Jump to content
BulForum.com

Cooolbox


Recommended Posts

  • Replies 9.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Еми значи това са новите скорости, 1 мегабит :D . Свиквайте.

Сега сериозно, към някои франкфуртски тестове е Ок, 41ms, и около 400/95 мбит, при други е 60ms и пак същите скорости в момента.

 

Иначе сега забелязах, че бизнес тарифите са и с неограничен ъп навън.

Очаква ли се тези 100 мбит международен ъп да бъдат ревизирани? Особено при гигабитова услуга, не е ли крайно време леко да се увеличи тоя ъп? Наистина не разбирам. Ако трябва бих минал на 200-400 мбит даунлуд, но ъпа поне да стане поне 200...

Предполагам ще има промяна едва когато конкуренцията им спаднат още малко цените. Още малко.

 

Edit (следващия ден): Изглежда всичко вече е наред, даже от снощи. 35ms до франкфурт, и 500/90 мбит.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/25/2019 at 3:54 PM, JoyDay said:

Здравейте,
Получили сме уверение от доставчика, че до края на тази седмица ще разреши проблема с влошеното качество на излъчване на въпросните канали.

 

До момента не се наблюдава подобрение. Прекъсванията може би се случват по-рядко, но никога не са преставали напълно...

Link to comment
Share on other sites

Здравейте, plameni,

 

Програмите са поставени под постоянен мониторинг и своевременно изпращаме нотификации към доставчика. Очакваме резултат от предприетите от него мерки за оправяне качеството на сигнала.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Отново добри думи за бързата и отлична работа при инсталация, този път за фирмен акаунт.
Въпреки проблемите, беше намерен алтернативен вариант за трасето и работата беше приключена качествено и в срок.
Поздравления за екипа и организацията на процеса! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Аз още съм разочарован, че вдигнаха цената на пакета с телевизията като вдигнаха скоростта на Интернет-а, а не вдигнаха цената на интернета.
Скоро се присетих отново.

Link to comment
Share on other sites

Ако дигнат цената на интернета (само), предполагам половината клиенти ще напуснат на мига. Примерно ако станеше 30 лв. Само аз знам няколко човека, които са "на ръба", защото гигабит изобщо не им трябва. Мен лично ме държи на първо място това, че е отделно влакно до клиента, да кажем с 60% тежест, стабилността и непрекъсваемостта на нета, и разбира се >100 мбит скоростите, за съжаление без външния ъп.

Link to comment
Share on other sites

Аз пък се присетих за едни класически коментари и спорове от преди десет години... почти същото, само цифрите са други:

 

On 9/9/2009 at 1:15 AM, djadomraz said:

Пак се почна с меренето на чурки. Хайде някой да ми покаже за какво му ТРЯБВАТ 100 мбита ама наистина да му трябват за да си върши работата а не за да си сваля музика и филми. Моля някой да ми обясни, защото сигурно съм тъп и не се сещам и за мен продължава 1мбит да е достатъчен да си върша работата със сървърите които пипам на другия континент. 

 

On 9/9/2009 at 2:39 PM, paffz said:

напълно си прав :) 100Мбит-а ти трябват в около 0.001% от времето или по-малко

и айде да не е 1Мбит , но няколко Мбит-а са си напълно достатъчни за 90% от случаите

 

On 9/9/2009 at 3:04 PM, tedy said:

Еми у нас пиратството и свободното време у децата да теглят филми и музика преобладава мощно. За друго високи скорости почти не са нужни, като тия у нас.

...

1мбит наистина е малко дори да си отваряш повечето сайтове пъргаво и бързо, но айде, 10 мбита са предостатъчно за каквото и да правиш.

 

Тогава съм отговорил на djadomraz така"

On 9/11/2009 at 5:13 PM, plameni said:

Център за наблюдение на фирма с над 25 офиса в страната и средно по 5-6 камери на обект . . .

 

Вчерашният гигабитов интернет беше пуснат, само за видеонаблюдение, за да не товари вече наличния такъв, че камерите вече са 50-60.

