

този гигабитов интернет само максимално достижим в редки случаи ли е или постоянно гарантиран по лан

 

защото телефоните през wifi достигат 400-450 мбит

ps4 pro достига по лан - 250 мбит

лаптопа по лан - 1 от 6 случая - 870 мбит в останалите случаи 130-250 мбит

лаптопа по ASUS USB-AC53 NANO - 130-400 мбит

 

всички вие за да постнете снимка с 880 мбит скорост по 1 час ли си играете да тествате да се покаже в определен момент или не

 

втория ми въпрос е за монтажа - имам щета по мазилката на стената - очаквам майстор да оцени цена на ремонта но вероятно 150-200 лв ако изобщо и поправимо а не цялата да се прави, каква е политиката на кулбокс относно щетите причинени при инсталация на услугата и какво бих могъл да предприема 

Link to comment
Share on other sites

За щетите те ще кажат, може и по телефона да ги питаш, все пак имат безплатен 0800 телефон.

Според мен няма да поемат нищо от това.

 

За скоростите - не, поти винаги си се постигат тия скорости, и ако аз поне, правя няколко опита, то е да покажа примерно 960 вместо 945 (да кажем) в повечето случаи :) .

Пробвай с десктоп по LAN кабел, и проба директно БЕЗ рутер, за да сме по-сигурни дали рутера и/или WIFI-то не се бъзикат, защото е много вероятно да е нещо такова. А и в конкретен район или град, може да има разлики някакви в качеството. Тук повече влизат пловдивчани, и по общи впечатления сигурно 99% от хората на гигабит са доволни и рядко им падат по 800-900 скоростите.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ivanovgo said:

от 21.05 съм клиент на интернет гигабит на кулбокс

велико търново кв бузлуджа

 

медиа конвертор само

 

добавих рутер ASUS RT-AC68U 250 лв

и USB wifi ASUS USB-AC53 NANO 867 MBit за лаптоп с гигабит лан

имам S9+ и S10+ с гигабитови wifi

и PS4 Pro с гигабит лан

 

този гигабитов интернет само максимално достижим в редки случаи ли е или постоянно гарантиран по лан

 

защото телефоните през wifi достигат 400-450 мбит

ps4 pro достига по лан - 250 мбит

лаптопа по лан - 1 от 6 случая - 870 мбит в останалите случаи 130-250 мбит

лаптопа по ASUS USB-AC53 NANO - 130-400 мбит

 

всички вие за да постнете снимка с 880 мбит скорост по 1 час ли си играете да тествате да се покаже в определен момент или не

 

втория ми въпрос е за монтажа - имам щета по мазилката на стената - очаквам майстор да оцени цена на ремонта но вероятно 150-200 лв ако изобщо и поправимо а не цялата да се прави, каква е политиката на кулбокс относно щетите причинени при инсталация на услугата и какво бих могъл да предприема 


Включи си кабела за интернета от медиа конвертора директно в компютъра (без рутер) и виж каква скорост развиваш от там.
Ако развиваш 1гбит, значи си търси проблема за ниската скорост на другите устройства - в рутера.

Link to comment
Share on other sites

Включи си кабела за интернета от медиа конвертора директно в компютъра (без рутер) и виж каква скорост развиваш от там.

 

MAX 200 MBiT -  каква професионална инсталация само....

Link to comment
Share on other sites

Не защитавам никого, но след инсталация техниците тестват дали работи връзката. Дори в момента да не си тествал скоростите, след това защо не им се обади да се реши проблемът след като имаш в пъти по-ниски скорости от нормалното?

Вярно че това не са гарантирани скорости, но и не говорим за фирми като вивакон или а1 че да ти "запушат устата" с "негарантирани" и да ти затворят, след като е в пъти по-ниско от "максимално достижимите".

Не си с договор, винаги можеш да се откажеш ако не могат да ти доставят услугата каквато си представяш. 200 Мбит можеш да получиш от други на същата цена, но и с по-висок външен ъплоуд.

Link to comment
Share on other sites

Теста беше само wifi на техния лаптоп епъл. Максимум сме виждали 600 мбит wifi. Хваща 400 мбит. Добре е. Довиждане.

Не са ми показвали по кабел 800 мбит.

 

 

Не, аз сега разбирам че връзката не е добре. Да не купувам по мощни и скъпи рутери. Защото на въпросите ми защо само 400 мбит всички отговори бяха че зависело от моята техника.

 

А и нали потрошиха нов ремонт се чудеха как най-бързо да изчезнат. 400 мбит на wifi - добре е - довиждане.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ivanovgo said:

Включи си кабела за интернета от медиа конвертора директно в компютъра (без рутер) и виж каква скорост развиваш от там.

 

MAX 200 MBiT -  каква професионална инсталация само....

 

В това няма логика. Как така по кабел хващаш 200mbit директно от медиа конвертора, а през WiFi хващаш 400mbit? Излиза, че рутерът ти усилва скоростта на интернета, който ти дава доставчика. Това е невъзможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...