За десет години толкова...

 

Link to comment
Share on other sites

Е, няма странно.
Преди 10г. 10мбит за *повечето* хора са си били предостатъчни за тогавашните общи нужди. И сега щяха да са относително достатъчни (и в доста от дори развития свят е подобно) ако не беше 2/4/8К видео и телевизия/ютюб и т.н. Айде не е чак 'каквото и да правиш', това е ясно, но за повечето.

Повече от 100 мбит и днес на малко хора действително им трябва. Айде да не е 100, а 200, защото огромна част сайтове и услуги вече са достъпни на 200, а доста и отгоре мбит, особено ако ползват клауди за архивиране или нещо такова (макар че за архивиране на повече данни онлайн, и 200 мбит биха ми били бавни).
Винаги ще има употреби и хора, които реално могат да имат нужда от каквото могат да докопат. То ако сложиш още няколко камери, може и гигабит да не стигне ако тръгнем по този наклон. На мен ми се е случвало да тегля торент с 90МБ/с и да съм нетърпелив да сваля тия няколко десетки ГБ по-бързо..

Тъй че нещата са си съвсем наред. След 10г. може да говорим така и за 10 гбит, но се съмнявам, че дотогава на масовия юзър ще му е "необходимо" отново за нещо различно от примерно 4/8/32К филми, нещо повече от да кажем 200 мбит (интернет). Тогава може 500мбит да е мейнстрийм и хората спокойно да намират употреба за примерно 2-3% от времето от такава скорост, но...
Трансфера на видео (камери, телевизия, ютюб..) е основния "проблем", а като растат резолюциите и честотата на гледане основно на ютюб, но дори при това трябва в къщата да има 10-20 гледащи 4/8К видеа за да стане проблем.

 

Айде оставих материал за цитат за след 10г.  :lol:

Link to comment
Share on other sites

Да сме живи и здрави, ще се цитираме  :lol:

 

Мисълта ми беше, че спорът за необходимостта от високите скорости прилича повече на "Ядат ли се тия Магистрали, че са ни притрябвали толкова много..."

Когато има инфраструктура и възможности, постепенно се намират приложения и начини за "насищане" на услугата и то така, че стават част от ежедневието ни.

Link to comment
Share on other sites

Здравейте,

Аз съм клиент на cooolbox.bg от около половин месец на офис услуга, Гигабит за гр. София и след десетки тестове на Linux сървърите ми съвсем не е това, което очаквах.

Много съм доволен от съпорта и обслужването на клиенти, ако не веднага ТО почти веднага се свързват с мен по телефона, техническата им поддръжка отговаря сравнително бързо по email (изписахме цял роман в рамките на няколко дни.)

Интернет услугата гигабит, далеч не е това, което трябва да бъде (лично мнение), може би някой с различни от мойте потребности би му свършила работа тази услуга. Иде реч за скоростите на BG & INT download от сериозни миръри и провайдъри като: Neterra, OVH.de, OVH.fr, Hetzner, tele2, unixsol, NS1.bg, dathost, telehouse и др. Към изброените download скоростта е около 500-600 Mbit в най-добрият случай като се случва да пада и под 150 Mbit при single или multi връзки. Тестовете са правени в рамките на 10+ дни по различно време (сутрин, обед, вечер) в пик-часове и след полунощ от няколко сървъра: Linux: Debian, Slackware, Ubuntu и Windows с различни гигабитови LAN карти, една от които висок клас на Intel и разлика няма.  Няма промяна през директна свързаност от media converter директно по LAN до сървърите или през рутер ASUS RT-AC68U. Тестовете са правени с download на файлове с големина 10GB и средна скорост около 25-35 MB/s  (200Mbps/280 Mbps.) като имаше случай скоростта да е по-ниска от посочената или максимум до 500-600 Mbps. Понеже имам и BackUP мрежа на A1 шейпната на 300 Mbps по пасивна оптика със споделено влакно (PON) там скоростта винаги и навсякъде си беше една и съща - 34 MB/s (270Mbps) без значение от дестинацията. И за да не изглеждат като празни приказки до края на тази седмица ще предоставя редица тестове за потвърждение на това, което споделям с вас. Днес или утре очаквам гигабитова услуга от А1 (премахване на сегашният шейп на 300 Mbps) за да мога да сравня услугите 1:1 към изброените ISP-та. От поддръжката на Cooolbox многократно ми бе казвано, че гигабитовата скорост е НЕ-герантирана което и за мен беше ясно, но 500 Mbps са много далеч от 1000 Mbps. Като latency/ms и международно рутиране мога кажа, че съм средно доволен. Към Франция и Холандия TELIA са добре, но не и към Германия и Швеция. Бекъп мрежата(А1) използва DE-CIX и AMS-IX и към Германия е около 30-35 ms, но към Франция и Холандия не толкова добре (50-60ms) което за мен е високо.  Cooolbox използват TELIA (както може би знаете) и към Германия е около 45-55 ms, но към Франция е осезаемо по-добре. Като цяло мисля, че преди договора на cooolbox с TELIA услугата е била по-добра откъм ping/latency. Преди време имах отдалечен достъп на сървър в Пловдив хостнат на Cooolbox и затова споделям тези впечатления. Ако имате намерения да подписвате за гигабитова офис услуга в рамките на гр. София, очаквате гигабит и предлагате storage download/upload услуга е добре да сте запознати предварително с тези малки детайли. VLAN мрежата в която бях и са правени тестовете е: 213.145.125.*

Както вече казах до няколко дни ще кача файлове със сравнение на гигабита предоставен от двата оператора.

 

Благодаря на Николай Бекиров и Боян Динков от NOC центъра на cooolbox за отделеното време и проследяването на услугата в рамките на две седмици.

 

Поздрави,

Edited by Kiryakov
Link to comment
Share on other sites

Аз също имам лични наблюдения, че услугата откъм latency/ping беше по-добра преди да се преместят на Telia. А и някакви ми се струваше по-стабилна.

 

За домашната услуга говоря.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, w00x said:

Аз също имам лични наблюдения, че услугата откъм latency/ping беше по-добра преди да се преместят на Telia. А и някакви ми се струваше по-стабилна.

 

Принципно трябва няколко договора с различни International BGP-та (level3, telia, DE-CIX и др.) за да не се "пълнят каналите" от потреблението на всички и да се избира най-подходящото BGP до съответната дестинация.

Друг е въпроса дали на оператора му се иска да плаща затова.

Edited by Kiryakov
Link to comment
Share on other sites

В тези случаи наистина надали бих избрал кулбокс за бизнес услуга, но поне за домашната, за цената си, и 500 мбит е предоволно :) . Към Бг е над 800-900 м бит, но международно наистина над 600-650 май не съм виждал (даунлоуд). Ъплоуда е зле навън, но там е ясно, че е несиметричен.

Имам поглед и аз над А1 и наистина в повечето случаи са доста стабилни и високи скорости, но пък и цената там е малко по-друга.

 

В момента (и не само) ако може да се вярва на спеедтест, пинг към Германия е 35ms, и 610мбит. Точно пингът почти винаги е бил Ок към западна европа когато съм тествал.

P.S. Между другото горе многократно видях грешно означение на мерните единици, примерно 35 mb/s е мегабита, като най-вероятно е имано предвид MB/s, което е правилното за мегабайт в секунда. Най-малкото затормозява четенето на текста.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tedy said:

В тези случаи наистина надали бих избрал кулбокс за бизнес услуга, но поне за домашната, за цената си, и 500 мбит е предоволно :) . Към Бг е над 800-900 м бит, но международно наистина над 600-650 май не съм виждал (даунлоуд). Ъплоуда е зле навън, но там е ясно, че е несиметричен.

Имам поглед и аз над А1 и наистина в повечето случаи са доста стабилни и високи скорости, но пък и цената там е малко по-друга.

 

В момента (и не само) ако може да се вярва на спеедтест, пинг към Германия е 35ms, и 610мбит. Точно пингът почти винаги е бил Ок към западна европа когато съм тествал.

P.S. Между другото горе многократно видях грешно означение на мерните единици, примерно 35 mb/s е мегабита, като най-вероятно е имано предвид MB/s, което е правилното за мегабайт в секунда. Най-малкото затормозява четенето на текста.

 

Няма нищо грешно в мерните единици MB/s - МЕГАБАЙТА в секунда, Mbps - МЕГАБИТА. Калкулацията е повече от елементарна - 35 МЕГАБАЙТА В СЕКУНДА (35 MB/s) са 280 МЕГАБИТА (280 Mbps)

Не виждам защо пък всичко трябва да е изписано в МЕГАБИТИ като мерните единици са няколко, особено на клиентите като wget, aria2c където се използват MB/s|MiB.

Ако си мислите, че speedtest (Ookla) са меродавни и точни сте в много тежка грешка. Използвайте командите "traceroute" (tracert на Windows) и "ping" към отделни европейски доставчици.

 

Ето един пример към hetzner.de от мрежата на А1 (SpectrumNET) мрежа.

 

Quote

root@gamehost:~# ping hetzner.de
PING hetzner.de (78.47.166.55) 56(84) bytes of data.
64 bytes from dedihetznernew.your-server.de (78.47.166.55): icmp_seq=1 ttl=55 time=29.2 ms
64 bytes from dedihetznernew.your-server.de (78.47.166.55): icmp_seq=2 ttl=55 time=29.2 ms
64 bytes from dedihetznernew.your-server.de (78.47.166.55): icmp_seq=3 ttl=55 time=29.1 ms
^C
--- hetzner.de ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2003ms
rtt min/avg/max/mdev = 29.196/29.248/29.276/0.200 ms
 

 

Edited by Kiryakov
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kiryakov said:

Няма нищо грешно в мерните единици MB/s - МЕГАБАЙТА в секунда, Mbps - МЕГАБИТА. Калкулацията е повече от елементарна - 35 МЕГАБАЙТА В СЕКУНДА (35 MB/s) са 280 МЕГАБИТА (280 Mbps)

 

Но не беше написано по този начин, а така:

 

2 hours ago, Kiryakov said:

...Тестовете са правени с download на файлове с големина 10GB и средна скорост около 25-35 mb/s  (200Mbps/280 Mbps.)

 

Link to comment
Share on other sites

C:\Users\Administrator>ping hetzner.de

Pinging hetzner.de [78.47.166.55] with 32 bytes of data:
Reply from 78.47.166.55: bytes=32 time=39ms TTL=53
Reply from 78.47.166.55: bytes=32 time=39ms TTL=53
Reply from 78.47.166.55: bytes=32 time=39ms TTL=53
Reply from 78.47.166.55: bytes=32 time=39ms TTL=53

Ping statistics for 78.47.166.55:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 39ms, Maximum = 39ms, Average = 39ms

C:\Users\Administrator>

Да, с 10-тина ms по-голям е конкретно към този домейн. Зависи и за какво се ползва връзката за това дали ще е фатално, неприятно, замислящо или без значение такава разлика.

Коректно ще е накрая когато ви пуснат А1 на гигабитова свързаност, да дадете и през него скоростите, и по-важното - да се сравнят цените. Ако не се лъжа, дори бизнес услугата на кулбокс е около 75 лв или нещо такова.

Иначе и моите впечатления, както казах, са че А1 (за повече пари) са малко по-добре. Но поне в Пловдив и В. Търново за домашни абонати почти няма по-добро като бг скорости и до голяма степен стабилност.

Колкото до Ookla, не вярвам докрай на показанията, но чак да съм/сме в "тежка" грешка.... ми се струва лееко пресилено.

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tedy said:

C:\Users\Administrator>ping hetzner.de

Pinging hetzner.de [78.47.166.55] with 32 bytes of data:
Reply from 78.47.166.55: bytes=32 time=39ms TTL=53
Reply from 78.47.166.55: bytes=32 time=39ms TTL=53
Reply from 78.47.166.55: bytes=32 time=39ms TTL=53
Reply from 78.47.166.55: bytes=32 time=39ms TTL=53

Ping statistics for 78.47.166.55:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 39ms, Maximum = 39ms, Average = 39ms

C:\Users\Administrator>

Да, с 10-тина ms по-голям е конкретно към този домейн. Зависи и за какво се ползва връзката за това дали ще е фатално, неприятно, замислящо или без значение такава разлика.

Коректно ще е накрая когато ви пуснат А1 на гигабитова свързаност, да дадете и през него скоростите, и по-важното - да се сравнят цените. Ако не се лъжа, дори бизнес услугата на кулбокс е около 75 лв или нещо такова.

Иначе и моите впечатления, както казах, са че А1 (за повече пари) са малко по-добре. Но поне в Пловдив и В. Търново за домашни абонати почти няма по-добро като бг скорости и до голяма степен стабилност.

Колкото до Ookla, не вярвам докрай на показанията, но чак да съм/сме в "тежка" грешка.... ми се струва лееко пресилено.

 

Цената при cooolbox e 82 лв./месец с подписване на 2 годишен договор. Цената при А1 е 99 лв./месец също с подписване на 2 годишен договор. 

Всичко над 50 ms към държави като Германия/Франция/Холандия е проблем за мен, особено ако се предлага професионален гейм хостинг. 

При cooolbox е хубаво, че идва активна оптика до дома и не се споделя влакното с други абонати и има една идея по-добро latency/ms към Франция и Холандия.

Ще споделя със сигурност скоростите на А1 сравнени с тези на cooolbox. При А1 е малко драма създаването на PTR (Reverse DNS) записи, но го правят дори и трудно.

Средна или постоянна скорост на download/upload в Ookla неможе да се види, нито постоянен пинг. Не са ми пример за тест, но въпреки това и аз хоствам официален сървър за тестове в speedtest под името - GAMEHOST.BG

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kiryakov said:

 Ако имате намерения да подписвате за гигабитова офис услуга в рамките на гр. София, очаквате гигабит и предлагате storage download/upload услуга е добре да сте запознати предварително с тези малки детайли. VLAN мрежата в която бях и са правени тестовете е: 213.145.125.* 

Както вече казах до няколко дни ще кача файлове със сравнение на гигабита предоставен от двата оператора.

 

Благодаря на Николай Бекиров и Боян Динков от NOC центъра на cooolbox за отделеното време и проследяването на услугата в рамките на две седмици.

 

Поздрави,

 

Докато не се научите какво значи гарантирана услуга, а не такава за офис от 80лв...  така ще е.

Скоростите на тази услуга са максимално достижими, а не гарантирани.

Какви услуги си тръгнал да предлагаш ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pavlan said:

 

Докато не се научите какво значи гарантирана услуга, а не такава за офис от 80лв...  така ще е.

Скоростите на тази услуга са максимално достижими, а не гарантирани.

Какви услуги си тръгнал да предлагаш ?

Слабо изказване. Хубаво де, максимално достижими са, но лошото е, че повече от 500-600 мегабита даже и към BG не видях.

Сигурно се има впредвид за локалната мрежа.. Услуги каквито искам - такива.

Link to comment
Share on other sites

Може в София да е различно.. 

И в торенти постигам 96-98 МБ/с, и иначе, и в спеедтест над 910мбит.

Затова когато човек смята да прекарва доставчик някъде, проучва предимно на по-местно ниво как са нещата и качеството, а не cross-city :). 

Edited by tedy
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, tedy said:

Може в София да е различно.. 

И в торенти постигам 96-98 МБ/с, и иначе, и в спеедтест над 910мбит.

Затова когато човек смята да прекарва доставчик някъде, проучва предимно на по-местно ниво как са нещата и качеството, а не cross-city :). 

И при мен е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Midex changed the title to JoyDay на Cooolbox
  • Veno changed the title to Cooolbox

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...